به روزرسانی های هسته گوگل و الگوریتم های آن در سال 2020

تغییرات الگوریتم گوگل در سال 2020
در این مقاله بخوانید

سال گذشته (1399-2020) به عنوان سالی در تاریخ ثبت خواهد شد که روال کاری افراد کند تر شد و بیشتر بر روی خانواده تمرکز کردند. اما حتی با وجود شیوع بیماری همه گیر کووید-19 گوگل دست از آپدیت کردن الگوریتم های خود نکشید و می توان گفت تحول عظیمی در صنعت سئو به وجود آورد. از به روز رسانی هسته گرفته تا یادگیری ماشینی، ایندکس سازی متن (یا رده بندی متن) به روز رسانی آتی Google Page Experience، و بسیاری تغییرات تایید نشده که در به روزرسانی گوگل اتفاق افتاد؛ به همین دلیل نمی توان سال 1399(2020) را برای الگوریتم های گوگل سال آرام و کم سرعتی تلقی کرد. این به روزرسانی های هسته در ماههای دی 98، اردیبهشت و آذر 99 به وقوع پیوست.
با به روزرسانی ماه دی گوگل که از تاریخ 23 دی 1398 شروع شد ، گوگل همه آنچه قدیمی بود را به سرعت کنار گذاشت. در حالی که به روز رسانی هسته در اکثر مواقع دو هفته به طول می انجامد، گوگل اعلام کرد که این آپدیت تا 26 ام به اتمام می رسد. مانند همه به روز رسانی های دیگر، این به روزرسانی بسیاری از سایتها را تحت تاثیر خود قرار داد.
اردیبهشت سال 1399(می 2020)، به روزرسانی دیگری را گوگل انجام داد، در حالی که این به روز رسانی اندکی بعد از گمانه زنی هایی صورت گرفت که گفته می شد گوگل احتمالا در طی مدت شیوع کویید-19 به روز رسانی دیگر نخواهد داشت. به روز رسانی بعدی هسته نیز در ماه اردیبهشت منتشر شد و حدوداً دو هفته به طول انجامید تا در تاریخ 28 اردیبهشت تکمیل شد. این به روزرسانی از به روز رسانی ماه دی بزرگتر بود و حتی بعضی به آن لقب ” غول تمام عیار” را دادند.
به روزرسانی بعدی گوگل هفت ماه بعد در 13 آذر به وقوع پیوست. این به روزرسانی با این که بعد از جمعه سیاه و دوشنبه سایبری انجام شد، افراد شاغل در این صنعت به دلیل فاصله کوتاه این به روز رسانی با سال نو از این اتفاق ناراضی بودند.

الگوریتم گوگل BERT

گوگل BERT پیشنهادی هوشمند برای جستجوهای شما

در سال (2019) ، گوگل BERT را برای 10% از همه کوئری ها (جستجوها) اجرا کرد. اما در سال 2020 تغییری رخ داد و در حال حاضر پیشنهادات هوشمند گوگل برای همه جستجوهای زبان انگلیسی ارائه می شود. گوگل در مراسمی اعلام کرد که BERT به بهبود نتایج جستجو های خاص تا 7% کمک کرده است.
ما همچنین متوجه شدیم که تلاش گوگل برای یکپارچه سازیBERT با کدی به نام DeepRank انجام شده بود، پروژه ای که گوگل تقریبا در سال 2017 شروع کرده بود. گوگل استفاده از BERT را به بسیاری از زمینه های دیگر از جمله تطابق story با fact-checking نیز انتقال داد. برای آشنایی بیشتر با الگوریتم ها مقاله الگوریتم های گوگل را مطالعه کنید.

ایندکس سازی متن، پیدا کردن سوزن در انبار

گوگل در طی مراسم SearchOn ایندکس سازی متن که در واقع باید ranking متن نامیده شود، را معرفی کرد. این به روزرسانی ایندکس سازی در اصل به گوگل کمک خواهد کرد تا به صفحات خاصی از محتوای صفحه دست پیدا کند و آن بخش از صفحه را در جستجوی گوگل رده بندی کند. این رتبه دهی به صفحاتی که به درستی برای جستجو رده بندی نشده اند کمک می کند.
گوگل همچنین گفته که ایندکس سازی وقتی در سطح جهانی به طور کامل اعمال شود بر 7% از کوئری های (جستجوها) همه زبانها تاثیر می گذارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ایندکس کردن اطلاعات توسط گوگل مقاله چگونگی سازماندهی اطلاعات را مطالعه فرمایید.

