اهمیت اصلاح لینک شکسته برای سئو

اصلاح لینک شکسته
در این مقاله بخوانید

لینک شکسته یکی از مشکلاتی است که در هر سایتی می تواند وجود داشته باشد و بازسازی آن ها در مدت زمان طولانی به عنوان یکی از بهترین روش های سئو شناخته شده است. اما اگر با موقعیتی رو به رو شدید که لینک یا لینک های شکسته را اصلاح کردیده اید و هیچ تغییری حاصل نشد، شما تنها نیستید. آیا این اتفاق همیشگی است؟ آیا پدیده رایجی است؟ آیا نحوه رفتار گوگل با لینک های شکسته تغییر یافته است؟ در ادامه به دلایل، بهترین روش ها و این که چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم، خواهیم پرداخت.

لینک شکسته چیست ؟

گوگل از لینک ها برای مواردی مانند پیج رنک یا انکر تکست استفاده می کند و بنابراین هنگامی که لینک ها پیدا می شوند، رتبه بندی سایت را افزایش می دهند. در مقابل هنگامی که لینک ها تبدیل به 404 شده و وقتی به صفحه ای می روند که کار نمی کند، آن سیگنال های لینک دیگر فرصتی برای عبور ندارند که می تواند به سئو سایت شما آسیب برساند. این اتفاق دلایل مختلفی دارد، مثلا لینک به خودی خود بد است یعنی به صفحه ای اشاره می کند که در صفحه شما وجود ندارد.

همچنین ممکن است شما صفحه ای را از سایت خود حذف نموده و آن را به صفحه دیگری هدایت (Redirect) نکرده باشید. بنابراین لینک شکسته تشکیل خواهد شد که یک پدیده رایج برای سایت های مختلف است. به همین دلیل است که باید لینک های شکسته را در سایت پیدا کرده و بازسازی کنیم تا آن پیوند را دوباره به دست آورده و رتبه بندی مورد نظر را در گوگل کسب کنیم. اما اگر تعمیر اثر نکند چه باید کرد؟

اصلاح لینک شکسته

چرا اصلاح لینک شکسته بر بهبود سایت من اثر نکرد؟

دلایلی وجود دارد که می تواند بر کار نکردن لینک های اصلاح شده اثر داشته باشد:

ایندکس نشدن لینک

یکی از احتمال هایی که وجود دارد ایندکس نشدن لینک به وسیله گوگل می باشد و این حقیقی است که هموار تعداد زیادی لینک وجود دارد که گوگل ایندکس نمی کند و یا برای مدت های طولانی در صف ایندکس قرار دارند.

ارزش پایین لینک

به عنوان دلیل دوم ممکن است گوگل لینک ها را ایندکس کرده باشد اما آن ها را کم ارزش یا قدیمی تشخیص دهد. پیوندی را در صفحه ای در نظر بگیرید که یک لینک شکسته از صفحه ای با 10 سال قدمت است که ترافیک زیادی ندارد یا اصلا بازدیدی ندارد و گوگل هم به آن اهمیتی نمی دهد. پس انتظار دارید که حتی با اصلاح این لینک شکسته گوگل برای آن ارزشی قائل شود؟ به احتمال زیاد خیر. بنابراین در بسیاری از مواقع صفحه قدیمی بوده و برای مدت های زیاد به روز رسانی نشده است.

هدایت به یک صفحه بدون ربط

به عنوان یک دلیل رایج شما پیوندی را اصلاح نموده اید اما به صفحه دیگری که ارتباط چندانی با آن ندارد هدایت کرده اید. بسیار دیده می شود که لینک های اصلاح شده به صفحه اصلی هدایت شده اند. گوگل اغلب آن ها را به عنوان 404 های نرم گزارش می کند و به این معنی است که تغییر مسیر شما را می بیند اما گوگل تصور نمی کند صفحه ای که به آن ریدایرکت می کنید به اندازه قبل به صفحه لینک شده مرتبط باشد. بنابراین این امکان وجود دارد گوگل با دیدن 404 نرم سیگنال های این لینک ها را از طریق آن ها عبور ندهد.

بازسازی لینک های شکسته برای بهبود سئو سایت

راهکارهای بازسازی لینک شکسته

به منظور احیای لینک های شکسته و بهبود سئو سایت به وسیله آن، راهکارهایی وجود دارد:

تعمیر لینک شکسته

بله، شما باید در صورت مشاهده لینک های شکسته نسبت به بازسازی آن ها اقدام نمایید و تا اتمام آن به این کار ادامه دهید چرا که ما دقیق نمی دانیم گوگل کدام پیوندها را در نظر نمی گیرد و در بسیاری از مواقع لینک های اصلاح شده را می پذیرد که بر بهبود سایت اثر می گذارد. هم چنین هنگامی که کاربران در سایت شما حضور دارند، از صفحه ای به صفحه دیگر خواهند رفت و بنابراین دوست ندارند با صفحه های 404 رو به رو شوند و این سیگنال های پیوند می توانند ارزش و ارتباط را به گوگل منتقل کنند.

اولویت بندی صفحات با اعتبار بالا

شاید صدها یا هزاران لینک شکسته در سایت شما وجود داشته باشد اما نیازی به بازسازی همه آن ها نیست؛ آنچه که باید اولویت بندی شود لینک هایی با ارزش بالا یا صفحاتی است که تعداد زیادی لینک به آن ها اشاره دارد و بنابراین صفحاتی را که دارای بیشترین تعداد لینک یا بالاترین اعتبار صفحه هستند، اصلاح نمایید. این لینک ها با ارزش ترین پیوندها برای تعمیر خواهند بود.

هدایت به URL های مرتبط

باید مطمئن شوید که لینک شکسته به آدرس اینترنتی مرتبطی هدایت می شود و به صفحه ای خارج از موضوع هدایت شود و این که لینک جدید تجربه کاربری مناسبی را ایجاد می کند.

بازسازی لینک 404

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.