تبلیغات بنری و تاثیر آن در افزایش ترافیک و رتبه سایت

در این مقاله بخوانید

صفر تا صد تبلیغات بنر

تبلیغات بنری برای اولین بار در فضای وب در سال ۱۹۹۴ صورت گرفت. تبلیغ بنری یک پیام تبلیغاتی جذاب است که از سنتی ترین مدل های تبلیغات دیجیتال شناخته شده و در مجموعه خدمات تبلیغات گوگل به نام “display ad” جای می گیرد. تبلیغ بنری اولین فرم از تبلیغات دیجیتال غیر رایگان است که در قالب گرافیکی و فرمت های مختلف مانند متن، ویدیو، تصاویر ثابت و متحرک برای کاربران ارائه شده و روشی برای برقراری ارتباط با مخاطب است. در صورتی که کاربر بر روی این گونه از تبلیغات کلیک کند، مرورگر اینترنت، کاربران را به وب سایت تبلیغ کننده منتقل می کنند.

هدف از تبلیغات بنری، افزایش آگاهی از برند (brand awareness)، افزایش ترافیک و بالا رفتن رتبه سایت در گوگل (تبلیغات بنری، یک نوع بک لینک حساب شده و در تعیین جایگاه شما در موتورهای جستجوگری مثل گوگل نیز تاثیر دارد)، جمع آوری سرنخ های باکیفیت، افزایش فروش محصولات و بازگرداندن مشتریان و لید های از دست رفته با ارائه پیشنهاد های شگفت انگیز و جذاب است. مهم ترین عناصر تبلیغات بنری، طراحی اصولی بنر با محتوای ارزشمند جهت جمع آوری هدفمند CTA است. طبیعی است که هرچه CTR بالاتر باشد میزان اثربخشی تبلیغ نیز به همان میزان بیشتر می شود. در سال ۲۰۱۹ نیز میانگین CTR تبلیغات بنری ۰.۶% بوده است.

شما با استفاده از تبلیغات بنری می توانید به صورت هفتگی یا روزانه نتیجه تبلیغات خود مانند تعداد کلیک، ترافیک وب سایت و نرخ تبدیل و میزان فروش خود در این کمپین تبلیغاتی بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را اصلاح کنید. تبلیغ بنری در سایت های بزرگ و مطرح، نشان‌دهندۀ اعتبار و بزرگ بودن برند شماست و کسب و کار شما را به طور جامع مطرح می‌کند. 

تبلیغات ریتارگتینگ - دانا پیوست کوشا
تاثیر تبلیغات ریتارگتینگ و بازگشت مشتریان

هر وب سایت با توجه به آیتم هایی که در ساختار سایت خود استفاده کرده است، تصمیمی برای تعیین جایگاه تبلیغات بنری خود می گیرد، اما طبق مطالعات مشخص شده است که جایگاه تبلیغات متنی (با نرخ تعامل ۴۴.۶۶٪) موثرترین جایگاه یک وب‌سایت می‌باشد. هدف از تعیین مکان ارائه تبلیغات بنری، رسیدن به بالاترین نتیجه بازدید و افزایش ترافیک ورودی است. جایگاه هدر سایت در رتبه بعدی با نرخ تعامل ۲۷.۳۲٪ و جایگاه سایدبار راست با نرخ تعامل ۹.۲۸٪ و سایدبار چپ با نرخ تعامل ۷.۸۸٪ بیشترین میزان را به خود اختصاص داده اند. در آخر نیز بنرهای انتهای سایت هستند که نرخ تعاملی در حدود ۱.۹۳٪ را خواهند داشت.

به دلیل استفاده از گیف در تبلیغ های بنری، میزان جذب کاربر به این دسته از تبلیغات افزایش پیدا می کند و با کلیک کاربران، بالطبع ترافیک ورودی سایت نیز افزایش پیدا می کند. تبلیغات بنری با وجود این که سبب افزایش بازدید و ترافیک سایت شما می شوند، اما به این دلیل که باعث ایجاد کلیلک غیر هدفمند می شوند، می توانند نرخ پرش سایت را افزایش دهند.

تبلیغات بنری در سه نوع ثابت، کلیکی و ریتارگتینگ برای کاربران ظاهر می شوند و پرداخت هزینه آنها نیز وابسته به تعداد بازدید دریافتی (Cost-per-impression)، تعداد کلیک (Cost-per-click) و پرداخت هزینه به ازای هر تبدیل (Cost-per-conversion) می باشد. 

تبلیغات بنری ثابت

یک راه خوب برندینگ، تبلیغ بنری ثابت در وب سایت های مطرح ایرانی است. اکثر جایگاه های بنری در وب سایت ها عمدتا از نوع تبلیغات بنری ثابت هستند. شما می توانید بنر تبلیغاتی خود را در محدوده زمانی تعیین شده و در مکان مورد نظرتان برای کاربران به نمایش بگذارید.

این دسته از تبلیغات هنوز هم به عنوان یکی از پر استفاده ترین روش های تبلیغاتی مطرح و پر کاربرد است. شما با به کارگیری درست این روش تبلیغات جذاب می توانید کاربران بیشتری را به سمت برند و کسب و کار خود هدایت کرده و به تعداد مشتریان خود بیافزایید. بنرهای ثابت بهترین گزینه برای نمایش تبلیغات شما در اسلایدر وب‌ سایت‌ها، تبلیغات پاپ‌آپ و پُست‌های تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی هستند. هزینه این بنرها به نسبت بنرهای گیف و HTML پایین‌تر بوده و در زمان کمتری آماده می‌شوند.