نمودار FID شاخص جدید گوگل برای نشان دادن سرعت لود شدن و ماندگاری صفحه

به روز رسانی گوگل در مورد تجربه صفحه و ملزومات هسته وب (core web vitals)

در ماه اردیبهشت 1399 گوگل مجموعه­ای جدید از فاکتورهای رده بندی را اعلام کرد که از این جمله می توان به شماری از سیگنال ها از جمله سیگنال های قدیمی به روز رسانی موبایل، به روز رسانی سرعت صفحه، ‌ارتقاء رده بندی HTTPS، جریمه مشکلات تصویری (پاپ آپ بیش از حد، باز شدن صفحه دیگر به محض ورود به وبسایت و ایرادات ظاهری) و جریمه جستجوی بی خطر، مجازات جستجوی بی خطر و همچنین سیگنالهای جدید در قالب ملزومات تازه هسته وب گوگل اشاره کرد . ملزومات تازه هسته وب گوگل معیار هایی از جمله LCP(Largest Contentful Paint) ، کوتاه بودن زمان لودینگ سایت (FID: First Input Delay) و تغییر طرح تجمعی را شامل می شود.
نکته دیگر اینکه این به روز رسانی تجربه صفحه، تنها در مورد رده بندی های موبایلی و نه دسکتاپی کاربرد خواهد داشت. جنبه هیجان انگیز تر ممکن است نشانگر تصویری باشد که گوگل در ماه اردیبهشت 1400 ارائه خواهد کرد.

نمودار LCP الگوریتم جدید گوگل برای نشان دادن سرعت مناسب

سایر تغییرات، به روز رسانی ها، ترفندها و اشکالات در به روزرسانی گوگل

در ماه مرداد 1399 اشکالی در نتیجه جستجوها به وجود آمد که مدتی همه چیز را به هم ریخت. حتی بعد ها مشخص شد که در جستجوی محلی نیز ایراداتی وجود دارد که از طرف گوگل این ایرادات تایید شد.
تغییرات دیگر اعمال شده در جستجو که گوگل اعلام کرد عبارتند از:

پیشرفتهای جدید در زمینه درک زبان، الگوریتم هجی سازی جدیدی را در بر می گیرد : توانایی ایندکس سازی متن های تکی از صفحات وب، و تکنیک های جدید برای کمک به مردم برای یافتن طیف گسترده تری از نتایج.
به روز رسانی های Google Maps شامل توسعه اطلاعات زنده “busyness” و جزئیاتی درباره پیشگیری های مرتبط با سلامت مشاغل در زمینه کوید-19 می باشد. در آینده نزدیک، کاربران خواهند توانست با استفاده از AR(augmented reality) اطلاعاتی را درباره رستورانها، مغازه ها و یا کسب و کار در Live View پیدا کنند.
کاربران می توانند از آیکون میکروفون در نوار جستجوی یا Assistant گوگل استفاده کنند و بپرسند ” این چه اهنگی است؟” و سپس بعد از 10 یا 15 ثانیه نتیجه را خواهند دید.
ویژگیهای جدید Lens و AR در جستجوی گوگل به تسهیل پیدا کردن در هنگام جستجوی آنلاین کاربران کمک خواهد کرد.
تکنولوژی Duplex هم اکنون به بحث داغی تبدیل شده که برای بروز رسانی اطلاعات کاربردی مانند جزئیاتی از جمله ساعات کاری و یا گزینه های سفارش غذا در جستجو و روی نقشه استفاده می شود.

تغییرات بیشتر به روزرسانی گوگل در سال 2021

باید در سال 2021 در انتظار بروز رسانی بعدی Google Page Experience در ماه اردیبهشت باشیم. با توجه به تغییرات و به روزرسانی گوگل تغییر در ایندکس سازی صفحه باید بزودی در اوایل سال 2021 صورت گیرد. با توجه به تمرکز به روزرسانی گوگل برای موبایل ها می توان انتظار داشت که ایندکس کردن نسخه موبایلی در سال آینده بیشتر مورد توجه گوگل قرار بگیرد.
با توجه به روزرسانی گوگل و تحول در صنعت سئو بسیاری از صاحبان سایت، نگران کاهش رتبه سایت خود هستند. برای مشاوره و بالا بردن رتبه سایت و جلوگیری از کاهش رتبه با مشاورین دانا پیوست ارتباط برقرار کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.