سئو تکنیکال چیست و آموزش 8 تکنیک آن

سئو تکنیکال
در این مقاله بخوانید

چطور یک سایت رتبه اول گوگل را در اختیار دارد؟ آیا تنها با قرار دادن محتوا و رعایت نکات سئو داخلی و خارجی می توان به نتیجه اول در کلمات کلیدی رسید؟ متاسفانه در جواب به این سوال باید بگوییم خیر؛ به غیر از سئو داخلی و خارجی، سئو تکنیکال نیز وجود دارد. کاربرد سئوتکنیکال آماده کردن سایت برای خزش شدن توسط ربات های گوگل است، ربات های گوگل شاید با در نظر گرفتن تعداد کلمه های یک مقاله، تراکم کلمه کلیدی و موارد این چنینی به صفحه شما امتیازی دهند اما به طور کلی محتوای سایت را نمی فهمند و این مسئولیت بر عهده سئو تکنیکال است که با بهره‌گیری از تکنیک هایی این امکان را فراهم کند.

خیلی از افراد تنها با شنیدن کلمه تکنیکال با خود خیال می کنند باید به سمت فتح دره های کد نویسی بروند اما در واقع سئو تکنیکال یک سری قواعد است که با رعایت آن ها سایت شما توسط روبات های گوگل راحت تر خزش می شود. از کار هایی که در راستای سئو تکنیکال می بایستی انجام داد می توان به جلوگیری از محتوای تکراری، ایجاد سایت مپ، افزایش سرعت سایت، ریسپانسیو بودن سایت ، تهیه ssl برای سایت، نصب amp، اضافه کردن استراکچر دیتا، breadcrumb و… اشاره کرد. اگر بخواهیم به صورت کاربردی وظیفه سئو تکنیکال را تعریف کنیم می توانیم بگوییم: «سئو تکنیکال درک سایت شما را برای ربات ها آسان تر و سریع تر می کند و به آن ها اطمینان بدهد سایت شما به کاربران گوگل آسیبی وارد نمی کند و قصد فریب آن ها را ندارد.» مثلا با بهره گیری از سایت مپ، می توانید برای ربات ها تعریف کنید که ارزش یک صفحه خاص چقدر بوده و هر چند وقت یکبار این صفحه به رورزسانی می شود، به این صورت با توجه به زمان مشخص شده ربات ها به سایت شما سر می زنند. در ادامه بیشتر راجع به سایت مپ و دیگر تکنیک ها صحبت خواهیم کرد.

نبرد میان دو محتوای تکراری

فرض کنید به اشتباه دو مقاله وبسایت شما از نظر عنوان و تگ ها یکسان است یا دارای متن شبیه به هم هستند یا که اصلا دو بار یک محتوا را منتشر کرده اید. اولین ضرر آن برای سئو سایت شما تقابل آن دو مقاله برای یک کلمه کلیدی است و مهم ترین ایراد افت شدید رتبه سایت شما است زیرا گوگل این موضوع را به عنوان یک تخلف قلمداد می کند. برای رفع این مشکل برای صفحه هایی که محتوا یکسانی دارند می توانید از تگ لینک canonical استفاده کنید.

 

تصور کنید ربات های جستجو وارد صفحه سایت شما شده اند، اگر سایت شما کوچک باشد کمی در صفحه های محتلف می گردند و راه خودشان را پیدا می کنند
سایت مپ

ایجاد سایت مپ

تصور کنید ربات های جستجو وارد صفحه سایت شما شده اند، اگر سایت شما کوچک باشد کمی در صفحه های محتلف می گردند و راه خودشان را پیدا می کنند اما تصور کنید سایت شما بزرگ باشد، آن وقت شاید حتی این ربات ها بعضی از صفحات سایت شما را بررسی نکنند. سایت مپ در واقع نقشه ای است که مکان صفحه های شما در آن مشخص است. می توان سایت مپ را جز مهم ترین قسمت های سئو تکنیکال دانست، همچنین می توان در سایت مپ اطلاعاتی همچون:

1. آخرین بار به روزرسانی شدن یک صفحه

2. ارزش آن صفحه خاص برای شما (از 0 تا 1 می توان برای صفحه ارزش تعیین کرد)

3. هر چند وقت یکبار این صفحه به روزرسانی می شود.

