نحوه استفاده صحیح از تگ های هدینگ

استفاده صحیح از تگ هدینگ
در این مقاله بخوانید

عنوان ها به افراد و موتورهای جستجو کمک می کنند که متون را بهتر بخوانند و درک کنند. عنوان ها برای خوانندگان مانند تابلوهای راهنما عمل می کنند و باعث ساده تر شدن درک یک مطلب می شود. علاوه بر این، عنوان ها مشخص می کنند که کدام بخش از محتوا مهم تر است و ارتباط بین آنها را نیز به مخاطب نشان می دهند. در این مقاله به بیان مطالبی میپردازیم که نشان خواهند داد چطور باید از تگ هدینگ استفاده کنیم و چگونه با آنها محتوا را بهبود ببخشیم.

چرا از عنوان ها استفاده کنیم؟

با استفاده از عنوان ها، می توان ساختار متن را نشان داد. همانطور که گفته شد، عنوان ها مانند تابلوهای اعلاناتی هستند که خواننده را در مقاله­ای هدایت می کنند. پس باید نشان دهند هر بخش یا هر پاراگراف درباره چیست، در غیر اینصورت خوانندگان نمی دانند در انتظار چه چیزی باید باشند.
خواننده ها دوست دارند محتوا را خوب نگاه کنند تا ببینند درباره چیست و سپس تصمیم بگیرند کدام بخش ها را بخوانند. زمانی که یک متن عنوان نداشته باشد، خواندن آن برای خواننده قطعا سخت تر خواهد شد. و زمانی که بعد از عنوان، پاراگراف های طولانی قرار داده شود، کار از این هم سخت تر خواهد شد.
برای نسخه های وب، باید دقت کنید که تگ هدینگ حاوی اطلاعات مفیدی برای خواننده باشد. بعضی افراد می خواهند در عنوان، مخاطب را فریب دهند تا آن متن را کامل بخواند. هر چند ممکن است این تکنیک گاهی مفید واقع شود، اما ممکن است اوضاع درست پیش نرود. به یاد داشته باشید که تمرکز اصلی عنوان باید روی محتوا باشد، و اصلی ترین هدف، آسان کردن خواندن و درک متن می باشد.
این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید: وقتی متن را بازبینی می کنید تا بتوانید به آن عنوانی اضافه کنید، دقت داشته باشید که اولین جمله پاراگراف باید حاوی مهم ترین اطلاعات موجود در پاراگراف باشد. سپس به چگونگی ترکیب بندی اطلاعات در پاراگراف، ارتباط بین پاراگراف ها و نقش زیر عنوان ها برای درک آسانتر مطالب توجه کنید.

استفاده از عنوان­ها برای دسترسی و خوانایی بهتر

ساختار متن، خصوصا برای افرادی که توانایی خواندن ندارند بسیار مهم است. از آنجا که عنوان ها در قالب HTML هستند، صفحه خوان (screen reader) به راحتی می تواند ساختار مقاله را درک کند و آن را بخواند. با خواندن یا گوش دادن به عنوان های متن، نابینایان نیز می توانند تصمیم بگیرند متن را بخوانند یا نه. بعلاوه صفحه خوان این امکان را ایجاد می کند که از عنوانی به عنوان دیگر بروید و در نتیجه برای جستجو در متن نیز می توان از آنها استفاده کرد.

نکته بسیار مهم اینکه به یاد داشته باشید که در بسیاری از موارد هر آنچه برای دسترسی مناسب باشد برای سئو نیز مناسب است.

بهبود سئو با استفاده از تگ هدینگ

به طور کلی موافقت شده است که نحوه استفاده از عناوین به طور خاص بر SEO شما تأثیر نمی گذارد. اعمال تغییرات اندک بر عناوین، تاثیری بر عملکرد نخواهد داشت. اما استفاده از عناوین مزایای غیر مستقیمی نیز دارد. با استفاده از تگ هدینگ، متون با کیفیت تری می توان داشت که خواندنشان نیز ساده ­تر است. متن بهتر، برای کاربران بهتر است و در نتیجه برای سئو نیز بهتر است.

