آنچه وبمستر ها باید درباره آپدیت هسته گوگل بدانند

هر انچه که یک وبمستر باید درباره به روز رسانی الگوریتم هسته گوگل بداند
در این مقاله بخوانید

گوگل هر روزه تغییراتی را که برای بهبود نتایج جستجو طراحی کرده منتشر می کند. هر چند اکثرا شایان توجه نیستند اما دائما در حال بهبود هستند. گاهی یک آپدیت هسته الگوریتم گوگل توجه ها را به خود جلب می کند. هدف گوگل تأیید چنین بروزرسانی هایی است وقتی که احساس کنیم اطلاعات عملیاتی وجود دارد که مدیران سایت ها، تولید کنندگان محتوا و سایرین ممکن است با آنها ارتباطی ایجاد کنند. مثلا وقتی “بروز رسانی سرعت” اتفاق افتاد، گوگل تا ماه ها توصیه و اطلاعیه ارائه می کرد.

این کمپانی هر ساله با آپدیت هسته الگوریتم گوگل ، تغییرات گسترده­ای را در الگوریتم های جستجو و سیستم های خود ایجاد می کند. که به این موارد تحت عنوان به روز رسانی های هسته گوگل اشاره می کند. آن ها به این دلیل طراحی شده اند که به ما اطمینان دهند که بطور کلی در حال انجام ماموریت خود به منظور ارائه محتوای معتبر و مرتبط به محققین هستند. این به روز رسانی های هسته، می توانند بر Google Discover نیز تاثیر بگذارند.

گوگل بروز رسانی های بزرگ و گسترده را تایید می کند چرا که معمولا تاثیرات چشمگیر و وسیعی از خود به جا می گذارند. برخی سایت ها در بین این آپدیت ها ممکن است متوجه افت یا افزایش سایت خود شوند. گوگل آنها را از روی سایت هایی شناسایی می کند که با ریزش مواجه می شوند و به دنبال راهی برای اصلاح آن هستند. بعلاوه گاهی نیز شاید هیچ اصلاحی رخ ندهد.

آپدیت هسته الگوریتم گوگل و تاثیر آن بر تولید محتوا
آپدیت هسته الگوریتم گوگل و تاثیر آن بر تولید محتوا

آپدیت هسته الگوریتم گوگل و ارزیابی مجدد محتوا

صفحاتی که پس از آپدیت هسته الگوریتم، عملکرد چندان خوبی ندارند، خراب نیستند. آنها نه از دستورالعمل های مدیران وب گوگل تخطی کرده­اند و نه مورد بازخورد دستی یا الگوریتمی قرار گرفته­اند. در واقع در بروز رسانی هسته هیچ چیزی وجود ندارد که صفحات یا سایت های خاصی را هدف قرار دهد. در عوض، تغییرات در زمینه بهبود کلی شیوه ارزیابی محتوا هستند. در نتیجه این تغییرات، ممکن است برخی از صفحاتی که قبلاً بازخورد کمتری داشتند، عملکرد بهتری داشته باشند.

یکی از راه های پی بردن به چگونگی عملکرد آپدیت هسته الگوریتم گوگل، این است که تصور کنید لیستی از 100 فیلم برتر سال 2015 ایجاد کرده­ اید. چند سال بعد در سال 2019، این لیست را بروز رسانی می کنید. این تغییر طبیعی است. برخی فیلم های جدید و فوق ­العاده که قبلا وجود خارجی نداشتند، حالا نامزد افزوده شدن به لیست شما می شوند. ممکن است برخی فیلم ها را مجددا بررسی کنید و متوجه شوید در مقایسه با جایگاهی که پیش از این داشتند، شایسته جایگاه بالاتری هستند.

لیست تغییر می کند و فیلم هایی که در لیست دچار تنزل درجه می شوند فیلم های بدی نیستند. مسئله این است که در مقایسه با گذشته، فیلمهای شایسته تری عرضه شده است.

همچنان محتوا پادشاه است، تمرکزتان روی محتوا باشد

همانطور که توضیح داده شد صفحاتی که بعد از آپدیت هسته الگوریتم گوگل ریزش می کنند مشکلی ندارند که لازم باشد آن را تصحیح و تعمیر کرد. با در نظر گرفتن این، گوگل متوجه می شود صفحاتی که بعد از تغییرات آپدیت هسته الگوریتم گوگل عملکرد ضعیف­تری دارند، ممکن است همچنان احساس کنند باید کاری انجام دهند. پیشنهاد خود گوگل تمرکز بر حصول اطمینان از بهترین محتوایی که می توانید را ارائه می دهید است. این همان چیزی است که از نظر الگوریتم های گوگل برتر است.

