گاراژ دیجیتال گوگل (5-3) قابلیت استفاده از سایت

قابلیت استفاده از سایت
در این مقاله بخوانید

ممکن است تا به حال این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه می توان سایت را برای استفاده کاربران و بازدید کنندگان آسان کرد. به طور کلی افزایش قابلیت استفاده از سایت به معنای ساده بودن سایت است، به گونه ای که هر آنچه را که کاربر به دنبال آن است و یا می خواهد آن را انجام دهد به راحتی به آن دست یابد. بهترین راه برای قابلیت استفاده از سایت نحوه ارائه ناوبری به صورت ساده و دارا بودن یک طرح بندی ساده و واضح است.

چگونه سایتی با ناوبری خوب طراحی کنیم؟

ناوبری خوب یکی از مسائل مهم و ضروری در طراحی سایت به شمار می رود. در صورتی که طراحی ناوبری خوب موجب می شود قابلیت استفاده از وب سایت برای کابران بسیار آسان تر شود. به طور مثال اگر یک مغازه شیرینی فروشی دارید، به این توجه کنید که اجناس شما چگونه در آنجا دسته بندی می شوند، مثلا کیک های ساده داخل یخچالی در سمت چپ مغازه قرار گرفته اند اما کوکی های فوندانت در قسمت دیگری و در سمت راست قرار دارند. در سایت نیز هنگام پیاده سازی این موارد، در ابتدا به همین صورت محصولات سایت را دسته بندی و سازماندهی کنید و از منوی اصلی ناوبری به بازدید کنندگان بگویید که در هر بخش چه چیزی پیدا خواهند کرد.

اهمیت قراردادن کادر جستجو در افزایش قابلیت استفاده از سایت

اهمیت قراردادن کادر جستجو در افزایش قابلیت استفاده از سایت

با وجود همه این ها، ممکن است سایتی که ایجاد کرده اید برای همه قابل درک نباشد. به همین دلیل است که گنجاندن کادر جستجو، ایده خوبی است که بسیار پیشنهاد می شود.  به خصوص اگر سایت صفحات و محصولات زیادی داشته باشد. کادر جستجو را در یک قسمتی در هر صفحه از سایت خود قرار دهید که کاربر دسترسی خوبی برای آن داشته باشد و توجه کاربر را جلب کند. چرا که بسیاری از بازدید کنندگان در جستجو و یافتن صفحه مورد نظر عجله دارند و با کادر جستجو به سادگی به موارد دلخواه دست میابند.

بازگشت به صفحه اصلی با بکارگیری لوگو

همان طور که بیان شد بکارگیری و رعایت یک سری از موارد همواره در تمامی سایت ها انجام می گیرد. از دیگر مواردی که در مواردی که می بایست در مورد نلوبری در نظر بگیرید این است که کاربران هنگامی که از سایتی بازدید می کنند، انتظار دارند کار ها به روش خاصی انجام شود. به طور مثال فرض کنید در حال مرور یک سایت هستید و می خواهید به صفحه اصلی بازگردید، در این مواقع چه باید کرد؟ بله درست است، تنها کافی است روی لوگو کلیک کنید. این همان چیزی است که بازدیدکنندگان انتظار آن را دارند و برای هر وب سایتی رایج است. بنابراین حتما مطمئن شوید که لوگوی سایت به وضوح در تمامی صفحات قابل مشاهده است و با کلیک بر روی آن به صفحه اصلی بازمی گردد.

ظاهر سایت در طراحی وب سایت

در ادامه در مورد تاثیر بسزایی که ظاهر سایت در قابلیت استفاده از سایت دارد اشاره خواهد شد. قاعدتا هر کسی سلیقه خاص خود را دارد اما یک سری از دستورالعمل ها وجود دارد که می بایست آن ها را در طراحی سایت در نظر بگیرید. در ابتدا باید طرح کلی صفحه را در نظر داشته باشید به گونه ای که فونت ها، تصاویر و سایر عناصر در سراسر سایت مشابه باشد. رنگ بندی سایت هم از مواردی است که موجب افزایش قابلیت استفاده از سایت می شود. اکثر مردم به خواندن متن تیره در پس زمینه روشن عادت دارند. به این ترتیب با در نظر کردن این عادت بازدید کنندگان موجب بالاتر رفتن تمرکز آن ها و جلب توجه محتوای خود شوید.

چگونگی طراحی دعوت به اقدام

بازدیدکنندگان را تشویق کنید تا هنگام بازدید از سایت شما اقدامی انجام دهند. به طور مثال تماس بگیرند و یا محصول مورد نظرشان را به سبد محصولاتشان اضافه کنند. بنابر این تمامی این موارد کمک می کنند تا بتوانید سایتی طراحی کنید که قابلیت استفاده از سایت بالایی داشته باشد و نقشه راه واضحی به کاربران برای صفحات سایت بدهید.

آزمون 5-3 گاراژ دیجیتال گوگل

کدام یک از ویژگی های زیر را لازم است به منظور سهولت کاربری در هر صفحه وب سایت قرار داد.

آزمون 3-5 گاراژ دیجیتال گوگل

به نظر شما کدام گزینه صحیح است؟ بله درست فکر می کنید. بازدیدکنندگان وب سایت باید بتوانند به سرعت آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند. می توانید این کار را با استفاده از منوی جانبی، نوار جستجو و لینک دهی به لوگو برای بازگشت به صفحه اصلی انجام دهید. در صورتی که اطلاعات درباره ما برای جذب افراد مفید است اما برای هر صفحه لازم نیست.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.