با داشتن گاو بنفش در دنیای بازاریابی، زلزله به پا کن!

در این مقاله بخوانید

در وهله اول شاید بپرسید گاو بنفش چیست؟ چرا باید یک گاو بنفش باشم؟ پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله با من همراه بوده و با مفهوم موفقیت در عصر تجارت کنونی بیشتر آشنا شوید!

خب فرض کنید دانشجوی زیست شناسی بوده و به همراه هم کلاسی های خود به یک اردوی تفریحی رفته اید، استاد راهنما شما را به دیدن مزارع کشاورزی و طبیعت زیبا و بکر دعوت می کند، شما می توانید صدها گاو سیاه و سفید و قهوه ای ببینید و هیچ کدام حواستان را پرت نکند، اما اگر با یک گاو بنفش برخورد کنید چطور؟

طبیعتا حواستان پرت شده و دوستانتان را صدا می زدید! این همان اصل بازریابی کتاب گاو بنفش اثر رهبر دنیای بازاریابی “سث گادین” است. دنیا نه تنها پر از چیزهای کسل کننده است، بلکه مملو از هزاران رقبا نیز هست! به همین دلیل تعداد کمی از مردم به آن چه که شما قصد فروش یا بازاریابی آن را دارید توجه می کنند.

اصول بازاریابی و جذب مشتری توسط استراژی گاو بنفش
اساس بازاریابی و جذب مشتریان توسط استراژی گاو بنفش در کسب و کار های مختلف

تشبیه سث گادین صرفا نمایش تصویری یک مفهوم قدیمی به نام موقعیت یابی است. یافتن موقعیت مناسب، فضایی است که محصول و یا خدمات شما ذهن مشتریان را اشغال می کند. حال انتخاب با شماست که فقط یک گاو قهوه ای نامرئی و کسل کننده باشید یا یک گاو بنفش؟

چگونه توجه مشتریان را جلب کنید؟

در ابتدا می بایست به نیاز ها و خواسته های بازار گوش داده و موقعیت های مناسب را شناسایی کنید! شما می توانید با تحقیق و نظر سنجی به طور فعال به کارمندان خود، افراد فروش، مشتریان و رقبا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

به عنوان مثال بیایید با انتخاب و ترجیح صابون جهت شستشو دست ها شروع کنیم. در اینجا لیستی کوتاه از نیاز های بی شمار کاربر برای شستشو دست تهیه کریده ایم: ترجیح استفاده از مایع شستشو، ضد عفونی کننده ها، مرطوب‌کننده ها،معطر و غیر معطر، کاملا طبیعی، بسته بندی جذاب، رنگ جذاب یا ترکیب رنگ های متفاوت، با ویتامین ها، قیمت پایین و… همگی بخشی از نیاز های احتمالی مشتری شما است.

اساس موفقیت در بازاریابی، درک موقعیت های مناسب موجود در بازار است.

به بازار هدف مسلط باشید!

تعیین استراتژی بازاریابی و رسیدن به هدف و جذب مشتریان
تعیین استراتژی و تمرکز به روی بازار هدف و رسیدن به نتیجه مطلوب

برای اینکه محصول و یا خدمات شما از دیگر شرکایتان متفاوت باشد، می بایست درک درستی از اینکه چه چیزی شرکت، محصول و یا خدمات شما را از دیگران متمایز می کنید داشته باشید.

برای شروع شما نیاز به 4 اصل مهم دارید:

  • خدماتی که در حال حاضر در بازار وجود دارند را شناسایی کنید.
  • به طور واضح مشخص کنید که چه چیزی در محصول و یا خدمات شما متفاوت است.
  • مزایای محصول و خدمات خود را به طور شفاف بیان کنید.
  • راه کار های سنتی بازاریابی را کنار گذاشته و بیشتر بر نوآوری، خلاقیت و همکاری تمرکز کنید.

اوتاکو را هدف قرار دهید!

