محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا

محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا
در این مقاله بخوانید

در این مقاله 7 تا از معروف ترین و محبوب ترین موتور های جستجو را معرفی می کنیم و یک به یک مزایا و معایب این موتور های جستجو و همچنین نکاتی درباره بهینه سازی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم. در حالی که ما همواره درگیر بررسی ترافیک (google / organical) یا (google / CPC) در ابزار های مختلف مانند گوگل آنالیتیکس هستیم در این بین ممکن است فرصت های زیادی را از دست بدهیم.
گاهی اوقات باید که چشمان خود را باز کنیم و به بیشمار فرصت های دیگر در اطرافمان نگاه کنیم زیرا امکان دارد با بهره گیری از این فرصت ها، با کار کمتر، پیشرفت بیشتری در جذب ترافیک ارگانیک و افزایش نرخ تبدیل داشته باشیم.

1. موتور جستجو گوگل ( Google )

جستجوگر گوگل با بیش از 86 درصد از سهم بازار جستجو دیگر نیازی به معرفی ندارد. پس مشخصا گوگل در صدر محبوب ترین موتور های جستجو قرار دارد. شرکت گوگل به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در سال 1996 توسط سرگئی برین و لری پیج ایجاد شد، آن ها پیشنهاد فروش موتور خود را در سال 1999 به Excite با قیمت 750،000 دلار مطرح کردند. این پیشنهاد رد شد و همچنین جزو بدترین پیشنهاد های تجاری از نظر Excite یاد شد. اکنون شرکت مادر گوگل Alpha Alphabet حدود 1.012 تریلیون دلار ارزش دارد. گوگل علاوه بر تأمین بهبود و تقویت موتور جستجوی خود، برای دیگر موتور های جستجو مانند Ask.com هم این کار را انجام می دهد.

محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا
محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا

بررسی معایب و مزایای موتور جستجو گوگل

نحوه جستجو در گوگل خیلی مهم است و روش های جستجو در گوگل اهمیت زیادی دارد. جذاب ترین مزیت رتبه بندی گوگل ایجاد ترافیک واقعی و ارگانیک برای سایت ما است و نکته منفی این است که هر کسی که سایت دارد این ترافیک را می خواهد، بنابراین جستجوی ارگانیک را به رقابتی ترین و پردرآمدترین جست و جو تبدیل می کند. به علاوه، بسیاری بر این باور هستند که گوگل مانع از کلیک کردن مخاطبان یا جستجو کننده ها روی وب سایت ها می شود و آن ها را تحریک به استفاده مستقیم از Featured Snippet ها می کند. کاهش نتایج ارگانیک در صفحه اول، افزایش تعداد تبلیغات کلیکی و غیره همه و همه نشان دهنده این امر هستند.

[ مقالات مرتبط: تبلیغات گوگل چیست و چه مزایایی دارد؟ ]

2. یوتیوب محبوب ترین موتور جستجو برای ویدئو

دومین مورد از محبوب ترین موتور های جستجو ، یوتیوب است که بعید است آن را نشناسید یا حداقل یک بار اسمش را نشنیده باشید. یوتیوب بستری عظیم برای محتوا های ویدئویی است که در سال 2005 به دست افراد پیشکسوت پی پال (PayPal) تاسیس شد. بعد از یک سال توسط گوگل خریداری شد و اینجا بود که دو موتور جستجو قدرتمند دنیا به دست گوگل افتاد. یوتیوب ماهانه بیش از 2 میلیارد کاربر دارد و هر روز بیش از 1 میلیارد ساعت ویدیو به کاربران نشان می دهد. اگر در مورد اولین ویدیوی بارگذاری شده در یوتیوب کنجکاو هستید، این ویدئو 19 ثانیه ای بیش از 41 میلیون بازدید داشته و توسط بنیانگذار، جاوید کریم در باغ وحش گرفته شده است.

محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا
یوتیوب محبوب ترین موتور جستجو در دنیا

بررسی معایب و مزایای یوتیوب

در یوتیوب همانند گوگل، به راحتی می توان وجود ترافیک گسترده را مشاهده کرد و این به یک دغدغه برای کسب و کار ها تبدیل شده است. نمی توان توانایی یوتیوب را در افزایش ترافیک و بازدید را نادیده گرفت. اما، با توجه به اینکه حجم محتوایی که در یوتیوب بارگذاری می شود بسیار زیاد است بطوری که در هر دقیقه بیش از 500 ساعت فیلم در یوتیوب بارگذاری می شود، دیده شدن می تواند چالش برانگیز باشد. استفاده از ابزار تبلیغاتی گوگل، تحت سیستم گوگل ادز ( Google Ads ) نیز در یوتیوب امکان پذیر است، که هزینه بسیار زیادی دارد.

