چگونه از کسب و کار های رقیب جلوتر باشیم؟

با تحلیل رقابتی همیشه یک قدم جلوتر باشید
در این مقاله بخوانید

برای پیشگام بودن در کسب و کار به یک کلید نیاز داریم؛ و آن شناخت نیاز مخاطب و اگاهی داشتن از فعالیت و رفتار رقبا است. تحلیل رقابتی و بررسی رقیب ها شیوه ای برای شناختن جایگاه شماست تا بتوانید استراتژی کاملی برای ارتقا کارتان بچینید. احتمالا خودتان متوجه افزایش گسترده در زمینه فروش اینترنتی و آنلاین شدن کسب و کارها در چندسال اخیر شده باشید. همزمان با رشد فعالیت های آنلاین، جمع آوری اطلاعات و تحلیل گزارش ها به کمک ابزار های انلاین و دیجیتال به سادگی قابل انجام است.

تحلیل رقابتی چیست؟

تحلیل رقابتی شیوه ای برای شناسایی رقیب‌هایتان است. این شناخت به شما نشان می دهد رقبایتان نسبت به شما چه نقاط ضعف و قوتی دارند. اطلاعات بدست آمده از این تحقیقات به شما کمک می کند از رقبای خود پیشی بگیرید و استراتژی بازاریابی خود را بهبود ببخشید.

فایده تحلیل رقابتی برای کسب و کارتان چیست؟

 • در نظر داشتن اینکه در این رقابت، مشتری های بالقوه چه سودی برایشان دارد.
 • ایده هایی در شما پرورش می دهد و باعث سبقت کردن شما از رقبا می شود.
 • یافتن مکانیسمی برای بهبود و توسعه استراتژی های رقابتی موثر.
 • نیاز مشتریان خود را می فهمید.
 • می توانید یک استراتژی کامل و بی نقص برای بهبود کسب و کارتان اماده کنید.

دستاورد هایی که می توانید با تحلیل رقابتی بدست بیاورید را بررسی کردیم. حالا قبل از اینکه شروع به تحلیل و جمع اوری اطلاعات کنید، اولین قدم شناخت رقبا می باشد.

چه کسانی رقبای شما هستند؟

برای رسیدن به این سوال و شناخت رقیب هایتان بهتر است اول به سوالات زیر پاسخ بدهید:

 • دامنه محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهند به چه مقدار است؟ رقبای غیر مستقیم، شرکت هایی هستند که کالاهایی مشابه یا جایگزین محصولات شما عرضه می کنند. بطور مثال تولیدکننده‌ی عینک، بطور غیر مستقیم با تولیدکننده لنز در رقابت است.
 • بازار هدفشان مشابه محصولات و خدماتی است که ارائه می دهید؟ با تشخیص بازار هدف یک شرکت ها به راحتی می توانید رقبای خود را پیدا کنید. امکان دارد آن شرکت ها محصول یا خدماتی که ارائه می دهند مشابه شما باشد ولی هدف انها بازار شما نباشد.
 • موقعیت جغرافیایی فعالیت شما با آن ها مشترک است؟ هر کسب و کاری که در زمینه محصولات یا مشابه محصولات شما فعالیت می کند اگر در یک محدوده‌ی جغرافیایی باشید رقیب مستقیم شماست.

نیاز است همه‌ی رقبا را تحلیل کنیم؟

بیزینس های متعددی وجود دارند که تعداد زیادی رقیب دارند. اگر واقعا به دنبال پیشرفت و افزایش کیفیت خدمات و محصولاتتان هستید، بهتر است هر چه زودتر آنالیز و تحلیل رقابتی را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

اگر رقیبان زیادی دارید نیازی نیست که درباره هر کدام از آنها اطلاعات جمع آوری کنید. در این موقع، انالیز همه‌ی رقیب ها کاری بی فایده است. با کمک اصل پارتو یا همان قانون 20/80 می توانید کارهای خود را بهینه کرده و در زمان صرفه جویی کنید.

چه اطلاعاتی از رقبا برای ما سودمند است؟

پیش از شروع تحقیقات، مشخص کنید که به چه اطلاعاتی نیاز دارید تا بتوانید برنامه ریزی درست و زمانبندی مناسبی داشته باشید. پس همانند قبل باید برای شروع انالیز سوالات زیر را درباره رقبای خود جواب دهید:

 • بازه کامل و دقیق خدمات و محصولاتی که عرضه می کنند چیست؟
 • بازار هدف مشترکی برای ارائه محصولاتشان دارند؟
 • رقیب های من همواره در حال توسعه و یا تنزل هستند؟
 • تنها در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند یا سایت هم دارند؟
 • استراتژی بازاریابی آن ها چگونه است؟ رسانه های تبلیغاتی که استفاده می کنند کدام ها هستند؟ اگر سایت دارند از سئو برای افزایش جایگاه در نتایج گوگل استفاده می کنند.
 • از نظر قیمت گذاری، برندینگ، مقدار فروش، کیفیت و آگاهی از برند، مقدار سهم از بازار سنتی و بازار آنلاین و اینترنتی، خدمات مشتریان، موقعیت جغرافیایی، تسهیلات و دیگر موارد چه موقعیتی دارند؟
 • از دید مشتریان نقاط مثبت و منفی کارشان چیست؟
چه اطلاعاتی از رقبا برای ما سودمند است
تحلیل رقابتی کسب و کار ها

