تبلیغات همسان داغ‌ترین استراتژی‌ جدید در بازاریابی آنلاین

تبلیغات همسان راهی برای بهتر دیده شدن در نظر کاربران
در این مقاله بخوانید

در نخستین بازدید از یک وب سایت، بنر های تبلیغاتی بیشترین شانس دیده شدن را دارند. با گذشت زمان ما به عنوان بازدید کننده، پس از چندین مرتبه بازدید به تدریج با محل قرار گرفتن تبلیغات آشنا شده و ناخودآگاه، هنگام مشاهده مطالب، بخشی که به تبلیغات اختصاص داده شده است را نادیده می گیریم، این امر پدیده ای است که بیش از دو دهه شناخته شده و نابینایی نسبت به بنر های تبلیغاتی (Banner-blindness) نام برده می شود. در چنین شرایطی استفاده از تبلیغات همسان اهمیتی دوچندان پیدا می کند.

با توجه به این که تبلیغات دیجیتال طی سال های اخیر و تا این لحظه، یکی از روش های بازاریابی سودمند برای کسب و کار ها بوده است، متخصصین تبلیغات آنلاین و فعالان بازاریابی محتوا، همواره به دنبال روش های افزایش نرخ کلیک ارگانیک (افزایش نرخ CTR) و جلوگیری از Banner blindness بوده اند. تبلیغات همسان یا Native ADS پاسخی برای پایان دادن به این دغدغه است.

تبلیغات همسان (Native Ads) چیست؟

ایده تبلیغات نیتیو برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ مطرح شد، اما در واقعیت اینگونه تبلیغات با شکل و شمایل محلی، از قدیم تر ها وجود داشته و مورد استفاده قرار می گرفته است. به زبانی ساده تر تبلیغات همسان (Native ads) زمانی شکل می گیرد که تبلیغ ما از نظر طراحی و شکل و شمایل، احساسات، کیفیت محتوا و کارکرد، با رسانه نمایش دهنده سازگار باشد.

تبلیغات همسان هیچ گونه مزاحمتی برای کاربران ایجاد نکرده و معمولا در قالب یک تیتر جذاب و عکس به کاربران پیشنهاد می‌شوند. هزینه این نوع از تبلیغات آنلاین معمولا پرداخت در ازای کلیک (PPC) است و شما هزینه تعداد نمایش (Cost per Impression) تبلیغ را پرداخت نخواهید کرد.

قیف فروش - تبلیغات همسان هوشمند با داناپیوست کوشا
قیف جذب کاربران و تبدیل آن ها به مشتری از طریق تبلیغات همسان (نیتیو)

بر خلاف تبلیغات بنری و سایر تبلیغات نمایشی، تبلیغات نیتیو به گونه ای ساخته می شوند که حس تبلیغ را به مخاطب منتقل نکرده و هم سطح با مطالب سایت به چشم آمده و به همین دلیل بازخورد مثبتی نسبت به سایر تبلیغات نمایشی از خود نشان می دهند. برای مثال تبلیغات همسان در اینستاگرام به این معناست که تبلیغ، دقیقا مانند دیگر پست های اینستاگرام، به نمایش گذاشته می شود.

تبلیغات در گوگل یا گوگل ادز به این صورت است که لینک های تبلیغاتی با ساختار و ظاهری شبیه به لینک های معمولی (نه به شکل بنر) برای کاربران نمایش داده می شوند. تصویر زیر حاصل جستجوی عبارت (native ads تبلیغات همسان) در گوگل است. دو لینکی که توسط گوگل در بالای فهرست تبلیغ شده است، کاملا شبیه به سایر لینک ها نمایش داده می شود. تنها تفاوتی که وجود دارد نمایش علامت Ad در کنار آن هاست.

تبلیغات همسان گوگل با آژانس آنلاین مارکتینگ داناپیوست
نمونه ای از تبلیغات گوگل برای عبارت native ads و هم سطح بودن آن با دیگر نتایج ( تنها عبارت Ad در ابتدای تایتل جهت مشخص نمودن تبلیغ استفاده شده است)

کاربرد تبلیغ نیتیو

یکی از ابزارهایی که اخیرا وارد دیجیتال مارکتینگ شده است تبلیغ نیتیو است. کاربرد ابزار تبلیغ نیتیو افزایش جذب مخاطب و کاربر برای کسب و کار های آنلاین است. در حال حاضر انجام تبلیغات بسیار زیاد شده است و کابران به دلیل اینکه بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی می گذرانند به راحتی این تبلیغ ها را تشخیص می دهند و از آن دوری می کنند. در این بین راه نجات صاحبان کسب و کار تبلیغ نیتیو است. تبلیغ نیتیو انواع مختلفی دارد مانند انجام تبلیغ بین محتوا انجام تبلیغ در موتور جستجو و تبلیغات بنری و غیره.

مزایای بازاریابی همسان چیست؟

احتمال دیده شدن بیشتر توسط کاربر و افزایش نرخ CTR: طبق تحقیقات در یک جایگاه تبلیغات، ۲۵ درصد کاربران تمایل بیشتری به دیدن تبلیغات نیتیو، نسبت به سایر تبلیغات نمایشی دارند.