اصطلاح ژاپنی اوتاکو برای توصیف افرادی با علایق وسواسی به کار می رود. به گفته گادین، اوتاکو مسئله ای فراتر از یک سرمرگی ساده را بیان می کند. گادین می گوید: اوتاکو باعث می شود فردی که در حال رانندگی در سطح شهر است، با دیدن رستورانی تازه تاسیسی که اخیرا مورد توجه عموم قرار گرفته است، راهش را به سمت رستوران کج کند.

در واقع هر چقدر که مشتریان ما نسبت به خدمات و محصولاتی که تولید می کنیم، اوتاکو یا وسواس بیشتری به خرج دهند، احتمال وقوع پدیده گاو بنفش بیشتر خواهد بود. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، ما به عنوان یک بازاریاب برای رسیدن به موفقیت می بایست مشتریانی با خصوصیات اوتاکو را بیشتر درک کنیم.

برای مثال شرکت Dutch Boy که در بین عموم با نام “چگونه پسر هلندی تجارت رنگ را تغییر داد؟” مشهور است، به طور واضح ایده گاو بنفش بودن و توجه به خواسته مشتریان را به ما نشان داد. مردم از قوطی های رنگ متنفر بودند زیرا مشکلاتی از قبیل وزن بالا، حمل و نقل مشکل و… را به همراه داشت. بنابراین تیم بازاریابی محصول را تغییر داده و باعث حمل آسانتر، وزن سبک‌تر و ایجاد تنوع در بسته بندی قوطی های رنگ شد.

گاهی اوقات شما باید فروش محصولات خود را متوقف کرده و به جای آن به نحوه تعامل مشتریان با محصول یا خدمات خود توجه کنید.

از رقبای خود سبقت بگیرید!

از آنجایی که در هر کسب و کاری، رقبای بسیاری وجود دارند، شما نمی توانید یک شبه از تمامی آن ها سبقت گرفته و سردمدار آن حرفه شوید! تلاش برای رسیدن به نوک این قله نه تنها خسته کننده است، بلکه بی نتیجه نیز خواهد بود. مشتریان قرار نیست کسب و کار تازه واردی را انتخاب کنند که خدمات خود را به طور چشمگیرتری ارائه می دهد. در واقع چرا باید به کسب و کار تازه کاری که همان خدماتی که دیگران ارائه می دهند اعتماد کنند وقتی می توانند به تجارتی که امتحان خود را پس داده است پایبند باشند؟

اساس بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ
تعیین جایگاه و میزان اولویت افراد در بازاریابی دیجیتال و تعیین استراتژی برای رسیدن به هدف

بنابراین اگر کسب و کار خود را بدون هیچ پیشنهاد فروش منحصر به فرد مشخصی راه‌اندازی کنید، همان ابتدای مسیر ناامید خواهید شد! ساده‌ترین ابزار و راه حلی که به ذهن اکثریت صاحبان کسب و کار می رسید، ارائه تبلیغات و قیمت مناسب است. این دو ساده‌ترین راه حل پیشنهادی هستند، اما همانند راه رفتن به روی شمشیر دو لبه است.

برای مثال اگر در تمام فصول خدمات و محصول خود را با تخفیف ارائه دهید، دیگر چه کسی هزینه محصولات شما را با قیمت کامل پرداخت می کند؟ آن ها به راحتی منتظر دوره بعدی تخفیف گذاری محصولاتتان می مانند.

تعقیب و گریز را فراموش کنید

به جای آن که به طور مداوم رقبای خود را بررسی کنید، به روی کسب و کار و مشتریان خود تمرکز کرده و رفتار آن ها و میزان رضایشان را مورد بررسی قرار دهید. سعی کنید پاسخی مناسب برای سوالاتی همانند چه مواردی مشتریان را راضی نگه می دارد؟ چگونه کسب و کاری راه‌اندازی کنم که چشمگیر و منحصر به فرد باشد؟ پیدا کنید.

فراموش نکنید متفاوت بودن محصول و یا خدمات شما، به این معنی نیست که مورد توجه مشتری شما قرار می گیرد. این حقه ها را فراموش کرده و عمیقا به دنبال راهی باشید تا تجارت شما را متفاوت و مفید تر از رقبایتان کند! اگر شما نیز به دنبال یک گاو بنفش در کسب و کارتان هستید می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.