لینک سازی چیست و چرا اهمیت دارد؟

ضرورت استفاده از لینک سازی
در این مقاله بخوانید

اگر در حوزه لینک سازی برای وب سایتتان کاملا تازه کار هستید و یا اینکه قبلا برای مدتی اینکار را انجام داده اید، در هر دو صورت مطمئن هستیم که این راهنما برای شما کاربردی خواهد بود. لینک سازی از نگاه سئو همیشه در حال تغییر و بروزرسانی بوده و امروزه اهمیت لینک سازی با کیفیت بالا بسیار مهم است. اگر می خواهید به صورت آنلاین به رقابت بپردازید و پیشرفت کنید، نیاز به درک و اجرای کمپین های با کیفیت بالا، ضروری است و این روش به زودی تغییر نخواهد کرد. این راهنما به گونه ای طراحی شده است که شما را به سرعت و در جهت صحیح راهنمایی کند. روش های زیادی برای استفاده از لینک سازی هست، که در ادامه به بررسی آن ها همراه با مثال می پردازیم. امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت ببرید.

لینک سازی چیست
تکنیک های لینک سازی بهینه برای بهبود جایگاه سایت در سئو

لینک سازی چیست؟

لینک سازی فرآیند دستیابی لینک های ارتباطی از وب سایت های دیگر به سایت شما می باشد. پیوند (معمولاً به عنوان (لینک) نامیده می شود) راهی برای حرکت بین صفحات برای کاربران در اینترنت است. موتورهای جستجو از پیوندها برای جستجو و خزیدن در وب سایت ها استفاده می کنند که این عمل به وسیله لینک های موجود بین صفحات در وب سایت شما انجام می گردد. تکنیک های زیادی برای لینک سازی وجود دارد، درحالی که آن ها هرکدام سختی های متفاوتی دارند. سئو کارها به توافق رسیده اند که ساخت لینک یکی از سخت ترین بخش کار آن ها است و بیشتر وقت و تلاش خود را برای انجام این عمل صرف می کنند. به همین دلیل، اگر بتوانید بر هنر ساختن لینک های باکیفیت پیشرو شوید، به شما قول می دهیم که هم از سئوکارهای دیگر و هم از رقبای های خود پیشی بگیرد.

لینک سازی برای سایت

یکی از مهم ترین عامل هایی که ربات های گوگل برای رتبه بندی صفحات و وب سایت ها در نظر می گیرند روند و کیفیت لینک سازی های داخلی و خارجی شما است. لینک سازی یکی از مهم ترین فرآیند های لازم برای سایت است. شما برای لینک سازی باید دقت بسیار بالایی به خرج دهید زیرا اگر در طی این فرآیند دچار اشتباهیی شوید گوگل شما را تنبیه می کند و اصطلاح سایت شما پنالتی توسط گوگل پنالتی شده است و از نتایج شما را حذف می کند.

چرا لینک سازی برای سئو مهم است؟

به منظور درک اهمیت لینک سازی، بهتر است که ابتدا اصول اولیه چگونگی ایجاد بک لینک و اینکه چگونه موتورهای جستجو لینک ها را می بینند، و روش تفسیر آن ها را درک کنید.

ساختار تگ a برای لینک سازی
درج لینک با کمک تگ بر روی عبارت مناسب (انکر تکست)

1- تگ آغازین لینک: آن را تگ لینک می نامند و با <a> نمایش می دهند. این تگ، لینک را باز کرده و به موتورهای جستجو می گوید که حاوی لینک می باشد.

2- آدرس لینک هدف: “href” نشان دهنده محل لینک و جایی که به آن ارجاع داده می شود است. متن داخل علامت های نقل قول، آدرس لینکی است که تگ به آن اشاره می کند، لینک همیشه مربوط به یک صفحه وب نیست، شاید آدرس یک عکس یا فایل برای دانلود باشد . گاهی چیزی غیر از url را مشاهده می کنید که با علامت # شروع شده که لینک های محلی نامیده میشوند و به وسیله آن ها شما به قسمت دیگری از همان صفحه ای که مشاهده می کنید منتقل می شوید.

