پینترست تنها یک شبکه اجتماعی نیست، بلکه یه موتور جستجوی قدرتمند است!

سئو پینترست چیست
در این مقاله بخوانید

هر چند معمولا پینترست اولین بستر برای قرادادن دستورهای آشپزی و ایده های دکوراسیون داخلی است، اما این شبکه اجتماعی یک ابزار قدرتمند دیجیتال مارکتینگ نیز به شمار می ­آید. با سئو پینترست میتوانید به این هدف برسید. بهینه سازی محتوا و ایجاد بهترین سبک چینش تصاویر و محتوا در صفحه کاربری پینترست ، کسب و کار شما را رونق می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا قدرت این شبکه اجتماعی را در افزایش ترافیک سایت و رشد کسب و کار و فروش محصولات بیشتر به شما نشان دهیم.

پینترست چیست ؟

شبکه های اجتماعی زیادی در دنیا در حال فعالیت هستند و کاربران زیادی هم دارند اما در ایران آنطور که باید جا نیافته اند. یکی از علت های اصلی آن هم محبوبیت بیش از اینستاگرام بین ایرانیان است و اینکه کمتر به شبکه های اجتماعی دیگر فکر می کنند. پینترس یکی از این شبکه های اجتماعی است. شما با دانلود این برنامه و ایجاد اکانت می توانید از امکانات فوق العاده این برنامه استفاده کنید. نکته مهم این است که این برنامه ابزاری فوق العاده برای معرفی کسب وکار است. شما با این برنامه می توانید سطح ارتباطات خود را بالا ببرید.

آمار و ارقام شبکه اجتماعی پینترست

طبق آخرین آمار در سال ۲۰۲۰، ماهیانه بیش از 416 میلیون نفر به پینترست مراجعه میکنند تا ایده­هایی که دوست دارند را ببینند و آنها را برای خود دسته بندی کنند. هر چند ممکن است شما هنوز این پلتفرم را یکی از رسانه های اجتماعی بدانید، اما پینترست یک موتور جستجوی قدرتمند نیز هست.

برای بسیاری از شرکت ها پینترست به یک منبع درآمد تجارت الکترونیک تبدیل شده. اما اگر از این بستر استفاده نکنید، دایره نفوذ خود را افزایش ندهید و طرفدارانتان را به مشتری تبدیل نکنید، فرصت بزرگی را از دست داده اید.

نتایج یک نظر سنجی که پینترست اخیرا درباره چگونگی استفاده افراد از پینترست برای خرید انجام داده، حاکی از این است که پینترست بر آنچه مردم میخرند، برندی که انتخاب میکنند و هزینه کرد آنها تاثیر دارد.

آمار این نظرسنجی از این قرار است:

72% افراد بر این باورند که وقتی حتی قصد خرید ندارند پینترست به آنها انگیزه خرید می دهد.

70% افرد محصولات جدیدی را در پینترست پیدا می کنند

90% افراد معتقدند پینترست به آنها کمک میکند چه بخرند

78% افراد بر این باورند که دیدن کالاهای برندها در پینترست سود بخش است

66% افراد بعد از دیدن پیامهای پین شده برند، خرید میکنند

59% افراد از پینترست استفاده میکنند تا درباره آنچه خریده ­اند اطلاعت بیشتری کسب کنند.

با در نظر داشتن این آمار بهتر است با نحوه­ جستجوی افراد، چگونگی کارکرد الگوریتم جستجو و چگونگی نفوذ در سئو و بهنه سازی پینترست آشنا شوید.

پین کردن محتوا در پینترست
پین کردن محتوا در پینترست

اصول اولیه سئو: الگوریتم جستجوی سئو در پینترست به چه شکل عمل می کند؟

بعنوان یک کاربر پینترست شما میتوانید هر عکسی در اینترنت دیدید را ذخیره یا pin کنید. با ایجاد مجموعه­های مختلف و طبقه بندی آنها، میتوانید موضوعاتی را که برایتان مهم هستند مدون و ساده تر کنید. وقتی تصاویر در حساب کاربران pin میشوند، به وب سایتی که به آن تعلق دارند لینک میشوند. با یک مثال این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم. فرض کنید دنبال یک دستور پیتزا جدید هستید. به راحتی میتوانید همین عبارت را در پینترست جستجو کنید و از میان صدها دستور و تصویر یکی را انتخاب کنید. وقتی موردی که میخواهید را انتخاب کردید میتوانید در board حساب خود ذخیره کنید تا افرادی که شما را دنبال میکنند نیز بتوانند آنرا ببینند.

