اصل پارتو چیست و آیا در بازاریابی دیجیتال می توان از آن بهره برد؟

طبق اصل 80/20 یا پارتو 20 درصد مسئول 80 درصد است برای مثال 20 درصد از مشتریان شما 80 درصد از سود شما را تامین می کنند
در این مقاله بخوانید

اصل پارتو، که با نام قانون 80/20 نیز شناخته می شود، به طور گسترده ای در تمام امور مورد استفاده قرار می گیرد، اما آیا از این اصل در بازاریابی دیجیتال نیز می توان بهره گرفت؟ قبل از پاسخ بگذارید با این سوال شروع کنیم که اصلاً قانون 80/20 یا اصل پارتو چیست؟ طبق ویکی پدیا، اصل پارتو به نام ویلفردو پارتو اقتصاددان ایتالیایی نامگذاری شده است، شروع پیدایش این اصل این گونه بود که ویلفردو پارتو در سال 1906 مشاهده كرد كه 20 درصد از مردم، 80 درصد از اراضی ایتالیا را كنترل می كنند. بعد از مشاهده این موضوع سوالی که برای پارتو پیش آمد، این بود که آیا این موضوع در سایر کشور ها نیز صدق می کند؟ بعد از تحقیقاتی راجع به درآمد و توزیع جمعیت در سایر کشورها، مشخص شد در تمامی کشور های اروپا نیز این اصل برقرار است.

کاربرد های نظریه ویلفردو پارتو 80/20

تولید، مدیریت و منابع انسانی و… همه بخش هایی هستند که می توان در آن ها از اصل پارتو استفاده کرد. به عنوان مثال، تلاش 20 درصد از کارکنان یک شرکت ممکن است 80 درصد از درآمد شرکت را تشکیل دهد. همچنین ممکن است از اصل 80/20 در موضوعات فردی نیز استفاده شود. اصل پارتو معمولاً در مدیریت زمان مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بیشتر افراد تمایل دارند کارهایی را انجام دهند که ساده هستند و در بسیار از مواقع این کار های ساده همان 80 درصد کار را تشکیل می دهند. از نظر مدیریت زمان شخصی، فقط 20 درصد از وقت شما در محل کار ممکن است موجب 80 درصد از پیشرفت های شما بشود.

اصل پارتو بیان می کند که تنها بیست درصد تلاش شما به نتیجه می رسد
تنها 20 درصد از تلاش شما به نتیجه می رسد.

اهمیت اصل پارتو در کسب و کارهای سنتی و دیجیتال

درک این اصل در حوزه کسب و کار به شما کمک فراوانی می کند، با بهره گیری از این قانون می توانید آن 20 درصد محصولی که 80 درصد فروش سایت یا شرکت شما را رقم می زنند، پیدا کرده و برای مثال تبلیغات بیشتری را برای آن ها انجام دهید. طبق اصل پارتو تنها 20 درصد از کلمه های کلیدی پروژه های سئو موفق هستند و آمار کلیک (Clicks) و بازدید (Impression) سایت شما را بالا می برند. طبق این اصل 20 درصد مشتریان 80 درصد سود را برای شما به ارمغان می آورند، با توجه به این موضوع می توانیم اهمیت ایجاد وفاداری در مشتری، پشتیبانی، تامین نیاز مشتری و… را درک کنیم.

به کمک اصلی پارتو 80/20 به سوال های اساسی در زمینه بازاریابی می رسیم :

  1. رقیب اصلی ما کیست؟
  2. کدام مشتری ها برای ما ارزشمندترند؟
  3. کدام کار ها بیشترین تاثیر را بر کسب و کار ما دارند؟
  4. کدام مشاورین و طراحان تبلیغات آنلاین بهترین نتیجه را برای شما به همراه داشته اند؟ برای مشاوره می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

شاید بگویید شناخت رقیب نیازی به قانون 80/20 ندارد و رقبا به آسانی قابل شناسایی اند! این نظریه هم درست است هم غلط، زیرا طبق قانون 80/20 تنها 2 رقیب از 10 رقیب شما هستند که ارزش تحلیل و بررسی را دارند و نباید برای رقبای دیگر زمان زیادی از وقت خود را اختصاص داد.

