سئو درون صفحه

آنسایت سئو
در این مقاله بخوانید

سئو درون صفحه یا On-site seo به عمل بهینه سازی عناصر در وب سایت گفته می شود که به منظور به دست آوردن رتبه بالاتر از طریق موتورهای جستجو و دریافت ترافیک بیشتر به کار می رود. سئو درون صفحه به بهینه سازی محتوا و کدهای HTML یک صفحه اشاره می کند.
علاوه بر کمک به موتورهای جستجو، محتوای صفحه را نیز تفسیر می کند ، On-site SEO مناسب نیز، به کاربران کمک می کند تا به سرعت و به وضوح درک کنند که یک صفحه در مورد چیست و اینکه آیا صفحه مورد نظر با هدف جستجوی آنها در ارتباط است یا خیر؟
سئو درون صفحه خوانایی محتوا را برای موتور های جستجو و کاربران آسان تر می کند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • به دست آوردن اطلاعات در خصوص یک صفحه اینترنتی
 • نتیجه یا نتایج اینترنتی به دست آمده مشخص با کلمه یا عبارات جستجو شده ما در ارتباط است
 • صفحه مورد نظر مفید و مناسب به دست آوردن رتبه خوب در نتایج موتور های جستجو می باشد (SERPs)

بزرگترین عوامل On-page که در رتبه بندی موتورهای جستجو تاثیر می گذارد عبارتند از:

محتوای صفحه

محتوای خوب محتوایی است که کاربران برای مشاهده و مطالعه آن به صفحات سایت ها مراجعه می کنند از این نظر برای موتور های جستجو بسیار مهم است.

بنابراین محتوای خوب چیست؟ از نظر سئو محتوای خوب دارای دو ویژگی مهم می باشد یکی اینکه تقاضای خوب داشته باشد و مورد دیگر قابلیت لینک پذیری داشته باشد.

محتوای خوب تقاضای بیشتر

درست مانند بازارهای مالی جهان، اطلاعات تحت تأثیر عرضه و تقاضا قرار می گیرند. بهترین محتوا آن است که بهترین مطالب را برای دریافت بیشترین تقاضا انجام دهد. ممکن است محتوا به اشکال مختلفی مانند یک لطیفه ، یا اطلاعات علمی باشد همچنان محتوای صفحه می تواند به صورت یک فیلم، یک تصویر، صدا یا متن باشد اما باید نیاز کاربران را برطرف کند تا به عنوان محتوای خوب در نظر گرفته شود.

عوامل موثر در سئو درون صفحه
On-page seo و تاثیر آن در رتبه بندی موتور های جستجو
لینک پذیری محتوا

از دیدگاه سئو در صورتی که محتوا به جایی قابلیت لینک پذیری نداشته باشد بین بهترین و بدترین آن تفاوتی وجود ندارد. اگر کاربران نتوانند به مطالب شما لینک دهی کنند، موتورهای جستجو علاقه ای به رتبه بندی آن نخواهند داشت و این محتوا ترافیکی را به سایت شما اضافه نخواهد کرد. به طور مثال به موارد زیر دقت کنید :نمایش اسلایدها یا تصاویر و یا محتوایی که پس از ورود به سیستم تنها قابل نمایش است و یا محتوایی که امکان چاپ کردن و یا انتشار دادن آن وجود ندارد. محتوا هایی که امکان لینک پذیری را ندارند و تقاضا آن ها کم است به احتمال زیاد از نظر موتورر های جستجو نیز جذابیتی ندارد و برای کاربران نیز به همین شکل است.

تگ عنوان

برچسب های عنوان به عنوان دومین عامل مهم در سئو On-page می باشد. اطلاعات تکمیلی در این خصوص در این قسمت برای شما شرح داده شده است.

اهمیت استفاده از URL مناسب
URL مناسب به کاربران و موتور های جستجو کمک می کند تا محتوا صفحه راه به خوبی درک کنند

URL

با توجه به لینک سازی های داخلی هوشمند همچنین باید مسیر دسته بندی صفحات در URL آن ها نیز قابل مشاهده باشد.

به مثال زیر در این خصوص دقت کنید.

http://www.example.org/games/video-game-history

این آدرس به طور واضح سلسله مراتب این اطلاعات صفحه را نشان می دهد (عبارت تاریخچه بازی های ویدیوی در دسته بندی بازی ها قرار گرفته شده است) از این اطلاعات برای تعیین ارتباط یک صفحه وب مشخص توسط موتورهای جستجو استفاده می شود با توجه به سلسله مراتب موتورهای جستجو می توانند نتیجه بگیرند که این صفحه به طور کلی مربوط به تاریخ نمی شود بلکه به تاریخ بازی های ویدیوی مربوط می شود و این امر آن را به یک کاندیدای ایده آل برای نتایج جستجوی مرتبط با تاریخ بازی های ویدیوی تبدیل می کند. و همین امر باعث شده است تمام این اطلاعات را می توان بدون نیاز به پردازش مطالب موجود در صفحه، درباره آن حدس زد.

مثال زیر یک نمونه بد از ساخت URL است:

http://www.imdb.com/title/tt0468569

برخلاف مثال اول این URL نشان دهنده سلسله مراتب آدرس دهی وب سایت نیست، موتورهای جستجو می توانند ببینند که صفحه داده شده به TITLE مربوط است و در دامنه IMDB است اما نمی تواند مشخص کند که صفحه در مورد چیست، جستجو کردن آدرس tt0468569 به طور مستقیم به چیزی که کاربران وب جستجو می کنند نتیجه نمی دهد و این بدان معنی است که اطلاعات ارائه شده توسط URL برای موتورهای جسجو از ارزش بسیار کمی برخوردار است.