نمونه سرچ دستور جدید پیتزا در پینترست
نمونه سرچ دستور جدید پیتزا در پینترست

پینترست از کجا میداند در جستجوها چه محتوایی را به شما ارائه دهد؟ چهار عامل اصلی وجود دارند که سئو پینترست را تحت تاثیر قرار می دهند:

۱-کیفیت دامنه

۲-کیفیت پین

۳-کیفیت پین کننده

۴-ارتباط معنایی

حال باید ببینیم هر یک از این موارد به چه معناست؟ کیفیت دامنه همان چیزی است که پینترست کیفیت وبسایت شما تلقی میکند. پینترست میداند که چند آیتم از سوی وبسایت شما پین شده. دقت کنید که همواره محتوا پین کنید، rich pin را در حساب کاربری خود فعال کنید و محتوای باکیفیتی بسازید که بازدید کنندگان را مشغول می کند.

پینترست کیفیت پین را چطور تعیین میکند؟

پینترست کیفیت پین را با توجه به جدید بودن، محبوبیت و میزان اقبال توسط کاربران، تعیین میکند. پینترست همه نمونه پین های شما را دنبال میکند. مثلا اگر یک پین در برد شما وجود داشته باشد، و شخص دیگری آنرا به اشتراک بگذارد،‌ پینترست میزان استقبال کاربران را در هر مرحله ارزیابی میکند. بنابراین با ساخت طرح های گرافیکی جذاب و محتوای انگیزشی که کاربران علاقمند به اشتراک آنها باشند، کیفیت پین را ارتقا ببخشید.

پینترست میزان فعال بودن شما و چگونگی استقبال عموم از محتوای شما را برای تعیین کیفیت کلی حساب کاربری شما بعنوان تولید کننده و پین کننده محتوا می سنجد. با فعالیت بیشتر در تولید محتوای پینترست، اشتراک گذاری محتوای پر طرفدار، افزایش ذخیره کردن محتوا ها و تعامل با کاربران، کیفیت صفحه ارتقا پیدا میکند.

مرتبط بودن عنوان به کلمات کلیدی بستگی دارد. درست مانند شیوه­ عملکرد سرچ گوگل، کلمات کلیدی نیز آنچه در جستجوهای پینترست نشان داده میشود را تحت تاثیر قرار میدهد.

ایجاد برد جدید در صفحه کاربری پینترست
ایجاد برد جدید در صفحه کاربری پینترست

سئو در پینترست؟ بله پینترست هم یک موتور جستجوگر است.

با استفاده از موتور جستجوگر پینترست، برای سایت خود ترافیک دریافت کنید. پینترست در سال 2017 ” Taste Graph ” را پایه گذاری کرد. مدیران پینترست در اینباره گفتند :

” با شناخت سلیقه رو به رشد مردم ، اولویت ها و علاقمندی ها ، ‘ Taste Graph ‘ میلیون ها کاربر حاضر در پینترست را به میلیاردها ایده جدیدی که دقیقا مناسب آنهاست پیوند میدهد. به این ترتیب ما ایده های خوب برای هرPinner یا کاربر پین کننده را بالا می آوریم و به انها کمک میکنیم تا ایده­های نابی که دوست دارند را پیدا کنند. ”

پینترست سالها برای شناخت رفتار کاربران وقت صرف کرده و آنرا به منبعی عملیاتی برای کسب و کار ها تبدیل نموده است.

