بهترین سرویس های رایگان ایمیل مارکتینگ

سرویس های رایگان ایمیل مارکتینگ
در این مقاله بخوانید

سال ها است ایمیل مارکتینگ به دلیل بازگشت بالای سرمایه (roi) یکی از پر استفاده ترین روش های بازاریابی و تبلیغات آنلاین در سایر کشورهای دنیا محسوب می شود، اما در ایران به دلیل گران بودن سرویس های ایمیل خیلی از شرکت های تازه تاسیس از این روش بازاریابی موفقیت آمیز، چشم پوشی می کنند. برای آشنایی بیشتر مقاله ایمیل مارکتینگ چیست را مطالعه کنید. با جستجو به این نتیجه رسیدیم که لازم نیست هزینه ای برای بهره گیری از این گونه سرویس ها پرداخت شود، بعضی از سرویس های ایمیل مارکتینگ (یا سرویس ارسال انبوه ایمیل) در کنار برنامه های پولی خود برنامه های رایگانی نیز در نظر گرفته اند. در ادامه به بعضی از بهترین سرویس های رایگان ایمیل مارکتینگ اشاره ای می کنیم تا از این تکنیک بهره ببرید.

ویژگی های ابزار مناسب برای ایمیل مارکتینگ چیست؟

در سال های اخیر ایمیل مارکتینگ گسترش بسیار زیادی کرده است و یکی از عوامل موفقیت کسب و کارها به حساب می آید. قطعا اکنون ایمیل مارکتینگ یکی از اولویت های صاحبان کسب و کار است. امروزه سرویس های ایمیل مارکتینگ زیادی وجود دارد باید باید بررسی کنید کدام سرویس برای شما بهتر و به صرفه تر است. سرویس مناسب ایمیل مارکتینگ باید تضمین کنند که ایمیل های ارسالی به پوشه اسپم وارد نشود. نکته مهم باید دسته بندی مناسبی داشته باشد تا شما دسته هدف را راحتتر انتخاب کنید.

سرویس های ارسال انبوه ایمیل رایگان

• هاب اسپات (hubspot)

• سندین بلو (sendinblue)

• میل چیمپ (mail chimp)

• میلر لایت (mailor lite)

در ادامه در مورد سرویس های نام برده شده صحبت خواهیم کرد.
ویژگی های یک سرویس ایمیل مارکتینگ ایده آل چیست؟ فاکتور های زیادی می توان برای جواب این سوال در نظر گرفت همانند قابلیت طراحی آسان، فراوانی قالب پیش فرض (tamplate)، توانایی ایمیل خودکار، ایمیل معاملاتی (Transactional)، در سرویس های رایگان میزان ایمیلی که ماهانه یا روزانه می توانید ارسال کنید و در کل چه مقدار مخاطب می توانید داشته باشید. برای درک بهتر میزان توان ارسال ایمیل جدول زیر را مشاهده کنید.

سرویس حداکثر مخاطب خبر نامه (subscriber) حداکثر میزان ارسال ایمیل ماهانه حداکثر میزان ارسال ایمیل روزانه
سندین بلو(sendinblue) بی نهایت 9,000 300
هاب اسپات(hubspot) بی نهایت  بیش از 2,000 350
میل چیمپ(mail chimp) 2,000 10,000 2,000
میلر لایت(mailor lite) 1,000 12,000

نمی توان بر اساس میزان مخاطب و تعداد ایمیل یک سرویس را قضاوت کرد، در ادامه به بررسی تخصصی هر کدام از این سرویس های رایگان می پردازیم. در نظر داشته باشید که در اکثر سرویس های رایگان در قسمت پایین ایمیل لوگو آن شرکت قرار می گیرد و تنها در صورت خریداری سرویس ها، این لوگو حذف می شود.

