معرفی و معانی انواع کدهای HTTP Status و خطاهای اینترنت

انواع کدهای http و معانی هر یک از آنها
در این مقاله بخوانید

تا حالا براتون پیش اومده هنگام ورود به یک وب سایت با صفحه ی ارور 404 مواجه بشید؟ قطعا برای تمامی کاربران فضای مجازی این اتفاق افتاده است که هنگام ورود به صفحه مد نظر خود با انواع مختلف کد HTTP و خطاهای اینترنت برخورد کرده باشند! اما معانی هر یک از کدها و خطاهای پیش آمده چیست؟

مزیت دانستن انواع خطاهای اینترنت سبب می شود تا کاربر راحت تر مشکل سایت را فهمیده و در صدد رفع آن اقدام کند. این عمل به عنوان یک مزیت کاربردی برای دارندگان وب سایت است چرا که با رفع خطاها، ضریب بازگشت (bounce rate) وب سایت خود را کاهش داده و رتبه خود را در موتور های جستجو افزایش می دهند.

کدهای خطای اینترنت

قطعا برای کسانی که با دنیای اینرنت سر و کار دارند پیش آمده که در هنگام جست و جوی صفحه ای به صفحه مورد نظر دسترسی پیدا نکنند و به اصطلاح با کدهای خطا اینترنت مواجه شوند. زمانی شما از وجود خطا در سایت خود آگاه شوید قطعا باید به دنبال راهی برای رفع آن باشید زیرا این کدها که به صورت اعداد سه رقمی ظاهر می شوند باعث افزایش نرخ بازگشت سایت شما می شود. در ادامه به بررسی ین کدها خواهیم پرداخت.

آشنایی با انواع کدهای فضای مجازی و عملکرد آن ها

هنگامی که کاربر در صدد جستجوی موضوع مد نظر خود در سرچ باکس گوگل تایپ می کند، وب سرور کدی حاوی سه رقم را به موتور جستجو ارسال می کند که رقم اول آن ها نمایانگر وضعیت بسته های اطلاعاتی است.

  • کد 100: این کد به معنای انتقال بسته های اطلاعات است.
  • کد 200: این عبارت به معنای موفقیت در انتقال داده ها است.
  • کد 300: جهت توصیف مسیر انتقال داده از آدرس های گوناگون استفاده می شود.
  • کد 400: به معنی وجود مشکل و یا خرابی لینک در سرور گیرنده است.
  • کد 500: به معنای وجود خطا در سرور است.

    انواع کدهای HTTP و معانی آن ها
    معنی هر یک از کدهای 100 تا 500 http و تبادل اطلاعات بین مرورگر و سرور

کدهای سری 100 “Informational” یا اطلاعات

اولین سری از کدهای وضعیت HTTP که با عدد 100 شروع می شوند، نشانگر نقل و انتقال بسته های اطلاعات جهت ارسال و دریافت فایل ها به کار گرفته میشوند.

کد 101 “Switching Protocols” یا تعویض پروتکل ها

کد 101 به معنای درخواست مرورگر (Client) از سرور جهت تعویض پروتکل های ارسال و دریافت داده است. در صورتی که سرور تعویض پروتکل HTTP را مفید و یا ضروری ارزایابی کند، با ارسال کد 101 Switching Protocols از درخواست مرورگر پیروی خواهد کرد.

“در برنامه هایی که از فناوری Ajax یا Web Sockets استفاده می کند این کد کاربرد دارد”

ارور 102 “Processing” یا در حال پردازش

از ان جایی که ممکن است مرورگر درخواست های بسیاری از سرور داشته باشد، هر کدام از درخواست ها نیاز به پردازش جداگانه داشته و سرور با ارسال کد 102 HTTP به مرورگر می گوید که عملیات درخواستی دریافت شده و در حال پردازش است. “این کد از به پایان رسیدن حداکثر زمان درخواست کاربر و ارور 408 جلوگیری می کند”

کد های سری “200 Success” یا درخواست موفق

این دسته از کد های HTTP نشانگر وضعیت در خواست ارسالی کاربر و موفقیت در دریافت اطلاعات، پردازش و… است. “کدهای سری 200 معمولا به معنای عملکرد صحیح سرور و بی نقض بودن درخواست کاربر است”

کد 200 HTTP به معنی موفقیت در انتقال داده ها
کد 200 نشانگر موفقیت در ارسال و دریافت داده ها بین مرورگر و سرور است.

