نابینایی در تبلیغات چیست و چه کنیم تا طعمه آن نشویم؟

نابینایی نسبت به بنرهای تبلیغاتی
در این مقاله بخوانید

کوری بنری یا نابینایی نسبت به بنرهای تبلیغاتی چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟ آیا تا به حال این اصطلاح به گوشتان خورده است؟ چگونه می‌شود بر این مشکل غلبه کرد؟

اکثر صاحبان کسب و کار پس از راه‌اندازی وب سایت برای تجارت خود، به دنبال کسب درآمد از وب سایت خود هستند. بازاریابی محتوا طبیعتا نیاز به رسیدگی و پیشرفت مداوم دارد تا تمام تلاش های تبلیغاتی دیجیتال شما منجر به افزایش ترافیک ورودی ساییتان شود. اگر بازدید کافی از وب سایت خود داشته باشید، حتی در هنگام خواب نیز به درآمد خود ادامه خواهید.

تبلیغات بنری جدید نیست و اکنون ۱۸ سال است که کسب و کارهای گوناگون از آن در جهت پیشرفت تجارت خود استفاده می کنند. اگر از تبلیغات به عنوان منبع درآمد نگاه می کنید، بهتر است با مشکلاتی که ممکن است بر سر راه تان قرار بگیرد نیز، آشنا شوید. به عنوان مثال، مسدود کردن تبلیغات توسط کاربران، یکی از عمده ترین دلیل های کاهش CTR بیشتر تبلیغات بنری است و این فقط بخش کوچکی از مشکلات ما است! افزایش محبوبیت سیستم‌های مسدودکننده تبلیغات، تبدیل به یکی از مشکلات فروشندگان و خریداران تبلیغات دیجیتال شده است. 

یک پدیده بزرگ در دنیای وب وجود دارد که منجر به نادیده گرفتن تبلیغات می شود. ما قصد داریم در این مقاله ۵ استراتژی موثر، برای کمک به شما در جلب توجه کاربران به تبلیغات بنری و از بین بردن این نابینایی، معرفی کنیم. توانایی یادآوری اطلاعات، امری حیاتی و حائز اهمیت در بحث جذب به آگهی ها است.

آخرین بنر تبلیغاتی که کلیک کرده اید را بخاطر دارید؟ نه ؟

اشکالی ندارد، این به این معنی نیست که حافظه ضعیفی دارید، بلکه بازاریاب های محتوا نتوانستند به خوبی توجه شما را جلب کرده و منجر به کلیک بنر خود شوند. با گذشت زمان، شما آگاهانه یا ناخودآگاه هنگام مرور وب سایت ها، از اطلاعاتی که ظاهری شبیه به بنر های تبلیغاتی دارند، چشم پوشی می کنید. به این پدیده کوری بنری یا نابینایی نسبت به بنرهای تبلیغاتی (Banner Blindness) گفته می شود و امری رایج در بین مردم است.

در سال ۲۰۱۳ مطالعه ای توسط INfolinks به روی ۸۶ درصد از کاربرانی که از این پدیده رنج می برند انجام شد.

میزان اثر گذاری تبلیغات بر ذهن مخاطب - تبلیغات بنری
تنها ۱۴٪‌ از مخاطبان اینترنتی آخرین تبلیغاتی که دیده اند را بخاطر می آورند

در این آزمایش، آن ها از افراد درخواست کردند تا اطلاعاتی خاص را از یک وب سایت جستجو کنند (یک تبلیغ نمایشی یک تکه در وب سایت قرار دادند)، حتی وقتی اطلاعات مفیدی درباره کار آن ها در بنر ها ارائه می شد، شرکت کنندگان متوجه بنرها نمی شدند (حتی مکان تبلیغات نیز اهمیتی نداشت).

این اولین مطالعه ای بود که با دستور العمل بنرهای بزرگ و استفاده از رنگ های روشن برای جلب توجه کاربران انجام شد. اما اکنون این سوال پیش می آید که آیا یک تبلیغ متنی موثرتر است یا یک بنر گرافیکی؟ دلیل عمده این نابینایی در آزمون، اختصاص دادن وظایف مشخص به افراد بود. بنابراین کاربران فقط در مکان هایی که بتوانند اطلاعاتی که به دنبالش هستند را پیدا کنند، با وب سایت ها ارتباط برقرار می کنند. این هدف بازاریابی دیجیتال است، بنابراین باید هدف تمام تبلیغات دیجیتال نیز باشد. 

