صفر تا صد آمیخته بازاریابی یا Mix Marketing

آمیخته بازاریابی - دانا پیوست
در این مقاله بخوانید

در بازاریابی مقدماتی یکی از مباحثی که یادگیری آن اهمیت زیادی دارد، آمیخته بازاریابی یا Mix Marketing می باشد. آمیخته بازاریابی در واقع یک استراتژی بازاریابی برای افراد یا مجموعه هایی است که در قصد دارند محصولی را در مکان درست و قیمت مناسب، تبلیغ کنند. به طور قطع انجام فعالیت های بیشتری برای یک تیم بازاریابی لازم است اما پایه و اساس آن ها آمیخته بازاریابی است. اما سوال مهم!

آمیخته بازاریابی چیست؟

به زبان ساده به تمام فعالیت هایی که یک مجموعه برای بازاریابی محصول یا خدمات خود انجام می دهد، آمیخته بازاریابی گفته می شد. بازاریابی آمیخته از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که شامل محصول (product)، مکان (place)، قیمت (price) و تبلیغ (promotion) است. از همین روی به آمیخته بازاریابی، 4p نیز گفته می شود.
این چهارچوب در دهه ۱۹۴۰ میلادی تعریف شده و تا امروز در حال رشد و تکامل است. در این سال ها مولفه های زیادی به این چهار اصل اضافه شده و یا اصلاح شده است اما چهار مولفه اصلی (4p) در آن ثابت باقی مانده اند. اما این چهار مولفه دقیقا گویای چه چیزی هستند و شامل چه بخش هایی می شوند؟

۴ مولفه آمیخته بازاریابی یا 4p چیست؟

همانطور گه گفتیم محصول (product)، مکان (place)، قیمت (price) و تبلیغ (promotion) چهار اصل آمیخته بازاریابی هستند و کلیدی ترین عوامل در استراتژی های بازاریابی محصول، خدمات، برند و… می باشند. با هماهنگی این مولفه ها، رویکرد های بازاریابی را ارائه می دهند.

4p در Mix Marketing

محصول (product)

در آمیخته بازاریابی محصول یک جسم فیزیکی نیست بلکه یک مفهوم است که می تواند محصولی که قصد فروش آن را دارید یا خدماتی که ارائه می دهید باشد. توسعه بخش محصول شامل انجام تحقیقات در راستای توسعه، درک درست نیازبه محصول، ارائه جدول زمانی شامل زمان مناسب ارائه محصول، آموزش مشتریان و کارکنان به ویژه تیم بازاریابی و فروش در مورد هدف و ویژگی های محصول می شود. برای ارايه محصول چند قدم وجو دارد که باید به درستی برداشته شوند که در ادامه به تفکیک آن ها را توضیح می دهیم.
یک محصول باید بتواند نیاز خاصی را در بازار برآورده کند که در برخی از موارد این نیاز با ارائه خود محصول همراه است. محصول ارائه شده باید عملکردی که وعده داده است را داشته باشد و ارتباط مشخصی با کاربران و مشتریان بالقوه در مورد مزایا و ویژگی های آن باشد. وجود یک برند تجاری قدرتمند از ویژگی های یک محصول موفق است، زیرا باعث وفاداری مشتریان می شود.

تنوع محصول

تصور کنید به یک لباس فروشی می روید. لباسی که دارای یک رنگ و یک سایز باشد را ممکن است خریداری کنید یا لباسی که رنگ ها و سایز های متنوعی دارد؟
این موضوع برای عموم محصولات صادق است. به این صورت که هر چه تنوع در ویژگی های محصول بیشتر باشد، احتمال خرید آن بیشتر می شود. البته دقت داشته باشید که این تنوع ممکن است باعث سردرگمی خریدار و در نتیجه صرف نظر از خرید شود. در نتیجه این تنوع مسئولیت تیم بازاریابی و فروش را سخت تر می کند.

کیفیت

یکی از مهم ترین مولفه های موفقیت در هر بازاری کیفیت است. امروزه با گستردگی شبکه های اجتماعی و روابط، چیزی که پنهان نمی ماند کیفیت یک محصول است. پیش از ارائه محصول از مناسب بودن کیفیت محصول اطمینان حاصل کنید. این کار علاوه بر کمک به بازاریابی محصول، به ماندگاری آن در بازار نیز کمک بسیاری می کند.

طراحی

طراحی یک محصول از اولین قدم های شروع یک کسب و کار است. برای شروع طراحی حتما نیاز های بازار را بسنجید، توانایی خود را در نظر بگیرید و پس از کسب شناخت کلی نسبت به محصولی که میخواهید ارائه دهید، طراحی را شروع کنید.

قابلیت ها و امکانات

در بسیاری از موارد چیزی که محصول شما را از دیگر رقبای آن در بازار متمایز می کند قابلیت های آن است. این دقیقا چیزی است که زمان ارائه محصول به بازار و تدوین استراتژی بازاریابی لازم دارید.

برند و نام تجاری

افراد با توجه به نام تجاری و برند یک محصول به آن اعتماد می کنند به همین دلیل برای شنیده شدن نام تجاری خود وقت بذارید و به ثبت درست نام تجاری تان در اذهان عمومی اهمیت زیادی بدهید. شنیدن نام یک برند آشنا و خوش نام، افراد را به محصول مورد نظر جذب می کند.

بسته بندی و ابعاد

آیا بسته بندی محصول شما به درستی از محصول محافظت می کند؟ آیا گویای حسی که می خواهید به مخاطب انتقال دهید، هست؟ حمل و نقل محصول برای کارمندان شرکت و مشتریان آسان است؟ آیا نام تجاری شما را در ذهن مخاطب ثبت می کند؟ این ها همگی مسايل ظاهری یک محصول است که گاها به آن بی توجهی می شود. بسته بندی و ابعاد یک محصول از مواردی است که تاثیر زیادی بر ناخودآگاه افراد می گذارد که مطالعه در زمینه هویت بصری و برندیگ می توانید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

گارانتی و خدمات

ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش به این معناست که شما نسبت به محصول خود مطمئن هستید و حتی اگر مشکل ناگهانی ای رخ دهد، شما خدمات پس از فروش مناسبی به آن ها ارائه می دهید. این امر باعث ایجاد حس اعتماد در مشتریان و پیشبرد اهداف بازاریابی می شود. دقت داشته باشید که حتما موارد شامل گارانتی و خدمات پس از فروش را به درستی و شفاف در اختیار مشتریان قرار دهید تا در آینده باعث بروز اختلاف نشود.

سیاست های مرجوعی

سیاست های مرجوعی نیز مانند گارانتی و خدمات پس از فروش، باعث ایجاد اعتماد در مشتریان می شود. سیاست های مرجوعی در خرید های آنلاین اهمیت بیشتری پیدا می کند و بسیاری از کسب و کار های آنلاین این سیاست ها را در نظر می گیرند و در صورت وجود مشکل وجه پرداختی را به مشتریان بازمی گردانند. در سیاست های مرجوعی نیز دقت داشته باشید که شرایط و قوانین آن به صورت دقیق و شفاف در اختیار مشتریان قرار گیرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.