نرخ تبدیل چیست ؟

راه افزایش نرخ تبدیل
مهم ترین عامل در تعیین میازن سود شما از کسب و کار آنلاین تان میزان نرخ تبدیل است. نرخ میزان میزان کاربرانی را نشان می دهد که پس از ورود به سایت شما حرکت مورد نظر شما را انجام داده اند. شما باید این آمار را به بیشترین حد ممکن برسانید. برای این کار می توانید از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید. همچنین شما باید به درستی مخاطب خود را آنالیز کنید. با کمک گرفتن از ابزار های مختلف می توانید آن بخش هایی از سایت خود که برای کاربر جذاب نبوده است را اصلاح کنید.
در این مقاله بخوانید

امروزه مهم ترین نکته ای که تیم های بازاریابی بر روی آن تمرکز دارند نرخ تبدیل است. تیم های بازاریابی سعی می کنند تا ترافیک های دریافتی را به اهداف مورد نظر خود هدایت کنند. طبیعی است که هر چقدر نرخ تبدیل سایت شما بالاتر باشد موفقیت شما نیز بیشتر خواهد بود.

نحوه محاسبه نرخ تبدیل

هر سایتی بر اساس هدف مشخصی ساخته شده است و این اهداف با توجه به نوع کسب و کار در سایت ها متفاوت است. نرخ تبدیل ، درصد کاربرانی که پس از مراجعه به سایت آن عمل مورد نظر شما را انجام داده اند را نشان می دهد.

برای مثال اگر هدف شما فروش محصول باشد نرخ تبدیل ، درصدی را به شما نشان می دهد که به میزان کاربران ورودی به سایت و میزان فروش انجام شده مربوط است.

محاسبه نرخ تبدیل فرمول خاصی دارد. شما باید تعداد کاربرانی را که هدف مورد نظر شما را انجام داده اند را بر تعداد کل کاربران ورودی تقسیم کنید؛ سپس عدد حاصل را در صد ضرب کنید. عدد به دست آمده نرخ تبدیل شما است.

CRO همان مخفف انگلیسی نرخ تبدیل است. شما باید حداکثر توان خود را به خرج دهید تا نرخ تبدیل خود را بالا ببرید. به این کار بهینه سازی نرخ تبدیل می گویند. شما باید با قالب بندی های درست و اصولی سایت خود را به جذاب ترین حالت ممکن برای کاربر تبدیل کنید. البته هدف همه سایت ها فروش محصول نیست و بسیاری سایت وجود دارد که هدف آن ها فقط پر کردن فرم توسط کاربر است.

نحوه محاسبه نرخ تبدیل
حتی یک درصد تفاوت نرخ تبدیل در ترافیک های بالا می تواند سود زیادی برای شما داشته باشد

نرخ تبدیل در کسب و کار آنلاین

برخی از افراد اعتقاد دارند که در کسب و کار های آنلاین نیازی به بهینه سازی وجود ندارد. استدلال آن ها هم این است که مخاطب قطعا هدف خرید محصول خاصی را داشته است که وارد سایت ما شده است. پس بهینه سازی تاثیری ندارد. اما این استدلال کاملا غلط است. زیرا مهم ترین نکته ای که در خرید آنلاین وجود دارد اعتماد است. اگر کاربر نتواند به سایت شما اعتماد کند بدون شک دست به خرید نمی زند. نحوه طراحی سایت شما در به دست آوردن این رضایت نقش مهمی دارد.

دلایل اهمیت نرخ تبدیل برای کسب و کارهای آنلاین

در ادامه به بررسی جزئی تر از مزایای نرخ تبدیل خواهیم گفت تا با آن کاملا آشنا شوید.

در سال های قبل پرداخت هزینه به ازای هر کلیک بهترین راه برای فروش بیشتر و کسب درآمد بوده است. اما امروزه کسب درآمد از این راه سخت تر شده است. دلایل زیادی هم وجود دارد و شاید مهم ترینش هم افزایش عرضه است. امروزه نرخ تبدیل با روش پرداخت هزینه به ازای کلیک کمتر شده است در نتیجه نقش بهینه سازی نرخ تبدیل بسیار پر رنگ تر می شود تا هزینه های شما منجر به سود بالاتر شود.