بررسی سه نوع تعامل کاربر با یک وب سایت
بررسی سه نوع تعامل کاربر با یک وب سایت و بی نوجهی او نسبت به بنرهای تبلیغاتی

تصویر بالا میزان ۳ نوع تعامل کاربران، نسبت به بنرهای تبلیغاتی را نشان می دهد. این تصویر نشان می دهد که کاربران به هیچ یک از بخش های وب سایت که شبیه به تبلیغ باشد، نگاه نمی کنند. در چنین شرایطی تنظیم استراتژی مناسب برای بازاریابی محتوا، اهمیتی دوچندان پیدا می کند. به نظر شما چه عواملی سبب این بی توجهی و نابینایی کاربران نسبت به تبلیغات شده است؟ طبق گفته Carrie A. Lee نابینایی نسبت به بنر های تبلیغاتی نوعی مکانیزم دفاعی ما در برابر دریافت بار اضافی اطلاعات است. 

از آن جایی که اینترنت به قسمت عمده ای از زندگی و برنامه های روزمره ما تبدیل شده است، ما نیز چارچوب های ذهنی مشخصی برای مرور وب سایت های مختلف تعریف کرده ایم. استراتژی بازاریابی محتوا با داشتن بیشترین میزان وبلاگ ها، مشاغل و رسانه های خبری که همگی در حال رقابت با یکدیگر هستند، همیشه توجه ما را به خود جلب می کنند. هر زمان که برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود، وارد یک وب سایت جدید می شویم، از این چارچوب ها برای جستجوی قسمت هایی از صفحات وب که به اطلاعاتی که میخواهیم نزدیک تر به نظر می رسند، استفاده می کنیم. اکثر این مکان ها، جایگاه هایی هستند که قبلا اطلاعات ارزشمند و مورد نیاز خود را پیدا کرده ایم. 

انتخاب و کلیک به روی اطلاعاتی شبیه به بنر تبلیغاتی، دلخواه اکثر کاربران نیست. زیرا اکثر آن ها تجربه وحشتناکی از کلیک به روی بنر های تبلیغاتی داشتند. مطالعه ای که توسط Havas Media به روی کاربران فیس بوک انجام شد نشان می دهد که نابینایی نسبت به بنر های تبلیغاتی، حتی در فیس بوک نیز نفوذ کرده و باعث کاهش چشمگیر نرخ کلیک در کمپین های بازاریابی دیجیتال شده است. 

چه بازاریاب باشید و چه ناشر تبلیغات، دوست دارید تبلیغ شما توسط کاربران مشاهده شود! در بازاریابی محتوا، هنگام استفاده از مدل تبلیغات تجاری، می خواهید کلیک های بیشتری دریافت کنید. شما به عنوان یک بازاریاب قصد دارید تا از طریق تبلیغات بنری خود با قیمت مناسب، حداکثر میزان نرخ کلیک دریافتی توسط کاربران را بدست آورده آگاهی از برند انجام شوید. برای تحقق این فرآیند، ابتدا می بایست از پلی به نام کوری بنری عبور کنید.

میزان اثر گذای تبلیغات بنری و همسان در ذهن مخاطب
میزان اثر گذاری المان های تبلیغاتی در ذهن مخاطب و طراحی کمپین هوشمند

آیا می توانید متداول ترین محلی که معمولا با بنرهای تبلیغاتی روبه رو می شوید را بخاطر آورید؟

معمولا ستون سایدبار (نوار کناری) و هدر (سربرگ اصلی) سایت ها، متداول ترین محل ها برای قراردادن تبلیغات هستند. اما سوال اصلی این است که کدام قسمت سایت بیشتر نظر مخاطب را جلب کرده و اثر بخشی بالایی دارد. بهترین مکان برای ارائه تبلیغات شما جایی است که بیشترین میزان دیده شدن و توجه را از سوی کاربر به خود جذب می کند. بنابراین بهترین جایگاه برای تبلیغات جایی میان محتوای اصلی وب سایت است. تقریبا 70 درصد از کاربران اینترنت می خواهند از طریق تبلیغات سنتی، اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورند. به همین دلیل بازاریابی محتوا بسیار تاثیر گذار است.

