چگونه توسط گوگل آنالیتیکس کیفیت ترافیک سئو سایت را بسنجیم؟ (2)

بررسی ترافیک سایت با گوگل آنالایتیکس
در این مقاله بخوانید

در مقاله پیشین از نقش ابزار گوگل آنالیتیکس در تحلیل و بررسی سایت سخن گفتیم و دیدیم که با ارائه اطلاعات آماری از ورودی ها و نوع رفتار کاربران در سایت می توانیم مشکلات سایت خود را یافته و درصدد بهبود آن ها برآییم. حال به ادامه کاربردهای ابزار گوگل آنلایتیکس می پردازیم. از مهم ترین مباحثی که به آن پرداخته شد، کیفیت ترافیک سئو از دیدگاه گوگل آنالیتیکس است که به وسیله معیارهای تعامل، معیارهای تبدیل و معیارهای ارتباطی تحلیل می گردد.

معیارهای ارتباطی

در پنل گوگل آنالیتیکس معیارهای ارتباطی با پارامترهای تعریف می شود که عبارت اند از:

موقعیت جغرافیایی کاربر

به منظور یافتن موقعیت مکانی کاربران یعنی کشورهایی که در آن ها از سایت شما بازدید شده است، می توانید به ستون سمت چپ پنل و قسمت Geo مراجعه نمایید. در این بخش همه کشورهایی که کاربران از آن وارد سایت شده اند، داده، رفتارها و نرخ تبدیل های مربوط به آن درج شده است و برای دریافت اطلاعات دقیق تر می توانید بر روی یک کشور خاص کلیک کرده و داده های آن را مشاهده نمایید.

برای کسب و کارهای بزرگ و بین المللی، داده های ترافیک سئو که از بخش موقعیت جغرافیایی به دست می آیند، بسیار مفید هستند و برای کسب و کارهای کوچک تر محلی، اطلاعات مکان های خاص یا کوچک تر، بهتر و مفیدتر خواهد بود. به عنوان مثال اگر صاحب یک فروشگاه پوشاک هستید، بخش موقعیت جغرافیایی در گوگل آنلایتیکس کمک می کند که بدانید بیشتر کاربران از چه مناطقی هستند تا بتوانید محتوای مرتبط تری تولید شده و با توجه به موقعیت مکانی آن را بهینه سازی کنید.

با درک جمعیت شناسی مخاطبان خود، می توانید مطالب و محتوای بسیار بهتر و باکیفیت تری تولید نمایید تا افراد بتوانند پاسخ سوالات خود را از این طریق بیایند.

موقعیت جغرافیایی و ترافیک سئو

نرخ پرش

پیش از این درباره نرخ پرش صحبت کرده بودیم، اکنون می خواهیم نحوه استفاده از این معیار را برای کمک به کسب و کار خود معرفی کنیم. نرخ پرش نشان دهنده درصد بازدید کنندگانی است که وارد سایت شما می شوند و به سرعت بدون بازدید از صفحات دیگر، از ساعت خارج می گردند.

به عنوان مثال اگر در محتوای شما لینک های وابسته وجود دارد، ممکن است کاربر بر روی آن کلیک کرده و به پنجره دیگری برود. در این شرایط احتمال بالا رفتن نرخ پرش وجود دارد که موقعیت های خاص الزاما چیز بدی نیست چرا که شاید خریدهای وابسته از اهداف تجاری شما باشند. اگر شما کسب و کاری مبتنی بر خدمات دارید و از طرف دیگر نرخ پرش سایت بالا است، این موضوع نشان می دهد که افراد نمی توانند اطلاعات مورد نظر خود را در سایت شما پیدا کنند و از آن خارج می شوند. حتی طراحی نامناسب و گیج کننده با وجود محتوای باکیفیت می تواند به افزایش نرخ پرش منجر گردد و ترافیک سئو را کاهش دهد. نرخ پرش به نوع کسب و کار و اهدافی که در گوگل آنالیتیکس تنظیم کرده اید، بستگی دارد. می توانید نرخ پرش (Bounce Rate) را در بخش acquisition  پنل گوگل آنالیتیکس بیابید.

ارتباط نرخ پرش و ترافیک سئو

کاربران جدید و بازگشتی

برای دریافت اطلاعات درباره این که بازدید کنندگان سایت جدید هستند یا از کاربرانی بوده اند که قبلا از سایت بازدید داشته اند، می توانید بر روی تب مخاطبان (audience) کلیک نموده و سپس به گزینه های رفتار (behavior) و کاربران جدید و بازگشتی (new and returning visitors) مراجعه نمایید. به جای آن که کاربران جدید و قدیمی را جداگانه بررسی کنید، این آمارها را در کنار میزان رشد کسب و کار قرار داده تا ارتباط این دو را دریابید.