سرویس های ارسال انبوه ایمیل رایگان
ایمیل مارکتینگ

1.سندین بلو (Sendinblue)

اگر وبسایت شما نیاز به ارسال پیام هایی همچون بازیابی رمز عبور، رسید خرید و به عبارتی ایمیل های معاملاتی( ایمیل های شخصی سازی شده) دارد، سندین بلو یک سرویس تمام و کمال برای شما محسوب می شود که این توانایی را رایگان در اختیار شما گذاشته است. طراحی ایمیل با سندین بلو بسیار آسان است علاوه بر ابزار تخصصی طراحی شخصی (drag and drop)، بیش از 50 قالب از پیش تعیین شده وجود دارد که می توانید آن را دوباره مطابق با میل خود شخصی سازی کنید. از توانایی های دیگر این محصول می توان به (contact relation management) CRM، چت باکس زنده، خودکار سازی پیام نام برد که همه در نسخه رایگان در دسترس هستند. از نقاط ضعف این سرویس تنها می توان به نبود تست a/b اشاره کرد، این سرویس در نسخه رایگان خود امکانات فراوانی را در اختیار کاربر قرار می دهد. در میان سرویس های رایگان ایمیل مارکتینگ سندین بلو پیشتاز میدان است.

2.هاب اسپات (hubspot)

یکی از بهترین روش ها برای کارآمدی بهتر ایمیل مارکتینگ شخصی سازی ایمیل ارسال شده است، وقتی مخاطب نام خود را در قسمت عنوان (subject) ببیند کنجکاو می شود که ایمیل را باز کند. مهم ترین و دشوار ترین قسمت ایمیل مارکتینگ جذب مشتری برای باز کردن ایمیل است، این امکان را هاب اسپات برای شما در نسخه رایگان خود فراهم می کند. هاب اسپات در نسخه رایگان خود به شما امکان استفاده از برنامه ارتباط با مشتری یا crm(contact relation management) مشهورش را فراهم می دهد، با وصل شدن این دو سرویس به یک دیگر شما امکان شخصی سازی ایمیل ها را خواهید داشت. برای مثال می توانید با استفاده از آن نام گیرنده و نام شرکت را در قسمت ایمیل ذکر کنید.
سرویس ایمیل مارکتینگ هاب اسپات دارای ابزار طراحی شخصی (drag and drop) است. از نقاط ضعف این سرویس می توان به کم بودن قالب ها (template)، نبود ایمیل معاملاتی و ایمیل خودکار اشاره کرد. اما با این تفاسیر اگر شخصی سازی ایمیل ها موضوع مهمی برای شما به حساب می آید و وقت کافی برای طراحی ایمیل خود را دارید هاب اسپات یک انتخاب تمام وکمال برای شما محسوب می شود.

هاب اسپات
سرویس مارکتینگ هاب اسپات

3.میل چیمپ (mail chimp)

میل چیمپ یک سرویس منحصر به فرد است که ویژگی های مخصوص خود را دارد. سهولت کاربری این سیستم و کاربر پسند بودن، آن را به یک گزینه مناسب برای افرادی که زیاد با این گونه سرویس ها آشنا نیستند تبدیل می کند. میل چیمپ سه ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را از باقی سرویس ها متمایز می کند.

طراحی پست شبکه اجتماعی با توجه با طراحی وب سایت

دیگر لازم نیست ساعت ها به طراحی سایت خود نگاه کنید و با توجه به آن برای صفحه شبکه اجتماعی طرحی پیاده سازی کنید. تنها کافی است آدرس وب سایت خود را در قسمت social post قرار دهید تا طرحی با توجه به سایت شما در قالب سه شبکه اجتماعی فیسبوک، توییتر و اینستاگرام ارائه شود.

