چرا جستجو و سئو مهم هستند؟

اهمیت سرچ و سئو - دانا پیوست کوشا
در این مقاله بخوانید

کاربران برای حل مشکلات خود و همچنین انجام کار ها و وظایف خود جست و جو (سرچ) می کنند. سفری که کاربر در دنیای دیجیتال برای رسیدن به این اهداف طی می کند، برای کارشناسان دیجیتال مارکتینگ اهمیت بسیار زیادی دارد.

فهرست مطالب این مقاله:

  • چرا افراد جستجو می کنند؟
  • تکامل جستجو و سفر کاربر
  • سه اصل مهم در هر استراتژی و کمپین تبلیغاتی
  • چرا سئو مهم است؟
  • سئو خوب در دنیای امروز
  • و در نهایت جستجو چه اهمیتی دارد؟

در سال 2009 در یک مهمانی شام خصوصی بیل گیتس در سخنرانی خود حرفی زد که بعدها بسیار مشهور شد ” آینده جستجو را فعل ها تعیین میکنند.”
منظور بیل گیتس کلماتی که افراد در کادر جستجو تایپ می کنند نبود. منظور او دلایل جستجوی کاربران بود.
پیش از اینکه به دلیل اهمیت سرچ پی ببریم، باید یک قدم به عقب تر برویم و به این فکر کنیم که اصلا افراد چرا در دنیای اینترنت جستجو می کنند؟

دلیل سرچ کردن

در گذشته نه چندان دور افراد برای پیدا کردن مطالبی شامل مجموعه ای از کلمات جستچو می کردند، اما مدت هاست که دیگر هدف از جستجو این نیست و بسیاری از کاربران دیگر به دنبال محتوای متنی نیستند.
امروزه جستجوگران برای حل سوالات و مشکلات خود سرچ می کنند تا آن را حل کنند یا کاری را انجام داده دهند.
جستجو می تواند به هدف رزرو بلیط هواپیما، خرید کالا، پید کردن متن آخرین آهنگ های رضا صادقی یا جستجو برای عکس گربه باشد، اما همه این ها کار یا طبق صحبت بیل گیتس فعل به حساب می آیند
وقتی کاربر جستجو می کند در واقع سفری را آغاز کرده است که بازاریابان این فرآیند را “سفر کاربر” می نامند.
این امر تنها نوعی شبیه سازی است که در آن درباره مسیر کاربر از شروع جستجو تا خاتمه آن صحبت می شود.

طی دهه گذشته سفر کاربر (مشتری) به تدریج اهمیت بیشتری در تصمیم نهایی کاربر پیدا کرده است.
این فرآیند که در اصل به شکل یک قیف به تصویر کشیده می شود، کاربران را نشان می دهد که از آگاهی به سمت بررسی و سپس خرید حرکت می کنند؛ اما تاریخ این سفر قدیمی مشتری مدت هاست که گذشته است. هر چند ما همچنان از این مدل برای روشنگری مقاصد و آسان تر کردن تحقیقات شخصی استفاده می کنیم.

تکامل جستجو و سفر کاربر

در سفر مدرن کاربر دیگر خبری از قیف نیست، این سفر امروزه مثل یک پوشال است که پیچ و تابهای زیاد آن نشان دهنده کانال ها، رسانه ها و ابزارهای زیادی که کاربران امروزه با آن ها در ارتباط هستند و از آن ها تاثیر می پذیرند.
برای تطبیق با این مدل جدید، در هر فاز از جستجوی کاربر، سرچ باید با استفاده از فهمیدن کلمات ساده ای که در صفحه وجود دارد، تکامل پیدا کند
امروزه دیگر در سرچ موضوع کلمات کلیدی نیست، بلکه مسئله مهم ارائه محتوای درست به کاربر مناسب در زمان صحیح از سفر اوست تا به هدف مد نظر خود برسد.
در مورد کاربران همچنان همه چیز بسته به کلمات و فعل هاست. برای بازاریابان جستجو دیجیتال همه چیز به هدف کمک به کاربران در طی سفر آن ها و در بهترین حالت اندکی تاثیر گذاری روی آن ها در طول مسیرشان است.
طبق الگوی پوشال سرگردان، امروزه سفر مشتری به تنهایی در یک دستگاه اتفاق نمی افتد. ممکن است کاربران جستجو را در تلفن همراه خود آغاز کنند و در تبلت یا لپتاپ خود ادامه دهند و در نهایت از طریق کامپیوتر خانگی خود خرید کنند. پس می بینید که جستجو محدود به کامپیوتر و تلفن همراه نیست.
امروزه کاربران می توانند از طریق دستگاه های مختلف جستجو کنند که از جمله این ابزار ها می توان به ساعت، عینک های هوشمند، اسپیکرهای بلوتوثی و حتی لوازم خانگی آشپزخانه اشاره کرد.
در دنیای امروز حتی یخچال آشپزخانه هم در توییتر حساب شخصی دارد و بازاریابان جستجو باید از اینکه دستگاه های مختلف چطور به هم مرتبط هستند و در تجربه کاربر چه نقشی ایفا می کنند، آگاه باشند.
در مورد این موضوضع همیشه بحث های زیادی بوده است اما در دنیای امروز که همه چیز به هم متصل است و سئو به آنچه “بازاریابی واقعی” می نامیم تبدیل شده است.
روزهای به استفاده از ترفند و مهندسی معکوس الگوریتم ها به پایان رسیده
امروزه تمرکز سئو بر این موارد است :
درک و فهمیدن شخصیت مخاطبان
بدست آوردن دید و شناخت حاصل از داده ها
استراتژی محتوا
حل مسئله تکنیکال

