سئو چیست؟

سئو چیست
در این مقاله بخوانید

به عمل بهینه سازی موتورهای جستجو برای به دست آوردن رتبه بالاتر در نتایج جستجو در گوگل و دیگر موتورهای جستجو را سئو می گویند ، از مهم ترین مزایای سئو می توان به رایگان بودن و به دست آوردن تعداد زیادی مخاطب اشاره کرد.

اما سئو چگونه کار می کند و چه عواملی در رتبه بندی آن تاثیر دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید در مرحله اول باید ببینیم که موتور های جستجو چگونه عمل می کنند!

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

موتور های جستجو را یک کتابخانه دیجیتالی در نظر بگیرید که آن ها به جای ذخیره سازی نسخه های کتاب، نسخه هایی از صفحات وب را در خود ذخیره می کنند.

وقتی شما به دنبال چیزی در موتورهای جستجو می گردید، موتورهای جستجو در بین تمام صفحات وب ذخیره شده خود به دنبال پیدا کردن مناسب ترین نتایج برای شما می باشند که مانند نرم افزار مدیریت کتابخانه آن ها نیز از برنامه ای کاربردی استفاده می کنند که به آن الگوریتم می گویند. تا به الان هیچ کس در خصوص نحوه عملکرد این الگوریتم ها هیچ اطلاعاتی ندارد اما با توجه به رفتار نشان داده از خود ، ما سرنخ هایی در این خصوص به دست آورده ایم.

در زیر به مواردی که در خصوص نحوه چگونگی عملکرد موتورهای جستجو می باشد اشاره می کنیم:

برای اینکه مفید ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم الگوریتم جستجو به عوامل زیادی نگاه می کنند، از جمله کلمه مورد درخواست شما، ارتباط صفحات ، قابلیت استفاده از صفحات، تخصص منابع و مکان و تنظیمات انجام شده شما و … اهمیت هر یک از این موارد بسته به ماهیت سوال شما متفاوت است. به عنوان مثال: تازه بودن محتوا نسبت به تعاریف فرهنگ لغت ، در پاسخ دادن به سوالات در مورد موضوعات جدید اخبار، نقش مهمی ایفا می کند.

گوگل از جمله موتور های جستجو می باشد که ما بیشترین استفاده را از آن داریم که این موضوع بخاطر این است که مطمئن ترین الگوریتم را تاکنون داشته است. موتور های جستجو دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید بهینه سازی سایت خود را برای آن ها نیز انجام دهید.

سئو چطور عمل می کند:

به زبان ساده، با سئو ما می توانیم به موتورهای جستجو نشان دهیم که محتوا سایت ما بهترین محتوا برای موضوع مورد نظر می باشد به این دلیل که تمامی موتورهای جستجو اهداف یکسانی دارند که آن نمایش بهترین و مناسب ترین نتایج به کاربران خود می باشد. نحوه انجام سئو بستگی به موتور جستجوی مورد نظر خود دارد. اگر می خواهید ترافیک بهینه بیشتری به صفحات وب خود وارد کنید پس باید الگوریتم گوگل را به خوبی بشناسیم و از آن به بهترین شکل استفاده کنیم اما اگر میخواهید بازدید ویدیویی بیشتری به خود بگیرید شما می توانید درباره الگوریتم یوتیوب مطالعه نمایید.
چنانچه وقت و حوصله شما یاری مطالعه ادامه این مقاله را نمی دهد شما می توانید ویدیو زیر مشاهده نمایید.

از آنجا که همه ی موتور های جستجو الگوریتم های متفاوتی دارند ما در اینجا نمی توانیم تمامی آن ها را به شما بگوییم. بنابراین در این مقاله تنها ما راجب الگوریتم بزرگترین موتور جستجو یعنی گوگل میپردازیم. Google دارای 92% سهم بازار است. به همین خاطر است که می توانید به جای Bing,DuckDuckGo یا هر موتور جستجوی دیگری ، وب سایت خود را برای Google بهینه کنید.