محل قرار گرفتن آدرس برای طراحی استایل پست با توجه به وب سایت شما
محل قرار گرفتن آدرس

طراحی فرم پرسش و پاسخ

با پیشرفت برنامه های همانند آنالیز گوگل، ماز و… خیلی ها این گونه فکر می کنند که پرسش و پاسخ از مخاطبان سایت خود ارزشی دیگر ندارد و به اطلاعات این ابزار ها بسنده می کنند. متاسفانه این باور اشتباه است مطالبی که بر روی سایت قرار می گیرد برای مخاطبین است، اطلاعاتی که ما از ابزار ها دریافت می کنیم صرفا آمار و ارقام هستند و حس واقعی کاربر را به ما نشان نمی دهند. mail chimp با طراحی این پرسش و پاسخ ها می توانید با کاربران خود ارتباط برقرار کنید و نیاز های آنان را بیش از آن چه فکر می کنند برآورده کنید.

طراحی سایت و صفحه خانه (لندینگ پیج)

با این سرویس رایگان ایمیل مارکتینگ شما می توانید وب سایت خودتان را طراحی کنید. مهم ترین صفحه یک وبسایت صفحه خانه (landing page) آن است و اصولا برای جذب کردن مخاطب به این صفحه از قرار دادن فایل های رایگان در آن استفاده می کنند. مخاطبی که برای دریافت فایل بخصوصی به وبسایت شما مراجعه کرده است به طور حتم یا در زمان حال یا در آینده به یک خریدار تبدیل خواهد شد و چه بهتر از آن که با دریافت ایمیل بعد ها به مشتری دائم تبدیلشان کنید. میل چیمپ به شما کمک می کند تا وبسایت خودتان را طراحی کنید.

از نقاط قوت دیگر mailchimp می توان به توانایی تفکیک مخاطبان اشاره کرد. همانند هاب اسپات این سرویس قالب های ایمیل زیادی را در دسترس کاربر قرار نمی دهد و باید خودتان قالب مورد نظر را با ابزار کلاسیک طراحی کنید. شاید باورش برایتان سخت باشد اما با این سرویس شما حتی سایت می توانید خودتان را تحت این وبسایت به وجود آورید. با خواندن این گزینه ها ممکن است به این موضوع فکر کرده باشید که میل چیمپ یک ابزار فوق العاده است و بهتر است بقیه این سرویس ها را فراموش کنید اما توصیه ما این است که از این سرویس به عنوان یک مکمل بهره بگیرید زیرا برای ارسال ایمیل هم ظرفیت کمتری به نسبت سایر رقبایش دارا است و هم سهولت طراحی ایمیل چندان راضی کننده نیست.

صفحه طراحی landing page در میل چیمپ
طراحی صفحه خانه میل چیمپ

4.میلر لایت(mailorlite)

میلرلایت یک سرویس نو پا در عرصه ایمیل مارکتینگ محسوب می شود و نسبت به بقیه غول های این صنعت، سرویس رایگانش از توازن خوبی برخوردار است. شما در این سرویس همانند میل چیمپ می توانید انواع فرم هارا طراحی کنید. یک نکته مثبت Mailorlite توانایی ایجاد فرم پاپ آپ با قالب های پیش فرض فراوان است. mailor lite امکان تست a/b را برای شما فراهم می کند، شما می توانید وب سایت خود را همانند میل چیمپ تحت عنوان این شرکت ایجاد کنید. طراحی ایمیل در سایر لیست به مراتب آسان تر است.

جمع بندی

در این مقاله به 4 سرویس رایگان ایمیل مارکتینگ پرداختیم، هر کدام توانایی های مخصوص به خود را دارا بودند. بعد از خواندن این مقاله دانش بیشتری نسبت به سرویس های رایگان ایمیل مارکتینگ پیدا کرده اید، اگر شرکت کوچکی هستید می توانید نیاز های خود را با همین سرویس های رایگان برآورده کنید و اگر شرکت بزرگی هستید، می توانید با تست کردن این سرویس ها آن سرویسی که مناسب کسب و کار شما است را انتخاب کنید.
پیشنهاد نویسنده به شما استفاده از sendinblue به عنوان سرویس اصلی و استفاده از mailchimp به عنوان مکمل است. فراموش نکنید محتوا پادشاه است، غنی بودن محتوا امری ضرروی است برای موفقیت کمپین ایمیل خود و غنی کردن محتوا آن ها می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.