گاراژ دیجیتال گوگل (6-3) بایدها و نبایدهای طراحی وب سایت بهینه

باید ها و نباید های طراحی وب سایت بهینه
در این مقاله بخوانید

مردم انتظار دارند وب سایت ها به سرعت بارگذاری شوند و در صورت طولانی شدن زمان لود صفحه ممکن است سایت را ترک کنند، بنابراین اگر میخواهید بازدیدکننده از دست ندهید، بهتر است در طراحی وب سایت بهینه کنار توجه به محتوای صفحات، سرعت بارگیری صفحات را نیز در نظر داشته و آن را سریع تر کنید. انتخاب ترکیب مناسب رسانه ها و میزبان در طراحی سایت می تواند به این امر کمک کند.

باید ها و نباید های طراحی وب سایت بهینه

این جمله را شنیده اید که “شما فقط یک بار فرصت دارید که اولین تأثیر را داشته باشید!”، درست است؟ خوب، این موضوع در حضور شما به صورت آنلاین نیز صادق است.

در این مقاله به باید ها و نباید های طراحی وب سایت بهینه پرداختیم که به شما کمک می کند از اشتباهات رایج در طراحی وب سایت که می تواند بازدیدکنندگان را فراری دهد، جلوگیری کنید. شما در ادامه با چگونگی اطمینان از بارگیری سریع صفحات وبسایت، سازگاری صفحات سایت با موبایل، سهولت دسترسی و کیفیت محتوای وب سایت آشنا خواهید شد.

اهمیت سرعت در بارگذاری وب سایت

اولین چیزی که در طراحی وب سایت بهینه به آن نیاز دارید، سرعت است. کاربران اینترنت به صبر معروف نیستند و اگر بارگذاری صفحات شما بیش از حد انتظارشان طول بکشد، بدون شک صفحه سایت شما را ترک خواهند کرد.

کارهای فنی زیادی هستند که شما یا تیمی که وب سایت شما را طراحی می کنند، می توانید برای سرعت بخشیدن به بارگذاری صفحات وب سایت انجام دهید، مانند انتخاب فناوری مناسب طراحی سایت، انتخاب میزبان و هاست مناسب و مواردی از این قبیل. اما چند راه حل ساده نیز وجود دارد.

اهمیت سرعت بارگذاری در طراحی سایت

تصاویر بهینه

در اکثر وب سایت ها تصاویر دیده میشوند. این تصاویر ممکن است حجم بالا داشته باشند و به سرعت قابل بارگیری نباشند. پس اگر در صفحات خود تصاویر دارید، از کوچکترین تصاویر با حجم کم و بهینه شده استفاده کنید. اگر فایل های تصویری بزرگ و با وضوح بالا دارید که فقط به صورت ریز نمایش داده می شوند، آنها را حذف کنید. برنامه های نرم افزاری بسیاری هستند که می توانند اندازه و حجم تصاویر را تغییر داده یا فشرده کنند تا به صورت بهینه شده برای استفاده در صفحات وب قابل استفاده شوند، این کار به کاهش زمان بارگذاری و طراحی وب سایت بهینه کمک بسیاری خواهد کرد.

سایت خود را ساده طراحی کنید. به طور کلی، هرچه بیشتر موارد و المان های کمتری توسط مرورگر بازدیدکنندگان بارگیری شود، صفحات سریع‌تر بارگذاری می‌شوند. از یک تصویر پس زمینه در بسیاری از صفحات استفاده کنید و از هر کسی که وب سایت شما را می سازد بخواهید با کد و اسکریپت بهینه شده سایت را طراحی کند. برای تست عملکرد سرعت سایت خود، سعی کنید وب سایت را در تلفن همراه خود و با استفاده از اتصال داده، نه WiFi باز کنید و ببینید با چه سرعتی بارگیری می‌شود.

طراحی وب سایت سازگار با موبایل

سازگار با موبایل

بعد از بهینه سازی تصاویر، باید اطمینان حاصل کنید که در طراحی وب سایت بهینه شما، استفاده در تلفن همراه مناسب سازی شده است. افراد زیادی هستند که از گوشی های هوشمند خود به عنوان دستگاه اصلی برای مرور وب استفاده می کنند. پس اگر سایت شما برای این دسته کاربران اینترنت مناسب سازی شده باشد و بارگیری وب سایت شما در این دستگاه ها دشوار باشد، به طور بالقوه مشتریان و بازدیدکنندگان زیادی از دست خواهید داد.

ساده ترین راه برای داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل، ساختن آن از همان ابتدای طراحی سایت و استفاده از رویکردی مانند «طراحی واکنش‌گرا» یا Responsive است که به طور خودکار نوع صفحه نمایشگری که توسط کاربر استفاده می‌شود را تشخیص داده و سایت را مطابق با آن نمایش می‌دهد. تنظیم کارهایی مانند چیدمان متن و عکس ها به صورت عمودی بر روی گوشی هوشمند که به صورت عمودی نگه داشته می‌شوند از جمله ویژگی های طراحی رسپانسیو یا واکنش گرا است.