3. آمازون محبوب ترین موتور جستجو برای خرید کالا

سومین گزینه از محبوب ترین موتور های جستجو ، آمازون می باشد. این سایت در سال 1995 راه اندازی شد و یکی از اولین شرکت های بزرگ برای فروش آنلاین کالا در دنیا بشمار می رود. در ابتدای فعالیت آمازون آن ها شروع به فروش آنلاین کتاب کردند و کسب و کارشان به سرعت گسترش یافت. در سال 1999، بنیانگذار امازون، جف بزوس به دلیل ایجاد بستر آنلاین و راحت کردن خرید برای مردم، برنده جایزه عنوان Time’s Person of the Yearشد. آمازون آنقدر موفق است که سال گذشته تقریبا نیمی از جستجوهای خرید آنلاین نه در گوگل (22٪) بلکه در آمازون (49٪) انجام شد.

محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا
آمازون محبوب ترین موتور جستجو در دنیا برای خرید کالا

بررسی معایب و مزایای آمازون

نکات مثبت سایت آمازون همانند موتور جستجوگر گوگل آشکار است. اگر ویجت های آبی می فروشید و می خواهید جایی باشید که به سرعت توسط مردم دیده شوید، پس بهتر است در آمازون باشید. در حقیقت، برخی بر این باور هستند که هر چه تعداد بیشتری محتوای مفید تولید کنند به رتبه بندی شما در گوگل کمک می کند. شما در گوگل تا زمانی دیده می شوید که برای رتبه های اول رقابت کنید اما اگر محصولتان در آمازون قرار بگیرد محصول شما بطور مستقیم در سایت توسط مردم جستجو می شود. نکته منفی این است که رقابت شدید است، قیمت گذاری و سایر جزئیات به راحتی در مقایسه با محصولات رقابتی مقایسه می شوند و هزینه فروش در آنجا گاهی اوقات بسیار گران است.
اگر محصول منحصر به فردی نداشته باشید، ورود زود هنگام ممکن است دشوار باشد، زیرا فروش و بررسی برای رتبه بندی مهم است. به همین دلیل، شرکت های با سابقه و دارای محصولات و اعتبار خوب می توانند جایگاه های خود را به خوبی حفظ کنند. همچنین گزینه های CPC برای تبلیغ محصول وجود دارد که ممکن است گران تمام شود.

4. فیسبوک Facebook

در سال 2006، فیسبوک متولد شد. از سال 2004 تا زمان معرفی عمومی، فقط توسط دانشجویان قابل دسترسی بود و در سال 2006 برای تمام دنیا قابل دسترس شد. وقتی که به روند موتور های جستجو فکر می کنیم، متوجه می شویم که فرآیند رشد فیسبوک طبیعی نیست. با این حال، در سالی که گذشت جستجو فیس بوک از 2 میلیارد در روز عبور کرد و آن را بالاتر از موتور جستجو بینگ قرار داده است. فیس بوک با بیش از 1.62 میلیارد بازدید کننده در هر ماه، به کسب و کارها و تبلیغ دهندگان دسترسی باورنکردنی به بازار مد نظرشان را می دهد و معمولاً فیسبوک افراد بازاریاب را یاری می کند که در مواقعی که مردم کار نمی کنند کنار آن ها باشند. در نتیجه می توان گفت فیسبوک در لیست محبوب ترین موتور های جستجو قرار دارد.

فیسبوک محبوب ترین موتور جستجو در دنیا
فیسبوک محبوب ترین موتور جستجو در دنیا

معایب و مزایای فیسبوک

با اینکه فیس بوک جزو محبوب ترین موتور های جستجو است اما خوبی ها و بدی هایی هم دارد. به احتمال زیاد داستان رشد و بزرگ شدن فیسبوک را به خوبی متوجه شدید. بزرگترین ویژگی مثبت فیس بوک کاربر محور بودن آن است، که تقریباً در همه سیستم عامل ها و پلتفرم ها درست است. هر چه تعداد کاربران بیشتر باشد هزینه تبلیغات هم به مراتب بیشتر می شود. بستگی به جمعیتی که میخواهید دارد، قیمت تبلیغات فیسبوک ممکن است برای هر کلیک چند دلار باشد و این قیمت ارزان تر از تبلیغات کلیکی گوگل است اما باز هم گران است. برخی بر این باور هستند که ترافیکی که فیسبوک ایجاد می کند آنچنان هدفمند نیست. در حالی که ترافیک از طریق سیستم تبلیغاتی گوگل (Google Ads) حول پرسش های جستجو مرتبط (حداقل در Google) بدست آورده می شود.