کسب و کارهای متعددی توانسته­اند با استفاده از پینترست به وبسایت خود ترافیک بفرستند. Ben Silbermann یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل پینترست درباره چگونگی کارکرد موتورهای جستجوگر توضیحات بیشتری داده است:

” معمولا درباره پینترست به گونه­ای صحبت می کنیم که گویی یک ماشین ایندکس کننده بشری است. گوگل این خزنده ها و الگوریتم های شگفت انگیز را ساخته است. ما به کاربران ابزارهایی میدهیم که به آنها امکان میدهد مطالب خود را به گونه­ای سازماندهی و طبقه بندی کنند که از نظر خودشان منطقی به نظر برسد و برای انجام این کار به شیوه­ای عمل میکنند که از نظر مردم منطقی به نظر برسد. ”

شما بعنوان دارنده حساب کاربری، باید به پینترست نشان دهید که پین های شما با عباراتی که افراد جستجو میکنند مرتبط هستند. مرتبط بودن به این معناست که پین تا چه حد با علاقمندی های مخاطبین شما،تاریخچه اخیر جستجو، و جستجوهای متفاوت تناسب دارد.

تیم مهندسی پینترست مطلبی را درباره چگونگی تعیین و تخصیص کلمات کلیدی برای پین کردن تصاویر به اشتراک گذاشته است. پینترست کلمات کلیدی پین ها را که حاشیه نویسی (annotations) نامیده میشود و بین 1 تا 6 کلمه هستند را تعیین میکند. سپس میزان مرتبط بودن پین شما با این کلمات کلیدی را بر اساس کیفیت اطلاعاتی که استخراج شده­اند ( کلمات متن­-محور رتبه بالاتری میگیرند) و دفعات تکرار آن کلمه کلیدی، با امتیاز تناسب (confidence score) سنجیده میشود.

نحوه بهینه سازی برد پینترست

برد (board) پینترست را راهبردی طراحی کنید و محتوای مرتبط را مجددا پین کنید تا حضور پررنگی داشته باشد.

سوال اینجاست که پینترست چطور متوجه میشود که کدام پست ها را با هم مقایسه کند؟ جواب ساده است :‌ با استفاده از کلمات کلیدی. شما باید از کلمات کلیدی در اسامی برد ها، توضیحات برد ( board description) و شرح عکسهایی که در آن برد، پین یا ذخیره میکنید، استفاده نمایید. این کار به پینترست میگوید که پین ها و محتوای خود را چطور گروه بندی کرده اید. برای بهینه سازی محتوا، با پژوهش در زمینه کلمات کلیدی شروع کنید. در پینترست برای عباراتی که با مخاطبین و کسب و کار شما همبستگی دارند جستجو کنید.

در حین تایپ، پینترست عباراتی را پیشنهاد میدهد که به شما کمک خواهد کرد جستجو را محدود کنید. از این عبارات یادداشت برداری کنید.

عبارات بدست آمده را به شرح پین، اسامی برد، متن عکس و پروفایل اضافه کنید. همچنین باید هشتگ های مرتبط را با عبارات متناظر ادغام کنید.

با یک مثال این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم. مثلا کلمه ماسک صورت کودک را در نظر بگیرید. قطعا پین هایی که در ردیف های اول سرچ پینترست در این باره پیدا می کنید، این کلمه را در عنوان پین، عنوان برد و توضیحات تصویر پین شده استفاده نموده اند. البته کلماتی مانند قابل شستشو و چند بار مصرف در متن توضیحات می تواند بهینه سازی را بهتر صورت دهد. همچنین استفاده از هشتگ برای کلمات کلیدی شانس دیده شدن این پین ها را بیشتر می کند.

نمونه سرچ ماسک کودک در پینترست
نمونه سرچ عبارت ماسک کودک در پینترست

سئو پینترست برای تجارت الکترونیک

پینترست تجربه خرید آنلاین را با آسان کردن جستجو برای محصولات ساده کرده و آنرا به بستری مناسب برای سایت های تجارت الکترونیک تبدیل کرده است. در اینجا به راهکار بهبود سئو پینترست در سایتهای تجارت الکترونیک میپردازیم. مراحل زیر را دنبال کنید.

یک حساب کاربری Pinterest Business بسازید

اگر هدف شما فروش در پینترست است، یک حساب کاربری Pinterest Business بسازید که مجموعه­ای از پشتیبانی های شخصی سازی شده، استراتژی های خلاقانه و راهنمایی برای کمپین ها را به همراه دارد.

یک حساب از نوع بیزینسی Pinterest امکان دسترسی به تجزیه و تحلیل و تبلیغات را فراهم میکند. با افزودن محتوای بیشتر به حساب کاربری خواهید توانست اطلاعاتی را درباره دیدگاهها و گیرایی و جذب مشتریان به دست آورید.