حال اگر می‌خواهید بدانید که آیا طراحی وب سایت بهینه شما برای استفاده کاربران موبایل مناسب است یا خیر، میتوانید از ابزار Google’s Mobile-Friendly Test استفاده کنید.

در نظر گرفتن مواردی مانند امکان کشیدن انگشت یا ضربه زدن روی المان ها که مخصوص صفحه نمایش های لمسی است، میتواند تجربه کاربری مطلوبی برای این دسته از کاربران فراهم آورد. پس مطمئن شوید که اجزای وب سایت شما به کاربران ورودی از تلفن همراه به درستی پاسخ می دهند.

به کارگیری نمادهای کاملا شناخته شده، شفاف سازی و سازماندهی محتوا به بازدیدکنندگانی که از گوشی های هوشمند برای بازدید از سایت شما استفاده میکنند، کمک می کند تا آنچه که نیاز دارند را به راحتی پیدا کنند.

سهولت دسترسی به اطلاعات تماس در طراحی وب سایت بهینه

اطلاعات تماس

قرار دادن اطلاعات تماس و نشانی فروشگاه یا شرکت در وبسایت، به کاربران کمک میکند راحت تر با شما در تماس باشند. پس برای طراحی وب سایت بهینه در نظر داشته باشید، پیدا کردن آدرس و شماره تلفن خود را آسان کنید. بسیاری از دستگاه های هوشمند، مجهز به GPS و ویژگی های مسیریابی هستند که می تواند به بازدیدکنندگان در یافتن مسیر رسیدن به فروشگاه شما کمک کنند. این نکته را فراموش نکنید که برای سهولت کاربرانی که از طریق تلفن همراه از سایت شما بازدید میکنند، بتوانند از طریق تلفن با شما تماس بگیرند.

امکان دسترسی از تمام پلتفرم ها

باید به خاطر داشته باشید که بازدیدکننده ها سایت شما را در مرورگرهای مختلف، مانند کروم یا فایرفاکس و پلتفرم های مختلفی همچون ویندوز یا مک مشاهده خواهند کرد. تا جایی که می توانید بارگذاری سایت خود را با رایانه ها، دستگاه ها و مرورگرهای مختلف آزمایش کنید و توجه کنید که سایت شما در هر مورد درست و کامل بارگیری شود. دقت کنید که سایت شما از کاربر تقاضای دانلود افزونه های مختلف را نداشته باشد. این اتفاق ممکن است بازدیدکنندگان از ساید خارج شوند.

قابلیت دسترسی در تمام پلتفرم ها برای طراحی وب سایت بهینه

صرفا به فروش فکر نکنید

به یاد داشته باشید که وب سایت شما فقط برای فروش نیست، بلکه برای حل کردن مشکلات است. تصور کنید که یک بازدید کننده هستید. از خود بپرسید چرا من اینجا هستم؟ من سعی دارم چه کار کنم؟ برای حل چه مشکلی تلاش می کنم؟

به عنوان مثال، اگر صاحب یک شیرینی فروشی هستید که کیک های سفارشی درست می کند، احتمالا افرادی از سایت شما بازدید می کنند که به آن نیاز دارد. پس می توانید با طراحی وب سایت بهینه و نوشتن صفحاتی در مورد سبک دکوراسیون و الهامات خود به آنها کمک کنید. تصاویری از سفارشات مشتریان واقعی و نظرات آن میتواند تاثیر بهتری بر بازدیدکننده داشته باشد.

نتیجه

این ها برخی از اشتباهات رایج، باید ها و نباید ها هستند که بازدید و مخاطب بسیاری از وب سایت ها را تحت تاثیر قرار می دهند. برای پیشگیری از دست دادن مخاطب، بازدیدکننده و مشتریان، از طراحی وب سایت بهینه شده، حجم تصاویر و سرعت بارگذاری وب سایت خود روی مرورگر ها و دستگاه های مختلف اطمینان حاصل کنید و بدون توجه به دستگاه و مرورگری که بازدیدکننده استفاده می کند، درست نگاه کنید و رفتار کنید.

شما باید صفحات وب خود را با استفاده از تصاویر فشرده و با حجم مناسب، به طور موثر طراحی کنید. بهتر است پیش از انتشار نهایی وب سایت خود بررسی کنید که چقدر طول می کشد تا صفحات سایت شما در دستگاه ها و مرورگر های مختلف بارگیری شود.

برای تولید محتوا خواسته ها و نیاز های مشتریان را در نظر داشته باشید و سعی کنید به نیازهای آنها پاسخ دهید. این کار شانس ورود بازدید کنندگان به سایت شما را افزایش خواهد داد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.