امروزه با توجه به افزایش نرخ CTR و تعامل کاربران به ویژه در تلفن همراه، انتظار می رود هزینه تبلیغات آنلاین روز به روز بیشتر شود. زیرا هر ساله با پیشرفت تکنولوژی کارشناسان بازاریابی، با تنظیم قالب های نمایشی جدید و محتوای هوشمند و تاثیر گذار، میزان کلیک خود را افزایش می دهند. 

اگر شما نیز نگران چگونگی سنجش میزان تاثیر گذاری این کمپین های تبلیغاتی هستید، می بایست به معیار های میزان ترافیک ورودی (Website traffic)، اشتراک گذاری های اجتماعی (Social Share) و زمانی که کاربر با محتوا درگیر (User Engagement) می شود را مورد بررسی قرار دهید. این معیار ها برای بازاریابی محتوا در تمام سطوح ضروری است. ممکن است با انتشار تبلیغاتی با طراحی غیر اخلاقی در دریافت کاربر و ترافیک ورودی موفق عمل کنید، اما با این کار ارزش و اعتبار خود را نزد کاربران از دست می دهید.

اندازه و جایگاه های غیر معمول را امتحان کنید!

تبلیغات بنری به طور معمول در اندازه های 728 × 90 و 300 × 250 برای کاربران به نمایش گذاشته می شوند. اما این سوال پیش می آید که آیا این مکان ها تنها موارد موثر در جذب بازدیدکنندگان وب سایت شما هستند؟

قطعا اینطور نیست. فراموش نکنید که کاربران وب اکنون از دیدن اینگونه تبلیغات در این مکان ها عادت کرده اند و نسبت به آن ها توجهی نشان نمی دهند. از دست دادن ترافیک باعث کاهش بازدید کنندگان و در نتیجه افت شدید نرخ CTR و رتبه بندی نتایج جستجو می شود. همیشه بخاطر داشته باشید که با تبلیغات زیاد کاربران خود را بمباران نکنید.

این کار مسلما بی توجهی و نابینایی آن ها نسبت به بنرهای تبلیغاتی را افزایش می دهد. فراموش نکنید که تجربه کاربر و حفظ ارتباط بین محتوای صفحه وب و تبلیغات مهم تر از همه چیز است.

تبلیغات خود را در بهترین جایگاه و مناسب ترین زمان، برای کاربران به نمایش بگذارید

سعی کنید تبلیغات بنری خود را با توجه به خواسته کاربر و در زمان مناسب نمایش دهید. این کار تعامل شما را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد. با استفاده از بازاریابی محتوا و طراحی خیره کننده، کاربران را به سوی خود جذب کرده و کلیک های بیشتری به دست آورید. هرگز بنر تبلیغاتی خود را با ظاهری شبیه به خطای جعلی رایانه، نمایش ندهید. با این کار فورا اعتبار خود را نزد کاربران از دست خواهید داد. 

تبلیغات بنری خود را با محتوای سایت هماهنگ کنید

تبلیغات همسان معمولا به صورت راه حل اصلی پاسخ به نابینایی نسبت به بنرهای تبلیغاتی است، زیرا این نوع از تبلیغات به میزان قابل توجهی به محتوای وب‌سایت تبلیغ کننده شبیه بوده و به نحوی ارائه می‌شوند که انگار به سایت ناشر تعلق دارند. طراحی بنر خود را با عناصر ساده و مشابه محتوای سایت نزدیک کنید. استفاده بیش از حد از رنگ، تصاویر چشمک زن و… برای کاربران آزار دهنده است.

برای جلب توجه کاربران تنها یک توضیح مختصر با تصاویر مرتبط طراحی کرده و برای هر یک از عناصر خود ارزش قائل شوید. به نونه کارت بازرگانی زیر دقت کنید. طراحی کارت سمت چپی ضعیف بوده و برای جمع اوری اطلاعات می بایست چندیت مرتبه کارت را اسکن کنیم.

دو نمونه کارت بازرگانی و میزان اختلاف طراحی و جذب کاربر

اگر سایتی که قصد تبلیغ بنر خود را دارید به رنگ تیره است، بهتر است برای تبلیغ خود از رنگ های روشن استفاده کنید. به یاد داشته باشید تنها رنگ تاثیر گذار نیست، حتی تصاویر و تایپوگرافی نیز می تواند کاربران به سمت خود جذب کند. 