  • ۲- رقابت آنلاین

در سال های اخیر کسب و کار های بسیاری وارد فضای مجازی شده اند. در حال حاضر بسیاری از افراد برای ارائه خدمات و محصولات خود سایتی طراحی کرده اند. از طرف دیگر کسب و کار های آنلاین بسیار بزرگی هم اکنون در فضای مجازی وجود دارند که کسب و کار های کوچک تر را تهدید می کنند که از مهم ترین های آن ها می توان به سایت آمازون اشاره کرد. در این بین شما باید سعی کنید سایت خود را به نحوی طراحی کنید که کاربر به ساده ترین شکل ممکن وارد صفحه هدف شما شود. یعنی به دنبال کلیک برای ورود به سایت نباشد و به راحتی وارد صفحه مورد نظر شود.

  • ۳- تأثیرات شبکه‌های اجتماعی

در سال های اخیر شبکه های اجتماعی زیادی وارد فضای مجازی شده اند. برخی از این شبکه های اجتماعی با موفقیت زیادی همراه بوده اند و کاربران زیادی را توانسته اند جذب کنند. امروزه کسب و کاری موفق است که بتواند به بهترین شکل ممکن از این شبکه ها استفاده کند. شما با فعالیت در این شبکه ها می توانید ارتباط بیشتری با کاربران خود برقرار کنید و نرخ تبدیل خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

چرا باید نرخ تبدیل خود را بالا ببریم
هر چقدر بتوانید نرخ تبدیل خود را بالاتر ببرید سود شما بالاتر خواهد بود

منظور از بهینه سازی نرخ تبدیل چیست

منظور از بهینه سازی نرخ تبدیل این است که شما طی یک فرآیند سیستماتیک درصد کاربرانی که هدف مورد نظر شما را انجام می دهند را افزایش دهید. شما باید کاری کنید که کاربران تعامل بیشتری با سایت شما برقرار کنند.

شما برای بهینه سازی با دو بخش متفاوت، داده محور و انسان محور سر و کار دارید. شما در فضای آفلاین امکان دسترسی به داده ها را نخواهید داشت.

۳ راهکار برای افزایش نرخ تبدیل

حال که از اهمیت بسیار بالای نرخ تبدیل آگاه شدید باید به سراغ راه های افزایش آن برویم. در ادامه به بررسی بهترین و کاربردی ترین راه های افزایش نرخ تبدیل خواهیم پرداخت.

  • ۱. نحوه تعامل افراد با سایت را بررسی کنید.

بدون شک اگر شما راجب نحوه تعامل کاربر با سایت خود اطلاعاتی نداشته باشید نمی توانید راهکار درستی برای افزایش نرخ تبدیل پیدا کنید. شما باید بدانید که چرا کاربر از سایت شما خارج شده و کاربر از کدام بخش سایت شما خوشش نیامده است. پس از بررسی این نکته باید به سراغ رفع آن بروید. ابزار های زیادی برای تحلیل رفتار کاربر وجود دارد که هاتجر بیشترین اطلاعات ممکن را در اختیار شما قرار می دهد. از ابزار های دیگر برای بالا بردن ارتباط با کاربر می توان به گوگل آنالیتیکس و هاب اسپات اشاره کرد.

راه های افزایش نرخ تبدیل
برای افزایش نرخ تبدیل باید با ابزار های مختلف کاربر را تحلیل کنید و میزان تعامل را بالا ببرید.
  • ۲. کال تو اکشن های مناسب طراحی کنید

بدون شک بهترین و کاربردی ترین کار برای افزایش نرخ تبدیل، استفاده از کال تو اکشن ها است. شما با استفاده از کال تو اکشن باعث می شوید کاربر با یک کلیک وارد صفحه مورد نظر شما شود. کال تو اکشن ها می توانند برای برقرای تماس و هدایت به بخش فروش استفاده شوند. معمولا برای هر صفحه یک لندینگ پیج ایجاد می کنند. از آن در بخش های مختلف صفحه استفاده می کنند. معمولا از کال تو اکشن ها در بخش بالایی و میانی و پایینی صفحه استفاده می کنند.

  • ۳. انتظارات مخاطبین را برآورده کنید

کاربر بر اساس عنوان سایت شما و توضیحات متای شما وارد سایت می شود. وقتی مخاطب وارد سایت می شود انتظار دارد آن وعده هایی که در هنگام ورود به او داده شده است را ببیند. سعی کنید نیاز های مخاطب را در جلو چشم او قرار دهید تا گیج نشود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.