نحوه نگارش ایمیل تبلیغاتی با نرخ تعامل بالا چگونه است؟

چگونگی نوشتن یک ایمیل
در این مقاله بخوانید

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، متوجه اهمیت ایمیل تبلیغاتی یا ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار خود شده اید. ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روش های بازاریابی دیجیتالی در بازگشت سرمایه (ROI) است، اما این حقیقت تلخ که بازه زمانی توجه انسان ها (8 ثانیه) از یک ماهی قرمز (9 ثانیه) کمتر بوده و به این معنا است که تکنیک ایمیل مارکتینگ آسان نیست و نحوه نگارش یک ایمیل تبلیغاتی باید صریح، شفاف و هیجان انگیز باشد تا نظر خواننده را جذب کند.
در نظر داشته باشید کاربر زمانی که صفحه ایمیل خود را باز می کند با چندین ایمیل روبرو می شود و این به نوعی پناهگاه کسب و کار ها محسوب می شود، چارچوب شما قسمت نام (from) و پنجره پناگاهتان قسمت عنوان (subject) است. هرچه پنجره محیط زیبای درون پناهگاه را شفاف تر و بهتر نشان دهد، خواننده برای مطالعه مطلب مشتاق تر می شود و قسمت نام شما حس آشنایی کاربر با برند را به ارمغان می آورد که همانند یک پناگاه به آن پناه می آورد.
زمانی که کاربر ایمیل شما را باز کرد زمان نشان دادن معجزه محتوا است، متن بدنه ایمیل شما باید برای کاربر مفید باشد و اطلاعاتی در اختیار کاربر بگذارد که نیازش را برطرف کند. توجه داشته باشید که مرحله اول برای جذب مشتری فراهم کردن دانش مورد نیاز درباره محصول است، شما با مجبور کردن کاربر خود به خرید، مشاهده از سایت و… تنها باعث فرار کردن آن ها می شوید.
اگر درمورد ایمیل مارکتینگ اطلاعت کافی را ندارید و یا می خواهید آشنایی بهتری داشته باشید می توانید مقاله ایمیل مارکتینگ چیست؟ را مطالعه کنید. در ادامه درباره قدم به قدم چگونگی نوشتن یک ایمیل تبلیغاتی صحبت خواهیم کرد.

ایجاد حس اعتماد با خواندن اسم برند (from)

بزرگ ترین فونت ایمیل قسمت نام (from) است، اگر اسم کسب و کار شما به طور عمومی شناخته شده است پناهگاه امن شما موجب آرامش کاربران و شتافتن آن ها به سوی شما می شود، اما اگر بانک داده ایمیل خریده اید یا که تازه به این عرصه پا گذاشته اید نگران نباشید از نام خود استفاده کنید و از طریق قسمت عنوان وعده یک محتوا جذاب و یک ماجراجویی جدید را به آن ها دهید تا پناهگاه امن را فراموش کنند.
خرید بانک ایمیل توصیه نمی شود بخاطر اینکه این بانک تنها به شما فروخته نمی شود و در صورت متوجه شدن گوگل ایمیل های شما به قسمت اسپم تبعید می شوند.

عنوان (subject)، کلید باز شدن ایمیل تبلیغاتی

چه نام آشنایی داشته باشید چه نه، عنوان یک ایمیل واضح ترین متن بعد از اسم برند شما است که تاثیر زیادی بر تصمیم گیری مشتری برای باز کردن ایمیل شما دارد. یکی از سخت ترین قسمت های نحوه نگارش
عنوان یا سابجکت بهتر است کوتاه باشد هرچند تحقیقات نشان داده است طول عنوان، تاثیر زیادی بر روی نرخ باز شدن ایمیل ندارد، اما چون متن کوتاه تر خوانایی بهتری دارد و در همه وسایل دیجیتال به طور کامل نشان داده می شود بهتر است عنوان شما زیر 30 کاراکتر باشد.
سعی کنید در همان 30 کاراکتر محتوای کلی ایمیل خود را به نوعی جذاب و گیرا بیان کنید تا حس کنجکاوی کاربران را برانگیزید، همینطور می توانید برای مطمئن شدن از مفیدی سابجکت با انجام تست A/B بین دو عنوان مختلف نرخ باز شدن ایمیل را تست کنید.
مطالعات نشان داده اند که شخصی سازی عنوان ایمیل تاثیر بسازیی در نرخ باز شدن ایمیل دارد. فرض کنید ایمیلی دریافت کرده اید که اسم شما در قسمت عنوان آن است، به طور قطع کنجکاو می شوید تا بدانید محتوا آن متن چیست؟ برخی از سرویس های ایمیل مارکتینگ همچون هاب اسپات این امکان را در اختیار شما می گذارند، برای اطلاع بیشتر مقاله سرویس های رایگان ایمیل مارکتینگ را مطالعه کنید.

پیش هدر (pre header) راه سبز عنوان(subject)

همانطور که گفتیم عنوان متن باید کوتاه باشد، فرض کنید کاربر عنوان شما را مشاهده کرد آیا آن را باز می کند؟ خیر کاربران امروزی به بدلیل وجود انبوه اطلاعات، برای اطمینان قبل از باز کردن ایمیل پیش هدر را مشاهده می کند.
پیش هدر ایمیل در واقع 40 تا 136 کاراکتر اول متن ایمیل است که در کنار سابجکت نمایش داده می شود.
پیش هدر را می توان به راه سبزی تشبیه کرد که وعده عنوان را به کاربر نشان می دهد یا که مفهوم آن را کامل می کند، برای مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید عنوان ایمیل دانا پیوست: چگونه صد نفر عضو خبرنامه شما شوند؟ است، مخاطب این پیام کسانی هستند که زیر 100 نفر مخاطب (subscriber) ایمیل دارند و برای بسط دادن این ایمیل به دیگر اشخاص در قسمت پیش هدر جمله: بیش از 100 نفر مخاطب دارید؟ در هر صورت ایمیل را باز کنید قرار می گیرد با این کار به تمامی مخاطبین این پیام را ارجاع داده ایم.

