تاثیر استفاده از روانشناسی رنگ ها در موفقیت بازاریابی

استفاده از بازاریابی روانشناسی رنگ ها در بازاریابی دیجیتال
در این مقاله بخوانید

یکی از پرطرفدارترین مقوله های روانشناسی، روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برند سازی است. مطالعات صورت گرفته در این زمینه برخی از تصورات در زمینه رنگ را رد می کند. در ادامه پژوهش های گسترده در زمینه چگونگی تاثیر رنگ ها بر درک و برداشت افراد از یک برند و رفتار مشتری را خلاصه وار بیان می کنیم. بر اساس نتایج این پژوهش ها، در بازاریابی دیجیتال باید به هرگونه راهکار رنگ و شماره گذاری دقت کنید. رنگ ها هیچگونه معنای ذاتی ندارند، اما با استفاده از بازاریابی روانشناسی رنگ می تواند بر پایه تجربه شخصی، ارتباط ها، شرایط مورد نظر در بازاریابی، مفهوم خاصی را انتقال داد.

تاثیر رنگ های مختلف بر روحیه و ذهن افراد

هویت آنلاین برند ها و مجموعه ویژگی های مرتبط با آن برند، ممکن است در بازارهای مختلف و برای مخاطبین خاص بر اساس پیوندهای مشترکی که با رنگ ها وجود دارد تحت تاثیر قرار گیرد. به عنوان مثال اخیرا یکی از تحقیقات علمی در آمریکا رابطه هویت برند و رنگ ها را دسته بندی و بر اساس مفهومی که به مخاطب انتقال می دهند، طبقه بندی نموده است. در اینجا به چند مثال در زمینه چگونگی کارکرد روانشناسی رنگ در بازاریابی برندهای مختلف می پردازیم.

تاثیر کاربرد روانشناسی رنگ در دیجیتال مارکتینگ - دانا پیوست کوشا
مفهوم رنگ ها در برند های مختلف

بازاریابی روانشناسی رنگ

در ادامه به توضیح اثر برخی از رنگ ها بر روحیه افراد می پردازیم:

قرمز

قرمز یک رنگ کلاسیک است. این رنگ بطور استراتژیک در بازاریابی استفاده می شود تا مصرف کنندگان را در مسیر خود نگه دارد و توجه آن ها را به خود جلب کند. استفاده استراتژیک از بازاریابی روانشناسی رنگ قرمز مشتریان بی باک را که اهل تصمیم گیری های آنی هستند به خود جذب می کند. رنگ قرمز به عنوان یکی از رنگ های پرخاش جویانه، احساسات قدرتمندی مانند هیجان، قدرت، و عشق را بر می انگیزد.

شرکت آنلاین نتفلیکس، برای اینکه در بینندگان احساسات قوی را بر انگیزد، در ساختار برند خود از رنگ قرمز استفاده می کند. این شیوه موثر کاربرد بازاریابی روانشناسی رنگ در مارکتینگ به حساب می آید.

لوگوی قرمز
انواع لوگوی قرمز و تاثیر بر تبلیغات

آبی

در دانش روانشناسی رنگ ها، رنگ آبی حس اعتماد و قدرت و اعتبار را بر می انگیزد. وقتی از رنگ آبی در برند خود استفاده می کنید، تنوع رنگ بسیار مهم است. این نکته باید همیشه در ذهن شما در برای یک بازاریابی دیجیتال موفق باشد، که مشتریان آبی روشن را به آبی تیره ترجیح میدهند. ممکن است آبی تیره انقدر سنگین باشد که پیامی کاملا متفاوت با آنچه در نظر دارید به مخاطب انتقال دهد. این رنگ با قابلیت تطبیق پذیری بالا نشان از اعتماد، وابستگی و امنیت دارد.

بسیاری از موسسات مالی برای انتقال احساس امنیت و اعتماد از رنگ آبی در برند خود استفاده می کنند. حتی در بسیاری از نرم افزار ها و شرکت هایی که در زمینه امنیت اطلاعات فعالیت دارند نیز از طیف رنگ آبی در برند خود بهره می گیرند تا به مشتریان خود این پیام را برساند که می توانید به ما اعتماد کنید.

لوگو آبی در بازاریابی روانشناسی رنگ
انواع رنگ آبی در لوگوی برندها

سبز

این رنگ بیانگر طبیعت، سلامتی و احساس آرامش است. رنگ سبز، احساس خلوص و آرامش را در مخاطب بر می انگیزد. پردازش این رنگ برای ذهن ساده است. بعلاوه در روانشناسی با رنگ سبز نشان دادن تازگی، امید و رشد برای بازاریابی برند محسوب می گردد. سبز تیره نشان دهنده ثروت و ثبات است. برند هایی که محصولات خود را با عناوین گیاهی، طبیعی و تازه ارائه می دهند معمولا از رنگ سبز استفاده می کنند.

استفاده از رنگ سبز در برند سازی و بازاریابی محصولات بهداشتی، داروخانه ها و برخی موسسات مالی و اعتباری استفاده می شود.