سیر تکاملی جستجو - دانا پیوست کوشا

سه اصل مهم در هر کمپین یا استراتژی تبلیغاتی

جستجو به هر سه مورد زیر میپردازد:
جذب مخاطب
درگیر کردن
تبدیل مخاطب به مشتری
اما می توان گفت جستجو بیش از هر چیز دیگر به بخش جذب کردن می پردازد.
عبارت ” که اگه زمین بیسبال رو بسازی، اونا میان سراغت” فقط درباره بیسبال کاربرد دارد و در وبسایت ها و دیجیتال مارکتینگ کارساز نیست. این روزها داشتن یک محصول فوق ¬العاده کافی نبوده و شما باید به طور پیوسته مشتریان را از طریق مجراهای مختلف جذب و ترغیب کنید.
به همین دلیل است که بر خلاف برخی از ادعاهای صاحبان کسب و کار یا آژانس های طراحی سایت، هر صفحه وب، یک صفحه سئو است.
اگر یک صفحه وبسایت، بازدید کنندگان را درگیر خود کند و یا به تبدیل بیانجامد، آن صفحه قطعا محتوای سئو شده مناسبی داشته.

چرا سئو مهم است؟

حال با اصطلاحات کاربر، سفر، جستجو و فعل ها آشنا شده اید.

کاربر ها مهم هستند و خیلی از آن ها با یک جستجو شروع می کنند پس جستجو اهمیت زیادی دارد.
اما واقعا چرا سئو مهم است؟
آیا سئو فقط مربوط توسعه دهندگان است؟
آیا گوگل و بینگ خود نمی توانند سایت ما را پیدا کنند و بشناسند؟
این مقاله را با جمله¬ای از بیل گیتس شروع کردیم اما به نظر می رسد این صحبت بیشتر درباره گوگل باشد تا بینگ.
چیزهایی مانند مرغ مگس خوار، پاندا، پنگوئن، RankBrain، Mobilegeddon، کبوتر و AMP تلاش های گوگل برای تغییر الگوریتم جستجوی خود بوده اند که از عبارات به سوی عمل حرکت کند و به کاربران کمک کند به فعالیت هایی که رویش آن ها متمرکز هستند، بپردازند؛ اما درک آن ها به این راحتی ها هم نیست.
سئو از روزهای متادیتا تا امروز راه درازی را طی کرده است.
به طور قطع کارهای بسیاری وجود دارند که بهتر است توسط تیم توسعه یا یک پلاگین انجام بگیرند اما عموما این کار ها بر روی وبسایت ها صورت نمی گیرند.

اهمیت سئو سایت - شرکت دانا پیوست

سئو خوب در دنیای امروز

سئو خوب نه تنها می تواند بر محتوا تمرکز کند بلکه می تواند به آنچه در ادامه می بینید کمک کند:
1. کمک به جستجو در نسخه های گوناگون یک صفحه مشخص
2. کمک به حل مشکلات تکنیکی که محتوا را برای موتورهای جستجو غیرقابل مشاهده می کند
3. کمک به تنظیمات مناسب سرور
4. کمک به یکپارچه سازی با رسانه های اجتماعی، محتوا، خلاقیت، تجربه کاربری، تبلیغات دارای هزینه، analytics و…
5. کمک به بالا بردن سرعت سایت
یک کارشناس خوب سئو نه تنها کاربر را بلکه جو رقابتی را نیز به خوبی درک می کند. درک کار جستجوگر به تنهایی کافی نیست. بازاریابان جستجو علاوه بر این موضوع، نیاز دارند که بدانند در بازار چه گزینه های دیگری وجود دارند و چطور می توانند با پیدا کردن راه حل های بهتر برای مسائل کاربر، شکاف را پر کنند.
ما راه طولانی را طی کرده ایم و از کلمات کلیدی موجود در صفحه به بازاریابی کامل رسیده¬ایم. کارشناسان سئو هم زمان با مرتبط ساختن توسعه، معماری اطلاعات، استراتژی محتوا، بازاریابی و رسانه های اجتماعی، کلاه های مختلفی نیز بر سر می گذارند. این یک بازی داد و ستد است که همه در راستای ساخت چیزی که هم برای موتورهای جستجو و هم کاربران کاربرد داشته باشد انجام می شود. مسائل خطرناک زیادی در مورد موضوعاتی به سادگی طراحی مجدد یا سیستم CMS جدید وجود دارند که باعث کاهش ترافیک سایت یا حذف آن از نتایج می شود که در نهایت کسب و کار را متضرر می کنند.

چرا جستجو مهم است؟

جستجو مهم است زیرا کاربران مهم هستند.
با ادامه پیشرفت فناوری، کارشناسان سئو به طور مداوم با روش های جدید جستجو، دستگاه های جدید برای جستجو و انواع جدید جستجوها (مانند جستجوی صوتی یا حتی جستجوهایی که توسط اجاق گاز من انجام می شوند و…) سر و کار دارند، اما چیزی که ثابت خواهد ماند این است که چرا مردم جستجو می کنند؟ افعال از بین نمی روند.
ممکن است روزی ما دچار هوش مصنوعی شویم یا هوشیاری خود را بارگذاری کنیم، اما تا آن زمان باید مشکلات را حل کنیم و وظایف خود را حل کنیم و نوعی جستجو همیشه در این امر دخیل است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.