چگونه اطلاعات رقبا را بدست بیاوریم؟

این اطلاعات برای هدف مشخصی گردآوری می شوند و بعد ها به منظور استفاده عمومی انتشار می یابند. نمونه هایی از منابع ثانویه این ها هستند:

 • تبلیغات : باید حواستان باشد رقیبتان در حوزه تبلیغات آنلاین به چه شیوه هایی بازاریابی انجام می دهد.
 • رپورتاژ ها : اطلاعات محصول و قیمت رقیب را به شما اطلاع رسانی می کند و نماینده‌ای از کل برنامه پلن تبلیغاتی و بودجه‌ی رقیب شماست.
 • بانک های اطلاعاتی و کتاب ها : این منابع بصورت رایگان در بیشتر کتابخانه های عمومی و دانشگاهی در دسترس هستند.
 • گزارش و آمارهای سالانه :گزارش هایی مانند گزارش های مالی فصلی برای واحد های تولیدی، معادن بازرگانی، الگو های تجاری منطقه ای، نظرسنجی های سالیانه‌ی تولیدکنندگان و آمار های اقتصادی.
 • نشریه های وابسته به سازمان های دولتی : نمونه آن فهرست های صنایع و امار و ارقام صنایع بومی که در وب سایت های دولتی منتشر می شوند.

تحلیل و آنالیز سایت و شبکه های اجتماعی رقبا

ابزار هایی در زمینه دیجیتال مارکتینگ وجود دارند که به کمک آن ها می توان اطالاعات بسیار ضروری را بدست بیاورید. فعالیت رقبا در فضای اینترنت این توانایی را به شما می دهد تا از استراتژی های تبلیغاتی رقبای خودتان آگاه شوید. همچنین بدانید که از چه کانال هایی برای فعالیت های دیجیتال مارکتینگ یاری می گیرند. با استفاده از اطلاعات بدست امده به سادگی می توان بودجه تبلیغات و برند سازی رقیب را فهمید.

از دیگر استفاده های این ابزار ها شناخت دقیق محصولات و خدماتی است که طرف مقابل شما ارائه می کند. به منظور دسترسی به دیتا ها و ارزیابی های آن، شرکت های دیجیتال مارکتینگ قادر هستند نیاز شما را برطرف کنند.

رقیبتان چه میزان از بازار سهم دارد؟

مهم ترین ملاک برای ارزیابی فروش سهم بازار می باشد. این امکان وجود دارد که یک رقیب بهترین خدمات و محصولات را عرضه نکند. ولی در حالتی که حجم زیادی از بازار فروش را در اختیار داشته باشد می تواند:

 • دستورالعمل و استاندارد هایی را برای محصول یا خدمتی مشخص را تعیین کنید.
 • بر ادراک عمومی مشتریان از محصول یا خدمت تأثیر بگذارد.
 • منابع خود را به حفظ سهمش از بازار اختصاص بدهد.
 • برای تعیین میزان سهم شرکت شما از بازار بر مبنای درصد، فرمول زیر باید استفاده شود:
 • سهم فعلی از بازار = فروش شرکت شما / فروش کلی صنعت
 • با این روش می توانید سهم هر یک از رقبایتان از بازار را محاسبه کنید.

جایگاه رقیب خود را در بازار بشناسید

تا اینجاری کار باید متوجه شده باشید که چه میزان سهم از بازار را در اختیار دارید، جزو کسب و کارهای تعقیب کننده هستید یا تازه وارد هستید. زمانی که تحلیل رقابتی را به انجام رساندید و جایگاه رقابتی خود را شناختید؛ آن موقع اماده انجام این مراحل هستید:

 1. ارزیابی و شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف در رقابت. درباهر محصولات و خدمات شبیه به هم و یا جایگزین نظر بدهید.
 2. مشکلات و فرصت های عمده ای را که شرکت شما با آن ها روبرو شده و نیاز به واکنش دارد جمع بندی کنید. مسائلی که لازم است در نظر گرفته شود شامل چگونگی تسلط بر بازار، پوشش توزیع و پخش، نیازهای خط تولید، بازنگری در قیمت ها و یا کاهش هزینه ها است.
 3. با ادغام تحلیلتان از رقبا و تحلیل جمعیتی بازار هدف، نوعی استراتژی بازاریابی ایجاد و اجرا کنید که جایگاه شما را در بازار تقویت کند.

به یاد داشته باشید، فارغ از این که در بازار چه جایگاهی دارید، بکارگیری یک استراتژی تبلیغاتی قوی برای یافتن و جذب مشتریان آنلاین، فواید فراوانی برای شما و کسب وکارتان دارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.