گاراژ دیجیتال گوگل (2-3) نحوه کار و راه اندازی وب سایت ها چگونه است؟

تمام آنچه برای راه اندازی وب سایت نیاز دارید
برای راه‌اندازی یک وب سایت، به فضایی برای بارگذاری اطلاعات وبسایت به نام فضای میزبانی یا سرور نیاز دارید، میتوانید سرور را به عنوان یک قطعه زمین برای راه اندازی یک مغازه در نظر بگیرید. برای خدمات برخی از میزبان ها باید هزینه پرداخت کنید، و در برخی موارد این خدمات رایگان هستند. پس قبل از انتخاب، موارد مختلف را بررسی کنید.
در این مقاله بخوانید

همانطور که میدانید، داشتن یک وبسایت، یکی از المان های فعالیت در دنیای دیجیتال امروزه است. دانستن اینکه نحوه کار وب سایت به چه صورت است، میتواند به میزان زیادی به ما در راستای درک اهمیت نیاز راه اندازی وب سایت کمک کند. در این مقاله با اصول اولیه وبسایت بدون هیچگونه پیچیدگی های فنی، سرور ها، نام دامنه ها، کارهایی که انجام می دهند و به طور کلی آنچه برای شروع نیاز دارید، آشنا می شویم.

راه اندازی وب سایت را از کجا شروع کنیم؟

وب سایت، خانه کسب و کار شما در اینترنت است. جایی است که مشتریان بالقوه می توانند در آن حضور پیدا کنند و در مورد کسب و کار، خدمات و محصولات شما و آنچه که به آنها ارائه می دهید، اطلاعات کسب کنند. فرض کنید تصمیم دارید در دنیای واقعی یک نانوایی باز کنید. اول، شما باید یک مغازه برای ارائه خدمات خودتان داشته باشید، درست است؟ پس راه اندازی یک وب سایت هم تفاوتی ندارد. تنها تفاوت در اینجاست که شما مغازه را در یک خیابان بزرگ اجاره نمی کنید، بلکه فضایی را روی یک سرور اجاره می کنید.

طراحی و فراخوانی وب سایت از سرور

خدمات و فعالیت های زیادی وجود دارد که برای این منظور به طور خودکار این موضوع رسیدگی می کنند، که در اینجا یک مرور کلی ارائه می دهیم که ممکن است مقداری فنی باشند، اما آشنایی با آنها به شما کمک میکند تا دید نسبی در مورد آنچه در پشت صحنه راه اندازی یک وب سایت اتفاق می افتد، داشته باشید.

سرور چه نقشی در راه اندازی وب سایت دارد؟

سرور ها اولین نیاز شما برای راه اندازی وب سایت به حساب می آیند. آنها رایانه هایی هستند که به اینترنت متصل اند و نرم افزاری دارند که به آن اجازه می‌دهد بخش های مختلف وب سایت شما را ذخیره یا میزبانی کنند. این بخش ها کد، تصاویر، کلیپ‌های ویدیویی و یا هر چیز دیگری که سایت شما را تشکیل می‌دهد را شامل میشود. دلیل اینکه این رایانه ها سرور نامیده می شوند این است که در صورت وجود درخواست از جانب افراد، محتوای مناسب را به آنها ارائه می دهند. یعنی زمانی که شخصی می خواهد صفحه ای را در وب سایت شما مشاهده کند، اطلاعات از طریق سرور یا میزبان، برای آنها بارگذاری می شود.

شرکت های زیادی وجود دارند که خدمات یا فضایی را در یک سرور به شما اجاره می دهند و راه اندازی وب سایت شما را میزبانی می کنند. درست مانند یک فروشگاه حقیقی، که هزینه اجاره دوره ای پرداخت می کنید، برای داشتن سرور های میزبان وب سایت نیز اجازه پرداخت می شود تا جنبه های فنی اجرای یک سرور و فضایی که برای وبسایت نیاز دارید، پشتیبانی شود.