کد 201 “Created” یا ساخته شده

این کد به معنی دریافت موفقیت آمیز کاربر و ساخته شدن یک منبع جدید در سرور است. (ایجاد یک فایل یا صفحه جدید)

کد 202 “Accepted” یا موافقت شده

زمانی که با درخواست کاربر موافقت شده ولی پردازش عملیات به طور کامل صورت نگرفته است، کد 202 نمایان می شود.

کدهای سری 300 “Redirection” یا انتقال

زمانی که پاسخ به درخواست کاربر از سمت سرور باید با انجام اعمال دیگری توسط کاربر کامل شود، مورد استفاده قرار می گیرد. این عملیات معمولا توسط واسطه بین کاربر و سرور(مرورگر) و بدون دخالت کاربر به صورت خودکار صورت میپذیرد.

کد 301 “Moved Permanently” یا انتقال همیشگی

یکی از مهمترین و پرکاربردترین کدهای http مخصوصا در علم سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) کد وضعیت 301 است. دریافت این کد از طرف سرور به معنای انتقال همیشگی منبع درخواستی کاربر به آدرس دیگری است.

کد 301 HTTP و انتقال همیشگی آدرس درخواستی کاربر به آدرسی دیگر
کد 301 به معنی ریدایرکت همیشگی آدرس درخواستی کاربر به url (آدرس) دیگر

کد 302 “Found” یا پیدا شدن آدرس

این کد زمانی به کار گرفته می شود که منبع درخواست شده توسط کاربر موقتا به آدرس دیگری هدایت شده است. در کد 302 انتقال دائمی نبوده و آدرس اصلی همچنان معتبر و در دسترس خواهد بود.

کد 303 “See Other” یا دیدن منبعی دیگر از سرور

کد 303 نیز همانند کد 302 عمل میکند با این تفاوت که زمان انتقال داده تاکید به روی متد get است.

کد 304 “Not Modified” یا بدون تغییر

زمانی که مرورگر همراه با درخواست اصلی خود، تقاضای اطلاعات آخرین تغییرات فایل مربوطه را نیز داشته باشد و مورد نظر از اخرین درخواست تا لحظه فعلی آپدیتی نداشته باشد، سرور در پاسخ کد 304 را ارسال میکند. “این کار نه تنها سبب افزایش سرعت پردازش در سمت کاربر می شود بلکه باعث صرفه جویی در منابع سرور نیز نقش موثری دارد و مرورگر مجبور نیست فایل های تصاویر، css، js و… را مجددا دانلود کند. در چنین حالتی فایل ها از حافظه موقت سیبستم یا همان کش مرورگر مجدد بارگذاری میشوند.

کد 305 “Use Proxy” یا استفاده از پروکسی

زمانی که سرور جهت دسترسی به منبع درخواستی کاربر می بایست از یک پراکسی استفاده کند، این کد نمایش داده می شود. “جهت حفظ امنیت کاربران، برخی از مرورگرها مانند فایرفاکس و اینترنت اکسپلور از این قابلیت پشتیبانی نمیکنند”

خطاهای رایج ارور 400

این گونه از خطاها اغلب از سمت سرویس گیرنده به وجود می‌آیند، که انواع رایجی از آنها از که کاربران اکثرا با آن برخورد می کنند به شرح زیر است:

 ارور 400 “Bad request” یا درخواست اشتباه

این پیامی زمانی به کاربر نشان داده می شود، که در خواست ارسالی کاربر شما به داخل وب سرور با مشکل رو به رو شده باشد. این خطا معمولا زمانی روی میدهد که مرورگر در ارسال اطلاعات خود پروتکل های http را رعایت نکرده است و در پی آن سرور قادر به فهم درخواست شما نشده و پیام ارور 400 نمایان می شود.

کد 400 HTTP اغلب از سمت کاربر به وجود می آید.
زمانی که کاربر پروتکل های اینترنت را رعایت نکرده باشد ارور 400 رخ می دهد.

“این ارور ممکن است به دلیل قطع یا افت سرعت اینترنت نیز رخ دهد”

ارور 401 “Authorization Required” یا درخواست نامعتبر

این کد نشانگر دسترسی غیر مجاز یا نامعتبر می باشد. در چنین حالتی کاربر برای ورود به وب سایت مد نظر خود نیاز به نام کاربری و رمز عبور خواهد داشت. در چنین حالتی سرور با ارسال درخواستی از نوع WWW-Authenticate از کاربر می خواهد تا هویت خود را ثابت کند.

ارور 403 “Forbidden” یا درخواست غیر مجاز

ارور 403 همانند ارور 401 اجازه دسترسی به صفحات وب را به کاربر نمی دهد با این تفاوت که کاربر با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور قادر به مشاهده درخواست خود نیست. در چنین حالتی برخی از مدیران وب سایت ها، تعدادی از فولدر ها و… وب سایت خود را برای کاربران غیر فعال می کنند و زمانی که کاربر در خواست مشاهده آن فولدر یا … را می دهد با خطای 403 مواجه می شود.