اگر کاربران نتوانند به سرعت چیزی را که به دنبالش هستند پیدا کنند، احتمالا از سایت شما بیرون رفته و برای پرسش خود به دنبال پاسخ دیگری می گردند. به همین دلیل ساختار متن و عنوان می توانند بر سئو تاثیر بگذارند. موتور های جستجوگر متوجه خروج افراد از سایت شما می شوند و هر وقت میزان خروج افراد از سایت شما بالا برود، موتورهای جستجوگر به این نتیجه می رسند که صفحه شما آنچه کاربران جستجو می کنند را به آن ها نمی دهد و به همین دلیل ممکن است افت رتبه داشته باشید.

در نوشتن تگ هدینگ، همیشه کاربر را در نظر داشته باشید. با استفاده از عنوان­ها ، به محتوای خود ساختار و راهنما اضافه کنید و توضیح دهید هر قسمت به چه بحثی می پردازد. اگر عنوان­های شما به کاربران این امکان را می دهد که متوجه شوند مقاله در چه زمینه ای است، کاربران نیز به طریقی این را به گوگل خواهند فهماند.

تگ هدینگ در سئو
تاثیر تگ هدینگ در سئو

استفاده موثر از عنوان ها

بهترین شیوه استفاده از تگ هدینگ چیست؟ دو توصیه خوب، اول اینکه عنوان ها باید به خوبی پیکربندی شوند و دوم اینکه در آنها باید حتما از عبارت کلیدی استفاده شود. افزونه Yoast SEO در هر دو مورد می تواند به شما کمک کند. در تحلیل خوانا بودن، این افزونه به بررسی چگونگی توزیع عناوین می پردازد. در تحلیل سئو نیز اینکه عبارت کلیدی را در عناوین استفاده کرده ایم یا نه بررسی می کند. پس باید به بررسی اهمیت این دو جنبه بپردازیم و نگاهی به چگونگی استفاده از Yoast SEO بیاندازیم تا بتوانیم عناوین خوبی بنویسیم.

ساختاردهی عناوین

به یاد داشته باشید که وقتی حرف استفاده از برچسب های HTML می شود دو قانون مختلف وجود دارد؛ شیوه کلاسیک (از استاندارد HTML4) و شیوه مدرن ( از استاندارد HTML 5). ما قصد داریم به بررسی شیوه کلاسیک بپردازیم چرا که در شیوه مدرن چالش هایی در زمینه قابلیت استفاده و سئو وجود دارد.

وقتی مقاله­ای را در وردپرس بارگذاری می کنید معمولا سطوح مختلف تگ هدینگ را (از عنوان 1 تا 6) در ویرایشگر متن می بینید. معمولا به H1 عنوان اول می گوییم. باقی سطوح subheadings یا sub subheadings نامیده می شوند. این عناوین بر اساس اندازه و اهمیت مرتب می شوند. مثلا تگ هدینگ 2 مهمتر از تگ هدینگ 4 است.

اما در پشت پرده، آنها به برچسب های HTML تبدیل میشوند از ‘<h1>’ تا‘<h6>’ . احتمالا تم شما از این تگ های HTML در templates های خود نیز استفاده میکند.

به همین دلیل است که وقتی سخن از ساختارسازی صحیح عنوان و محتوا به میان می ­آید ما درباره برچسب های ‘H1’و ‘H2’ و غیره صحبت می کنیم. در واقع ما درباره کد HTML زیرین صحبت می کنیم.