بسیاری از تبلیغات فیس بوک حول عناوین شغلی، مکانها، علاقه مندی ها و سایر اطلاعات جمعیتی می چرخد. با این حال، فیسبوک یک رسانه عالی برای قرار گرفتن در مقابل دید مردم است. آیا می خواهید یک محصول جدید به بازار عرضه کنید؟ مثلا قصد دارید کتاب الکترونیکی جدید خود را در معرض دید گروهی از متخصصان سئو که ممکن است به دنبال ” کتاب الکترونیکی برای سئو ” نباشند، قرار دهید؟ فیس بوک در این زمینه دست ما را باز گذاشته است. در حالی که میزان ترافیک ارگانیک این وب سایت در چند سال گذشته به طرز چشمگیری کاهش یافته است، با این وجود همچنان می تواند منبع خوبی برای دریافت ترافیک باشد.

[ مقالات مرتبط: چرا جستجو و سئو مهم هستند؟ ]

5. موتور جستجو بینگ (Bing)

بینگ در مقابل موفقیت گوگل در سال 2009، جستجوگر بینگ را جایگزین موتور جستجو MSN کرد. با راه اندازی آن تنها 8.4 درصد از سهم بازار جستجو را در بر گرفت، آنها به سرعت از 10 درصد عبور کردند و در یک معامله، در اواخر همان سال، که به قصد تقویت قدرت جستجو های یاهو بسته شد، به 28.1 درصد صعود کرد.

در سال 2016، آنها بخشی به نام AOL را به سایت هایی که نتایج جستجو را برای نشان می دادند، اضافه کردند. این عملیات باعث شد آنها به یک رقیب واقعی در بین موتور های جستجو تبدیل شوند. و خود را جزو محبوب ترین موتور های جستجو قرار دهند. اخرین اخبار ها حاکی از این است که سهم بازار آنها به 25.7٪ نزدیک می شود. بینگ در تلاش برای جلب نظر گوگل، بازی های زیادی در فضای تبلیغاتی انجام داده و ویژگی هایی را به Bing Ads اضافه کرده است. در اکتبر سال 2020، بینگ به طور رسمی به Microsoft Bing تغییر نام داد.

بینگ محبوب ترین موتور جستجو در دنیا
بینگ یکی از محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا

مزیت ها و معایب موتور جستجوگر بینگ

اگرچه Microsoft Bing به اندازه گوگل، در بازار سهم ندارد، اما در بسیاری از بازارها از جمله ایالات متحده و انگلیس طرفداران بسیاری دارد. البته که الگوریتم های آنها به اندازه گوگل پیچیده نیست، با اینکه آنها در فضای هوش مصنوعی حرکت های بزرگی انجام می دهند. این سادگی علتی است که باعث شده بتوان الگوریتم های بینگ را درک و پیش بینی کرد. اگرچه این حالت و شرایط همیشگی نخواهد بود.

با توجه به کم بود جمعیت آماری جستجوگر بینگ، متخصصان سئو کمتری برای کسب رتبه های اول در آن تلاش می کنند. در بخش تبلیغات، بینگ سیستم های پیچیده تری دارد و روز به روز شاهد ارتقا و اضافه شدن ویژگی های جدید و زیادی در آن هستیم.

این نکته را در نظر داشته باشید که کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز خود را در ادز بینگ کپی نکنید. هر موتور برای CPC و مشخصات جمعیتی خود باید به صورت جداگانه مدیریت شود (در نتیجه نرخ تبدیل متفاوت است و غیره). با این حال، تبلیغات کپی می تواند روند نصب را بسیار سریع کند.

