تفاوت ها و برتری های پروتکل HTTPS نسبت به HTTP

مزایا و تفاوت های پروتکل HTTPS و HTTP
در این مقاله بخوانید

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد در هنگام ورود به برخی سایت ها با پیام ” اتصال شما خصوصی نیست ” مواجه شده باشید. این هشدار نشان دهنده این موضوع است که سایتی که قصد بازدید از آن را دارید، از پروتکل HTTP ناامن استفاده میکند. در برخی موارد استفاده از این سایت ها مثلا سایت های خبری و بلاگ مورد خاصی ندارد، اما در صورتی که شما قصد استفاده از یک درگاه پرداخت اینترنتی که برای انجام پرداخت به رمز، اطلاعات شخصی و بانکی شما نیاز دارد، بهتر است قبل از ارسال اطلاعات در این سایت ها با تفاوت پروتکل های HTTP ناامن و پروتکل HTTPs ایمن آشنایی پیدا کنید.

در ادامه این مقاله با بررسی تفاوت های HTTP و HTTPS همراهتان خواهیم بود.

معرفی پروتکل های HTTP و HTTPS

HTTP یا Hyper Text Transfer Protocol، در سال ۱۹۹۱ به منظور ایجاد یک روش استاندارد برای تبادل اطلاعات در شبکه اینترنت اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت. این پروتکل برای برقراری ارتباط میان سرور (سرویس دهنده) و کلاینت (سرویس گیرنده) ایجاد شد.

با استفاده از این پروتکل، گسترش شبکه اینترنت و به وجود آمدن موارد امنیتی در این شبکه باعث شد در سال 2000 نسخه ایمن این پروتکل با نام HTTPS مخفف Hyper Text Transfer Protocol Secure به معنای پروتکل امن برای انتقال اطلاعات بین سرور ها و کلاینت ها به طور رسمی معرفی و مورد استفاده قرار گرفت. سایت هایی که از این پروتکل برای انتقال اطلاعات بین کاربر و سرور استفاده می کنند در کنار آدرس سایتشان یک قفل قرار می گیرد، که نشان دهنده استفاده سایت از پروتکل HTTPS است.

مزایای تغییر پروتکل از HTTP به HTTPS

در سال ۲۰۱۸ گوگل به وبمستران اعلام کرد که در صورتی که از پروتکل HTTPS استفاده نکنند، قبل از ورود کاربران به وبسایت با نمایش یک پیام، ناامن بودن انتقال داده ها و اطلاعات در وب سایت را به آن ها اعلام می نماید و هشدار داده می شود. به علاوه سایت هایی که از این پروتکل امن (HTTPS) استفاده می کنند، برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل در اولویت قرار می‌گیرند. این خبر باعث شد وبمستران زیادی از پروتکل HTTP به HTTPS مهاجرت کردند و ویژگی های HTTPS موجب رشد رتبه وب سایتشان شد.

پیام ناامن بودن پروتکل HTTP
قبل از ورود به وب سایت هایی که از پروتکل HTTPS استفاده نمی کنند به کاربران اخطار داده می شود. این امر باعث عدم ورود بسیاری از کاربران شده و آمار بازدید سایت را کاهش خواهد داد.

تفاوت پروتکل های HTTP و HTTPS

HTTP با ساختاری لایه ای، وظیفه انتقال اطلاعات و ابرمتن ها (Html) بین Server و Client را به عهده دارد. کامپیوتر کاربر با استفاده از این پروتکل، اطلاعات سرور وب سایت را دریافت می کند و اگر درخواستی داشته باشد، باز هم توسط همین پروتکل آن را برای سرور وب سایت ارسال می کند.
در کاربرد پروتکل HTTP هر شبکه ای که میان کاربر و سرور قرار دارد، قادر است اطلاعات را دریافت کرده و تغییر دهد، از این رو اطلاعات به راحتی توسط هکرها قابل دست یابی خواهد بود.

این در حالی است که پروتکل HTTPS با داشتن روش ایمن تر برای انتقال داده ها، که به آن SSL می گویند، اطلاعات بین وب سایت و کامپیوتر کاربر را به صورت کد گذاری شده رد و بدل می کند.

پروتکل های HTTPS و HTTP

لایه امن SSL چیست؟

SSL یا Secure Socket Layer، لایه اتصال امنی با مجموعه ای از قوانین، ارتباط ایمن بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده در اینترنت را فراهم می آورد. SSL یک استاندارد امنیتی است و برای برقراری اتصال رمز گذاری شده بین سرور و کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. این پیوند و ارتباط امن، محرمانه ماندن داده ها و اطلاعات بین سرور و کلاینت را تضمین می کند. استفاده از پروتکل SSL در سئو سایت شما تاثیر گذار است و می ‌تواند در بهبود نتایج جستجو گوگل مفید باشد.

