بروزرسانی بزرگ گوگل در دسامبر 2020 (آذر 99)

آپدیت دسامبر گوگل
در این مقاله بخوانید

به گفته کارشناسان حوزه سئو، به روز رسانی گوگل در دسامبر 2020 حتی بسیار بزرگتر از به روز رسانی قبلی گوگل است که در ماه مه انجام شد. آپدیت دسامبر گوگل در 13 آذر (3 دسامبر) منتشر شد ولی تاثیر آن در 14 آذر (4 دسامبر) قابل مشاهده شد.
در 13 آذر 99 گوگل انتشار آپدیت دسامبر گوگل را آغاز کرد. نخستین داده ها حاکی از این هستند که انتشار در روز بعد یعنی 14 آذر به طور کامل دیده شده اما به گفته گوگل انتشار کامل آن ممکن است چند هفته به طول بیانجامد. بر اساس تمام آنچه تا کنون مشاهده کرده ایم، این بروزرسانی، بسیار بزرگ و گسترده بوده حتی بزرگتر از آنچه هفت ماه پیش در ماه اردیبهشت دیده شد که آن نیز در نوع خود بزرگ بود.

واقعیات آپدیت دسامبر گوگل

بر اساس آنچه قبلا توسط گوگل گزارش شده می توان متوجه شد که بروزرسانی هسته دسامبر 2020 در حوالی ساعت 1 بعدازظهر پنجشنبه 13 آذر شروع شده است. مانند همه بروزرسانی های هسته، این مورد نیز جهانی بوده و مختص نقطه خاصی از جهان، زبان و یا دسته خاصی از وبسایت ها نبوده است. این بروزرسانی، یک بروزرسانی کلاسیک و گسترده است که گوگل هر چند ماه یکبار منتشر می کند. در این مورد، این بروزرسانی طولانی ترین فاصله را با بروزرسانی قبلی داشت و این در مقابل فاصله بین بروز رسانی های معمول که معمولا سه ماهه می باشد، طولانی محسوب می شود.

بروز رسانی های قبل

آخرین به روز رسانی پیش از این در اردیبهشت 99 (مه 2020) اتفاق افتاد. آن به روز رسانی نیز گسترده بود و چند هفته انتشار کامل آن به طول انجامید. پیش از آن نیز در دی 98 (ژانویه 2020) بروزرسانی صورت گرفت. بروزرسانی قبل از آن نیز در شهریور 98 (سپتامبر 2019) صورت گرفت که از نظر بسیاری از اهالی سئو و مدیران سایت ها به اندازه بروزرسانی های پیشین قوی نبود. گوگل بروز رسانی دیگری را نیز در شهریور ماه منتشر کرد اما فقط منحصر به رده بندی های محلی بود.

زمانبندی به روزرسانی

در مورد زمانبندی این به روزرسانی داده پردازی دغدغه هایی وجود داشته، و به همین دلیل چند هفته پیش از تعطیلات پایان سال منتشر شده است. به گفته گوگل این هسته بعد از جشن شکرگزاری، Black Friday و Cyber Monday اما قبل از کریسمس منتشر شده است. اما این بروز رسانی برای بعضی کسب و کارها، خصوصا افرادی که پیش از تعطیلات فروش بالایی دارند می تواند خساراتی نیز به بار بیارد.

هم اکنون به روزسانی دسامبر 2020

آپدیت دسامبر گوگل یک به روز رسانی بزرگ است. اطلاعاتی در این خصوص از چندین شرکت داده پردازی دریافت شده و همگی بر این باور بوده اند که این یک به روز رسانی بزرگ و چشمگیر بوده است. به نظر می رسد این به روز رسانی بعد از دو هفته و بعد از تغییرات بزرگی که در روز جمعه 14 آذر رخ داد، دچار نواسانات کمتری شده است. در جامعه سئو چه در گفتگوهای آنلاین و چه در رسانه های اجتماعی بحث و گفتگو پیرامون این به روزرسانی کم نیست. برخی از افراد ادعا کرده اند که بیش از 40٪ از ترافیک ارگانیک Google خود را از دست داده اند، در حالی که دیگران با این به روزرسانی به عملکرد خوبی دست یافته اند. حتی دیده شده برخی ادعا کرده اند که تا بیش از 150 درصد افزایش بازدید از Google داشته اند.

گزارش Search Console از تغییرات پس از آپدیت دسامبر گوگل

پس از انتشار بروزرسانی الگوریتم هسته گوگل در دسامبر 2020 تغییراتی محسوس در سرچ کنسول سایت ها و تعداد ایمپرشن و کلیک ها مشاهده شد. به نحوی که این نواسانات هنوز پس از دو هفته به ثبات نرسیده است. در ادامه تغییرات در چند نمونه از سایت های ایرانی مشاهده می شود. این تغییرات چه در سایت های قدیمی و چه سایت هایی که چند ماه است راه اندازی شده اند و تعداد کلیک کمی هم دارند، به وضوح دیده می شود.

تاثیر آپدیت گوگل
تاثیر بروزرسانی دسامبر 2020 گوگل بر روی میزان ورودی سایت ها از جستجوی گوگل

 

در صورت آسیب به سایت چه باید کرد؟

اگر در گذشته در اثر یک به روزرسانی تحت تأثیرات منفی قرار گرفته اید، Google توصیه هایی برای شما دارد. برای بهبود و بازیابی اقدامات خاصی لازم نیست و در حقیقت، تأثیر منفی در رتبه بندی ممکن است نشان نشان دهنده خطا در وبسایت شما نباشد. با این حال ، Google هر ساله لیستی از سوالات را ارائه می دهد تا در صورت آسیب دیدن سایت شما در اثر به روزرسانی هسته ، آنها را در نظر بگیرید. به گفته گوگل اوضاع شما بین به روزرسانی های هسته کمی بهبود پیدا می کند اما بعد از بروزرسانی دیگر، ممکن است تغییر زیادی در آن اتفاق افتد.

چرا دانستن بروزرسانی برای ما اهمیت دارد؟

انجام هرگونه عمل برای خنثی کردن ضربه های الگوریتمی بر روی سایت شاید کار دشواری باشد، این کار در زمان آپدیت دسامبر گوگل معمولا سخت تر نیز می شود. آنچه داده ها، تجربه و توصیه های قبلی به ما نشان داده اند این است که این به روزرسانی های اصلی گسترده و همه جانبه هستند و مسائل زیادی در زمینه کیفیت کلی سایت را پوشش می دهند. بنابراین اگر سایت شما در اثر یک به روزرسانی هسته آسیب دیده است، اغلب توصیه می شود از همه موارد عقب نشینی کنید، نگاه عمیق تر و هوشیارانه تری به وب سایت خود بیاندازید و ببینید برای بهبود کلی سایت چه کاری می توانید انجام دهید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.