نحوه یافتن کلمات کلیدی برای جستجوی محلی

نحوه یافتن کلمات کلیدی محلی در جستجو
در این مقاله بخوانید

آیا دوست دارید کاری کنید که وبسایت شما بیشتر دیده شود.؟ نخستین قدمی که باید بردارید جستجوی سازمان یافته بر اساس کلمات کلیدی یا کلمات کلید محلی است. در هر استراتژی بازاریابی دیجیتال در سطح جهانی و یا محلی، تحقیق کلمات کلیدی حرف اول را می زند. چرا جستجو برای کلمات کلیدی مهم است؟

دلایل اهمیت جستجو بر اساس کلمات کلیدی

 • برای ایجاد landing page هایی که روی کلمات و عبارات قابل جستجو تمرکز می کنند.
 • برای درک بهتر رفتارهای جستجو و شناخت بهتر مخاطب مورد هدف.
 • برای پیدا کردن بازارهای مرتبطی که بتوان در آن به توسعه و پیشرفت پرداخت و یا متمرکز کردن محصول و خدمات بر این بازارها برای پیدا کردن راه های بیشتری که مشتریان هدف را جذب کنند. ( با پیدا کردن پاسخی برای سوالاتشان).

ساختار کلمات کلیدی محلی یا لوکال

وقتی کار به جستجو برای کلمات کلیدی محلی می رسد. معمولا با یک ترکیب سه بخشی سروکار خواهیم داشت: اصطلاح اصلی + اصلاح کننده + مکان

نحوه یافتن کلمات کلیدی برای جستجوی محلی یا سرچ لوکال
ساختار کلمات کلیدی محلی یا لوکال.

دانستن ساختار اولیه کلمات کلیدی به شما کمک خوهد کرد فرآیند و هدفی که در پس آن است را بهتر درک کنید. در ادامه به بررسی این سه بخش می پردازیم.

عبارت اصلی

این آنچه که انجام می دهید و موضوع کار شماست. اگر در یک سالن زیبایی کار می کنید کلمات کلیدی محلی شما ” آرایشگر”، ” کوتاهی مو” و “آرایشگر مو” خواهد بود. اگر یک دفتر حقوقی دارید، عبارات کلیدی شما “وکیل”، “دفتر حقوقی” ، “وکالت” هستند.

اصلاح کننده

این همان چیزی است که عبارات اصلی را دقیق تر و درنتیجه از رقابت آن کم می کند. به عنوان مثال ” بهترین آرایشگران نزدیک من ” یا ” یک وکیل شخصی در حوزه ضرب و شتم ” باشند.

مکان ها

نام ها می توانند نام شهر، ایالت، استان، انجمن هایی باشد که کسب و کار شما در آن واقع شده مثلا ” بهترین آرایشگر در ایران” و ” یک وکیل شخصی در زمینه ضرب و شتم در تهران” باشند. با در نظر داشتن این نکات، اجازه دهید در اینجا به چگونگی شناسایی بخش ها بپردازیم.

 1. مشخص کردن عبارات اصلی

مشخصا قضاوت شخصی شما به عنوان صاحب کسب و کار اولین منبع به شمار می ­آید. چه چیزی میفروشید؟ و اگر خودتان به این محصول یا خدمت نیاز داشتید، چطور به دنبالش میگشتید؟ اگر خدمات بازاریابی دیجیتال ارائه می کنید، این سوال را نیز در پرسشنامه “مشتری جدید” خود جای دهید.

برای بهبود و افزایش لیست خود، در گوگل جستجو کنید و به اینکه رقبای شما یا سایر کسب و کارهایی که در همین صنعت هستند در برچسب های عنوان خود چه چیز قرار می دهند توجه کنید. به عنوان مثال در اینجا به نتایج جستجوی گوگل برای عبارت “آرایشگر” توجه کنید:

عبارت اصلی در انتخاب کلمه کلیدی در سرچ محلی یا لوکال
تعیین عبارات اصلی در کلمات کلیدی محلی
 1. یافتن عبارات اصلی با ابزار های اصلاح کننده

اینجاست که کلمات کلیدی برای جست و جوی محلی “طولانی تر” می شوند. به عبارت ساده تر وقتی موارد زیر را دریابید، ابزار های اصلاح کننده کلمات کلیدی، استراتژی کلی شما را متنوع می کنند :

 • فرصت های غیر رقابتی­ تر جستجوی ارگانیک (مواردی که می تواند شما را سریعتر و راحت تر رده بندی کند)
 • راه های بیشتر برای دیده شدن کسب و کار شما ( مثلا فرود یا landing در صفحه­­ ی آموزشی و سپس پیشروی تا صفحه مربوط به محصولتان )