3- متن لنگر یک لینک (قابل مشاهده): این قسمت کوچکی از متنی هست که کاربران در صفحه تماشا می کنند، اگر میخواهند لینک را باز کنند باید روی آن کلیک کنند. متن لنگر معمولاً درون متن اصلی به صورت متمایز نمایش داده می شود تا آن را با قسمت های دیگر مجزا کند، معمولاً با رنگ آبی و یک خط زیر آن نمایش داده می شود، که به کاربران علامت می دهد که این یک لینک قابل کلیک است. (در صورت اختصاصی کردن نوع نمایش با کمک کد های css ممکن است لینک ها به هر رنگ دیگری دیده شوند، ولی در هر صورت از متن های اطراف متمایز هستند)

4- تگ بسته شدن لینک: این نشانگر پایان برچسب لینک به موتورهای جستجو است

معنی لینک ها برای موتور های جستجو چیست؟

دو روش اساسی وجود دارد که موتورهای جستجو از پیوند ها استفاده می کنند:

۱. کشف صفحات وب جدید.

۲. تعیین چگونگی رتبه بندی یک صفحه در نتایج آن ها

هنگامی که خزنده های موتور های جستجو در صفحات وب می خزند، می توانند محتوای صفحات را استخراج کرده و آن را به فهرست های خود اضافه کنند. به این ترتیب، آن ها می توانند تصمیم بگیرند که یک صفحه از کیفیت کافی برخوردار است تا به خوبی براساس کلمات کلیدی مربوطه رتبه بندی گردد . هنگامی که موتورهای جستجو تصمیم به رتبه بندی وب سایت شما میگیرند فقط محتوای صفحه را در نظر نمیگیرند . آن ها به تعداد لینک هایی که از وب سایت های خارجی گرفته شده (وب سایت هایی که دامنه ای متفاوت از دامنه سایت شما دارند) و کیفیت آن وبسایت ها که به ما لینک شده اند توجه می کنند (اصطلاحالا بک لینک نامیده می شوند). به طور کلی، هرچه وب سایت های با کیفیت بالاتر به شما پیوند دهند، به احتمال زیاد شما در نتایج جستجو رتبه خوبی خواهید داشت.

لینک ها به عنوان یک عامل رتبه بندی همان چیزی هستند که به گوگل اجازه داده است تا در اواخر دهه 90 بر بازار موتورهای جستجو مسلط شود. یکی از بنیان گذاران گوگل، لری پیج، رتبه بندی صفحات را اختراع کرد، که گوگل از آن برای اندازه گیری کیفیت یک صفحه استفاده می کند که یکی از فاکتور های موثر در این رتبه بندی تعداد لینک هایی است که به سایت داده می شود. این معیار ارزیابی به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی کلی مورد استفاده قرار گرفت و به یک سیگنال قوی تبدیل شد .

این روش بسیار موثر بوده زیرا بر این عقیده بنا شد که می توان پیوند را به عنوان رأی اعتماد در مورد صفحه درنظر گرفت ، یعنی اگر وب سایت شما ارزشمند نباشد صفحات خارجی به آن پیوند نمی دهند. زمانی که یک کاربر به وب سایت دیگری لینک میدهد، به طور موثر می گویند که این یک منبع خوب است و در غیر این صورت، به آن لینک نخواهند داد همانگونه که شما یک رستوران نامناسب را به دوست خود معرفی نمی کنید.

با این حال، متخصص های سئو خیلی زود کشف کردند که چگونه رتبه یک صفحه و نتایج جستجو کلمات کلیدی را دستکاری کنند و از این روش سودمند برای گمراه کردن الگوریتم های رتبه بندی استفاده کردند. موتور جستجوی گوگل به طور فعال درصدد یافتن راه هایی برای کشف وب سایت هایی که نتایج جستجو را دستکاری می کنند، میگردد. در این راستا موتور جستجوی گوگل شروع به بروزرسانی منظم نمود و هدف خود را فیلتر کردن وب سایت هایی که شایسته رتبه بندی نیستند قرار داد. در نهایت گوگل از توجه هرچه بیشتر به لینک سازی دست کشید .

اخیراً Google وب سایت هایی که از این تکنیک ها بیش از حد استفاده میکردند را در ساختمان رتبه بندی خود، جریمه کرده است. به روزرسانی منظم الگوریتم پنگوئن گوگل یکی از این نمونه ها است. دانستن این نکته که کدامیک از روش های ساختاری برای جلوگیری و ماندن در دستورالعمل های Google مرتبط است، موضوع مهمی بوده که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

با همه این ها ما یک الگوریتم کامل و پایه که گوگل برای تعیین نتایج جستجوی خود استفاده می کند نمی شناسیم و این یکی از رازهای مخفی این شرکت است. با وجود این واقعیت جامعه سئو توافق دارند که لینک ها هنوز هم نقش بزرگی در الگوریتم بازی می کند (طبق بررسی عوامل رتبه بندی جستجوی موز 2015)

درصدگروه های مختلف از عوامل رتبه بندی گوگل در نمودار زیر نمایش داده شده است.

