گاراژ دیجیتال گوگل (2-4) شروع کسب و کار آنلاین

شروع کسب و کار آنلاین
در این مقاله بخوانید

در مقاله قبل آموختید چرا توسعه یک استراتژی کسب و کار مهم است، حالا لازم است برای شروع کسب و کار آنلاین خود و آنچه می خواهید از طریق آن به دست بیاورید فکر کنید. در ادامه به تفاوت های رفتار مشتری آنلاین و آفلاین خواهیم پرداخت. همچنین توضیح خواهیم داد که چگونه تقسیم‌بندی مخاطبان می‌تواند به شما در انتخاب نقطه تمرکز تلاش‌های دیجیتالی تان هنگام شروع کسب و کار آنلاین کمک کند.

تفاوت اصلی مشتریان یک فروشگاه فیزیکی و آنلاین چیست؟

فرض کنید یک هدف شخصی برای بهبود تناسب اندام خود تعیین کرده اید و حالا به کفش های جدید دویدن نیاز دارید. برای خرید در دنیای آفلاین مسیر شما به این صورت است که، شما از مرکز خرید محلی بازدید می کنید و از مغازه ای به فروشگاه دیگر می روید. در نهایت، بر اساس قیمت، کیفیت، خدمات، رفتار دوستانه کارکنان و موجودی تصمیم می گیرید. شما تمام آن اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کنید، به فروشگاهی که کفش های مورد نظر رو دیده بودید برگشته، خرید خودتان را انجام می‌دهید و با کفش‌هایی که دوست دارید به خانه برمی‌گردید.

تفاوت مشتری ها در شروع کسب و کار آنلاین
تفاوت مشتری ها در شروع کسب و کار آنلاین

اما در خرید آنلاین در چهار مرحله مجزا شرکت خواهید کرد. این چهار مرحله در چارچوب «دیدن، فکر کردن، انجام دادن، مراقبت» تفکیک و توضیح داده شده‌اند و روشی کارآمد و مفید برای شناسایی جایی که یک کسب‌وکار باید برای برقراری ارتباط با مشتریان تلاش کند، ارائه می‌کند. بیایید نگاهی دوباره به مثال خرید کفش خود بیندازیم و این چهار مرحله در خرید آنلاین را بررسی کنیم.

چهار مرحله خرید از کسب و کار آنلاین

در مرحله “دیدن” از طریق شبکه های اجتماعی و پست های دوستانتان، متوجه می شوید که برخی از آنها دویدن را شروع کرده اند و نقشه مسیرهای مورد علاقه خود برای پیاده روی یا دویدن را در این رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند. این به شما انگیزه می دهد تا خودتان شروع به دویدن کنید. در مرحله “فکرکردن” گوشی تلفن خود را برداشته و عبارت «بهترین کفش‌های دویدن برای مبتدیان چیست؟» را جستجو می‌کنید. محتوای آنلاین زیادی از مقالات وبلاگ گرفته تا تبلیغات هدفمند می بینید، که به شما برای تصمیم‌گیری در خرید کمک می‌کند.

مراحل خرید از کسب و کار آنلاین

در نهایت، خرید خود را از طریق فروشگاه های آنلاین انجام می دهید، که مرحله “انجام دادن” را تشکیل می دهد و شاید عکسی را در شبکه های اجتماعی پست کنید. این آخرین مرحله یعنی اشتراک گذاری خرید شما مرحله “مراقبت” است. به این نکته توجه کنید که مشتریان لزوماً هر چهار مرحله را تجربه نمی کنند و ممکن است برای برخی در مرحله “فکر کردن” شروع شود یا در مرحله “انجام دادن” به پایان برسد.

ترکیب کسب و کار آنلاین و آفلاین

حالا بیایید فعالیت های کسب و کار آنلاین و آفلاین را با هم ترکیب کنیم. تصور کنید که در فروشگاه ورزشی هستید و کفش های جدیدی برای دویدن امتحان کرده اید. با گوشی خود این کفش ها را به صورت آنلاین جستجو می کنید، ممکن است بررسی کنید که آیا در جای دیگر ارزان تر هستند یا خیر. پس این احتمال وجود دارد که بعد از بازدید از یک فروشگاه فیزیکی به صورت آنلاین خرید کنید. این رویکرد به نام “نمایشگاه” شناخته می شود.