ارور 404 “Not Found” یا صفحه ی ناموجود

در یک وب سرور تعداد کثیری صفحات گوناگون وجود دارد که هنگام درخواست کاربران برای ان ها به نمایش گذاشته می شود. حال زمانی که صفحه مد نظر کاربر در وب سرور وجود خارجی نداشته باشد، کاربر با ارور 404 مواجه می شود.(لینک های شکسته و آدرس های نامعتبر و اشتباه نیز سبب نمایان شدن این ارور می شوند.

ارور 404 HTTP جزو خطاهای اینترنت در صورت وجود نداشتن صفحه مد نظر کاربر
ارور 404 و خطای کاربر (زمانی که صفحه مد نظر کاربر وجود خارجی نداشته باشد، این خطا نمایش داده می شود)

تعدادی از کارشناسان حوزه سئو بر این باورند که وجود صفحات 404 سبب کاهش رتبه وب سایتشان می شود، در حالی که گوگل معتقد است این ارور ها طبیعی است و وب مستران می توانند بدو مشکل به فعالیت خود ادامه دهند.

اما فراموش نکنید که از بردن صفحات 404 وب ساییتان، نرخ پرش “Bounce Rate” سایتتان را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

ارور 408 “Request time out” یا پایان زمان درخواست

زمانی که مدت زمان ارسال درخواست طولانی شود، مرورگر از سمت سرور قطع شده و خطای 408 HTTP برای کاربر نمایش داده می شود. در واقع این خطا به دلیل عدم دریافت درخواست کامل از سوی کاربر در زمان مقرر شده است. (گاهی نیز به دلیل حجم زیاد پردازش ها در سرور به وجود می آید)

ارور 410 “Gone” یا حذف منبع

این کد به معنای حذف همیشگی منبع یا صفحه درخواست شده از سوی کاربر است. در واقع ارور 410 شبیه خطای 404 نشان داده می شود با این تفاوت که در خواست کاربر در مسیر دیگری قرار گرفته است.

خطاهای رایج ارور 500

ارور 500 “Internal Server Error” یا خطای داخلی سرور

زمانی که از سمت سرور مانعی برای نشان دادن درخواست کاربر وجود داشته باشد، ارور 500 HTTP برای کاربر نمایش داده می شود. در صورتی که شما صاحب وب سایتی بوده و با این خطا مواجه شوید، قبل از تماس با سرویس دهنده میزبان خود، فایل htaccess و پلاگین های نصب شده خود را توسط ابزار وبمستر گوگل مورد بررسی قرار دهید.

“جهت اطمینان از وضعیت سرور می توانید کش مرورگر و کوکی های تنظیم شده را حذف کرده و دوباره امتحان کنید.”

ارور 500 HTTP و وجود مشکل در سرور
ارور 500 زمانی به کاربر نمایش داده می شود که سرور دچار مشکل شده باشد.

ارور 502 “Bad Gateway” یا مشکل در سرورهای اصلی

زمانی که یکی از سرورها نتواند با Proxy یا Gateway ارتباط برقرار کند، این خطا نمایش داده می شود. ارور 502 در واقع یکی از کدهای وضعیت HTTP است که به عنوان خطا شناخته شده و کاری به سیستم عامل و مرورگر جدی یا قدیم ندارد. “با تکرار چندین بار تلاش از سوی کاربر ممکن است اسن خطا از بین برود.”

ارور “503 Service Temporarily Unavailable” یا سرویس خارج از دسترس

زمانی که به دلیل حجم ترافیک زیاد نتوان به سرور دسترسی داشت، ارور 503 HTTP رخ داده و بعد از گذشت مدتی از بین می رود. این خطا ممکن است تاثیر منفی به روی وب سایت بگذارند، بنابراین پیشنهاد می شود وبمستران نسبت به این ارور دانش کاملی داشته باشند.

ارور 504 “Gateway Time Out“ یا اتمام زمان تعیین شده

این خطا زمانی رخ می دهد که سرور به عنوان یک gateway نتواند از سرورهای بالا رتبه در زمان مجاز پاسخ مناسبی دریافت کند. این ارور با خطای 408 HTTP یک تفاوت آن هم در صورت طولانی شدن ارتباط بین دو سرور نشان داده می شد. “در صورت بروز این خطا میتوان با دسترسی به شبکه این خطا را بر طرف نمود” برای مشاوره در رابطه با اصول طراحی سایت و رفع خطاهای احتمالی سایت می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.