انواع تگ های هدینگ
سطوح مختلف تگ های هدینگ در نگارش مقاله

چگونگی ساختارسازی عنوان

H1همان عنوان صفحه نیست. در ابتدا شما محدود به استفاده از یک تگ هدینگ H1 در هر صفحه هستید و تگ هدینگ H1 باید همان نام یا عنوانی باشد که در صفحه یا پست شما وجود دارد. باید بهH1 به چشم نام یک کتاب نگاه کنید. مثلا در صفحه دسته بندی، H1 نام آن گروه خواهد بود. و یا در صفحه محصول، باید نام محصول باشد. سپس در خلال نگارش محتوا، می توانید از subheading های H2 و H3 استفاده کنید تا قسمتهای مختلف را معرفی کنید مانند قسمت ” چگونه توزیع عنوان خود را بهبود دهیم” ، که در حال حاضر در حال خواندن آن هستید، که در بطن قسمت ” ساختارسازی عنوان” جا می گیرد. Subheadingهای H2 را مانند بخشهای یک کتاب در نظر بگیرید. هر یک از بخش ها نیز ممکن است برای معرفی بخشهای فرعی، از سر صفحه های خاص تری استفاده کنند (برچسب های H3، سپس H4، و غیره) . در مورد اکثر محتواها به ندرت پیش می ­آید که آنقدر عمیق شوند که از برچسب های H4 استفاده کنند مگر اینکه محتوای واقعا طولانی و واقعا تکنیکی بنویسید.

چک کننده توزیع subheading در Yoast SEO چه کاری انجام می دهد؟

چک کننده توزیع subheading به ارزیابی اینکه آیا از عناوین کافی استفاده کرده­اید یا نه می پردازد. بیشتر متن های بالاتر از 300 کلمه به subheading نیازدارند تا به خواننده کمک کند متن را بطور اجمالی بخواند. بنابراین، در صورتی که متن شما بالای 300 کلمه باشد، ولی عنوان نداشته باشد، این چک کننده به شما اطلاع خواهد داد. همچنین اگر متنی که بعد از عنوان می­ آید بیش از حد طولانی باشد یعنی بیش از 300 کلمه ، این به شما اطلاع خواهد داد و پیشنهاد می کند که با افزودن چند subheading، قابلیت خوانده شدن آن بخش از متن را بهبود دهید.

چگونه برای توزیع subheading چراغ سبز بگیریم؟

اگر برای توزیع زیرعنوان خود، در پلاگین Yoast SEO یک چراغ نارنجی یا قرمز بگیرید چه کار باید کرد؟ در ابتدا مشخص است که نباید استفاده از زیرعنوان ها را فراموش کنید. بعلاوه باید تلاش کنید که برای هر موضوع جداگانه در متن یک subheading بسازید. از این شیوه می توان برای هر پاراگراف و یا چند پاراگراف با موضوع یکسان استفاده کرد. توصیه ما قرار دادن یک عنوان در بالای هر پاراگراف طولانی یا چند پاراگراف با تم یکسان است. متنی که در ادامه subheading می آید نباید طولانی تر از 250 تا 350 کلمه باشد.

نمونه­ ای از ساختار یک عنوان

فرض کنید پستی در یک بلاگ در مورد کفش چرم داریم. ما کلمه “کفش چرم” را بعنوان کلمه کلیدی انتخاب کرده­ایم و مقاله­ای درباره دلیل دوست داشتن کفش چرم نوشته­ایم. بدون تگ هدینگ، خطر زیاده نویسی و تولید متنی طولانی که درکش دشوار است وجود دارد. اما اگر همه چیز را به طور منطقی و با استفاده از عنوان ترکیب کنیم، نه تنها خواندن ساده­تر خواهد شد بلکه تمرکز بیشتری بر نوشتن نیز خواهیم داشت.

به ساختار احتمالی این پست توجه کنید:

H1 : کفش های چرم فوق­العاده هستند

H2: چرا فکر می کنیم کفش های چرم فوق­العاده­اند؟

H3: رنگهای دیگر کفش چرم بجز قهوه ای نیز موجود است

H3: می توان از کفش های چرم برای غیر از مهمانی استفاده کرد؟

H3: قیمت آنها کمتر از آن چیزیست که فکر می کنید

H2: کفش چرم را از کجا می توان خرید

H3: 10 سایت پر فروش کفش چرم

H3: فروشگاههای محلی کفش چرم

به ساختار منطقی که ما با استفاده از برچسب H2 برای طراحی قسمت ها درست کرده­ایم و برچسب های H3 برای پوشش دهی عناوین خاص دقت کنید .در پستی که شما هم اکنون میخ وانید نیز همین کار را انجام داده­ایم. این مثال خوبی برای ساختارسازی محتوای شما در یک مقاله با طول متوسط است. در مقاله­های کوتاهتر، باید از heading های کمتر(یا heading های کلی تر و سطح بالا) استفاده کنید. اگر می خواهید جزئیات بیشتری را بگنجانید و از تگ هدینگ H4 برای بخش های سطح پایین استفاده کنید کسی شما را منع نمی کند.

افزودن تگ هدینگ

اگر از WordPress استفاده می کنید، برای افزودن تگ هدینگ می توانید از این چند روش استفاده کنید:

از طریق ویراستار

راحت ترین راه اضافه کردن تگ هدینگ از طریق ویرایشگر است. اگر هم اکنون از Gutenberg block editor استفاده می کنید می توانید با کلیک کردن روی +-، عنوان (Heading) را انتخاب کنید. سپس می توانید انتخاب کنید که می خواهید کدام یک از heading ها را انتخاب کنید.

افزودن تگ هدینگ
افزودن تگ هدینگ در ویرایشگر گوتنبرگ

اگر همچنان از ویرایشگر کلاسیک استفاده می کنید راه حلی وجود دارد تا از فعال بودن تب بصری (visual tab) ویرایشگر اطمینان حاصل کنید و سپس Heading 1 و یا تگ هدینگ دیگری را از منویی که باز می شود انتخاب کنید.

ویرایشگر کلاسیک
افزودن تگ هدینگ در ویرایشگر کلاسیک

استفاده از HTML برای انتخاب تگ هدینگ

می توان با استفاده از HTML نیز عنوان اضافه کرد. در ادیتور کلاسیک می بایست از اینکه روی تب متنی هستید اطمینان حاصل کنید ( و یا مستقیما در کد) و برچسب های عنوان را استفاده کنید> h1 <، h2> < ،> h3 < و غیره تا انواع عنوان را مشخص کنید. هر تگ هدینگ را با یک برچسب خاتمه مانند این > /h1 < به پایان برسانید.

برچسب های سر صفحه در ویرایشگر HTML

در بلوک ویرایشگر می توانید از ویرایشگر تصویری استفاده کنید و یا بعنوان HTML ویرایش کنید. به این منظور، روی سه نقطه عمودی در block toolbar کلیک کنید. و سپس گزینه ویرایش بعنوان HTML را بزنید.

افزودن عنوان با html
افزودن تگ هدینگ با استفاده از HTML

استفاده از عبارت کلیدی در subheading ها

عنوان ها به شما این شانس را می دهند تا از کلمه کلیدی خود و یا مترادف آن استفاده کنید و به این ترتیب موضوع صفحه کاملا روشن خواهد شد. با افزودن عبارت کلیدی به subheading، به اهمیت آن تاکید می کنید. بعلاوه اگر قرار است برای عبارت کلیدی وارد رتبه بندی و رقابت گوگل شوید، باید درباره­ی آن بنویسید. اگر هیچ یک از پاراگرافها درباره موضوع اصلی نیستند، قطعا برای رده بندی دچار مشکل خواهید شد. نوشتن درباره عبارت کلیدی در قسمت های مختلف بسیار مهم است . عبارت کلیدی را در جایی اضافه کنید که معقول به نظر می رسد و هر جا معقول نبود دست نگه دارید.

 کمک کردن Yoast SEO در زمینه ارزیابی تگ هدینگ

بعد از افزودن عبارت کلیدی به Yoast SEO meta box عبارت کلیدی، subheading را بررسی می کند که آیا از آن به درستی استفاده کرده­اید یا نه. اگر در 30 تا 70 درصد از subheading ها از عبارت کلیدی خود استفاده کنید چراغ سبز خواهیدگرفت. به یاد داشته باشید که ما فقط h2 وh3 شما را چک می کنیم. اگر نسخه پریمیو Yoast SEO را دارید این پلاگین می تواند استفاده شما از کلمات هم معنی را نیز چک کند. برای آشنایی با روش های تحقیق کلمات کلیدی می توانید این مقاله روهم مطالعه کنید.

