چگونگی سازماندهی اطلاعات توسط موتور جستجو گوگل

سازماندهی اطلاعات توسط موتور های جستجو
در این مقاله بخوانید

زمانی که از گوگل برای جستجو استفاده می کنید، ممکن است میلیون ها صفحه وجود داشته باشد که با جستجوی شما همخوانی دارد؛ همچنین میلیون ها صفحه دیگر در هر لحظه در حال ساخت و ثبت شدن هستند. در ابتدای امر، گوگل فهرست جستجوی خود را در هر ماه به روز می کرد. اما حالا گوگل هم مانند سایر موتورهای جستجوگر همواره در حال یافتن، به روز رسانی و فهرست کردن صفحات جدید است تا اطلاعات تازه همیشه از طریق جستجو قابل دسترس باشند. اما برای مفید واقع شدن همه این اطلاعات یافته شده توسط موتور جستجو، بهتر است که آن ها را به شیوه ای سازماندهی کنیم که به سرعت بتوانید آنچه در جستجویش هستید را پیدا نمایید. با در نظر داشتن این مسئله، در اینجا نگاهی دقیق تر به رویکرد مرتب سازی و سازماندهی اطلاعات موتور جستجو گوگل می پردازیم.

سازماندهی اطلاعات موتور جستجو بر اساس ویژگی های مفید و کاربردی

گوگل هر نوع اطلاعاتی را از متن ها و عکس های موجود در صفحات وب گرفته تا اطلاعاتی از دنیای واقعی مثل موجودی لباس در یک فروشگاه محلی را فهرست (Index) می کند. برای این که این اطلاعات برای شما سودمند واقع شوند، موتور جستجو گوگل در صفحه نتایج آنها را طوری سازماندهی می کند که به راحتی بتوان آنها را دیده و بررسی نمایید. وقتی در جستجوی شغل هستید، اغلب می خواهید فهرستی از مشاغلی که در جست جوی نیروی کار هستند را ببینید. در حالی که اگر به دنبال رستوران باشید، دیدن نقشه به به شما کمک بیشتری می کند تا بتوانید نزدیک ترین رستوران ها را در اطراف خود پیدا کنید.

گوگل طیف گسترده ای از ویژگی ها و اطلاعات را به شما ارائه می دهد، از کنسول های ویدئو و اخبار گرفته تا نتایج تصویرها یا نظرات و امتیاز دهی ها به شما کمک می کند در اطلاعات موجود، یکپارچه تر و موثر تر جستجو کنید. این ویژگی ها و اطلاعات شامل لینک به صفحات وب هستند، که با کلیک روی لینک ها، اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. در واقع موتور جستجو گوگل که به طور متوسط 10 لینک را در جستجو ها سازماندهی و نمایش می داد، این تعداد را در جستجو با تلفن همراه به متوسط 26 لینک افزایش داده است. همانطور که ویژگی های کامل تر و کاربردی تری به جستجوی Google اضافه شده است، احتمال اینکه افراد آنچه را که به دنبالش هستند بیابند بیشتر می شود، و صفحات معتبر تر شانس بیشتری دارند تا در صفحه اول نتایج جستجو ظاهر شوند.

پیشرفت سازماندهی اطلاعات جستجوگر گوگل

تصویر صفحه نتایج گوگل برای pancake (پنکیک) در سال 2012 در مقابل سال 2020

وقتی در سال 2012 برای پنکیک جستجو می کردید اکثرا لینک هایی به صفحات مختلف مشاهده می کردید. امروزه به سادگی می توانید به دستور پخت، فیلم ها و نکاتی درباره پنکیک ها، اطلاعات غذایی رستوران هایی که پنکیک سرو می کنند و حتی بیش از این دسترسی داشته باشید و اطلاعات کسب کنید.

سازماندهی اطلاعات با ویژگی های مناسب و گسترده مانند نمایش عکس یا نقشه، موتور جستجوگر گوگل را برای افراد و کسب و کارها مفیدتر کرده است. این ویژگی ها طراحی شده اند تا بتوانید مرتبط ترین و مفیدترین اطلاعات را با موضوع مورد جستجوی خود بیابید. با بهبود توانایی ما در ارائه نتایج مرتبط، می توان دید افراد زمان بیشتری را در صفحات وبی که از طریق جستجو می یابند می گذرانند. میزان زمان بازدید از سایت از طریق نتایج موتور جستجو گوگل هر ساله رشد بیشتری داشته است.

کمک به شما در جستجو و یافتن عناوین

یکی دیگر از عناصر مهم در سازماندهی اطلاعات موتور جستجو ، کمک به شما در کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موضوعی است که جستجو می کنید. به علاوه در بسیاری از موارد جستجو بیش از یک جواب خاص وجود دارد، در حقیقت این سوالات معمولا یک بازه از جواب دارند و یا پایان باز دارند مانند “ایده های جالب برای دسر”.

تیم بررسی تجارب کاربران (User Experience) گوگل زمان زیادی را برای اینکه چطور می توان با گذر زمان، جستجو را اصلاح و آن را آسان و قابل درک کرد صرف می کند. به همین دلیل است که ویژگی هایی مانند carousels (چرخ و فلک) را به صفحه نمایش دهنده نتایج جستجو (SERP) افزوده است تا به سادگی و تنها با کشیدن صفحه تلفن همراه نتایج بیشتری داشته باشید. بعنوان مثال، اگر برای “meringue” که نوعی کیک میوه­ای است جستجو کنید، فهرستی از عناوین مرتبط به همراه سوالات مرتبطی که دیگران پرسیده­ اند را خواهید دید تا در این جستجو به شما کمک کند.