تبلیغات ثابت
ارائه تبلیغات بنری ثابت در وب سایت ها، اپلیکیشن ها و… به صورت عکس، متن و ویدیوهای جذاب برای جذب کاربران و افزایش ترافیک ورودی سایت

تبلیغات بنری کلیکی (Pay per click)

این دسته از تبلیغات بنری در بزرگترین وب سایت های ایران نمایش داده شده و از جمله متداول ترین تبلیغات آنلاین هستند. شما می توانید بنر خود را هر زمان که بخواهید با بودجه دلخواه خود، در محدوده جغرافیایی مشخصی برای کاربران به نمایش بگذارید. در تبلیغات کلیکی شما می توانید انتخاب کنید که چه کسانی با کدام دستگاه ها و یا سیستم عامل، بنر شما را مشاهده کنند.

تبلیغات کلیکی یا PPC یا CPC در انواع مختلف وب سایت ها و اپلیکیشن ها قرار گرفته و به ازای هر کلیک و توجه کاربران به محصول، می بایست مبلغی را پرداخت کنید. این دسته از تبلیغات ترافیک مستقیم زیادی را به وب سایت شما یا صفحه اپلیکیشن تان هدایت می کند و شما به ازای کلیک هر کسی که وارد وب سایت شما شود به ناشر تبلیغات هزینه پرداخت می کنید. تبلیغات آنلاین گاه می تواند به صورت معجزه عمل کرده و تغییری اساسی در زمینه فروش محصولاتمان ایجاد کند و به همان میزان میتواند تمامی بودجه تبلیغاتی شما را به باد بدهد.

هزینه تبلیغات بنری کلیکی نسبت به ماهیت کسب و کارتان، پیشنهادی که به کاربران ارائه می دهید و جذابیت بنری که طراحی کرده اید، متفاوت است. هر چقدر بنر شما جذابیت بیشتری برای کاربران داشته باشد، به همان میزان هزینه کمتری به ازای هر کلیک پرداخت خواهید کرد.

تبلیغات کلیکی و تاثیر آن در شناخته شدن کسب و کار
تاثیر تبلیغات کلیکی در میزان ورودی و فروش

تبلیغات بنری ریتارگتینگ

زمانی که یک کاربر بالقوه وارد سایت شما می شود، یکی کوکی (کدی با عنوان پیکسل) در مرورگر او ذخیره می شود. این کوکی در دامنه وب سایت تبلیغ کننده ذخیره شده و باعث می شود به محض ورود کاربر، تبلیغ محصول و یا خدماتی که در وب سایت شما دیده است، برای او به نمایش گذاشته شود.

بر خلاف آرزوی بسیاری از کسب و کار ها، فرایند جذب مشتریان و متقاعد کردن آنها به خرید، چندان کار آسانی نیست. در دنیای ایده آل، کاربرانی که برای اولین بار وارد وب سایت شما می شوند، پس از جستجو و گشت و گذار در صفحات مختلف و گفتگو با پشتیبانی وب سایت شما، بعد از چند دقیقه سفارش خود را ثبت کرده و راهی درگاه پرداخت می شوند، در حالی که در دنیای واقعی اینگونه نیست.

تبلیغات ریتارگتینگ و تاثیر آن ها در افزایش ترافیک سایت
شناسایی افراد توسط سرویس های ریتارگتینگ و هدایت آن ها به سایت مد نظر

طبق آمار موجود، به طور متوسط، تنها یک درصد از افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند، در اولین ورود تبدیل به مشتری شما میشوند. سرویس های ریتارگتینگ با شناسایی افرادی که وارد وب سایت شما شده اند ولی هنوز تبدیل به مشتری دائم نشدند، تبلیغات بنری شما را نمایش می دهد تا آنها به وب سایت شما برگشته و در نهایت مشتری شما شوند. 

ریتارگتینگ انواع مختلفی اعم از وب سایت ریتارگتینگ (Website retargeting)، ایمیل یا CRM ریتارگتینگ (Email/CRM retargeting)، ریتارگتینگ در شبکه های اجتماعی (Social media retargeting)، ریتارگتینگ جستجو (Search retargeting)، تبلیغات ریتارگتینگ ثابت یا استاتیک (Static)، تبلیغات ریتارگتینگ پویا یا دینامیک (Dynamic) دارد. تبلیغات بنری ریتارگتینگ، ابزاری هدفمند و حتی ضروری برای کسب و کارها است که مارکتر ها بدین وسیله می توانند مشتریان خود را در قیف خرید هدایت کنند.

سخن آخر

پس از طراحی و تهیه بنر مورد نظرتان شما نیاز به فضای تبلیغاتی دارید تا تبلیغ تان را به نمایش عموم بگذارید. انجام این کار نیاز به شناخت فضای دیجیتال و نوع تبلیغات در هر کشور دارد. اگر شناخت کافی از بازار تبلیغات دیجیتال ایران را نداشته و یا فرصت این کار را ندارید که در این زمینه مطالعات لازم را بدست آورید، می‌توانید از کارشناسان داناپیوست کمک گرفته تا با دیدی بزرگتر در انتخاب رسانه‌‌ مورد نیاز خود، بهترین تصمیم را گرفته و با امکانات پنلی که در اختیارتان قرار می‌گیرد میزان اثربخشی بنرهای خود را آنالیز کرده و بهبود بخشید.

دانا پیوست یکی از بزرگترین پلتفرم های تبلیغات آنلاین در ایران است که با ارائه باکیفیت‌ ترین خدمات به تبلیغ‌ کنندگان، بیشترین درآمدزایی را برای رسانه ‌های دیجیتال فراهم می‌کند تا آنها بتوانند محتوای بهتری به مخاطبان فارسی ‌زبان ارائه کرده و شناخته شوند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.