 اضافه کردن عبارات کلیدی به subheading

اینکه عبارت کلیدی خود را به یک زیرعنوان اضافه کنید یا نه، به پاراگرافی که درباره آن می نویسید بستگی دارد. بعلاوه subheading ها چیزی بیش از طرح کلی کوتاهی که قرار است در یک یا چند پاراگراف بگویید نیست. بنابراین همیشه باید این امکان وجود داشته باشد که بتوانید عبارت کلیدی خود را به یک یا چند زیرعنوان اضافه کنید. بنابراین اگر همچنان برای به دست آوردن آن مشتاقید، چند سوال درباره ساختار مقاله از خود بپرسید.

آیا متن ما به توضیح درباره موضوعی که در عبارت کلیدی آمده می پردازد؟

آیا subheading های کنونی ما به خوبی آنچه زیر مجموعه آنهاست توضیح می دهد.

کدام پاراگرافها نزدیکترین ارتباط را با موضوع و عبارت کلیدی دارند؟

این پاراگرافها از نظر موضوع و عبارت کلیدی به کدام سوالات پاسخ می دهند؟

در اکثر مواقع مبینید که پاسخگویی به این سوالات به افزودن عبارت کلیدی به یک یا چند subheading کمک می کند. اگر نمی توانید باید سوال شماره یک را دوباره بررسی کنید. اگر سوال شما را پاسخ نمی دهد، به تحقیق و یادگیری در زمینه­ ی کپی رایت و ساختار متن بپردازید تا تصویر واضح تری از چگونگی ساخت یک قطعه بدست آورید. عبارت کلیدی شما باید همگام با عنوان باشد و در نتیجه باید بتوانید آن را به چند subheading اضافه کنید.

عنوان ها در تم های WordPress

اکثر تم ها، عنوان ها را بعنوان بخشی از کد HTML خود استفاده می کنند، اما برخی از این اصل تبعیت نمی کنند. تقریبا همه تم ها ، نام مقاله شما را به طور خودکار در یک برچسب H1 استفاده می کنند. این کار سودمند است چون لازم نخواهد بود نام پست را در محتوای خود تکرار کنید.

متاسفانه بعضی تم ها تگ هدینگ را به طرز نادرستی استفاده می کنند. آنها برچسب ها را به ترتیب غیر منطقی استفاده می کنند ( مثلا اول H4 و سپس H2) و یا برچسب ها را شلخته وار در ستونها فرعی (sidebar)، header و footer استفاده می کنند. این اتفاق ممکن است مشکلاتی در زمینه دسترسی ایجاد کند چرا که ترتیب تگ های هدینگ منطقی به نظر نمی رسد. کاربران، موتورهای جستجوگر، و تکنولوژی های کمک کننده معمولا نه فقط به محتوای شما بلکه به کل صفحه نگاه می کنند.

اگر یک پوسته سفارشی دارید ممکن است بتوانید با تنظیم کد HTML، آن را رفع کنید. اگر از یک پوسته آماده استفاده می کنید ممکن است لازم شود با توسعه دهندگان تماس بگیرید . در هر حالت باید دقت کنید تگ هدینگ شما در هر قالبی درست عمل کنند.

عنوان های بلاگ خود را بررسی کنید

استفاده درست از عنوان ها برای کاربران سودمند است. این کار شانس خوانده شدن مقاله شما را بالا می برد، دسترسی را بهبود می دهد و حتی ممکن است به سئو کمک کند. پس آنها را درجایی کپی کنید و فقط دقت کنید که از آنها درست استفاده کنید.

یک دکمه کاربردی در سمت چپ بالای صفحه ویرایشگر محتوا وجود دارد که طرح کلی صفحه­ای که در حال خواندنش هستید را نشان می دهد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.