نقش سرور در طراحی و راه اندازی وب سایت

آدرس وب سایت من کجاست؟

مانند هر مغازه در دنیای واقعی، هر وب سایت راه اندازی شده روی سرور آدرس مخصوص به خود را دارد. به این آدرس IP می گویند که مخفف پروتکل اینترنت است. تنها چیزی که در خصوص IP باید بدانید این است که این یک رشته طولانی از اعداد است، که به نوعی آدرس و نشانی هر دستگاه متصل به اینترنت است تا بتوانند سرور را پیدا کرده و با آن صحبت کنند (درخواست ارسال کنند و پاسخ دریافت نمایند). خوشبختانه، برای راه اندازی و فراخوانی یک وب سایت نیازی نیست که متوجه شویم آنها به یکدیگر چه می گویند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک نام زیبا و مناسب، برای ارجاع به آن آدرس IP عددی انتخاب کنید.

خب در اینجا به بخش دوم مقاله میرسیم، آدرس وب یا «نام دامنه». بعد از تهیه سرور و میزبان، برای راه اندازی و فراخوانی وب سایت خود به نام دامنه نیاز دارید. نام دامنه مشخص میکند که مشتریان بالقوه چطور و با چه نام و آدرسی، شما را پیدا کنند. دقیقا همانطور که مردم نانوایی واقعی ما را پیدا می کنند. آدرس وب یا نام دامنه چیزی است که در پنجره مرورگر تایپ می کنید تا به وب سایت مورد نظرتان برسید. مانند www.google.com یا www.نام‌کسب‌وکارتان.com .با کمی دقت در میابیم که همه چیز بعد از “.WWW” در واقع همان چیزی است که به عنوان نام دامنه شناخته می شود. این بخشی است که به افراد امکان می دهد وب سایت شما را پیدا کنند، بنابراین بسیار مهم است. هر دستگاهی که این آدرس را جستجو می کند از تبلت، تلفن هوشمند گرفته تا لپ تاپ با سرور در ارتباط است.

نحوه بارگذاری وب سایت از سرور

فراخوانی سایت چطور انجام می شود؟

هنگامی که شخصی آدرس وب شما را در مرورگر خود تایپ می کند، سرور تمام بخش ها و اطلاعات لازم برای نمایش صحیح وب سایت شما را مانند تصاویر و کد، برای دستگاه درخواست کننده می فرستد تا شخصی که در طرف دیگر دستگاه است بتواند صفحات شما را مشاهده کند. ابتدا مرورگر آنها بر اسان نام دامنه و IP متوجه می شود که کدام سرور محتوای وبسایت شما را نگه می دارد و با آن سرور ارتباط برقرار میکند. در قدم بعد مرورگر به سرور می‌گوید: «سلام، میشه تمام اطلاعاتی که برای نمایش این صفحه وب نیاز دارم رو به من بدی؟» سرور پاسخ می دهد، «چرا که نه! من 5 تصویر، 2 اسکریپت و چند فایل اضافی را برات ارسال می کنم.»

مرورگر همه بخش ها و اطلاعاتا دریافت شده را در کنار هم قرار می دهد و شخص صفحه وب سایت شما را با طرحی که آن را راه اندازی کرده اید می بیند. و تمام … با این تفاوت که آنها در واقع با بیت ها و بایت های واقعا گیج کننده با هم صحبت می کنند، نه فارسی یا هر زبان قابل فهم دیگه! که دانستنش برای ما نیازی نیست. بگذریم …

در این مقاله یاد گرفتیم که اگر قصد دارید برای کسب و کارتان یک وب سایت راه اندازی کنید، اولین قدم این است که اصول اولیه را درک کنید. در اینجا خلاصه ای سریع از آنچه باید بدانید آمده است:
• لازم است بدانید که وب سرورها چه کاری انجام می دهند
• نام دامنه چگونه کار می کند
• و چگونه وب سایت شما از این ها استفاده می کند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.