ایندکس شدن
عملیات ایندکس شدن صفحات

نحوه بهینه سازی برای Google

همه در این خصوص می دانند که حداقل 200 عامل در رتبه بندی سایت ها توسط گوگل تاثیر گذار می باشد. که حتی در سال 2010 صحبت هایی بود که این عوامل به تعداد 10000 مورد نیز رسیده است. هیچ کس در خصوص اینکه این عوامل موثر در رتبه بندی چی هستند اطلاعاتی ندارند اما خب ما برخی از آن ها را می شناسیم. اما چطور؟ برخی از افراد جامعه از جمله ما که همبستگی بین عوامل مختلف و رتبه بندی های گوگل را مطالعه می کنند به نتایج مهمی در این خصوص دست پیدا کرده اند. ما به زودی راجب برخی از این عوامل مهم صحبت خواهیم کرد اما در مرحله اول به یک نکته خیلی مهم توجه نمایید:

گوگل تنها صفحات وب سایت ها را رتبه بندی می کند نه خود وب سایت ها را

فقط به این دلیل که تجارت شما فعالیتی را انجام می دهد این بدین معنی است که نباید تمامی صفحات سایت شما برای نتایج جستجو در مورد همان موضوع فعالیت رتبه بندی شود. شما می توانید از کلید واژه های متفاوت و موضوع های مختلف در صفحات مختلف سایت خود استفاده کنید.

حالا به سراغ برخی از عوامل مهم که رتبه بندی موتورهای جستجو موثر می باشد می رویم و در خصوص آن ها صحبت می کنیم.

خزنده های موتورهای جستجو

در مرحله اول قبل از اینکه گوگل بخواهد رتبه بندی سایت شما را انجام دهد باید متوجه وجود سایت شما شود. گوگل از چندین روش برای شناسایی محتوای جدید در وب استفاده می کند، روش اصلی خزیدن است. به عبارت ساده تر گوگل لینک هایی از صفحات را که قبلا ندیده است را دنبال می کند که به این عمل خزیدن می گویند که برای انجام این کار از یک برنامه کامپیوتری به نام عنکبوت استفاده می کند. تصور کنید صفحه اصلی سایت شما یک بک لینک از سایت دیگر دارد که از قبل در فهرست گوگل قرار دارد. دفعه بعدی که خزنده به سراغ آن سایت می رود آن پیوند را دنبال می کند تا صفحه اصلی سایت شما را کشف کنند و احتمالاً آن را در به فهرست خود اضافه می کند و از آنجا از تمام صفحات وب سایت شما بازدید می کند و صفحات دیگر را نیز به فهرست خود اضافه می کند.

عوامل موثر در رتبه بندی سایت
خزنده های گوگل و ایندکس شدن صفحات
برخی موارد می توانند خزنده های گوگل را مسدود کنند:
پیوند داخلی ضعیف:

گوگل به لینک های داخلی برای خزیدن تمام صفحات سایت شما متکی است. صفحات بدون لینک های داخلی اغلب مورد خزش قرار نمی گیرند.

لینک های داخلی nofollowed :

لینک های داخلی با برچسب های nofollow توسط Google خزیده نمی شوند.

صفحاتی که index نشده اند:

می توانید صفحات سایت خود را از فهرست گوگل با استفاده از یک برچسب noindex یا هدر HTTP حذف کنید. اگر صفحات دیگر در سایت شما فقط دارای لینک های داخلی از صفحات noindexed دارند به احتمال زیاد این صفحات را Google پیدا نخواهد کرد.

دستورات موجود در robots.txt

Robots.txt یک فایل متنی است که به گوگل می گوید کدام یک از صفحات را می تواند بخزد یا کدام یک را نمی تواند در واقع شما می توانید در این قسمت صفحاتی را که میخواهید مسدود شوند را مشخص کنید تا خزنده های گوگل به سراغ آن ها نروند.

اگر شما نگران رعایت کردن هر یک از این موارد هستید می توانید انجام این کار را به ما بسپارید.

حالت دوستی موبایل:

تعداد 63 درصد کاربران اینترنت از طریق موبایل جستجو می کنند و این آمار هر ساله رو به افزایش است. با توجه به این آمار جای تعجب ندارد که گوگل در سال 2016 اعلام کرد ، در نتایج جستجوی تلفن همراه خود فهرست بندی و رتبه بندی صفحات وب سایت ها را انجام خواهد داد. گوگل همچنین در سال 2018 رتبه اول را در فهرست بندی صفحات موبایل به دست آورد ، به این معنی که گوگل در مرحله اول از نسخه موبایل صفحه سایت شما برای فهرست بندی و رتبه بندی استفاده می کند. بخاطر این موضوع برخی اینگونه فکر می کنند که گوگل برای صفحات موبایل و صفحات دسک تاپ ها دو فهرست جداگانه دارد اما اینگونه نیست و تنها یک فهرست وجود دارد. شرکت ADOBE آماری را اعلام کرده است که از هر 10 کاربر ، 8 کاربر بخاطر عدم نمایش مناسب محتوا وبسایت داخل صفحه موبایل خود منصرف شده و از صفحه بیرون می آیند. این مورد موضوع خیلی مهمی است زیرا تمامی موتورهای جستجو سعی در جذب رضایت کاربران خود دارند ، صفحاتی که برای موبایل بهینه سازی نشده اند باعث نارضایتی آن ها می شود و در صورتی که کاربری به صفحه شما ورود کند با توجه به نامناسب بودن ظاهر سایت به سرعت از آن خارج می شود.

