گاراژ دیجیتال گوگل (6-5) گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول
در این مقاله بخوانید

اگر یک ابزار عالی برای افزایش ترافیک سایت خود می خواهید این بخش از آموزش گاراژ دیجیتال گوگل را از دست ندهید! در این بخش درباره یکی از سرویس های رایگان گوگل به نام گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) صحبت خواهیم کرد و نشان می دهیم که چگونه به شما کمک می کند و چگونه آن را برای سایت خود راه اندازی کنید. گوگل سرچ کنسول دقیقا چیست؟ در حقیقت سرویسی است که بازخودری درباره نحوه عملکرد وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل، می دهد.

گوگل سرچ کنسول چیست و چه مواردی را بیان می کند؟

این سرویس دو کارکرد اصلی دارد: عملکرد شما را در نتایج گوگل کنترل می کند و همچنین به شما نشان می دهد که گوگل چگونه سایت شما را می بیند.

فرض کنید یک کافی شاپ دارید و وب سایت شما نیاز به به روز رسانی دارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به چند روشی بیندازیم که گوگل سرچ کنسول چگونه می‌تواند به شما کمک کند. یکی از راه‌ ها از طریق گزارش های «تجزیه و تحلیل جستجو» یا همان Search Analytics آن است. این می تواند به شما کمک کند به چند سوال مهم پاسخ دهید، مانند این که کدام جستجوها افراد را به سایت شما می آورد، یا زمانی را که کاربران روی لینک های شما کلیک می کنند، به شما بگوید. این گزارش ها حتی می توانند به شما اطلاع دهند که کدام سایت های دیگر به سایت شما پیوند دارند.

گوگل سرچ کنسول

چرا استفاده از سرچ کنسول گوگل اهمیت دارد؟

گزارش “Search Analytics” چیزهای زیادی را نشان می دهد، از جمله رایج ترین جستجوهایی که افراد را به سایت شما هدایت می کند. در حالت ایده‌آل، کلمات و عبارات مرتبط با کسب و کار خود را خواهید دید. اگر گزارش را مرور کنید و کلمات و عبارت های غیرمرتبط با کسب و کار خود را بینید، به این معنا خواهد بود که متن وب‌ سایت شما نیاز به بازنگری دارد.

نکته دیگری که باید به دنبال آن باشید، تعداد کلیک ها است؛ شما می خواهید بدانید که سایت شما هر چند وقت یکبار در نتایج جستجو نمایش داده می شود اما هیچ کلیکی دریافت نمی کند. چنین گزارشی نشان می دهد که محتوای سایت شما با آنچه کاربران به دنبال آن هستند، مطابقت ندارد.

گزارش “پیوندها به سایت شما” وب سایت هایی را نشان می دهد که به سایت شما پیوند دارند یا لینک قابل کلیک سایت شما در آن قرار دارد که به عنوان ارجاع یا یا referrals در نظر گرفته می شوند. این لیست باید شامل وب سایت های مرتبط با کلمات کلیدی شما باشد. افراد بسیار زیادی از تلفن همراه برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند، بنابراین هنگامی که در گوگل سرچ کنسول را بررسی می کنید، باید «گزارش قابلیت استفاده از موبایل» یا همان Mobile Usability Report را نیز بررسی نمایید. این گزینه به صفحاتی در سایت شما اشاره می ‌کند که در تلفن ‌های همراه به خوبی کار نشان داده نمی شوند که با مشاهده آن می‌توانید وضعیت سایت خود را بهبود بخشیده و مشکلات آن را در زمینه نمایش در گوشی مبایل رفع کنید.

مبایل ریسپانسیو

گزارش های مهم کنسول

دو ویژگی بسیار مفید دیگر در گوگل سرچ کنسول وجود دارد که باید در مورد آن ها اطلاعات کافی داشته باشید: گزارش‌های خزش یا “Crawl” و ایندکس”Google Index” بدون تردید سئو سایت در نتایج آن ها بی تاثیر نیست.

گزارش خزش

گزارش‌های خزش شما این امکان را می ‌دهد که دریابید گوگل از صفحات وب شما بازدید می کند یا خیر. اهمیت این موضع بسیار زیاد است زیرا اگر گوگل نتواند به صفحات وب شما دسترسی داشته باشد، طبیعتا محتوای شما نمی تواند در نتایج جستجوی گوگل گنجانده و نمایش داده شود.

خزنده های گوگل

گزارش ایندکس

گزارش های ایندکس گوگل نشان می دهد که گوگل چه اطلاعاتی را در مورد سایت شما ثبت کرده است و می گوید که آیا صفحات شما قابل دسترسی هستند یا خیر. شروع کار با گوگل سرچ کنسول آسان است.

ایندکس گوگل

راه اندازی کنسول گوگل بر روی سایت

به https://search.google.com/search-console بروید.

پس از ورود به سیستم، وب سایت خود را اضافه کرده و بخش تأیید را تکمیل نمایید تا ثابت کنید این وب سایت به شما تعلق دارد.

اکنون کنسول گوگل می تواند گزارش های کاملا رایگان از شما ارائه دهد و امکان دارد چند روز به طول انجامد تا اطلاعات مفید را ببینید، زیرا ابتدا باید داده ها را جمع آوری و پردازش کنید. اگر پیام «هنوز داده‌ای وجود ندارد» را می ‌بینید، بعداً دوباره بررسی کنید. اکنون که سایت شما در کنسول جستجوی گوگل راه اندازی شده است، می توانید از گزارش ها برای دستیابی به حضور بهینه و همیشگی در گوگل استفاده کنید. با استفاده از گزارش ها، می توانید تغییراتی ایجاد کنید تا به گوگل کمک کنید صفحات وب شما را بهتر درک کند و در نتیجه وب سایت شما عملکرد بهتری داشته باشد.

کوئیز

با پاسخ دادن به پرسش این مرحله می توانید به مراحل بعدی گاراژ دیجیتال گوگل راه پیدا کنید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.