مزایای استفاده از HTTPS به جای HTTP

برای دسترسی به حساب بانکی، انجام یک خرید اینترنتی با اپلیکیشن ها لازم است. هنگام پرداخت، اطلاعات کارت بانکی خود مانند رمز دوم را وارد می کنید. این کار به معنای ارسال اطلاعات شماره کارت، شماره حساب و رمز ها، از طریق بستر اینترنت به سرور بانک است. پس باید راهی داشته باشید تا علاوه بر ارسال این اطلاعات به سرور بانک، از افشای آن نیز جلوگیری کنید. راه حل این مسئله استفاده از پروتکل HTTPS برای برقراری این ارتباط است. در ادامه مزایا و برتری های استفاده از پروتکل HTTPS به جای HTTP را بررسی خواهیم نمود.

بهبود سئو سایت با پروتکل https

ارتقا و بهبود رتبه سایت در نتایج موتور های جستجو

گوگل به صورت رسمی این موضوع را اعلام نکرده است که استفاده از پروتکل HTTPS باعث بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو می شود، اما با تمام ویژگی ها و تفاوت های گفته شده سایت هایی که از پروتکل امن HTTPS استفاده می کنند، نسبت به سایت های HTTP اولویت دارند.

تجربه کاربری بهتر

در ابتدا به این نکته اشاره داشتیم که در صورت عدم استفاده وب سایت از پروتکل امن، برای کاربر پیام هشدار نمایش داده خواهد شد. تحقیقات نشان میدهد ۸۴% از کاربران ترجیح می دهند از سایتی بازدید و خرید کنند که از پروتکل HTTPS استفاده می کند تا بتوانند از اطلاعات خود محافظت کنند. پس استفاده از پروتکل انتقال اطلاعات ایمن جهت بهبود تجربه کاربری از اهمیت بالایی برخوردار است.

محافظت از اطلاعات کاربران

استفاده از پروتکل HTTP به جای HTTPS در وبسایت ها، امکان دسترسی هکر ها و افراد سودجو به اطلاعات کاربران و سو استفاده از آن ها را افزایش می دهد. به کارگیری این پروتکل امنیتی در سایت شما نشان از اهمیت شما به محافظت از اطلاعات و حریم مشتریانتان است و می تواند در ایجاد اطمینان بیشتر بین شما و آن ها تاثیر بسیاری داشته باشد. توجه داشته باشید که استفاده از گواهینامه های امنیتی SSL مدت دار هستند و با به پایان رسیدن آن باید جهت برقراری مجدد آن اقدام نمایید تا از به خطر افتادن اطلاعات کاربران جلوگیری به عمل آورید.

اهمیت برقراری ارتباط ایمن HTPPS در درگاه پرداخت اینترنتی
وجود علامت قفل در کنار آدرس URL نشان از ایمن بودن ارتباط شما با سرور دارد

نمایش قفل امنیتی در آدرس URL سایت

بسیاری از کاربران در شبکه های اینترنتی نگران هک شدن اطلاعات خود هستند. استفاده از اتصال SSL در وبسایت شما به کاربر اطمینان از عدم افشای اطلاعات آنان را خواهد داد. هنگامی که کاربر نماد قفل را کنار آدرس URL سایت شما مشاهده کند، با خیالی آسوده از سایت شما استفاده کرده و به سایت ما اعتماد می کند.

استفاده از AMP

با گسترش دسترسی مردم به گوشی های تلفن همراه و استفاده آنان برای مرور صفحات اینترنتی، یکی از دغدغه های توسعه دهندان وب سایت ها و کارشناسان سئو، بهینه سازی صفحات وبسایت برای بازدیدکنندگان موبایل است. ۹۰% کاربران شبکه های اینترنت از گوشی تلفن همراه استفاده می کنند. AMP یکی از ابزار هایی است که باعث رشد ۷۰ درصدی ترافیک وب سایت شما می گردد. این نکته قابل توجه است که برای بهره گیری از AMP و مزایای آن باید از پروتکل ایمن HTTPS استفاده نمایید.

مبارزه با تبلیغات کلیکی بی کیفیت

یکی از شیوه های کسب درآمد گوگل تبلیغات است. حال تصور کنید کاربران تمایل به استفاده از سایت شما و تعامل با آن نداشته باشند. گوگل برای افزایش تعامل با سایت های ایمن و کاهش تبلیغات کلیکی بی کیفیت، در در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد تبلیغات خود را از پروتکل HTTP به HTTPS انتقال داد و از این پس دیگر به سایت هایی که از پروتکل HTTPS استفاده نمی کنند، ارائه خدمات نخواهد داشت.

استفاده از https در تبلیغات کلیکی گوگل ادز

مطالب گفته شده همه نشان از برتری داشتن پروتکل HTTPS به HTTP است. استفاده از این پروتکل ایمن برای کاربران اعتماد سازی کرده و تمایل آنان به استفاده از خدمات وب سایت شما را بیشتر می کند. علاوه بر این شما با استفاده از این پروتکل ایمن سازی تبادل اطلاعات، قادر به بهره مندی از بسیاری خدمات برای بهبود سئو و بازدید سایت خود خواهید بود. به کارگیری از لایه های ایمن در ارتباط بین سرور و کلاینت از افشای اطلاعات جلوگیری کرده و روش بهینه و مطلوبی برای مبارزه با جرائم و سو استفاده های اینترنتی می باشد.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.