ساختار URL از آن جهت اهمیت دارد که به موتور های جستجو کمک می کند تا اهمیت نسبی را درک کنند و یک معیار اندازه گیری مرتبط به آن صفحه اضافه کند. همچنین از نظر متن لنگر مفید است زیرا افراد در صورت گنجاندن کلمات کلیدی در URL به احتمال زیاد با کلمه یا عبارت لینک می دهند.

کلمات کلیدی، محتوا و On-site seo

در گذشته سئو درون صفحه به معنی استفاده از کلمات کلیدی بوده است و به طور خاص استفاده کردن از یک کلمه کلیدی با اهمیت در قسمت های با ارزش یک وب سایت بوده است.
برای اینکه بهتر بفهمیم که عوامل موثر در On-site seo چه چیز هایی است اصطلاحاتی در زیر برای شما معرفی میکنیم:

از نظر تاریخی این که آیا صفحه ای در نتایج جستجو رتبه بندی شده است یا خیر می بایست از کلمات کلیدی صحیح در مکان های خاص و مورد انتظار در یک وب سایت استفاده کرد تا موتور های جستجو متوجه محتویات آن صفحه شوند یکی از موارد دیگری که کاربران به آن اشاره کرده اند این است که متوجه این شوید که آیا موتورهای جستجو کلمات کلیدی مورد نظر شما را پیدا کرده اند و یا سایت با شرایط سئو درون صفحه در رتبه بندی قرار گرفته است.
امروزه اگر موتور های جستجو پیشرفته تر شده اند ، آنها می توانند معنی صفحه را با استفاده از مترادف ها ، متن محتوا و … برداشت کنند و یا حتی با توجه به تعداد کلمات خاصی که در آن ذکر شده است. در حالی که استفاده از کلمات کلیدی همچنان اهمیت زیادی دارد ، اما روش استفاده از کلمات کلیدی در قسمت های خاص صفحه با تعداد معین دیگر مرسوم نیست و کاربردی ندارد. آنچه مهم است از خود بپرسید چه ارتباطی بین محتوای صفحات و کلمات یا عبارات کلیدی (براساس استفاده از کلمه کلیدی شما چه در صفحه و داخل کد HTML) که کاربران جستجو دارد.
به این ترتیب ، On-site seo کمتر در مورد تکرار یا قرار دادن کلمات کلیدی اهمیت می دهد و بیشتر به اینکه کاربران شما چه کسانی هستند و یا به دنبال چه موضوعاتی می گردند می باشد. شما می توانید در مورد موضوعات مختلف و کلمات کلیدی مورد نظر خود محتوای مناسب ایجاد کنید تا نیاز کاربران را برطرف کند. صفحاتی که ویژگی های ذکر شده را رعایت می کنند دارای معیار های زیر می باشند:

 • جامع بودن: بررسی کیفیت محتوا وظیفه الگوریتم گوگل پاندا می باشد ، امروزه تصور بر این است که برای کسب جایگاه خوب در رتبه بندی گوگل باید محتوا به اندازه کافی کامل و جامع باشد.
 • خوانایی محتوا : آیا مطالب موجود در سایت شما به راحتی قابل خواندن است؟ آیا مطالب در سایت شما به صورت مرتب چیده شده است؟ آیا محتوای موجود در سایت شما در آن مطالب مفید وجود دارد یا دارای تبلیغات و لینک های آزار دهنده می باشد؟
 • منحصربه فرد بودن : اگر محتوای موجود در سایت شما محتوای کپی از سایت دیگری باشد این موضوع تاثیر زیادی در رتبه بندی شما در نتایج موتور های جستجو خواهد داشت؟
 • معتبر و قابل اعتماد بودن محتوا : آیا محتوای درج شده در سایت شما به تنهایی قابل اعتماد و مرجعی برای اطلاعات در مورد موضوعی مطرح شده می باشد؟

هم راستا بودن محتوا با هدف جستجو کاربر : بخشی از محتوا با کیفیت باید با انتظارات کاربر همخوانی داشته باشد. موضوعات مطرح شده در محتوا باید با کلمات کلیدی که کاربران آن را جستجو می کنند و در آن صفحه در آن رتبه بندی شده است همخوانی داشته باشد.

تاثیر محتوای با کیفیت در سئو درون صفحه
تاثیر محتوای با کیفیت در سئو درون صفحه

کلمات کلیدی مرتبط با سئو درون صفحه

در مورد چگونگی استفاده کلمات کلیدی و تاثیر آن در محتوا صحبت کردیم. این مورد را نیز در نظر بگیرید در صورت استفاده از کلمات کلیدی و لینک های غیر مرتبط با محتوای صفحه تاثیر منفی بر روی بهینه سازی صفحات خود خواهید داشت. مواردی در این خصوص در زیر مطرح شده است:

 • لینک های استفاده شده در صفحه: چه تعداد لینک استفاده شده؟ آیا لینک های استفاده شده داخلی هستند یا خارجی؟ هدف لینک های استفاده شده چه چیزی می باشد؟
 • سرعت بارگزاری صفحه
 • استفاده از کد های Schema یا سایر نشانه گذاری ها
 • ساختار URL صفحه
 • طراحی دوستانه موبایل
 • اطلاعات META صفحه

همه این مطالب گفته شده براساس ایده اصلی که تجربه کاربری خوب می باشد در ارتباط است برای اینکه هرچه صفحه کاربردی تر باشد (از نظر فنی و غیر فنی) در بهینه سازی سئو درون صفحه نتیجه بهتری دارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.