گاراژ دیجیتال گوگل (3-3) اجزای اصلی وب سایت

گاراژ دیجیتال گوگل - اجزای اصلی وب سایت
در این مقاله بخوانید

در ادامه فصل سوم از آموزش های گاراژ دیجیتال گوگل درباره “اجزای اصلی یک وب سایت” می آموزیم. در این درس درباره برخی تصمیم های اولیه مهمی که برای وب سایت خود می گیرید با شما صحبت خواهیم کرد : انتخاب نام وب سایت و برنامه ریزی چگونگی ساختار سایت شما. هدف این است که مشتریان به راحتی راه خود را پیدا کنند و به آن چه که می خواهند برسند، چرا که داشتن یک مشتری خوشحال برابر است با یک تجارت موفق تر. اجزای اصلی وب سایت در ابتدا شامل نام دامنه و نوع ساختار آن می شود.

انتخاب نام دامنه سایت

گام نخست، انتخاب نام دامنه سایت شما. این همان نامی است که کاربران به طور مستقیم برای یافتن شما در موتورهای جستجو تایپ می کنند.

هنگام انتخاب نام دامنه ابتدا باید بررسی کنید که آیا دامنه مورد نظر در دسترس است یا خیر. به عنوان مثال در وب تنها یک danapeyvast.com می تواند وجود داشته باشد و اگر شخصی از پیش آن را خریداری کرده و ادعای صاحبی آن را داشته باشد، نمی توانید دوباره از آن استفاده کنید و آن به طور انحصاری متعلق به اولین شخصی است که آن را دارد.

حال از کجا بدانید نام مورد نظر شما از قبل در نظر گرفته شده و یا خیر؟ به راحتی می توانید در سایت های مخصوص “ثبت کننده دامنه” جستجو نمایید که نتیجه را به شما نشان خواهد داد. در همه زبان ها همواره ابزاری وجود دارد که این امکان را به کاربران وب می دهد تا ببینند آیا قبلا شخصی از این نام استفاده می کند یا خیر. در صورتی که نام مورد نظر شما وجود داشته باشد، نام های مشابه دیگری که ثبت نشده و در دسترس قرار دارد، به شما پیشنهاد می شود.

“پیش از آن که تبلیغات آنلاین انجام دهید، باید به وضعیت سایت خود سامان دهید.”

یک نام دامنه سایت خوب نامی است که افراد به راحتی آن را به خاطر بسپارند، پس آن را تا حد امکان کوتاه، مرتبط و زیبا انتخاب کنید. ممکن است بتوانید با انتخاب یک پسوند متفاوت، تغییری از نام مورد نظر خود به دست آورید که در پایان یک نام زیبا و متناسب برای کسب و کار شما باشد. به طور قطع همه شما با پسونده های com. و یا ir. آشنا هستید، اما ممکن است موارد دیگری هم بیابید که در دسترس و یا مناسب تر هستند، به عنوان مثال سازمان های غیر دولتی می توانند از پسوند .org استفاده نمایند. همچنین به این معنی خواهد بود که مثلا danapeyvast.com از قبل ثبت شده اما شاید danapeyvast.net همچنان در دسترس باشد.

ساماندهی وب سایت

سازماندهی وب سایت

بیایید نگاهی به برخی دیگر از اجزای اصلی وب سایت ، مانند صفحه اصلی داشته باشیم. این نخستین صفحه ای است که مردم پس از تایپ نام دامنه و ورور به وب سایت شما می بینند. صفحه اصلی ویترین فروشگاه شما است و محلی است که افراد را دعوت می کنید که از محصولات و خدمات شما دیدن کرده و توضیح می دهید که چه هستید. صفحه اصلی سایت بازدیدکنندگان را از طریق آنچه که نا “ناوبری” می نامیم، به سایر صفحات وب سایت شما هدایت می کند. جهت یابی های سایت شما می تواند در بالای صفحه و یا پایین آن قرار گیرد و در هر صورت منویی است که به کاربران این اجازه را می دهد از یک قسمت سایت به قسمت دیگر منتقل شوند.