با گذشت زمان باید شاهد افزایش هر دو عدد باشید و اگر کاهش زیادی در تعداد بازدید کنندگان جدید و بازگشتی وجود مشاهده گردد، به عنوان یک معیار هشدار دهنده تلقی خواهد شد. بنابراین باید به دنبال دلایل کاهش این نرخ باشید، دلایلی مانند تغییرات به وجود آمده در سایت و یا تاکتیک های بازاریابی اشتباه.

پنل گوگل آنالیتیکس

محک ترافیک سئو گوگل آنالیتیکس

دیگر پارامترهای آماری گوگل آنالیتیکس عبارت اند از:

داده های ترافیکی

برای داشتن درک درست از عملکرد وب سایت، شما به داده های معیار نیاز دارید. نسبت کاربران جدید و بازگشتی به نوع صنعت یا کسب و کار بستگی دارد و البته میزان 20 تا 30 درصدی برای کاربران بازگشتی یک نسبت معمول و متداول به شمار می آید.

نحوه استفاده از داده های گوگل آنالیتیکس برای بهبود کیفیت ترافیک سئو سایت و تعامل کاربر

اطلاعات آماری به دست آمده از گوگل آنالیتیکس بسیار ارزشمند هستند چرا که به شما می کند تا برای بهبود سئو سایت و کیفیت ترافیک، برنامه های خود را اولویت گذاری کرده و استراتژی های جدید تنظیم کنید. برای آن که واقعا ارزش و مزایای گوگل آنالیتیکس را دریابید و کیفیت ترافیک سایت خود را بهبود بخشید، باید معیارهای تعامل، تبدیل و ارتباط را در مدت زمان طولانی نظاره کنید که این تنها بخشی از ماجرا است؛ رشد پایدار بر اثر تحقیقات مداوم، تجزیه و تحلیل و تنظیمات بهینه سایت شما، به دست خواهد آمد.

کیفیت ترافیک سئو سایت

در صورت ضعیف بودن معیارهای تعامل چه کارهایی باید انجام داد؟

اگر بررسی های انجام شده نشان دهنده ضعف معیارهای تعامل باشد، می توانید راهکارهایی را برای بهبود این شرایط به کار گیرید:

بهینه سازی صفحات داخلی (on page seo)

بهینه سازی محتواهای منتشر شده در سایت، یک راه آسان برای بهبود کیفیت ترافیک و افزایش تعامل می باشد؛ برای این کار کلمات کلیدی با موضوعات مشابه را گروه بندی کنید و عبارت های مناسب را برای هدف گذاری در هر صفحه از سایت خود شناسایی کنید. در راه های بهینه سازی داخلی سایت عبارت اند از:

  • گنجاندن کلمات کلیدی هدف در 200 کلمه اول متن
  • عنوان صفحه و توضیحات متا دارای تعداد کاراکترها یا کلمه های قابل قبول از نظر گوگل باشند
  • کلمات کلیدی هدف در عنوان ها و زیرعنوان ها گنجانده شوند

بهینه سازی طراحی سایت

طراحی سایت شما و روشی که بازدید کنندگان از محتویات آن استفاده می کنند، تاثیر بسیار زیادی بر روی تجربه کاربری شما دارد. طراحی زیبا و کاربرپسند نه تنها سئو سایت را بهبود می بخشد، بلکه می تواند معیارهای ترافیک و تعامل شما را نیز افزایش دهد. در ادامه چند نکته درباره تحقق این امر وجود دارد:

  • خودداری از بارگذاری عکس ها و ویدئوهای خیلی بزرگ
  • تقسیم بندی محتوا به عنوان ها و پاراگراف های کوتاه
  • تاکید بر کلمات و عناصر مهم برای بهبود خوانایی
  • استفاده از لیست ها و جدول ها در صورت امکان

نوشتن مقاله با محتوای مناسب

بارگذاری مقاله های جدید در سایت به اندازه زیادی به بهبود کیفیت ترافیک سایت کمک می کند؛ مقاله های بیش از اندازه کوتاه یا بلند نباشند. کاربران به سادگی متوجه می شوند که قصد دارید تنها صفحه خود را با کلمات کلیدی پر کنید و یا واقعا محتوایی ارائه دهید که حاوی اطلاعات جامع و کامل است. برای تحقق این امر اطمینان از موارد زیر ضرورت دارد:

  • تولید مقاله هایی که از لحاظ کیفیت و تعداد کلمه با محتواهایی که در رتبه های اول گوگل قرار دارند برابر کند
  • تولید مقاله هایی با قابلیت انتشار در شبکه های اجتماعی و سایت های برتر
  • تولید مقاله های جذاب و مفید برای افزایش زمان حضور در سایت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.