لوگو سبز
انواع لوگو با رنگ سبز

زرد

رنگ زرد باعث برانگیخته شدن شادی، حس مثبت و خوش بینی است. این رنگ بر شادی، جوانی، و شفافیت دلالت دارد. بسیاری از برندها اندکی رنگ زرد در پس زمینه خود استفاده می کنند تا برای بازدید کنندگان حس مثبتی ایجاد کنند. و افراد را هر چه بیشتر با سایت مشغول کنند.

استفاده از بازاریابی روانشناسی رنگ زرد در مارکتینگ و برند سازی محصولات عکاسی Nikon به خوبی این پیام را به بازدید کنندگان و مخطبین انتقال می دهد که محصول آن ها به مصرف کنندگان کمک خواهد کرد که لحظات شاد و جوانی را در کمال شفافیت ثبت کنند.

لوگوی زرد در برندها
انواع لوگو با رنگ زرد در برندهای مختلف

بنفش

رنگ بنفش با احساسات نوستالژیک و غلیان احساسات پیوند خورده است. طیف های تیره تر بنفش حس وفاداری و تجملات را در ذهن تداعی می کنند. این رنگ مورد علاقه برندهای خیال پرداز و خلاق است. برندها امیدوارند بتوانند محصولات خلاقانه خود را به بهترین نحو معرفی کنند.

Hallmark رنگ بنفش را در لوگوی خود و برند سازی آنلاین خود جای می دهد تا به محصولات و کارت های خلاقانه خود اشاره داشته باشد.

رنگ بنفش در تبلیغات hallmark

لوگوی بنفش در تبلیغات و برندها - بازاریابی روانشناسی رنگ
لوگوی بنفش در تبلیغات و برنسازی

سیاه

مشکی یکی از رنگ های برجسته و مورد تصدیق همه مردم جهان است چون به درایت، عقل، قدرت و کنترل دلالت دارد. این رنگ، معرف کالاها و خدمات مشهور و قابل اعتماد است. برندهای لوکس و شرکت هایی که فناوری بالایی دارند از این رنگ برای نشان دادن کیفیت بالا و پیچیدگی استفاده می کنند.

Housecall Pro در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود با استفاده از خواص بازاریابی روانشناسی رنگ مشکی در کنار آبی روشن را برای دکمه های عملیاتی، نشان می دهد. app آن ها ابزار مشهوری است که به افراد حرفه ای در حوزه تکنولوژی کمک خواهد کرد کارها را با کیفیت به انجام برسانند.

لوگوی سیاه در برند ها
انواع لوگو با رنگ سیاه در برند ها

سفید

سفید سمبل پاکی و امنیت و خنثی بودن است. استفاده از روانشناسی این رنگ در بازاریابی به منظور نشان دادن شفافیت و تضاد استفاده می شود. فضای سفید یکی از ویژگی های طراحی قدرتمند است که توجه را به سوی شفافیت و تمیزی خود جلب می کند. استفاده از رنگ سفید در بازاریابی یکی از استراتژی های پر طرفدار است که به دلیل چند بُعدی بودن آن توسط انواع برندهای مختلف استفاده می شود.

روانشناسی رنگ و نقش آن در بازاریابی دیجیتال

بازاریابان از هر استراتژی و ابزاری برای فروش و ایجاد وفاداری به برند و افزایش تبدیل استفاده می کنند. انتخاب رنگ موضوعی نیست که در هنگام طراحی وب سایت و بازاریابی دیجیتال بتوان به سادگی از آن گذشت. با استفاده از دیجیتال مارکتینگ بر اساس کاربرد بازاریابی روانشناسی رنگ ها، برندی قوی، مقتدر و قابل اعتماد بسازید. با استفاده از ترکیب رنگ های نامناسب به راحتی می توانید در بازاریابی و کسب و کار خود تاثیر منفی بگذارید. ترکیب رنگ خوب باعث خواهد شد که همه تفاوت ها کمک کنند با اتصال به بازار هدف، برند شما در میان جمع برجسته شود. رنگ هایی را انتخاب کنید که همان چیزی که می خواهید برندتان بگوید و یا همان چیزی که می خواهید مشتریان درباره برند شما حس کنند را به آنها انتقال دهد. کیفیت رنگ، شفافیت، سیرایی و شدت رنگ نیز می تواند بر درک و برداشت پیام توسط مخاطبین تاثیر گذار باشد.

برند هایی مانند Pay Pal، Spotify و Ferrari از رنگها بعنوان هسته اصلی در استراتژی های برند سازی استفاده کردند تا هویت برند خاصی را شکل دهند. گرچه هیچگونه در بُعد جهانی، رنگ ها به هم برتری ندارند تحقیقات حاکی از این هستند که آبی در جهان رنگ پر طرفداری است و رنگ هایی همچون قهوه­ ای و نارنجی از کم طرفدارترین رنگ ها هستند.

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی روانشناسی رنگ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.