کاربران را به مشارکت در کمپین های تبلیغاتی خود دعوت کنید

اگر می خواهید تبلیغات موثرتری داشته باشید می بایست بازدیدی کنندگان خود را تشویق کنید تا در تبلیغات شما شرکت کنند. اکنون این تبلیغ را با تبلیغ آشفته و پرتنش زیر مقایسه کنید. از چهره های خندان و نشانه های جهت دار استفاده کنید. کاربران اینترنت دوست دارند، چهره های خندان انسان ها را ببنند و از طریق نشانه های بصری هدایت شوند. همچنین می توانید برای افزایش تعامل کاربر با بنر تبلیغاتی خود، از چهره های انسان و نگاه معطوف به محصول استفاده کنید.

کمپین های بازاریابی خود را مجددا راه‌اندازی کنید و در تبلیغات ویدئویی سرمایه گذاری کنید

این وضعیت را تصور کنید. یک بازدید کننده پس از گشت و گذار در وب سایت شما و پسند محصول یا خدمات مورد نظر کارت اعتباری خود را بیرون کشیده و شروع به پر کردن فرم پرداخت می کند، اما ناگهان تلفن او زنگ خورده و شرایط منجر به خاموش شدن رایانه اش می شود. در چنین شرایطی به دلیل رها شدن سبد خرید شما فروش خود را از دست می دهید و چنین اتفاقاتی به دلیل حواس پرتی افراد، بیش از آن که انتظارش را داشته باشید اتفاق می افتد. این اتفاق به طور معمول برای وب سایت های تجارت الکترونیکی معادل 67.19٪ است. 

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی - دانا پیوست کوشا

در چنین شرایطی از دست دادن کاربران بسیار دردناک است. اما نگران نباشید! شما می توانید با استفاده از تبلیغات مجدد و با در دست داشتن کوکی کاربرانی که قبلا یک بار وارد سایت شما شده اند، کاربران را به سمت وب سایت خود هدایت کنید. آیا شما نیز تماشای یک ویدیئو جذاب را به خواندن متنی طولانی ترجیح می دهید؟ استفاده از ویدیوها سبب شناخت 74٪ کاربران، نسبت به محصول و خدمات شما می شوند. یک کاربر عادی ​​در حال حاضر هر ماه زمانی حدود 16.49 دقیقه از وقت خود را صرف تماشای تبلیغات ویدیویی می کند. تبلیغات ویدیویی حتی در محیط هایی که امکان تمرکز افراد پاین است نیز تاثیر گذرا است. ممکن است هنگام راه رفتن به محل کار خود یا هنگام استراحت و صرف ناهار، یک تبلیغ ویدیویی تماشا کنید، سپس بعداً برای خرید محصول به وب سایت مربوطه بازگردید. بنابراین تبلیغات در شبکه های اجتماعی فیس بوک و یوتیوب را فراموش نکنید.

سخن آخر

نابینایی نسبت به بنر های تبلیغاتی، یک مسئله جدی برای مدیران وب است. احتمال اینکه از یک سقوط هواپیما جان سالم به در ببرید یا برنده قرعه کشی شوید بیشتر از کلیک بر روی تبلیغات یک بنر است. قطعا شما نیز به عنوان یک بازاریاب فعال به دنبال پیشرفت وب سایت و کسب وکار خود هستید و همچین قصد ندارید هزینه ای که صرف تبلیغات تجارت خود می کنید، بیهوده باشد و یا حتی اگر ناشری هستید که به یک مدل تجاری تبلیغاتی اعتماد می کنید، دوست ندارید که کلیک های کمتری روی تبلیغات بنر خود دریافت کنید.

برای پایان دادن به این دغدغه بیبن تبلیغات خود و کاربرنتان تعامل نسبی ایجاد کرده و با چینش استراتژی هایی که نام بردیم بر این نابینایی غلبه کنید. شرکت دانا پیوست به عنوانیک پلتفرم فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات آنلاین، فضاهای نمایش تبلیغات بنری را از سایت های معتبر سراسر ایران اجاره کرده و با ارائه باکیفیت‌ ترین خدمات به تبلیغ‌ کنندگان، بیشترین درآمدزایی را برای رسانه ‌های دیجیتال فراهم می‌کند تا آنها بتوانند محتوای بهتری به مخاطبان فارسی ‌زبان ارائه کرده و شناخته شوند. شما می توانید به وسیله تماس با کارشناسان داناپیوست بهترین تصمیم را گرفته و با امکانات پنلی که در اختیارتان قرار می‌گیرد میزان اثربخشی بنرهای خود را آنالیز کرده و روند کاریتان را بهبود بخشید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.