چند ابزار قدرتمند سئو وجود دارد که عبارات اصلی شما را با استفاده از ابزار های اصلاح کننده کلمات کلیدی که معمولا با هم جستجو می شوند پیدا می کنند. از این ابزار ها می توان به Moz، Ahrefs، SEMrush، Serpstat و Kparser اشاره کرد. وقتی به بخش جستجوی کلمات کلیدی این ابزارها می رسیم، نمی توان یکی را به دیگری ترجیح داد بنابراین آنها را در کنار هم استفاده می کنیم.

توصیه ما این است که در زمان انتخاب ابزارهای کاربردی خود، برای هر تعداد دوره آزمایشی که ممکن است ثبت نام کنید. چرا که هر یک از آنها پایگاه داده متفاوتی دارند در نتیجه ممکن است وقتی چند مورد از آنها را اجرا می کنید با گزینه های بیشتری رو برو شوید. همه این ابزارها نوعی معیارهای ” دشواری کلمه کلیدی ” دارند که به منظور کمک به شما برای اخذ تصمیمات آگاهانه تر در مواقعی که تصمیم دارید برای سایت خود کلمه کلیدی محلی یا کلی انتخاب کنید ایجاد شده­اند.

دشوار بودن کلمه کلیدی نشان دهنده رقابتی بودن ارگانیک عنوان مورد جستجو شماست. معمولا میزان دشواری بر اساس قدرت احتمالی دامنه­ ها و صفحه های دارای رده­ بندی بالا محاسبه می شود.

با فیلتر کردن لیست کلمات کلیدی با معیار دشواری(KD) این کلمات، خواهید توانست کلماتی را که چندان رقابتی نیستند پیدا کنید :

ابزار های اصلاح کننده کلمات کلیدی
ابزارهای اصلاح کننده کلمات کلیدی محلی

رقبای شما نیز منابع خوب دیدگاه های سئو محور هستند. با نگاهی به کلمات کلیدی رقبا می توانید ایده های نابی در زمینه کلمات کلیدی به دست بیاورید.

 1. مرتب کردن کلمات کلیدی

هدف جستجو (Search intent)، نشانگر هدفی می باشد که کاربر در پس کوئری خود داشته است. در اصل سه نوع هدف از جستجو وجود دارد:

تجاری یا معاملاتی

این همان زمانی است که کاربر آماده دست به کار شدن است (سفارش یا درخواست خدمات).

اطلاعاتی

این همان زمانی است که کاربر آماده یادگیری چیزی است، گزینه ها را جستجو می کند و یا برای سوالات خود پاسخی پیدا می کند.

مسیر یابی

برای زمانی که کاربری میخواهد به سایت شما برود (این عبارات نام برند یا محصول شما را نیز در بر دارند)

هدف شما این است که برای تمامی کوئری ها گزینه ه­ایی برای دیده شدن داشته باشید چرا که قرار نیست همه مشتریان با جستجو برای کالا یا خدمات مرتبط سراغ کالا یا خدمات شما بیایند. ممکن است آنها روی راهنمای محلی شما فرود بیایند، برند شما را به خاطر بیاورند و سپس برای نام برند شما جستجو کنند و در نهایت چیزی بخرند. هر چه یافته های ارگانیک شما متنوع تر باشند، به مرور زمان باشگاه مشتریان وسیعتری شکل خواهید داد.

به یاد داشته باشید که تاکتیک های جذب مشتری بنا به هدف جستجو (search intent) متفاوت است. در بیشتر مواقع در کوئری های تجاری احتمالا میخواهید نخستین landing page شما رده بندی شود. این ها فرصت هایی برای قیف فروش کوتاه تر هستند و تبدیل بلافاصله اتفاق می­افتد.

برای کوئری های اطلاع رسانی، قطعا مایل خواهید بود که اول مشتری بالقوه و احتمالی خود را جذب کنید. اینجاست که کمک رسان بودن کسب و کار به خود آن کسب و کار کمک خواهد کرد تا نظر مشتریان را جلب کند و سپس به تبدیل منتهی شود. بعلاوه فرصت خوبی نیز برای جذب لینک های متنی است. بلاگر ها و خبرنگاران از گوگل برای پیدا کردن منابع استفاده می کنند بنابراین رتبه بندی شما در این سایت بهترین راه برای دریافت پیوندهای ارگانیک است.