عوامل موثر در لینک سازی

  • ویژگی های لینک دامنه

تعداد لینک های یک دامنه و کیفیت آن ها ، اعتماد یا اعتبار دامنه، رتبه صفحه در سطح دامنه و…

  • ویژگی های لینک صفحه

رتبه صفحه، اعتبار صفحه، تعداد لینک پیوندها، توزیع متن لنگر، کیفیت منابع لینک و…

  • کلیدواژه صفحات و ویژگی های محتوا

TF-IDF، نمرات استراتژی عناوین، مقدار محتوا، کیفیت محتوا و موارد دیگر

  • ویژگی های سطح صفحه، کلیدواژه – سطح قابلیت ها

طول محتوا، خوانایی، منحصر به فرد بودن، سرعت بارگیری و…

  • ویژگی های نام تجاری در سطح دامنه

به عنوان مثال استفاده آفلاین از برند یا نام دامنه، ذکر نام تجاری یا دامنه در اخبار، رسانه ها/ مطبوعات/ انجمن نهاد ها و غیره

  • اطلاعات به دست آمده از جستجوی کاربران، کاربرد و ترافیک

سیگنال های ترافیک، استفاده از مرورگرها، نوار ابزار، ترافیک کلیک، مقدار/ تنوع/نرخ کلیک (CTR) نمایش داده شده و…

  • معیارهای اجتماعی

مقدار/ کیفیت پیوندهای توییت شده، اشتراک گذاری های فیسبوک و یوتیوب، لینکدین و… (برای آشنایی با ایجاد سوشال سیگنال در لینکدین مقاله ساخت اکانت حرفه ای لینکدین را مطالعه کنید)

  • استفاده از کلیدواژه در سطح دامنه

دامنه های کلیدی دقیق، رقابت جزئی کلمات کلیدی و…

  • دامنه- سطح، ویژگی های کلیدی – سطح قابلیت ها

طول نام دامنه، توسعه ،زمان پاسخ دامنه HTTP و…

به طور کلی اگر تمام عوامل دیگر برابر باشد، حجم و کیفیت لینک ها به یک صفحه، بین رتبه بندی صفحات تفاوت ایجاد میکند. با حرکت اخیر گوگل از جمله انتشار به روزرسانی های الگوریتم پنگوئن، گمانه زنی هایی مبنی بر کاهش تاثیر لینک و حذف سیگنال های اجتماعی مانند توییت وجود دارد.

با این حال، اگر لینک های با کیفیت به وب سایت خود داشته باشید، رتبه بهتری کسب می کنید و ترافیک بیشتری بدست آورید که در این مورد تردید کمی وجود دارد. چندین مرتبه به ” کیفیت بالا ” اشاره کرده ایم که دلایل خوبی برای آن وجود دارد: با توجه به اینکه Google در فیلتر کردن لینک های با کیفیت پایین ماهر تر شده است، تمرکز روی کیفیت لینک ها افزایش یافته. این امر مستقیماً روی سئو سایت تاثیر می گذارد، زیرا ربات های گوگل باید اطمینان حاصل کنند که تکنیک های ساخت لینک بیشتر روی کیفیت متمرکز است.

تاثیر nofollow در لینکسازی
سوالی که همیشه برای متخصصین لینک سازی مطرح است، آیا لینک سازی های nofollow دارای ارزش و اعتبار سئو سایت است؟

آنچه باید درباره لینک سازی nofollow بدانید

یک صفت به نام “nofollow” وجود دارد که می تواند بعضی اوقات در لینک ها اعمال شود. در صورت اضافه شدن آن به لینک، کاربر تغییری را نخواهد دید. اما، اگر به کد لینک نگاه کند، کمی تفاوت ایجاد شده است:

<a href=”http://www.daname.shop”rel=”nofollow”>مثال</a>

به افزودن “nofollow” توجه داشته باشید، این قابلیت به Google می گوید که هیچ گونه رتبه بندی صفحه ای را از طریق این لینک به URL هدف در نظر نگیرد. به طور موثر، شما به Google می گویید که به این پیوند اعتماد نداشته و آن را در نظر نگیرد. بنابراین، نباید به بهترشدن رتبه URL هدف کمک کند. دلیل اصلی استفاده یک سایت از nofollow به سناریوهایی مربوط می شود که در آن سایت کنترل کامل بر پیوندهایی که به صفحات آن اضافه می شود را ندارد. برای درک بهتر مثالی از وبلاگ ها داریم، شما وارد یک سایت بلاگی شده و پروفایل برای خود میسازید و مطالبتان را در آن سایت به اشتراک میذارید ولی نهایتا لینک هایی که این وب سایت ها به سایت شما می دهند از نوع nofollow خواهد بود (مانند GitHub). به عبارت دیگر آن ها نمی خواهند اعتبار خود را پیش گوگل پایین بیاورند. تعدادی مثال در زیر ذکر شده است:

 • نظرات وبلاگ
 • پست های انجمن
 • ثبت نظرات مهمان ها
 • دانشنامه های قابل ویرایش (به عنوان مثال ویکی پدیا)

کاربران می توانند آزادانه به هریک از این مکان ها لینک اضافه کنند و به دلیل تعداد بالای آن ها، اندازه گیری تک تک این لینک ها واقعاً عملی نیست. بنابراین، به منظور جلوگیری از ایجاد هرزنامه در لینک های یک سایت و استفاده آن ها در رتبه بندی سایت، اغلب اقدام به استفاده از ویژگی nofollow برای کلیه لینک های ارسال شده توسط کاربران می کند.

استفاده دیگر از ویژگی nofollow برای تبلیغ کنندگانی است که می توانند از لینک هایی که برای آن ها هزینه ای پرداخت شده است، استفاده کنند. بنابراین ، اگر یک بنر تبلیغاتی را در وب سایت خریداری کرده اید که به شما پیوند دهد، گوگل می گوید که ویژگی نوفالو باید اضافه شود تا آن ها بدانند که اعتبار صفحه در آن لینک عبور نمی کنند. نظر بر این است که شما نباید با خرید آگهی هایی که شامل پیوندهایی در وب سایت های دیگر هستند، در نتایج ارگانیک بهره مند شوید. اخیراً Google این مفهوم را گسترش داده است تا پیوندهای بهینه شده در مطبوعات، فهرست های مقاله و تبلیغات را نیز در بر بگیرد. در این مثال ها، استفاده از nofollow کاملاً مناسب است.

از نظر کار خود، باید بدانید پیوندهایی که دارای ویژگی nofollow هستند، احتمالاً به رتبه های جستجوی ارگانیک شما مانند تاثیر لینک های مستقیم کمک نمی کنند البته این بدان معنا نیست که آن ها ارزش ندارند. از این گذشته، کاربران معمولی متوجه نمیشوند که آیا لینک به صورت nofollow است یا خیر، و ممکن است در واقع آن را کلیک کرده و از وب سایت شما بازدید کنند. جدا از این مسائل ، مسئله خرید تبلیغات آنلاین است. هدف اصلی شما از ایجاد لینک این است که اکثر لینک های شما توسط گوگل دنبال شود و در نهایت شمارش شود. آیا به دنبال راهی برای شناسایی لینک های فالو و نوفالو در وب سایت هستید؟ برای برجسته کردن این پیوندها در هر سایتی می توانید ازMozBar استفاده کنید. یا با راست کلیک در صفحه وب و انتخاب گزینه Inspect جزئیات تگ a لین را مشاهده کنید، در صورتیکه “rel=”nofollow را مشاهده کردید یعنی نوفا استن در غیر اینصورت فالو می باشد.

نحوه بررسی فالو یا نوفالو بودن لینک
نحوه بررسی فالو یا نوفالو بودن لینک ها، درصورتیکه rel در تگ a مشخص نباشد از نوع فالو است

چگونه لینک سازی می تواند برای کسب و کار ما سودآور باشد؟

همانطور که گفتیم، لینک ها سیگنال بسیار مهمی هستند که موتورهای جستجو برای تعیین رتبه بندی سایت ها از آن استفاده می کنند. بنابراین، ما می دانیم که افزایش تعداد لینک های با کیفیت بالا به وب سایت شما ، می تواند شانس شما را برای رتبه بندی خوب افزایش دهد. با این حال، مزایای دیگری برای لینک سازی وجود دارد که ممکن است سریعا آشکار نشود اما هنوز قابل توجه است.

