چگونه توسط گوگل آنالیتیکس کیفیت ترافیک سئو سایت را بسنجیم؟ (1)

بررسی کیفیت ترافیک سایت با گوگل آنالیتیکس
در این مقاله بخوانید

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و رایگان گوگل است که می تواند وضعیت ترافیک سایت یعنی تعداد ورودی ها و چگونگی رفتار کاربران در سایت را نشان دهد. پیش از شروع به تحلیل یک وب سایت مهم است که درک کنید اهداف تجاری شما منحصر به فرد هستند، بنابراین روش هایی که برای سنجش سایت انتخاب می شوند، باید منعکس کننده آن باشند. گام بعدی که باید بردارید، درک بهتر از معنای ترافیک باکیفیت برای سایت است و سپس باید نحوه تعامل کاربران با محتوای شما ارزیابی گردد.

برای درک هر چه بهتر ترافیک باکیفیت، معیارهای مختلف گوگل آنالیتیکس را بررسی می کنیم تا بتوانید یک استراتژی قوی برای بهبود سئو سایت خود ایجاد نمایید.

تحیلی ترافیک سئو سایت با گوگل آنالیتیکس

کیفیت ترافیک سئو از دیدگاه گوگل آنالیتیکس

ترافیک باکیفیت چیزی است که موفقیت کسب و کار را سرعت می بخشد و کاملا آشکار است که نحوه تعامل بازدید کنندگان با سایت به رشد کسب و کار شما کمک می کند.

گوگل آنالیتیکس چگونه کیفیت ترافیک ارگانیک را می سنجد؟

معیارهای مهمی برای سنجش ترافیک سایت به وسیله ابزار گوگل آنالیتیکس وجود دارد:

معیارهای تعامل : مدت زمان حضور کاربر در سایت، تعداد صفحه های دیده شده در هر بازدید، نرخ خروج از سایت

معیارهای تبدیل : نرخ تبدیل، ارسال فرم، تکمیل اهداف دیگر

معیارهای مربوط : نرخ پرش، موقعیت جغرافیایی کاربر، بازدید کنندگان جدید و بازگشتی

معیارهای تعامل

معیارهایی که رفتار کاربران را در سایت نشان می دهند، عبارت اند از:

زمان بازدید از سایت

یکی از معیارهایی که رفتار کاربران را در سایت نشان می دهد زمان حضور آن ها در سایت است و به معنای مدت زمانی است که یک کاربر برای بازدید از یک سایت مشخص صرف می کند، بدون توجه به این که از سایت استفاده می کند یا خیر. به عنوان مثال، فرض کنید یک کاربر چندین برگه از سایت را باز کرده اما لزوما از همه آن ها بازدید و یا استفاده نمی کند و در این شرایط گوگل آنالیتیکس هنوز زمان باز بودن برگه ها را می شمارد.

گوگل زمان حضور را تا 30 دقیقه شمارش کرده بدون آن که کاربر بر روی صفحات دیگر کلیک کرده باشد، اما هنگامی که زمان از 30 دقیقه عبور کند و کاربر فعالیتی نداشته باشد، این زمان به عنوان پرش محاسبه می شود. بنابراین الزاما هر کاربری که وارد سایت می شود با آن تعامل ندارد. به طور کلی هر چه کاربر زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند، بهتر است و نشان می دهد که استراتژی محتوایی تدوین شده توسط شما ارزشمند بوده است. علاوه بر این ساختار سایت خود کمک می کند تا کاربر اطلاعات مورد نیاز خود را بیابد و حتی در مورد سایر موضوعات و خدمات سایت شما مطالعه بیشتری داشته باشند.

زمان بازدید خوب از سایت بیان کننده موارد زیر است:

  • محتوا باکیفیت
  • معماری سایت ایده آل
  • پیوندهای داخلی مناسب
  • طراحی سایت زیبا و عالی
  • علاقه مندی کاربر به محصولات و خدمات
راهنمای google analytics

تعداد صفحه های دیده شده در هر بازدید

به بیان ساده، تعداد صفحه های دیده شده در هر بازدید، به معنای میانگین تعداد صفحاتی است که کاربر طی یک بار وارد شدن به سایت مشاهده می کند. هر چه کاربر تعداد صفحات بیشتری را بازدید کند، علاقه بیشتری به آنچه که شما در سایت خود بیان می کنید، دارد. به طور معمول اولین صفحه ای که کاربر وارد آن می شود، صفحه اصلی است اما گزینه های بهتر معمولا در صفحه های خدمات یا محصولات می باشد. برای به دست آوردن ترافیک سایت باکیفیت، به طور میانگین هر کاربر باید حداقل دو صفحه از سایت را مطالعه کند.

