گاراژ دیجیتال گوگل (2-5) موتور‌های جستجو چگونه کار می‌کنند؟

موتور_های جستجو چگونه کار می_کنند؟
در این مقاله بخوانید

در این قسمت از آموزش‌های گاراژ دیجیتال گوگل، قصد داریم تا چگونگی پیدا کردن صفحات وب توسط موتورهای جستجو و نحوه تصمیم گیری در رابطه با نمایش آن‌ها توضیح دهیم و این که موتور‌های جستجو چگونه کار می‌کنند؟

وقتی ما از موتورهای جستجو برای یافتن نزدیک‌ترین کافی شاپ استفاده می‌کنیم، به احتمال زیاد به فناوری زیر ساخت موتورهای جستجو فکر نمی‌کنید. اما ممکن است تعجب کنید که موتور‌های جستجو چگونه این کار را انجام می‌دهند، چطور تمامی اطلاعات موجود در اینرنت را به این سرعت مرتب کرده و نتایج مد نظر شما را برای نمایش، انتخاب می‌کنند.

گذری بر دوره‌های گذشته گاراژ دیجیتال گوگل

موتموتور‌های جستجو چگونه کار می‌کنند؟

هر موتور جستجو از برنامه‌ خاص خود پیروی می‌کند، اما نحوه عملکرد آن‌ها کاملا مشابه به یکدیگر است. تمامی موتورهای جستجو سه وظیفه را انجام می‌دهند، در مرحله اول آن‌ها محتوایی مد نظر شما را بررسی کرده و برایتان به نمایش می‌گذارند، که به این عملکرد خزیدن می‌گویند.

نحوه عملکرد موتورهای جستجو و ربات ها
چگونگی پیدا کردن صفحات وب توسط موتورهای جستجو و نحوه تصمیم گیری در رابطه با نمایش آن‌ها

در مرحله دوم آن‌ها مطالب را طبقه بندی می‌کنند که به این کار ایندکس سازی می‌گویند و در مرحله سوم موتورهای جستجو تصمیم می‌گیرند که کدام محتوا برای کاربر مفید است، که به آن رتبه بندی می‌گویند.

حال بیاید نگاهی دقیق تر به چگونگی عملکرد موتور جستجو بیاندازیم. موتورهای جستجو برای یافتن محتوا مانند تصاویر، صفحات وب، ویدیوها و… فضای اینترنت را خزش می‌کنند. هر موتور جستجو از برنامه‌های رایانه‌ای به نام ربات، خزنده‌ها استفاده می‌کند تا از این طریق راه خود را در صفحات گوناگون باز کند. در ادامه به پرسش موتور‌های جستجو چگونه کار می‌کنند؟ بیشتر می پردازیم.

ربات های گوگل از صفحه‌ای به صفحه‌ای دیگر به واسطه لینک‌ها به صفحات گوناگون پرش می‌کنند. این ربات‌ها یا خزنده‌های گوگل، هرگز متوقف نشده و تنها هدف آن‌ها بازدید مکرر از صفحات و دنبال کردن لینک‌ها و محتواهای تازه جهت قرار دادن در فهرست مطالب ایندکس شده است.

ایندکس سازی قسمت دوم فرآیند کاره ربات ها است. در واقع ایندکس‌ها، لیستی از تمامی صفحات وب و محتواهای یافت شده توسط ربات‌ها است. موتور جستجوی گوگل از این فهرست به عنوان منبعی برای نمایش دادن اطلاعات در نتایج جستجو استفاده می‌کند.

خزنده‌های گوگل نمی‌توانند همه‌چیز را به فهرست مطالب ایندکس شده اضافه کنند. به عنوان مثال موتورهای جستجو ممکن است چنذین نسخه از محتواهای مشابه در وب سایت های گوناگونی پیدا کند.

تبلیغات آنلاین و مشاوره با کارشناسان دانا پیوست

تاثیر مطالب کپی بر ایندکس شدن آن‌ها توسط مرورگرها

تصور کنید که به دنبال یک کافی شاپ نیستید، بلکه به دنبال قهوه ساز هستید. ممکن است متوجه شوید که بالاترین مدل کافی کینگ 2000 در چندین وب سایت، کلمه به کلمه تویفات یکسانی دارد. توضیحات ممکن است توسط سازنده دستگاه ارائه شده باشد. اما موتور جستجو باید تصمیم بگیرد که کدام نسخه را جهت نمایش تایید کند. نیازی به صدها نسخه تکراری نیست، چرا که ایندکس شدن آن‌ها امری محال به نظر می‌رسد.

بنابراین اگر شما وب سایتی دارید که در آن قهوه ساز فروخته می‌شود، بهتر است توضیحات منحصر به فرد خود را جهت توضیح دستگاه به صفحه اضافه کنید. اما این کار به چه علت است؟

موتور‌های جستجو چگونه کار می‌کنند؟
تمامی موتورهای جستجو سه وظیفه را انجام می‌دهند: جستجو، ایندکس سازی، رتبه بندی

در واقع نوشتن توضیحات غیر تکراری برای ربات‌ها و عمل ایندکس سازی آن‌هاست که رتبه وب سایت ما را تعیین می‌کند. هنگامی که موضوعی را جهت جستجو در گوگل سرچ می‌کنیم، موتور جستجو کلماتی که استفاده کرده اید را با فهرست خود تطابق می‌دهد.

برای مثال موتور جستجو پس از تطابق، ۲۳۰۰۰۰ هزار نتیجه منطبق پیدا می‌کند، اما اکنون زمان انجام اخر وظیفه موتورهای جستجو است (یعنی رتبه بندی)!

نحوه رتبه بندی صفحات توسط موتورهای جستجو

نحوه رتبه بندی صفحات در موتورهای جستجو بسیار محرمانه است و شاید به راحتی نتوان به پرسش موتور‌های جستجو چگونه کار می‌کنند؟ پاسخ قطعی داد. صدها روش برای تعیین رتبه در موتور‌های جستجو وجود دارد. از جمله مواردی مانند کلمات موجود در صفحه، یا تعدا صفحات لینک داده شده، جدید بودن محتوای نوشته شده و… .

اما مهم نیست که موتورهای جستجو از چه فرمولی برای تعیین رتبه صفحات استفاده می‌کنند. هدف ثابت باقی می‌ماند و تلاش برای اتصال فرد جستجوگر به آن‌چه که به دنبال است. فرض کنید شما در رابطه با کاپوچینویی که به سبک استرالیایی درست شده است مطلبی خوانده اید و قصد دارید ان را امتحان کنید. اگر به دنبال عبارت قهوه با روکش سفید در اطراف بگردید، موتور جستجو مکان‌هایی که این نوشیدنی را فهرست خود دارند به شما نشان می دهد. چرا که جستجوی شما، مکانتان را نیز به موتور‌های جستجو نشان می‌دهد. (حتی ممکن است برای یافتن آن‌ها نقشه‌ای هم مشاهده کنید.)

مشاوره با کارشناسان داناپیوست

خب برای یادآوری در زمینه این که موتور‌های جستجو چگونه کار می‌کنند؟ بد نیست مطالب را بار دیگر به طور خلاصه مرور کنیم. همانطور که گفتیم موتورهای جستجو به طور مداوم در تلاش‌اند تا مطالب گوناگون را بررسی و دسته بندی کنند تا بهترین نتایج را برای کاربران به نمایش بگذارند. درک این روند به شما کمک می‌کند تا وب سایت خود را به بهترین نحوه ممکن برای بازدید کنندگان به نمایش بگذارید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.