سوالاتی که در هنگام نوشتن محتوا باید از خود بپرسیم

پیشنهاد می کنیم مقاله ای که گوگل در زمینه خود ارزیابی ارائه کرده است را مطالعه کنید. ما آن توصیه ها را با مجموعه ای از سوالات جدیدی که باید در هنگام نگارش محتوا از خود بپرسید را برای شما آماده کرده ایم.

سوالاتی در زمینه محتوا و کیفیت

 • آیا محتوا، اطلاعات اصلی، گزارش، تحقیق و یا تحلیل را ارائه می دهد؟
 • آیا محتوا توضیحی اساسی، کامل، قابل درک در زمینه موضوع ارائه می کند؟
 • آیا محتوا، تحلیلی خردمندانه یا اطلاعاتی جذاب که فراتر از بدیهیات است ارائه می دهد؟
 • اگر محتوا به منابع دیگر اشاره می کند، آیا از کپی کردن یا بازنویسی آن منابع خودداری کرده و در عوض ارزش و ابتکار بیشتری به خرج دهیم؟
 • آیا تیتر یا عنوان صفحه، خلاصه­ای مفید و توصیفی از محتوا ارائه می کند؟
 • آیا تیتر یا عنوان صفحه ذاتا بزرگنمایی نکرده است و تکان دهنده نیستند؟
 • آیا این همان نوع صفحه­ایست که دوست دارید بوک مارک کنید یا با دوستی به اشتراک بگذارید و یا به کسی توصیه کنید؟
 • آیا انتظار دارید که همین محتوا را در مجله چاپی، کتاب، یا دانشنامه ببینید و یا به آن لینک داده شود؟

سوالات تخصصی هنگام تولید محتوا

 • آیا محتوا، اطلاعات را به گونه ای بیان می کند که باعث جلب اعتماد شما بشود، مانند ارائه واضح منابع، شواهدی از تخصص به کار رفته، سابقه ای از نویسنده یا سایتی که آن ها را منتشر می کند، مانند پیوند به صفحه نویسنده یا صفحه درباره ما؟
 • اگر در سایتی که محتوا تولید می کند تحقیق کردید، آیا این احساس به شما دست خواهد داد که این سایت قابل اعتماد است و در زمینه موضوع مطرح شده، مورد اعتماد و شناخته شده است؟
 • آیا این محتوا توسط کارشناس یا صرفا فردی علاقمند نوشته شده که به وضوح این موضوع را به خوبی می شناسد و به آن مسلط است؟
 • ایا محتوا خطا های واقعی ندارد؟ آیا در مورد موضوعات مرتبط با پول یا زندگی خود، به این محتوا اعتماد می کنید؟

سوالاتی در زمینه ساخت و ارائه در نوشتن محتوا

 • آیا محتوا خطاهای قالب یا نوشتاری ندارد؟
 • آیا محتوا به طرز خوبی تولید شده، و یا محصول عجله و شتابزدگی است؟
 • آیا محتوا به طور انبوه تولید شده یا تعداد زیادی سازنده دارد یا در شبکه بزرگی از سایت ها پخش شده و در نتیجه صفحات یا سایت های خاص چندان توجهی را به خود اختصاص نمی دهند؟
 • آیا محتوا تعداد زیادی تبلیغ در خود دارد که توجه را از محتوای اصلی منحرف می کند؟
 • آیا وقتی محتوا در دستگاه موبایل مشاهده شود نیز به خوبی نمایش داده می شود؟

سوالات تطبیقی و مقایسه ای هنگام نگارش محتوا

 • آیا محتوا در هنگام مقایسه با سایر صفحات موجود در صفحه نتایج، ارزش چشمگیری را تامین می کند؟
 • آیا محتوا، نیاز های بازدیدکنندگان سایت را تامین می کند یا توسط فردی که فقط تلاش می کند حدس بزند موتورهای جستجو چه چیزی را خوب رده بندی می کنند ایجاد شده؟

گذشته از اینکه باید این سوالات را از خود بپرسید،‌ از فردی که به او اعتماد دارید اما تعصبی روی سایت ندارد بخواهید ارزیابی صادقانه­ ای از سایت به شما ارائه دهد.

همچنین بررسی دقیقی از ریزش ها سایت نیز داشته باشید. چه صفحاتی بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته و برای چه نوع جستجوهایی؟ با دقت به آن ها را بررسی کنید تا متوجه شوید چطور با برخی از سوالات بالا سنجیده می شوند.