شما می توانید سازگار بودن صفحات وبسایت خود را با ابزار تست تلفن همراه Google بررسی کنید تا در صورت ناسازگار بودن صفحات خود نسبت به تغییر آن ها به کمک یک برنامه نویس اقدام نمایید.

بررسی حالت دوستی موبایل
تاثیر حالت دوستی موبایل در رتبه بندی نتایج موتورهای جستجو

سرعت صفحه

سرعت صفحه یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو می باشد اما چرا؟ گوگل همواره در جهت جلب رضایت کاربران خود تلاش می کند ، اگر کاربران روی صفحه ای که در نتایج جستجو نمایش داده می شود کلیک کنند و زمان زیادی برای بارگذاری صفحه طول بکشد، آنها را ناراضی می کند.

برای تست سرعت صفحه سایت خود می توانید از ابزار تست سرعت صفحه گوگل استفاده کنید.

سرعت صفحه
تاثیر سرعت صفحه در نتایج موتورهای جستجو

هدف جستجو

پیدا کردن یک کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی که می خواهید برای آن رتبه بندی کنید آسان است. فقط کافیست عناوین را در keyword research tool جستجو کنید و کلید واژه های مرتبط با موضوع مورد نظر خود را با تعداد جستجو آنها پیدا کنید.

این ابزار به ما کمک می کند که آیا صفحه مورد نظر با کلیدواژه های انتخاب شده با هدف جستجو مطابقت دارد و چه میزان عبارات های مورد نظر توسط کاربران اینترنت جستجو می شود.

برای نشان دادن هدف جستجو به مثال زیر دقت کنید:

در اینجا نتایج جستجو گوگل برای عبارت “slow cooker reciptes” آمده است:

slow cooker reciptes موتورهای جستجو
slow cooker reciptes موتورهای جستجو

این نتایج را با نتایج جستجو “slow cooker” مقایسه می کنیم:

با وجود تشابه بین دو کلمه کلیدی Google دو مجموعه کاملاً متفاوت از نتایج جستجو را نشان می دهد. برای “slow cooker recipes” صفحاتی را نشان می دهند که تعداد زیادی از دستورالعمل های استفاده از آرام پز را نمایش می دهد و برای “slow cooker” لیست محصولات و صفحات فروشگاهی را نشان می دهند. گوگل همواره در حال تفسیر هدف جستجو است و نتایجی را نمایش می دهد که کاربر می خواهد ببیند.

چگونه می توانید برای این امر بهینه شوید؟

به صفحات برتر نتایج جستجو نگاه کنید و سه مورد از اهداف جستجو را شناسایی کنید.

  • نوع محتوا: بیشترین نمایش نتایج داده شده چه صفحاتی هستند ؟ وبلاگ ها، صفحات محصولات، صفحات دسته بندی، صفحات اصلی سایت؟
  • قالب محتوا: آیا گوگل عمدتاً صفحات دستورالعمل ها، لیست مقالات، آموزش ها، مقایسه ها، تیکه های نظرات یا چیز های مشابه را رتبه بندی می کند؟
  • زاویه محتوا : آیا یک موضوع مشترک با یک نقطه فروش منحصر به فرد در صفحات رتبه بندی برتر وجود دارد. اگر اینگونه باشد به شما این بینش را در مورد آنچه ممکن است برای کاربران مهم باشد را به شما بدهد.

فراتر از این شما می توانید وجود یا عدم وجود صفحات در نتایج جستجو را برای حدس زدن و پیدا کردن ویژگی های آن ها بررسی کنید.

برای مثال: اگر نکته ی برجسته ای در نتایج وجود دارد، نشانگر آن است که کاربر به دنبال اطلاعات می گردد.