در مورد کوئری های navigational، شما مایل خواهید بود که آن صفحات وب سایت که در نتایج جستجو رتبه بندی می شوند بازخورد اولیه خوبی از شما ایجاد کنند و از همه مهمتر، شما میخواید که سایتتان در رده اول قرار بگیرد تا افرادی که نام شما یا نام محصول شما را در گوگل تایپ می کنند در صفحه شما فرود بیایند.

برای کوئری نویگیشن، شما می خواهید برای آن صفحات وب سایت که در نتایج جستجو رتبه بندی می شوند، اولین تأثیر خوب را ایجاد کنید و علاوه بر این، می خواهید سایت شما برای اطمینان از افرادی که نام یا محصول شما را تایپ می کنند، در رتبه 1 گوگل قرار گیرد. به همین دلیل است که افزودن یک ستون برای هدف یا “intent” به فهرست کلمات کلیدی‌تان، گام بسیار مهمی است.

برای سازماندهی کلمات کلیدی محلی می توانید به سادگی از یک نرم افزار spreadsheet مانند google sheets استفاده کنید که قابل تاریخ گذاری نیز هست و می تواند به زمانبندی قابل اجرا تبدیل شود و یا از طریق یک پلاگین در سایت WordPress شما قرار بگیرد.

برای کمک هر چه بیشتر به شما، ابزارهای بهینه سازی برای پیدا کردن کلمات مرتبط وجود دارند که برای ایجاد همخوانی بین landing page و هدف جستجوی شناسایی شده از سوی گوگل به شما کمک می کنند. در هنگام ایجاد فهرست اولیه کلمات کلیدی، می توانید از ابزار های آنلاین مانند Kwfinder برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید تا مشخص شود چه عبارات دیگری باید در نسخه شما اضافه شود. این ابزار به شما کمک می کند عبارات اصلی را شناسایی کنید و حتی لیست خود را گسترده تر کنید.

 •  تا حد زیادی مفاهیمی را که کاملا مرتبط هستند را پیشنهاد می دهد تا لیست تان را به منظور بهینه سازی گسترش دهید.
 •  تعداد جستجو ماهانه و میانگین رقابت برای هر کلمه را نشان می دهد تا محتوای خود را بهینه سازی کنید.
 • ابزار های کاربردی برای سرچ کلمه کلیدی محلی در موتورهای جستجو
  ابزار های کاربردی جستجو کلمات کلیدی محلی
 • برای بهینه سازی مکان ها در جستجوی کلمات کلیدی محلی، استفاده از تجزیه و آنالیز های موجود در سایت، فکر خوبی به نظر میرسد. اکثر راه حل های تحلیلی وب، مکان هایی را که کاربران از آنجا بیشترین کلیک را روی لینک سایت شما داشته اند نشان می دهند. مثلا سایت Fintez این مکان ها و موقعیت های جغرافیایی را تا سطح شهر و شهرستان نشان میدهد و به این ترتیب به کسب و کارهای محلی اطلاعات ارزشمندی می دهد.

  نتیجه گیری و یافته ها

  • جستجوی محلی کلمات کلیدی در زمینه شناسایی سه بخش از جستجو های مورد هدف می باشد، عبارت اصلی، اصلاح کننده کلمه کلیدی، و محل جغرافیایی شما.
  • برای شناسایی عبارت های اصلی از دانش خود در زمینه کلمه کلیدی مرتبط و همچنین نتایج جستجوی گوگل (ابزارهای تحلیل معنایی مانند بهینه ساز متن) نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند.
  • برای مشخص کردن اصلاح کننده کلمه کلیدی، از یک یا چند مجموعه پر طرفدار سئو استفاده کنید. همه این موارد، حجم جستجو (نشان دهنده میزان محبوبیت هر عبارت کلیدی) و دشواری کلمه کلیدی (که نشان دهنده رقابتی بودن ارگانیک هر یک از این موارد است) را نشان می دهند. کلمات کلیدی خود را بر اساس این دو معیار و ارتباط کلی آنها با ماهیت کسب و کار محلی انتخاب کنید
  • فهرست کلمات کلیدی خود را بر اساس هدف از جستجو سازماندهی کنید یعنی نیاز و انتظارات کاربر از این جستار.
  • برای مشخص کردن مکان های مهم از دانش کاری خود، جستجوی گوگل و تحلیل های موجود در سایت ( analytics) استفاده کنید. با افزودن گزینه هایی مانند شهر، استان و… محلی سازی خود را بر اساس کلمات کلیدی تغییر دهید. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.