تبلیغات بینگ

در حال حاضر گوگل و بینگ دو رقیب به حساب می آیند. گوگل در سال های اخیر پیشرفت زیادی کرده است و کاربران بیشتری دارد طبیعتا شما هم برای فروش محصولات خود در گوگل رقیب های بیشتری خواهید داشت. تبلیغات در بینگ بسیار کم هزینه تر است نسبت به گوگل. در ضمن نرخ تبدیل بسیار خوبی در این نوع تبلیغ مشاده خواهید کرد. یکی دیگر از نکات مثبت بینگ این است شما برای هدفگیری مخاطبان خود کار به مراتب راحتتری خواهید داشت.

6. موتور جستجو بایدو (Baidu) یکی از محبوب ترین موتور های جستجو در چین

بایدو در سال 2000 تأسیس شد و با بیش از 69.55 درصد سهم بازار که گوگل با 3.76 در بازار حضور دارد، موتور جستجوی غالب در چین است. آنها در حال سرمایه گذاری عظیم در حوزه هوش مصنوعی هستند، و ایده ها و پیشنهاد های اصلی خود را به روش های بسیار مشابه گوگل گسترش می دهند. در خارج از چین، بایدو نفوذ کمی دارد و در داخل کشور روزانه 3.3 میلیارد جستجو را انجام می دهد.

بایدو محبوب ترین موتور جستجو در چین
بایدو محبوب ترین موتور جستجو در چین و دنیا

مزایا و معایت جستجوگر بایدو

نکته منفی بایدو این است که فقط به یک بازار، آن هم بازار چین دسترسی دارد. نکته مثبت این است که بازاری که به آن دسترسی دارد بسیار بزرگ و گسترده است. با این حال، درک این نکته مهم است که دسترسی به بازار چین مانند دسترسی به سایر بازار ها نیست. محتوای تصویری، متنی و فرآیند های کاری کاملاً متفاوت است و گوگل ترنسلیت به شما در جلب هیچ مشتری کمک نخواهد کرد.

برای دسترسی به بازار چین از طریق بایدو، شما به کسی نیاز دارید که به زبان آن ها صحبت کند و با فرهنگ بازاریابی در چین آشنا باشد. به طور کلی، الگوریتم های ساده تری نسبت به گوگل دارند و سیستم تبلیغاتی آن نیز بسیار ساده تر است، اما اگر در خارج از چین اقامت داشته باشید، این تنظیمات خیلی دشوارتر خواهد بود.

7. جستجوگر یاندکس (Yandex)

ریشه یاندکس به پروژه ای در سال 1990 بر می گردد که توسط دو توسعه دهنده روسی که می خواستند به طبقه بندی حق ثبت اختراعات در شرکت Arkadia مشغول باشند. اصطلاح Yandex در سال 1993 با نام “Yet Another iNDEXer” به تصویب رسید. دامنه Yandex.ru در سال 1997 راه اندازی شد. در سال 2011، آنها با عرضه اولیه سهام 1.3 میلیارد دلار در بورس اوراق بهادار نیویورک وارد بورس شدند و در آن زمان دومین و بزرگترین سهام (درست بعد از گوگل) بودند. در حال حاضر Yandex حدود 42.35٪ از سهم بازار موتور های جستجو روسیه را تأمین می کند که میتوان گفت از محبوب ترین موتور های جستجو در دنیا محسوب می شود.

یاندکس محبوب ترین موتور جستجو در دنیا
موتور جستجوگر یاندکس

مزایا و معایب موتور جستجوی یاندکس

مانند اکثر موتورهای کوچکتر (حداقل در مقایسه با گوگل)، ترافیک کمتری در یاندکس وجود دارد، اما رقابت هم از نظر ارگانیک و هم از لحاظ پرداخت کمتر است. الگوریتم های مورد استفاده توسط یاندکس پیچیده تر از گوگل نیست و بنابراین ارزیابی و بهینه سازی آنها آسان تر است. گرچه الگوریتم های یاندکس پیچیده تر از گوگل نیستند، اما پارامتر هایی دارند که کار را برای خارجی ها دشوار می کند. ازجمله اهمیت به موقعیت جغرافیایی یا همان سئو محلی.

سیستم تبلیغات کلیکی در موتور جستجو یاندکس نسبت به گوگل، فیسبوک و بینگ بسیار انعطاف پذیر تر است و هزینه خیلی کمتری دارد. به عنوان مثال، رتبه بندی شماره 1 در یک کلمه خاص برای هر کلیک در ایالات متحده بیش از 55 دلار و در یاندکس تنها 0.82 دلار هزینه دارد. برای مشاوره می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.