5 روش سئو منفی و نحوه مقابله با آن ها

سئو منفی و راه های مقابله با آن
در این مقاله بخوانید

چگونه از حملات رایج سئو منفی یا کلاه سیاه ایمن بمانیم؟ رقابت در همه جا وجود دارد و اینترنت می تواند یکی از پرطرفدارترین و پرخاشگرانه ترین مناطق نبرد باشد. سئو منفی، روشی است که هدف آن پایین آوردن رتبه سایت رقیب در موتور های جستجو است. این کار می تواند از تکنیک های سئو خارجی (Off-page) تا سئو داخلی (On-page) باشد. اساساً، رقبا با اعمال مجازات هایی برای سایت خود، الگوریتم گوگل را علیه شما اهرم می کنند. در اینجا، ما در مورد این حملات منفی رایج در سئو سایت و آنچه می توانید برای محافظت از خود انجام دهید، بحث خواهیم کرد.

اسکرپینگ و بازنشر مطالب (Scraping)

این روش از کوچکترین و رایج ترین روش های سئو منفی برای جستجوگر کلاه سیاه است. مهاجمان به سادگی محتوای سایت شما را تراشیده یا کپی می کنند و آن را در وب سایت های دیگر کپی می کنند. این به قدرت و اعتبار سایت شما لطمه می زند و اگر ابتدا نسخه کپی شده ایندکس شود، شما جریمه خواهید شد.

راه محافظت در برابر سئو منفی اسکرپینگ

قبل از اینکه محتوای وب خود را به اشتراک بگذارید و در دسترس عموم قرار دهید، حتماً اطمینان حاصل کنید که ایندکس شده است. برای تشخیص کپی بودن محتوا، می توانید از ابزارهایی مانند Copyscape استفاده کنید. این ابزار به شما امکان می دهد دزد محتوا خود را جستجو کنید. اگر موارد تکراری از مطالب خود را پیدا کردید، می توانید با مدیر وب سایت تماس بگیرید یا این واقعه را به گوگل گزارش دهید و اخطار حذف حق چاپ را ارائه دهید.

سئو منفی و نحوه مقابله با آن
انواع روش های حمله سئو منفی و راه های جلوگیری از آن

کامل کننده خودکار گوگل (Auto-complete)

با توجه به روش های جستجو در گوگل، مهاجمان، شرکت یا نام تجاری شما را در گوگل با کلمات کلیدی منفی مانند “کلاهبرداری” یا “دادخواست” جستجو می کنند. در تعداد مشخصی از جستجوها، گوگل عبارت جستجو را با کلمه کلیدی منفی تکمیل می کند. پیشنهاد خودکار گوگل می تواند در اعتبار شرکت شما تأثیر زیادی بگذارد.

نحوه مقابله با این نوع سئو منفی

کوئری های جستجو خود را به طور منظم بررسی کنید. اگر کوئری های جستجو غیرمعمولی دریافت کنید، احتمالاً قربانی سئو پیشنهاد خودکار شوید. به طور کلی نمی توان از این نوع حمله جلوگیری کرد، اما شما می توانید با قرار دادن یک استراتژی بازاریابی محتوای هوشمند که هدف آن رتبه بندی محتوای مثبت در SERP است، اعتبار شرکت خود را حفظ کنید.

حذف لینک (Link removal)

با استفاده از این روش سئو منفی، مهاجمان می توانند با تماس با مدیران سایت و درخواست حذف برخی از بک لینک ها، بهترین پیوندهای شما را از بین ببرند. ممکن است فکر کنید که مدیران وب سایت، خودشان بهتر می دانند که نباید حرف این افراد متقلب را باور کنند، اما متأسفانه اغلب این کار را نمی کنند. مهاجمان حقه های خود را برای فرار از نظارت و شناسایی از طریق وب سایت ها دارند. از دست دادن بهترین پیوندها به معنی از دست دادن رتبه بندی موتور جستجوگر خود است.

روش محافظت در برابر سئو منفی حذف بک لینک ها

بهترین اقدام برای نجات از این سئو منفی، نظارت منظم بر لینک های خود است. می توانید از ابزارهایی مانند Monitor Backlinks و Majestic استفاده کنید. شناسایی زود هنگام این حملات می تواند به شما کمک کند قبل از اینکه رتبه بندی جستجوی شما تحت تأثیر قرار گیرد، بک لینک های حذف شده را بازیابی کنید.

راه های مقابله با سئو منفی
راه های جلوگیری از سئو منفی

هک و لینک اسپ‍‍م

این تکنیک سئو منفی هنگامی انجام می شود که مهاجم شما به سایت شما حمله کرده و تعداد غیر معمولی از لینک هایی که به وب سایت شما اشاره دارند ایجاد می کند. به زبان ساده، آنها هرزنامه یا اسپم می شوند و این باعث می شود گوگل پنگوئن سایت شما را جریمه کند و بنابراین به رتبه بندی موتور جستجوی شما آسیب می رساند. همچنین مهاجمان ممکن است صفحات جدیدی را ایجاد کنند که بازدید را از این صفحات به سایت خودشان هدایت کنند، اعتبار صفحه شما را می دزدند و بک لینک خود را ایجاد می کنند.

نحوه محافظت در برابر سئو منفی هک و لینک هرزنامه

برای مقابله با این سئو منفی، به طور منظم وب سایت خود را حسابرسی کنید و مراقب پیدا شدن سر و کله کلمات کلیدی بی هدف باشید. اگر لینک های اسپم را شناسایی کردید، حتماً لینک ها را به لیست سیاه خود اضافه کنید تا از برابری تعداد لینک در مقابل رتبه بندی موتور جستجوی شما جلوگیری کند. همچنین می توانید پیوندهای هرزنامه را به گوگل گزارش دهید.

5 روش سئو منفی و نحوه مقابله با آن ها
روش محافظت در برابر سئو منفی

پارامترهای جعلی

این نوع تکنیک سئو منفی زمانی انجام می شود که مهاجمان از پارامترهای جعلی استفاده می کنند که به URL های سایت شما اشاره کنند. به عنوان مثال، اگر شما یک شرکت برون سپاری هستید، آن ها کلمات کلیدی نامربوطی را مانند عبارات غیرقانونی ایجاد می کنند. این موارد باعث می شود گوگل پاندا سایت شما را جریمه کند و به اعتبار، ارتباط و رتبه بندی جستجو سایت آسیب برساند.

چگونگی محافظت از خود در مقابل پارامتر های فیک

بهترین راه برای محافظت از خود، جلوگیری از وقوع این اتفاق است. می توانید این کار را با استفاده از یک URL canonical برای تعیین نسخه دلخواه صفحه وب خود انجام دهید. یک کنونیکال URL، موتورهای جستجو را به URL دلخواه نشان می دهد و بنابراین توسط گوگل رتبه بندی می شود.

این کار اطمینان می دهد که هیچ نسخه دیگری از URL فهرست بندی و رتبه بندی نمی شود. راه دیگر برای جلوگیری از این حمله، پیکربندی سرور خود بر روی “noindex” پارامترهای ناشناخته است.

مهاجمان سئو منفی با پیشرفت تکنولوژی بیشتر و بیشتر خلاقیت به خرج می دهند. همیشه رقبایی وجود دارند که می خواهند به رتبه بندی وب سایت شما و تلاش کلی شما در زمینه سئو آسیب بزنند. بهترین راه برای مقابله با این حملات نظارت بر عملکرد سایت و بررسی منظم استراتژی سئو شماست. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.