آپدیت هسته الگوریتم گوگل به منظور تولید محتوای درست و اصولی
آپدیت هسته الگوریتم گوگل

دستورالعمل های ارزیابی کیفیت و E-A-T

منبع دیگری که درباره محتوا عالی توصیه می شود، بازبینی دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجو است. ارزیاب ها افرادی هستند که در مورد اینکه الگوریتم ها نتایج خوبی ایجاد می کنند یا نه به گوگل دیدگاه می دهند و به این شیوه به گوگل کمک می کنند مفید بودن یا نبون تغییرات را متوجه شوند.

مهم است بدانید که ارزیاب ها ، کنترلی بر چگونگی رده بندی صفحات ندارند. داده های ارزیاب مستقیما در الگوریتم های رده بندی گوگل استفاده نمی شوند. در عوض به همان شیوه ای که ممکن است یک رستوران از مراجعین فرم های نظر سنجی دریافت کند از آنها استفاده می کند. بازخوردها به گوگل کمک می کنند که متوجه شود آیا سیستم مفید است یا نه.

اگر بدانید ارزیاب ها چطور متوجه ارزیابی محتوای خوب می شوند، خواهید توانست محتوای خود را بهبود ببخشید. شاید به این شیوه در جستجو بهتر عمل کنید. بخصوص، ارزیاب ها طوری طراحی شده اند که اگر محتوا، آنچه که گوگل E-A-T قوی می نامد را داشته باشند متوجه شوند. این عبارت، مخفف Expertise به معنای تخصص و تجربه، Authoritativeness اعتبار صفحه و دامنه و Trustworthinessبه معنای اعتماد است. مطالعه این خط مشی ها به گوگل کمک خواهد کرد که بدانیم از دیدگاه E-A-T، عملکرد محتوا و اصلاحات چگونه بوده است.

بازیابی سایت بعد از آپدیت هسته الگوریتم گوگل

سوال رایجی که بعد از آپدیت هسته الگوریتم گوگل مطرح می شود این است که در صورتی که سایت محتوای خود را بهبود ببخشد، بازیابی سایت چه مدت به طول خواهد انجامید؟

آپدیت هسته الگوریتم گوگل ، هر چند ماه یکبار اتفاق می افتند. ممکن نیست تا قبل از انتشار بروزرسانی بزرگ بعدی، محتوایی که تحت تاثیر یکی از این به روز رسانی ها قرار گرفته، به حالت قبل برگردد، با فرض اینکه اصلاحاتی صورت گرفته باشد. با این وجود گوگل همواره در حال ایجاد آپدیت هسته الگوریتم گوگل جستجوی خود از جمله به روز رسانی های کوچکتر هسته می باشد. گوگل همه این ها را اعلام نمی کند چرا که خیلی قابل توجه نیستند. با این وجود به محض انتشار در صورت تضمین اصلاحات، می توانند باعث بازیابی محتوا شوند.

حتما به یاد داشته باشید که اصلاحات ایجاد شده توسط مدیر سایت تضمینی بر بازیابی نیستند و صفحات نیز در نتایج جستجوی گوگل حالت ساکن یا تضمین شده­ای ندارند. اگر محتوای شایسته تری وجود داشته باشد، با سیستم­ های گوگل رده بندی خواهد شد.همچنین باید بدانید موتورهای جستجوگر به شیوه ای که انسان ها محتوا را درک می کنند آن را نمی فهمند. در عوض، گوگل به دنبال نشانه هایی است که می توان درباره محتوا جمع کرد تا متوجه شود با هم چه همبستگی دارند و انسان ها چطور ارتباط را ارزیابی می کنند. همچنین صفحات چگونه به هم لینک می شوند. اما گوگل از نشانه های بسیار زیاد دیگری نیز استفاده میکند که برای حفظ تمامیت و یکپارچگی نتایج آشکار نمی کند.

گوگل هر نوع آپدیت هسته الگوریتم گوگل را قبل از فعال شدن آزمایش می کند، از جمله جمع آوری بازخوردها از ارزیابی کنندگان کیفیت جستجو، برای اینکه ببیند شیوه­­ای که سیگنالها را میسنجد مفید است یا نه. البته که هر اصلاح و تغییری که در جستجو ایجاد شود مفید فایده است. به همین دلیل است که گوگل همچنان به بروز رسانی الگوریتم ها ادامه می دهد، بازخوردهای بیشتر و بیشتری دریافت می کند، آزمون های بیشتری انجام می دهد تا سیستم رده بندی خود را بهبود بخشد. در نهایت این کار به این معناست که حتی اگر صاحب محتوا در آن تغییری ایجاد نکند، محتوا ممکن است در آینده بهبود پیدا کند. در چنین شرایطی، اصلاحات مداومی که ایجاد می کند میتوانند محتوا را به طرز مطلوبتری ارزیابی کنند. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.