وبسایت تجارت الکترونیک خود را برای سئو پینترست بهینه سازی کنید.

بهینه سازی وبسایت برای کاربران پینترست ضروری است. افرادی را در نظر بگیرید که ممکن است بخواهند تصاویر مورد علاقه خود از وبسایت شما را روی برد حساب کاربری خود در پینترست پین کنند.

دکمه اشتراک پینترست را به صفحه محصولات خود اضافه کنید. به این ترتیب بازدیدکنندگان ترغیب میشوند که شما را در پینترست دنبال کنند و محصولات شما را با دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارند. با کلیک کردن روی دکمه­ی Share کاربران به پینترست میروند و در آنجا میتوانند محصولی را که دوست دارند پین کنند.

با این شیوه، تعامل در وبسایت ترویج پیدا میکند و کاربران به استفاده از برند شما در سراسر دنیای دیجیتال ترغیب میشوند. بعلاوه وقتی دکمه اشتراک پینترست سر جای خود قرار بگیرد، میتوانید با استفاده از داده ها کمپین های تبلیغاتی هدفمند بسازید.

راهنمای کامل بازاریابی در پینترست توضیحاتی گسترده و چند مورد مطالعاتی در زمینه سئو پینترست فراهم میکند. ­در این راهنما شماری از ابزارها، تنظیمات، دسته بندی­ها، و سایر عناصری که میتوانند راه شما را در پینترست باز یا محدود کنند عنوان شده­اند.

انواع روش های تبلیغات در پینترست

پینترست مجموعه­ای از گزینه های مختلف برای قالب های تبلیغاتی ارائه میدهد. برخی از این موارد عبارتند از :

حالت استاندارد : تصویر ساده عمودی یا مربع

ویدئو :

خرید: پین های قابل خرید امکان خرید فوری را برای کاربر فراهم میکنند.

کاروسل : کاربران میتوانند چند تصویر را در یک پین قرار دهند و یکی را نمایش دهند.

مجموعه ها یا کلکسیون : در این نوع تبلیغ، عکسهایی مربوط به سبک زندگی در کنار عکسهای مربوط به محصول قرار میگیرند.

نوعی را انتخاب کنید که با برند شما بیشترین تناسب را داشته باشد. بعنوان مثال اگر محصولات شما قابلیت نمایش بصری را دارند فیلم یا کاروسل مناسب ترین گزینه ها هستند. اگر شرکت شما خدمات خاصی ارائه میدهد مجموعه ها گزینه های مناسبی برای شما خواهند بود.

یکی از کاربران پینترست بنام Jess Bahr یک برد اختصاصی در پینترست ساخته و مثالهایی از تبلیغات پینترست در آن قرار داده. با جستجوی نام این فرد می توانید انواع مدل های تبلیغات را برای کسب و کار های مختلف ببینید.

یکی از ماجراهای موفقیت آمیز در این زمینه، در ارتباط با شرکت BlendJet است که توانست به فروش دو برابر دست پیدا کند. این شرکت برای یک کمپین تصویری که قابلیت جابجایی، چند منظوره بود به سراغ پینترست آمد و شاهد فروش دو برابر بود. تبلیغات ویدئویی مانند دمو یا پیش نمایش محصولات عمل می کردند و نشان دادند که دستگاه مخلوط کن آنها چطور کار میکند.

نمونه کار های تبلیغاتی در پینترست در پیج Jess Bahr
نمونه کار های تبلیغاتی در پینترست در پیج Jess Bahr

جمع بندی

هر چند سئو و بهینه سازی پینترست ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما وقتی به خوبی این مهارت را فرا بگیرید، به سادگی آن پی خواهید برد. اگر به دنبال روش اثبات شده­ای برای کسب آگاهی عموم از برند خود و همچنین ترافیک بیشتر سایتتان هستید، پینترست ارزش این تلاش را دارد.

به یاد داشته باشید که ماهیانه بیش از 400 میلیون نفر به پینترست مراجعه میکنند و 90 درصد آنها تصمیماتی در راستای خرید می گیرند. سئو پینترست به شما کمک میکند میلیونها نفر از این افراد را به سایت خود ببرید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.