سه مهارت محتوا نویسی

محتوا نویسی
در این مقاله بخوانید

برای نوشتن محتوای بهینه سازی شده برای موتورهای جستجوگر به چیزی بیش از ابزارهای نگارش احتیاج است. در اینجا به مهارت های مهم محتوا نویسی سئو اشاره خواهیم کرد.

هر فرد در شرایط سئو میبایست برخی مهارت های درونی را به کار بگیرد اما مهمتر از این، مهارت هایی هستند که در خلال کار یاد گرفته می شوند.

محتوا نویسان سئو نیز مثل دیگران این نکته را به خوبی میدانند. اگرشما هم میخواهید بعنوان بازاریاب محتوا وارد حوزه بازاریابی دیجیتال شوید شاید از شنیدن اینکه هر چند مهارت های نوشتاری ضروری هستند اما قطعا کافی نیستند تعجب کنید.

موضوعات بنیادین زیادی در زمینه سئو وجود دارد که اگر نویسندگان محتوا میخواهند کار خود را به خوبی انجام دهند و محتوایی بنویسند که توسط مشتریان به رتبه بندی خوبی دست پیدا کند باید با آنها آشنا باشند.

در اینجا به سه مهارتی که در محتوا نویسی، نویسندگان محتوا در بهینه سازی موتورهای جستجوگر باید با آنها آشنا باشند میپردازیم.

1- مهارت های متنوع نگارشی در محتوا نویسی

نکته عجیبی نیست، اولین مهارتی که یک محتوا نویس احتیاج دارد تسلط به شیوه های نگارش گوناگون است. وقتی نویسنده­ ای به مجموعه ای می پیوندد احتمال اینکه لازم باشد برای مشتری های مختلف محتوا نویسی کنند بالاست.

کارکنان آژانس های بازاریابی دیجیتال به درست بودن این احتمال اذعان دارند که محتوا نویسان حرفه­ ای میتوانند صبح مشغول نوشتن برای یک کارخانه آبنبات سازی و یک موسسه ترحیم باشند و عصر همان روز پستی درباره صنعت ساختمان در بلاگ بگذارند.

گرچه در مورد هر یک از این مشتریان، محتوا متفاوت است، اما ‌آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است لحن متن است. لحن چیزیست که خوانندگان نمی توانند صرفا از کلمات متن بفهمند اما میتوان آن را از آهنگ کلمات در کنار هم متوجه شد. محتوای نوشته شده برای موسسه ترحیم باید دارای لحنی جدی، صریح و با ابراز همدردی باشد اما تبلیغ کارخانه آبنبات سازی باید اندکی شوخ طبعانه و شاد باشد.

یک نویسنده حرفه ­ای محتوای سئو، بطور غریزی میداند از چه لحنی استفاده کند و چطور با آن لحن ادامه دهد که خواننده را مشتاق و درگیر کند. حالا که سخن به مشتاق کردن خواننده رسید باید گفت این همان مهارت بعدی است که برای محتوا نویسی، نویسنده برای نگارش محتوایی جذاب باید رعایت کند.

تولید محتوا
نحوه نگارش و تولید محتوا

2- درک هدف از جستجو

لازم نیست محتوا نویسانی که در بازاریابی دیجیتال به کار می گیرید استاد تمام در زمینه سئو باشند تا در کاری که به آنها سپرده شده موفق شوند.

اما در محتوا نویسی شیوه ­ای وجود دارد که در کل برای سئو بسیار مناسب است و آن دریافت و درک صحیح از هدف نویسنده­ است. اگر محتوا نویسان بخواهند نتیجه خوبی از کار خود ارائه دهند به چیزی بیشتر از صرفا محتوا نویسی حرفه ­ای نیاز خواهند داشت.

برای ایجاد محتوای جذاب ، نویسنده باید به جای اینکه از این شاخه به آن شاخه بپرد تا روی شاخه­ ای بنشیند، محتوایی را تولید کند که کاربران آنلاین مایل به خواندنش هستند. حال، حرفه ای های سئو و کارشناسان سایر صنایع، همه ابزارهایی را که محتوا نویسان برای نوشتن مطالبی با جستجوی بالا استفاده می کنند، می شناسند.

ابزارهای BuzzSumo و SEMrush از آن جمله هستند. شناختن این ابزارها بخش سخت داستان نیست. بخش سخت قضیه استفاده از اطلاعاتی­ است که باید به بهترین شکل استفاده شود تا محتوایی بهتر برای خوانندگان تولید شود.

هنگامی که بازاریابان محتوا در پیدا کردن و ایجاد موضوع در این ابزارها خبره باشند، میل با خودشان است که آنها را به محتوایی تبدیل کنند پاسخگوی سوالات خواننده هست یا نه.

در محتوا نویسی 4 نوع هدف مختلف در پس هر جستجو وجود دارد که نویسندگان محتوا باید در حین نوشتن محتوا به خاطر داشته باشند.

اطلاع رسانی- وقتی افراد میخواهند اطلاعاتی کسب و کنند و چیزی را متوجه شوند.