بیشترین کلمات سرچ شده گوگل در جهان

اگر در خصوص کلمات کلیدی تحقیقات انجام می دهید می توانید برای کلمات کلیدی مورد نظر خود با یا بدون ویژگی های خاص صفحه نتایج در اکسپلورر کلمات کلیدی را فیلتر کنید.

بررسی کلمات کلیدی
بررسی کلمات کلیدی در ابزار ahref

بک لینک

گوگل الگوریتم مهمی به نام Page Rank دارد که تاثیر مهمی در رتبه بندی نتایج جستجو دارد در این الگوریتم بک لینک ها را به عنوان آرا در نظر می گیرید و به طور کلی صفحات با آرا بیشتر رتبه بندی بالاتری را به خود اختصاص می دهند.

این الگوریتم گوگل چگونه شناسایی شده است؟ سال گذشته ، ما تقریباً یک میلیارد صفحه وب را مطالعه کردیم و ارتباط مستقیمی بین دامنه های ارجاع دهنده ( لینک هایی از وب سایت های منحصر به فرد) و ترافیک جستجوی اصلی پیدا کردیم.

تاثیر بک لینک در میزان ترافیک ورودی از موتورهای جستجو
ارتباط تعداد بک لینک با میزان ترافیک ورودی از موتورهای جستجو

به طور خلاصه شما می توانید با استفاده از بک لینک ها برای هرچیز ارزشمندی رتبه بندی کنید. مشکل اساسی اینجاست که ساختن بک لینک ها می تواند چالش برانگیز باشد، بخصوص برای انواع خاصی از محتوا مانند صفحات محصولات.

تاکتیک های زیادی برای لینک سازی وجود دارد اما اگر اخیراً شروع به انجام این کار کرده اید ، نسبت به ساخت بک لینک برای بهترین صفحات سایت خود اقدام کنید. یکی از راهکارهای ساخت بک لینک این است که کلمه کلیدی مورد نظر خود را در Google جستجو کنید. به دنبال صفحاتی باشید که به خوبی شما نیستند. نشانی اینترنتی آن صفحه را در ابزار بک لینک رایگان Ahref تا 100 بک لینک برتر آن را ببینید.

به سراغ سایت های بک لینک دهنده بروید و برتری محتوای سایت خود را برای آن ها اثبات کنید و از آن ها بخواهید که به سایت شما بک لینک دهند. از این تکنیک به عنوان تکنیک آسمان خراش یاد می شود.

اعتبار بک لینک

تمامی بک لینک های موجود دارای اعتبار و وزن یکسانی نیستند بعضی وزن یا اعتبار بیشتری نسبت به دیگر بک لینک های می باشد که این موضوع اساس کار PageRank می باشد. به طور کلی بک لینک های صفحات دارای اعتبار بالا نسبت به صفحات با اعتبار کم قوی تر هستند. متاسفانه Google نمرات PageRank بعد از مدتی دیگر به صورت عمومی نمایش نداد به همین خاطر امکان مشاهده اینکه اعتبار یک صفحه از نظر گوگل چقدر است دیگر وجود ندارد. خوشبختانه معیار مشابهی توسط ابزار ahrefs وجود دارد که به رتبه بندی آدرس های اینترنتی کمک می کند.. مقیاس رتبه بندی در این ابزار بین عدد 0-100 می باشد و کمیت و کیفیت لینک دهنده های یک صفحه وب را در نظر می گیرد. وقتی رابطه بین دامنه و ترافیک ارگانیک آن را بررسی کردیم به ارتباطی بین این دو دست پیدا کردیم. وقتی که شما بک لینک می سازید برای محتوای خود، شما باید لینک ها را از صفحات قوی نسبت به ضعیف در اولویت قرار دهید. که می توانید مقدار اعتبار بک لینک های سایت رقیب را در ابزار ahrefs مشاهده نمایید و از آنها استفاده کنید. البته ساخت بک لینک تنها راه افزایش اعتبار یک صفحه نیست.

رتبه بندی URL همچنین لینک سازی های داخلی را نیز در نظر می گیرد به این معنی که لینک های از سایر صفحات یک سایت به اعتبار آن صفحه کمک می کند. اگر می خواهید اعتبار یک صفحه را افزایش دهید شما نیز می توانید از صفحات داخلی سایت که اعتبار بالاتری دارند به صفحه جدید لینک دهید تا اعتبار آن نیز افزایش پیدا کند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.