نمونه ایمیل تبلیغاتی دانا پیوست

پس باید در 140 کاراکتر اول ایمیل مفهوم عنوان خود توضیح داد تا کاربر بعد از تماشا کردن آن تصمیم خود را بگیرد، با بهره گیری از پیش هدر به عنوان مکمل عنوان می توان انتظار نرخ باز شدن (تعامل) بهتری را داشت.

نحوه نگارش محتوا بدنه ایمیل تبلیغاتی

با رعایت سه مرحله بالا کاربر ایمیل کسب و کار شما را باز می کند، آیا کار شما تمام شده است و دیگر نیازی به تولید محتوا نیست؟
خیر شما هم اکنون نسبت به سایر رقبا پیروز شده اید، حال زمان عمل کردن به وعده عنوانتان است. در این مرحله با نوشتن متنی ساده و مفید کاربرتان را مشتاق خواندن آن تا پایان کنید.
اگر ایمیل تبلیغاتی شما برای فروش محصولتان است لازم نیست از کلمات پیچیده استفاده کنید و قطعا برای فروش کلمه جادویی وجود ندارد، بلکه باید با توضیح دادن ویزگی های محصولات به ساده ترین روش و توضیح فواید آن نسبت به سایر محصولات مشابه، مشتری را مشتاق به دیدن صفحه محصول کنید حتی اگر لینکی قرار نداده باشید. برای تولید محتوای مناسب و داشتن یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق با ما ارتباط برقرار کنید. نحوه نگارش ایمیل تبلیغاتی یک طرف و محتوا مناسب در طرف دیگر است، به نوعی محتوای شما تنها نباید شبیه رباتی قوانین را رعایت کند بلکه با جان بخشیدن به آن، ارتباط خواننده با متن را راحت تر می کند. مشتاق کردن کاربر با در اختیاز گذاشتن اطلاعات مناسب به او و ایجاد اشتیاق برای پیگیری محصول توسط خود مشتری بازاریابی درونگرا نام دارد. برای آشنایی بیشتر مقاله بازاریابی درونگرا را مطالعه فرمایید.

بهینه سازی دکمه ورود به وبسایت شما

فرض کنید برای شما ایمیلی آمده که مشتاقانه متن آن را تا آخر خوانده اید در انتهای آن دکمه ای را مشاهده می کنید که روی آن خرید، سفارش، دانلود، ثبت نوشته شده است آیا آن را کلیک می کنید؟ از طرف شما پاسخ می دهیم خیر! ازنظر روانشناسی دکمه ای که روی آن عملکردی داشته باشد و نیاز به انجام کاری در آن باشد مغز از آن دوری می کند. باید در دکمه، ذهن ناخودآگاه مخاطب را به یک عمل هیجان انگیز دعوت کرد برای مثال وبسایت مکتب خونه با جمله محاوره ای: «می خوام ببینم» به نوعی متن و دکمه اش را به هم ربط داده، تا اگر فرد متن را نخوانده باشد با مشاهده دکمه، مشتاق به خواندنش شود.

دکمه کال تو اکشن

قواعدی کلی برای نگارش ایمیل تبلیغاتی

پرکاربرد ترین سرویس ایمیل در سال های کنونی جیمیل بوده است، جیمیل قوانین و چارچوب هایی برای خود دارد تا ایمیل های اسپم و مناسب را از هم جدا کند. در ادامه به بررسی برخی از این قوانین می پردازیم:
• مخاطبین کمپین ایمیل شما باید خودشان از طریق یک فرم اینترنتی یا به صورت شفاهی دریافت ایمیل را از شما تایید کرده باشند.
• باید در ایمیل گزینه ای برای لغو عضویت در خبرنامه وجود داشته باشد(unsubscribe button)
• در صورت استفاده بیش از حد سیمبول ها (### ، $$$) ، لینک، نماد نشانه گذاری(؟؟؟ ، … یا !!!) یا کلمه هایی مانند مجانی، میلیون، کلیک و… ایمیل شما به عنوان اسپم شناخته می شود.
• قرار دادن اطلاعات تماس و آدرس شرکت
• عدم ارتباط عنوان با متن از نظر گوگل به عنوان یک اسپم شناخته می شود.
• تمامی اطلاعات نام و عنوان باید صحیح باشند، کاربر حق دانستن این اطلاعات را دارد.

سخن پایانی

با رعایت نکات و قوانین ذکر شده می توانید یک ایمیل تبلیغاتی موفق بوجود آورید. به یاد داشته باشید ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روش ها برای تقویت وفاداری مشتری و خرید دوباره آن ها می شود.
محتوا پادشاه است، مخاطب خود را به دید یک ربات نگاه نکنید با شکستن کلمه های پیچیده و استفاده کردن از ضمایر صمیمی دوستی خود را نشان دهید و با زبانی سلیس و دوستانه محصول خود را برایشان توضیح دهید. نحوه نگارش یک ایمیل تبلیغاتی دارای اصولی است که در صورت رعایت آن موفقیت کمپین شما تصمین می شود. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.