اگر به هدف خود نمی رسید، باید بررسی نمایید که چه بخشی از کار دارای مشکل است، مثلا این امکان وجود دارد که کلمه های کلیدی اشتباهی را هدف قرار داده باشید. همچنین اگر از صفحه اصلی به صفحات دیگر نروند، می تواند به این معنا باشد که صفحه اصلی به درستی با صفحه های دیگر پیوند نداشته است. سرعت پایین سایت به عنوان یکی دیگر از دلایلی برشمرده می شود که کاربر را دچار خستگی کرده و در نهایت دیگر تمایلی به حضور در سایت نشان نمی دهد.

آنالیز سایت با گوگل آنالیتیکس

نرخ خروج

نرخ خروج یا پرش از سایت نشان می دهد که به طور میانگین پس از گذشت چه مدت زمانی کاربر از سایت خارج می شود. هم چنین نرخ پرش بیان می کند که کاربر یک صفحه را ترک کرده و به صفحه دیگر رفته است. فرض کنید یک بازدید کننده جدید وارد صفحه اصلی می شود اما می خواهد بیشتر بداند، بنابراین بخش وبلاگ را انتخاب می کند که مدتی را صرف خواندن مطالب کرده و سپس خارج می شود. این پارامتر به صورت درصدی در زیر محتوای سایت در گوگل آنلایتیکس نشان داده می شود. در صورتی که درصد نرخ پرش بالا باشد، باید موارد زیر بررسی گردد:

  • کپی رایت سایت
  • عکس ها و ویدئوها(کیفیت محتوا، کیفیت تصویر، حجم و …)
  • زمان لود شدن سایت
  • طراحی صفحه ها
  • ریسپانسیو

برخی از صفحه به طور ذاتی نرخ پرش بالایی دارند مانند صفحه های درباره ما یا تماس با ما.

ابزار تحلیل سئو سایت گوگل آنالیتیکس

معیارهای تبدیل

معیارهای تبدیل در سایت با چند پارامتر سنجیده می شود:

نرخ تبدیل

گوگل آنالیتیکس به عنوان یک ابزار مهم و کاربردی آنالیز سایت ، همه اطلاعات سایت و رفتار کاربران را جمع آوری کرده و آن را به نرخ نبدیل کلی سایت محاسبه می کند. در نظر داشته باشید که هر هدف را به طور جداگانه بررسی کنید تا نسبت به عملکرد به طور دقیق آگاه شده و بدانید به کدام اهداف رسیده و از رسیدن به کدام اهداف دور هستید. اکنون چگونه می توانیم دریابیم که ترافیک ارگانیک در سایت به شما کمک می کند که به اهداف خود برسید یا خیر؟

به عنوان مثال اگر نرخ تبدیل کاهش یافته و از طرف دیگر ترافیک ارگانیک افزایش یافته است، این امکان وجود دارد که کلمه های کلیدی تادرستی را هدف قرار داده اید، بنابراین بازدیدکنندگان نیاز خود را در سایت شما پیدا نمی کنند. در این نقطه شما باید تجزیه و تحلیل دقیق تری انجام دهید و کلمات کلیدی مناسب را جایگزین نمایید.

google analytics

فرم های ارسالی

ایجاد فرم هایی مانند فرم نظرسنجی و یا فرم درخواست می تواند به شما کمک کند تا نیازهای کاربران سایت را بیشتر بشناسید و دید بهتری نسبت به آن داشته باشید. همچنین با پیگیری فرم ها می توان دریافت کاربران چگونه به این صفحه رسیده اند. با بازگشت به سئو، رابطه بین فرم ارسال شده و کیفیت ترافیک ارگانیک، کاملا شبیه به نرخ تبدیل است. ارسال فرم به عنوان هدفی در نظر گرفته می شود که از کاربران درخواست می شود آن را تکمیل کنند. اگر درصد بالایی از کاربران فرم ها را پر نمی کنند، می تواند به این معنا باشد که با محتوای سایت شما درگیر نشده و کلمات هدف مناسبی قرار نداده اید. همچنین نوع طراحی فرم، نوع اطلاعات درخواست شده و قابلیت استفاده از فرم را ارزیابی نموده و نسبت به جذاب تر شدن آن اقدام کنید.

در مقاله های آینده به بررسی بیشتر ابزار تحلیلی گوگل آنالیتیکس خواهیم پرداخت.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.