مدت زمان توجه کاربران به نسبت درگیر شدن با محتوا: کاربران به همان اندازه که به محتوای سایت نگاه می کنند، برای تبلیغات همسان نیز زمان می گذارند. رفتار کاربران با اینگونه تبلیغات دقیقا مانند دیگر مطالب سایت است. کاربران به این نوع از تبلیغات حتی تا ۲ برابر بیشتر از سایر تیترها، عناوین و حتی محتوای سایت ها دقت می کنند.

شناخته شدن برند: با استفاده از تبلیغات همسان، تا ۸۲ درصد آگاهی کاربران را نسبت به برند خود افزایش دهید. طبق مطالعات به دست آمده، ۹۷ درصد از افرادی که از این نوع تبلیغات استفاده کرده اند، در بحث برندینگ نیز بسیار موفق و راضی بوده اند.

افزایش ترافیک و فروش سایت: تبلیغات همسان باعث افزایش ۹ درصدی وابستگی تجاری و محبوبیت برند شما و همینطور افزایش ۱۸ درصدی تمایل کاربران به خرید نسبت به سایر تبلیغات بنری شده است.

فرآیند جذب کاربران توسط تبلیغات همسان - دانا پیوست کوشا
استفاده از تبلیغات همسان و افزایش ترافیک ورودی سایت و بالا رفتن نرخ CTR

چرا تبلیغات همسان یکی از موثرترین روش ها برای افزایش ترافیک ورودی سایت است؟

مهم ترین مزیت استفاده از تبلیغات همسان، بهتر دیده شدن و افزایش نرخ بازخورد و کلیک سایت است. از آن جایی که ممکن است مخاطب به سادگی نتواند محتوای اصلی و محتوای تبلیغ شده را از هم تشخیص دهد، این نوع تبلیغات با کلماتی نظیر Ad و Sponsored برای کاربران به نمایش گذاشته می شوند. گاهی نیز ممکن است محتوای تبلیغ با استاندارد های بستر عرضه کننده همخوانی نداشته باشد. البته به طور معمول رسانه هایی که تبلیغات همسان منتشر می کنند، تا حدی مراقب هستند که چنین اتفاقی رخ ندهد و تصویر برندتان در ذهن مخاطب ضعیف نشود.

بهترین موقعیت استفاده از تبلیغات بنری همسان

یک قیف فروش را تصور کنید. فکر می کنید در کدام مرحله می بایست تبلیغات همسان خود را شروع کنیم. احتمالا شما در وهله اول با خود می گویید بهتر است از تبلیغات همسان در مرحله جذب مخاطب (Attract) استفاده کرده و یک کاربر غریبه را به یک بازدید کننده (visitor) تبدیل کنید.

بهترین موقعیت برای استفاده از تبلیغات همسان زمانی است که شما توسط بازدید کننده ها شناخته شده اید (آگاهی از برند) و اکنون زمان تبدیل کاربران بالقوه (leads) به مشتریان وفادار (customer) و در نهایت خرید آن ها است. در واقع آشنایی قبلی کاربر با وب سایت شما مانند آتشی است که تبلیغات همسان، آن را شعله ور تر می کند. با تمام این تفاسیر محدودیتی برای استفاده از تبلیغات همسان وجود نداشته و حتی در مراحل اولیه قیف فروش نیز قابل استفاده و بهره وری است.

علامت گذاری بازاریابی همسان

یکی از مهم ترین بحث ها و چالش های native ads، موضوع برچسب گذاری یا labeling است. طبیعتا خواست تمامی تبلیغ دهندگان این است که تبلیغ وب سایتشان با محتوای سایت همسان باشد تا به بالاترین نرخ CTR دست پیدا کنند، اما با این کار اعتماد مخاطبان رسانه از بین خواهد رفت و ممکن است تصویر برندتان آسیب ببینند.

از سوی دیگر اگر تبلیغ شما بسیار واضح و شفاف باشد، ممکن است نرخ کلیک بسیار پایین آمده و درآمد منتشر کننده تبلیغ، کاهش پیدا می کند. بنابراین اگر قصد دارید با انتشار تبلیغات همسان درآمد زایی کرده و یا ترافیک ورودی وب سایت خود را افزایش دهید، مهم است که جایگاه تبلیغ خود را به درستی انتخاب کنید.

در نتیجه برچسب گذاری شفاف و واضح تبلیغات، باعث کاهش CTR، درآمد کم تبلیغ دهنده و افزایش اعتماد کاربران می شود و بالعکس برچسب گذاری مبهم یا حتی عدم استفاده از برچسب، سبب به دست آمدن نرخ بازدید بالا کاربران، افزایش درآمد تبلیغ کننده و کاهش اعتماد و آسایش مخاطب می شود.

سخن آخر

همانطور که گفته شد، تبلیغات همسان در ظاهر و کارکرد منطبق با رسانه ای است که تبلیغ در آن منتشر می شود. در یک وب سایت محتوایی، یک تبلیغ همسان ممکن است در ظاهر شبیه به تبلیغات نیز به نظر به برسد، اما در عین حال کارکرد محتوایی نیز دارد. در عالی ترین شکل پلتفرم های تبلیغاتی، می بایست بهترین آگهی را در مناسب ترین زمان و بهترین سایت، به کاربر نمایش دهد. به این ترتیب بسته به جایگاهی که تبلیغ همسان در آن قرار می گیرد ممکن است ظاهر متفاوتی داشته باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.