گام دوم، نحوه سازماندهی اجزای اصلی وب سایت است که اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و برای آن از وب سایت هایی که مرتب بازدید می کنید، آغاز نمایید. ببینید که این سایت ها چگونه سازماندهی می شوند.

اکنون تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی را می خواهید ارائه دهید و سپس آن ها را به روش های منطقی با هم گروه بندی کنید. در ضمن بسیاری از ابزارهای ساخت و طراحی وب سایت، قالب هایی از وب سایت های تجاری ارائه می دهند که می توانند به شما در شروع کار خود کمک کنند.

بررسی سایت های معروف و معتبر

یک شروع ساده : تقریبا همه وب سایت ها بخش هایی مانند تماس با ما یا درباره ما دارند. صفحه تماس می تواند شامل آدرس، شماره تلفن، ایمیل و یا نقشه مسیریابی باشد. صفحه درباره ما نیز داستان و تاریخچه کسب و کار شما را بازگو کرده و می تواند گالری از بهترین کارها و خدمات شما را داشته باشد. هیچ راهکارهای درست یا اشتباهی برای سازماندهی یک وب سایت وجود ندارد، اما شما باید همواره خود را به جای مشتریان و بازدید کنندگان سایت قرار دهید؛ این که دقیقا به دنبال چه چیزی هستند و برای انجام چه کاری به وب سایت شما وارد شده اند.

اکنون، شما چیزهایی را تنظیم می کنید تا بازدید کنندگان به راحتی بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند، به عنوان مثال فهرست محصولات، خدمات، قیمت ها، ساعت کاری و … . بیایید آنچه را که در صفحات خود می بینید، بررسی کنیم.

طراحی سایت بهینه داشته باشید !

اجزای اصلی وب سایت

هنگام بررسی اجزای اصلی وب سایت در ابتدا، شما متوجه عنوان های تماس با ما و درباره ما خواهید شد؛ این عناوین باید در هر صفحه از سایت شما ظاهر شوند تا افراد همیشه بتوانند به بخش هایی که می خواهند بروند و یا جایی که بوده اند، بازگردند. علاوه بر این، متن ها، عبارت ها، تیترها، پاراگراف ها، فهرست ها و حتی عکس و ویدئو در سایت شما وجود خواهد داشت.

هم چنین می توان متن ها و تصاویر را به گونه ای تنظیم کرد که وقتی روی آن ها کلیک می شود، به صفحات دیگر پیوند داده شود. این موارد به عنوان هایپرلینک یا میانبر به صفحات دیگر در سایت شما یا دیگر سایت ها شناخته می شوند. یک ویژگی مشترک در میان همه وب سایت ها این است که با کلیک کردن بر روی لوگو به صفحه اصلی سایت باز می گردید، از همین رو باید لوگو در همه صفحه های سایت وجود داشته باشد تا کاربر به راحتی بتواند به صفحه اصلی سایت وارد شود.

بسیاری از وب سایت ها مشتریان را به تعامل دعوت می کنند، یعنی با بخش هایی مانند فرم ارسال پرسش، نظر سنجی، مسیرهای گام به گام خرید و مانند آن با مشتریان ارتباط بیشتری برقرار می گردد. وب سایت شما یعنی ویترین فروشگاه دیجیتال شما یک فرصت عالی برای ارتباط با مشتریان شما به شمار می آید. انتخاب نام دامنه سایت مناسب، سازماندهی منطقی سایت و وجود ویژگی های مناسب به بازدیدکنندگان سایت شما کمک خواهد کرد دقیقا به همان چیزی را پیدا کنند که به دنبال آن هستند.

کوئیز

برای ورود به مرحله بعد در گاراژ دیجیتال گوگل – اجزای اصلی وب سایت باید به کوئیز زیر پاسخ دهید :

گاراژ دیجیتال گوگل - اجزای اصلی وب سایت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.