روابط لینک سازی

ایجاد لینک اغلب می تواند در ارتباط با سایر وب سایت ها و وبلاگ های مربوطه در صنعت شما باشد. این دسترسی به طور مکرر مربوط به ترویج چیزی است که شما فقط آنرا ایجاد کرده اید، مانند یک قطعه محتوا یا اینفوگرافیک. هدف مشترک دسترسی، دستیابی به یک لینک است، اما چیزی بیش از این وجود دارد. دستیابی به ارتباطات می تواند به شما در ایجاد روابط بلند مدت با تأثیرگذاری کلیدی در صنعت شما کمک کند، و این روابط می تواند به معنای این باشد که مشاغل شما مورد توجه و اطمینان قرار گرفته است. این به خودی خود ارزشمند بوده حتی اگر ایجاد لینک را برای لحظه ای فراموش کنیم، در حال ایجاد بشارت های واقعی و طرفداران تجارت خود هستیم.

ارجاع دادن ترافیک

ما در مورد تأثیر لینک ها در رتبه بندی شما صحبت کرده ایم، اما تأثیر لینک در ارسال ترافیک چیست؟ یک لینک خوب از یک وب سایت پر بازدید می تواند منجر به افزایش ترافیک نیز شود. اگر یک وب سایت مرتبط باشد ، ممکن است منجر به افزایش فروش نیز شود. باز هم، در این شرایط ارزش یک لینک فقط به سئو مربوط نمی شود بلکه مربوط به مشتریان است. مثال مهمی از این اقدام، این پست مهمان است که توسط مایکل الاسبرگ در وبلاگ تیم فریس نوشته شده است. او همچنین یک مطالعه موردی را در مورد فوربس نوشت که توضیح داد این پست مهمان برای وی چقدر ارزشمند بود. او می گوید: “تفاوت زیادی بین قرار گرفتن در معرض مخاطبان بزرگ نسبت به مخاطبان کوچکتر به طرز لوده و تمسخرآمیز احساساتی هستند، وجود دارد. به عبارت دیگر، پیروان مشتاق یک وبلاگ واحد نسبت به بینندگان یک منبع موثق برای مثال سی ان ان به مراتب بیشتر از توصیه های وبلاگ نویسی استفاده می کردند با این وجود که گروه دوم تعداد افراد بیشتری را شامل میشود .

ساختمان برند

لینک سازی خوب می‌تواند به ایجاد برند شما کمک کند و شما را به عنوان یک مرجع در موقعیت خودتان قرار دهد. برخی تکنیک‌های ساخت لینک مانند ایجاد محتوا وجود دارند که می‌توانند مهارت شرکت شما را نشان دهند و این راه طولانی که برای ایجاد برند شماست را طی می کند. بعنوان مثال اگر یک محتوای مبتنی بر داده‌های صنعتی ایجاد و منتشر کنید، شما این شانس را دارید که در صنعتتان به خوبی شناخته شوید. تخصص خود را زمانی نشان می‌دهید که بوسیله محتوای با کاربران ارتباط برقرار کنید و از افرادی در صنعت خود درخواست ‌کنید که به انتشار و نشان دادن آن به دیگران کمک کنند.

یک نکته مهم در مورد لینک سازی در مقابل لینک “درآمد” یا اهمیت وبسایت هایی که برقراری ارتباط با آنها می ارزند .

برای ساختن لینک ها، به چیزی با ارزش احتیاج دارید که اغلب این صفحه اصلی وب سایت شما است. هرچند ، لینک ها را با منابع تخصصی مانند پست بلاگ، ابزار، مطالعه تحقیقاتی یا گرافیکی ایجاد می کنید، بعضی اوقات این دارایی ها مدتها قبل از شروع کار لینک سازی شما وجود دارند. گاهی اوقات شما این منابع را به طور خاص با هدف ایجاد ارتباط در ذهن خود بوجود می آورید.

این مفاهیم تصور کلی از کسب لینک و “شایستگی کسب رتبه” را معرفی می کند. تمام فعالیت‌های ساخت لینک باید با چیزی که ارزش مرتبط کردن به آن را داشته باشد آغاز شود.

لینک سازی به صفحات وب با ارزش پایین بسیار دشوار است ، اما هنگامی که شما با چیزی که واقعاً ارزشمند است و مردم آن را مفید یا ارزشمند بدانند شروع کنید ، ساختن لینک بسیار آسان تر خواهد بود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.