جستاری- وقتی افراد میخواهند وب سایت یا صفحه خاصی را در وب ببینند.

معاملاتی- وقتی افراد میخواهند چیزی بخرند.

سرمیه گذاری تجاری- وقتی افراد برای محصولی برایشان جذاب است جستجو میکنند.

محتوا نویسی و مدیریت محتوا برای مقاصد مختلف جستجو، نیازمند بکارگیری شیوه های مختلف از سوی نویسنده محتواست. در همین راستا هر محتوا به این منظور طراحی شده­ است که خواننده را به سوی خرید محصول یا خدمات هدایت کند. مثلا مطلبی که محتوای اطلاع رسانی دارد ممکن است در قالب فهرستی از 10 سبک به روز برای فصل پیش رو باشد.

سپس در هر یک از محصولات نویسنده میتواند به یکی از محصولات لینک بدهد. در نمونه­ های دیگر، محتوا نویسی برای یک سایت تجارت دیجیتال به محتوای معاملاتی نیاز خواهد داشت که در زمینه ترغیب خوانندگان به خرید، اندکی صریح تر عمل میکند. علاوه بر آنچه گفته شد، محتوا نویسان میدانند که هر نوع محتوا که در زمینه خاصی کاربرد خواهد داشت از کلمات کلیدی مختلف استفاده خواهد کرد.

بنا بر اصول و قواعد آژانس بازاریابی دیجیتال شما ، ممکن است محتوا نویسان، خود مسئول جستجو درباره کلمات کلیدی باشند و میتوانند شخصا آنها را از کارشناسان حرفه­ای سئو دریافت کنند. در هر حال، دانستن روش استفاده از کلمات کلیدی صحیح همیشه باید بخشی از جعبه ابزار یک نویسنده محتوا سئو باشد. مثلا عبارتی که میتوان در یک جستجوی اطلاعاتی که در موارد بالا اشاره کردیم استفاده کرد میتواند چیزی مانند ” بهترین برندهای کفش” باشد در حالیکه همین عبارت برای یک جستجوی معاملاتی ” فروش آنلاین کفش” خواهد بود. یک نویسنده قوی به خوبی میداند این عبارات را چطور به شیوه­ای طبیعی بکار ببرد که همان پاسخی که افراد میخواهند بدانند را بیان کند.

نوشتن محتوا
مهارت های لازم برای تولید محتوا سئو شده

3– بیش از تمرکز روی کلمات کلیدی، روی عنوان تمرکز کنید

آخرین مهارتی که در محتوا نویسی، هر نویسنده محتوای سئو باید داشته باشد، توانایی نوشتن برای عناوین به جای تمرکز روی کلمات کلیدی است. اگر نویسندگان حالا تصمیم به بازاریابی محتوا دارند باید تاریخچه کلمات کلیدی در سئو را نیز بدانند. پیش از این ، بین دهه 1990 تا اوایل قرن بیست و یکم، افراد بر اساس کلمات کلیدی می نوشتند چرا که در زمان مذکور گوگل اهمیت بیشتری به کلمات کلیدی میداد.

افراد از ترفندهای کلاه سیاه استفاده می کردند تا انبوهی از کلمات کلیدی را در متن بگنجانند. اما در حال حاضر چنین کاری جریمه به همراه دارد چرا که به تجربه ضعیف کاربر می­انجامد.

تنها کاری که نویسندگان محتوا باید برای رده بندی شدن محتوای خود در حال حاضر انجام دهند این است که بیش از تمرکز روی کلمات کلیدی، روی عنوان تمرکز کنند. گرچه کلمات کلیدی هم در جای خود از اهمیت ویژه ­ای برخوردارند اما اگر یک متن یا مقاله بیش از حد روی آنها تمرکز کند، نه از نظر کاربران جالب به نظر خواهد امد و نه گوگل رنکینگ این متن را در رده بالا قرار می دهد.

در عوض، نویسندگان باید تمام تلاش خود را بکنند تا محتوا را اصیل و مرتبط با عنوان مورد جستجو بکنند. آنها باید توجه و تمرکز خود را بر پاسخ دهی به سوال اصلی با حداکثر جزئیات ممکن بگذارند. برای اینکه متوجه شوید در حال حاضر چه چیز در رنکینگ تاثیرگذار است نویسندگان محتوا میتوانند SERPs را به دقت بررسی کنند و سپس با اعمال همان تغییرات محتوای خود را بهتر کنند.

ابراز سئو

همان طور که در بالا اشاره شد یکی از مهم ترین کارها در فرآیند محتوا نویسی انتخاب کردن کلمات کلیدی مناسب است. مهم ترین نکته که در انتخاب کلمه کلیدی انتخاب کلمه پر سرچ است. حال این برای پیدا کردن کلمات پر سرچ چه باید کرد؟ بهترین راه استفاده از ابزار سئو است. برای مثال شما می توانید با کمک گرفتن از گوگل ترند میزان سرچ کلمات را به دست بیاورید و با هم مقایسه کنید.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آژانس آنلاین مارکتینگ دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.