پیشرفت سازماندهی اطلاعات جستجوگر گوگل

نتایج و اطلاعات در موتور جستجو چگونه سازماندهی می شوند؟

سازماندهی اطلاعات موتور جستجو در قالب هایی که کاربری ساده ای دارند تنها یکی از قطعات این پازل است. برای اینکه همه این اطلاعات کاملا سودمند و کارا باشند، موتور جستجو گر گوگل باید نتایج را به شیوه ای مرتب و یا رده بندی کند که مفیدترین و قابل اعتماد ترین اطلاعات بالای همه قرار گیرد.

سیستم امتیاز دهی و Ranking گوگل چند عامل را در نظر می گیرد: اینکه چه کلماتی روی صفحه نمایش داده شوند، میزان تازه بودن و به روز بودن محتوای سایت ها، و حتی اینکه کدام نتایج با عبارت خاص جستجو شده مرتبط تر هستند. پایه گذاری این سیستم ها به معنی درک عمیق اطلاعات است، از زبان و محتوای بصری گرفته تا محتوایی مانند زمان و مکان، که به ما امکان می دهد هدف پرسش شما را با مرتبط ترین و با کیفیت ترین نتایج موجود مطابقت دهد.

در مواردی که تنها یک جواب خاص وجود دارد مثلا ” اولین جوایز آکادمی چه زمان اهدا شدند؟” گفتن پاسخ مستقیم سودمندترین کمک است، و به همین دلیل این دست اطلاعات در بالای صفحه نمایش داده می شود. اما گاهی ممکن است جستارها معانی مختلفی داشته باشند. مثلا در جواب عبارت “پیتزا”، ممکن است به دنبال رستوران های اطراف بگردید، خدمات تحویل پیتزا، دستور پخت پیتزا و یا موارد دیگر، موتور جستجو گوگل تلاش می کنند صفحه ای از نتایج را سازماندهی و نمایش دهند که احتمالا آنچه به دنبالش هستید را داشته باشد، از این رو صفحات را بر اساس محتمل ترین مقصود در بالای صفحه قرار می دهند. هرچند قرار دادن دستور پخت پیتزا در صدر جستجوها مرتبط با جستار است.

اما سیستم های گوگل بر اساس بررسی تجربه کاربر دریافته اند افرادی که برای عبارت “پیتزا” جستجو می کنند بیشتر به دنبال رستوران هستند، به همین دلیل در ابتدای صفحه نقشه رستوران های اطراف نمایش داده می شود. در مقابل، زمانی که واژه “پنکیک” جستجو شود، باز هم بر اساس بررسی تجربه کاربر افراد غالبا به دنبال دستور پخت هستند و به همین دلیل معمولا دستورهای پخت بالاتر قرار می گیرند و بعد از آن فهرست رستوران هایی که پنکیک سرو می کنند نمایش داده خواهد شد.

پیشرفت سازماندهی اطلاعات جستجوگر گوگل

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که این رده بندی، سازماندهی اطلاعات موتور جستجو و صفحه چینی اطلاعات در صفحه موتور جستجو پویاست. این روزها اتفاقات جدید می افتند بنابراین اطلاعات موجود و معنای عبارت های جستجو شده ممکن است روز به روز تغییر کند. در تابستان گذشته جستجو برای عبارت انگلیسی با مفهوم “چرا آسمان نارنجی شده؟” از سوالی که معمولا درباره غروب پرسیده می شد، به سوالی محلی و خاص موقعیت جغرافیای خاص در مورد آتش سوزی سهمگین ساحل غربی آمریکا تبدیل شده بود.

گوگل همواره کیفیت نتایج خود را می سنجد تا مطمئن شود حتی با تغییر عبارت جستارها و محتوا، همچنان اطلاعاتی مفید تامین می کند. بیش از 10000 ارزیاب کیفیت جستجو در سراسر جهان وجود دارند که به گوگل کمک می کنند. سالانه ده ها هزار تست توسط گوگل انجام می شود و از همین طریق است که متوجه می شود سازمادهی اطلاعات در موتور جستجو گوگل کاملا به نفع مردم است.

در بین سوالات مردم، دیده شده که می پرسند آیا سیستم های رده بندی گوگل به نفع آگهی دهنده ها طراحی شده است؟ اما پاسخ روشن این است که خیر اینطور نیست. گوگل هرگز در مورد نحوه الگوریتم رتبه بندی برای وب سایت آگهی دهنده امتیاز خاصی نداده است و هرگز در قبال دریافت پول چنین کاری نمی کند.

سرمایه گذاری مداوم برای رسیدن به بهترین کیفیت

همانطور که سالیان سال دیده شده بود، در پی آغاز کووید 19 هم شاهد آن بودیم. نیاز های اطلاعاتی افراد به سرعت تغییر می کنند. با تغییر دنیا، گوگل نیز همواره دنبال راه هایی برای بهینه سازی سازماندهی اطلاعات موتور جستجو گوگل است، تا به مردم کمک کند تا با دسترسی به اطلاعات زندگی خود را بهبود دهند.

گوگل هر ساله تغییراتی را در جستجوی گوگل ایجاد می کند و آنها را آزمایش می کند تا مطمئن شود تجربه جستجو در گوگل برای میلیاردها جستجوی روزانه کاربران گوگل مفهومی تر، جذاب تر، سودمند تر و در کل بهتر می شود. جستجو هرگز به مسئله حل شده تبدیل نخواهد شد، اما گوگل متعهد به بهبود بخش جستجو برای شما است.

شما نیز میتوانید برای بهتر دیده شدن در نتایج موتور جستجو گوگل از خدمات سئو دانا پیوست استفاده کنید.

منبع : blog.google

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.