اصل پارتو در بازاریابی و فروش

احتمالاً شما طبق اصل هشتاد بیست گزاره های زیر را شنیده اید:

  1. 20 درصد مشتریان 80 درصد سود را به خود اختصاص می دهند.
  2. 80 درصد فروش محصولات از 20 درصد اقلام حاصل شده است.
  3. 80 درصد فروش از 20 درصد تبلیغات حاصل شده است.
  4. 20 درصد از مصرف کنندگان 80 درصد از شکایات مصرف کننده را تشکیل داده اند.
  5. 20 درصد نیروی فروش 80 درصد فروش را به عهده دارد.

اگرچه مقدار دقیق این درصد ها قطعاً ممکن است متفاوت باشد ، اما موضوعی که اهمیت دارد این موضوع است که عمده نتایج که مورد پسند نیست به دلیل صرف زمان برای 80 درصد از کار هایی می باشند که اهمیت ندارند. ساده ترین راه بیان نحوه رعایت اصل 80/20 در بازاریابی : مدیریت زمان در بازاریابی به صورتی باید انجام گردد که 80 درصد تبلیغات بر روی مهم ترین گروه مشتری، محبوب ترین موارد و متداول ترین منابع ناراحتی مشتری تمرکز گردد.

قانون 80/20 در بازاریابی دیجیتال

وضعیت بازاریابی دیجیتال طبق اصل پارتو چگونه است؟ به طور طبیعی ، فروش و فروش آنلاین با الگویی مشابه با آنچه در بالا توضیح داده شد دنبال می شود ، اما روندهای مشخصی وجود دارد که می تواند با این قانون شناسایی شده و بهبود گردد. برای مثال:

  1. تنها 20 درصد از کاربران 80 درصد خریدهای اینترنتی را تشکیل می دهند.
  2. 20 درصد کلمات کلیدی 80 درصد بازدیدهای جستجو را ایجاد می کنند.
  3. 20 درصد محتوا تولید شده در بازاریابی محتوا 80 درصد سود تولید می کند.
  4. کاربر 80 درصد کار خود را بر روی 20 درصد پیوندهای موجود انجام می دهد.
  5. 20 درصد به روزرسانی های اجتماعی 80 درصد سهام اجتماعی را تشکیل می دهند.

یکی ار راه های تقویت سایت سئوی مجدد صفحات است، تمام محتوا های یک وبسایت پر بازدید نیستند و همه آن ها قرار نیست که بیشترین کلیک را بگیرند، برای سئو مجدد سایت باید صفحه های پر بازدید سایت را مشاهده نمود و آن هایی را که بیش ترین کلیک را دارند تقویت نمود. این شناسایی هرچند با قانون 80/20 قابل انجام است اما برای بهترین نتیجه بهتر است با یک مشاور سئو مشورت نمایید.

طبق این اصل 80 درصد ثروت دنیا در اختیار 20 درصد افراد است.
80 درصد ثروت دنیا در اختیار 20 درصد افراد است.

نکات مفید اصل ویلفردو پارتو

به زبان ساده ، این اصل می تواند در راستای آشنا شدن با نقاط قوتی که باید تقویت شوند و نباید از آن ها غافل شد، به شما کمک کند. به عنوان مثال اگر 20 درصد مشتریان 80 درصد فروش شما را تشکیل می دهند، باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشید و از آنها برای وفاداری شان تشکر کنید و در راستای برطرف کردن نیاز آن ها به ویژه پس از فروش بیش ترین تلاش ممکن را انجام دهید. پس می توان این گونه جمع بندی نمود که اصل پارتو به کسب و کار و افراد کمک می کند تا منابع را به صورت موثر برای پارامتر های مهم اختصاص دهند.

نقاط ضعف اصل 80/20

می توان از نظریه پارتو در بسیاری از مواقع استفاده نمود، اما زمانی به یک نظریه را می توان قانون یا اصل نامید که هیچ سخن نقضی نتوان برای عملکرد آن بیان کرد، اما به عنوان مثال، 30 درصد از نیروی کار (یا 30 نفر از 100 کارمند) ممکن است فقط 60 درصد نیروی کار را انجام دهند. کارمندان باقی مانده ممکن است به همان اندازه کارایی نداشته نباشند. این موضوع تأکید می کند که اصل پارتو فقط یک نظریه است تا یک قاعده. در واقع می توان از این اصل و نظریه به عنوان یک تاکتیک برای پیدا کردن نقاط قوت، انتخاب بهترین روش ها و … استفاده نمود، اما به هیچ گونه نمی توان گفت که این اصل به طور کامل و همیشگی درست می باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.