درک تفاوت ها و شباهت های خرید آنلاین و آفلاین می تواند به شما کمک کند تا در شروع کسب و کار آنلاین تجربه مشتری متعادل تری ایجاد کنید.

کانال های جذب مشتری شروع کسب و کار آنلاین

برای انتخاب کانال های مناسب برای جذب مشتری لازم است متوجه شوید که در چه زمانی و در مورد چه چیزی باید با آنها صحبت کنید. به این تقسیم بندی مخاطب می گویند.

شما می توانید مشتریان را به طرق مختلف تقسیم بندی کنید، از جمعیت شناسی اولیه مانند سن و جنسیت گرفته تا علایقمندی های خاص آنها. به عنوان مثال، تقسیم بندی مشتریان بر اساس موقعیت مکانی، زمانی می تواند برای یک فروشگاه آنلاین مفید باشد، که ارائه برخی محصولات خاص تنها برای ارسال به مناطق مشخص امکان پذیر باشند. این تقسیم بندی همچنین می تواند به تبلیغات آنلاین شما کمک کند. از آنجایی که اکثر کانال های تبلیغات به شما امکان می دهند تا تبلیغات پولی را بر اساس اطلاعاتی مانند آنچه که مخاطب دوست دارد یا دوست ندارد، برای مخاطبان خاص نمایش دهید.

استفاده از کانال تبلیغات برای شروع کسب و کار آنلاین
تبلیغات محلی برای شروع کسب و کار آنلاین

همچنین می‌توانید تبلیغات خود را تنها برای افرادی در محدوده یا فاصله خاصی از مغازه یا کسب‌وکارتان نشان دهید. این امکان می‌تواند در شروع کسب و کار آنلاین برای نمایش تبلیغات به خریداران محلی مفید باشد.

نتیجه

در پایان برای جمع بندی، وقتی قصد راه اندازی یک کسب و کار آنلاین دارید، به مشتریان فکر کنید و خود را به جای آنها بگذارید و اینکه از کدام کانال های رسانه ای بیشتر استفاده می کنند؟ چگونه میتوانید بهتر به صورت آنلاین و آفلاین با آنها ارتباط داشته باشید؟ برای شروع کسب و کار آنلاین، درک اینکه مشتریان چگونه در وب مرور می کنند، عامل مهمی برای اطمینان از نتیجه مطلوب تلاش های شما در فضای آنلاین است.

به آخرین محصولی که آنلاین خریده اید فکر کنید و سپس به چارچوب See, Think, Do, Care که در این درس بررسی شده است نگاه کنید. به این فکر کنید: 1. چه چیزی باعث علاقه شما به محصول شد؟ “نگاه کردن” 2. چگونه برای خرید آن محصول تحقیق کردید؟ “فکر کنید” 3. بالاخره چه چیزی باعث شد که خرید را کامل کنید؟ “انجام دهید” 4. آیا بعد از خرید آنلاین نظر یا تصویری از آن به اشتراک گذاشتید؟ حالا به شروع کسب و کار آنلاین خود فکر کنید: از چه نوع محتوایی می توانید در هرکدام از این مراحل برای تشویق افراد به خرید استفاده کنید؟

پس بررسی رفتارهای مشتری آنلاین، و اینکه چگونه این رفتارها با رفتارهای کسب و کار آفلاین همپوشانی دارند، میتواند برای بهبود شروع کسب و کار آنلاین شما مفید واقع شود. توجه به چارچوب «ببین، فکر کن، انجام بده، مراقب باش» و نحوه استفاده از آن به درک نحوه عملکرد آنلاین مشتریان کمک بسیاری دارد. و در آخر مخاطبان را دسته بندی کنید تا بتوانید با نمایش تبلیغات برای جذب مشتری مورد نظر نتیجه بهتری کسب نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.