افزایش سرعت سایت

سرعت بالای سایت برای گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، افزایش سرعت سایت از مهم ترین عوامل برای افزایش رتبه سایت است. lcp و fcp از الگوریتمی هایی هستند که فاکتور ارزیابی آن ها سرعت لود شدن فایل های سایت شما است. همچنین از مهم ترین فاکتور های سئو تکنیکال افزایش سرعت یک وبسایت می باشد، برای افزایش سرعت سایت کار هایی نظیر:

1. کاهش حجم عکس های سایت

2. استفاده از هاستی با سرعت بالا

3. فشرده کردن سایت با استفاده از GZIP

4. کاهش کد های css و html و javascript بیش از حد و اضافه سایت

اهمیت ریسپانسیو بودن سایت در سئو تکنیکال

ریسپانسیو بودن یعنی، در زمانی که با گوشی وارد یک وبسایت می شویم به تناسب اندازه گوشی صفحه سایت کوچک شود. برای همه ما پیش آمده که بعد از وارد شدن به یک وب سایت متوجه شده ایم که طراحی سایت مورد نظر، متناسب با صفحه گوشی ما نیست و در اغلب مواقع از سایت خارج شده ایم. شاید بحث ریسپانسیو بودن یک سایت برای گوشی در گذشته نه چندان دور اصلا اهمیتی نداشت، اما اکنون اغلب کاربران از تلفن همراه برای جستجو در وب استفاده می کنند و گوگل هم با معرفی الگوریتم mobile-first indexing خود به تمامی وبمستران نشان داد که ارزش یک سایت ریسپانسیو برای گوگل از یک سایت مناسب سیستم ویندوزی بیشتر است، در واقع عملکرد الگوریتم mobile-first indexing نشان داد که گوگل نسخه تلفن همراه را خزش و ایندکس می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله الگوریتم Mobile first indexing چیست را مطالعه فرمایید.

 

ریسپانسیو بودن یعنی، در زمانی که با گوشی وارد یک وبسایت می شویم به تناسب اندازه گوشی صفحه سایت کوچک شود

Ssl چیست و اهمیت داشتن آن برای سایت و در سئو تکنیکال چقدر است؟

ارزش ssl را بهتر است این گونه توصیف کنیم، اگر سایت شما ssl نداشته باشد و کاربر تلاش کند وارد سایت شما شود با اروری روبرو می شود که سایت شما امن نیست. Ssl خلاصه شده عبارت Secure Sockets Layer به معنای لایه اتصال امن است، در واقع ssl این آسایش را برای ما فراهم می کند که هکر ها اطلاعات شما را نمی توانند بدزدند و با خیال راحت، اطلاعاتی که لازم است را می توانید به سایت انتقال دهید. اس اس ال در واقع با رمزگذاری اطلاعات رد و بدل شده میان کاربر و سایت یک بستر امن را برای کاربر فراهم می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله تفاوت ها و برتری های پروتکل HTTPS نسبت به HTTP را مطالعه کنید.

 

یک وبسایت با ssl در مقابل یک وبسایت بدون ssl

نصب amp برای افزایش حیرت انگیز سرعت سایت در نسخه موبایل

با بهره گیری از amp سرعت لودینگ سایت شما در نسخه موبایل چند برابر می شود ، در حدی که یک سایت معمولی در نسخه گوشی 6 الی 8 ثانیه زمان لود شدن بود در نسخه amp تنها یک ثانیه زمان لازم دارد.
این افزایش سرعت به دلیل کاهش کد های html، css و java است که amp تا حد امکان این کد ها را کم کرده و سرعت بارگذاری سایت را افزایش می دهد.

اضافه کردن استراکچر دیتا

همانطور که در بالا گفتیم ربات های گوگل به وسیله بعضی فاکتور ها سایت شما را بررسی می کنند و به آن یک امتیاز و رتبه می دهند، اما مفهوم کلی سایت شما را متوجه نمی شوند و شما با بهره گیری از کد های استراکچر دیتا این مفهوم را برای ربات ها قابل درک می کنید. مهم ترین مرجع این کد ها سایت schema.org است که تمامی این کد ها را در خود همانند یک کتابخانه به کاربران ارائه می کند.

Breadcrumb یا خرده نان های نشان دهنده مسیر

Breadcrumb به کاربر نشان می دهد دقیقا چه مسیری را طی کرده است و در کجای سایت قرار دارد همانند عکس زیر که مسیر کاربر در سایت داناپیوست طی کرده یا در آن قرار گرفته است را نشان می دهد.

 

مسیر کاربر در سایت داناپیوست طی کرده یا در آن قرار گرفته است را نشان می دهد.
مسیر کاربر در داناپیوست

سخن آخر

سئو تکنیکال در افزایش رتبه سایت و همینطور راحت کردن امر خزش و ایندکس ربات ها تاثیر بسیار بالایی دارد و نتیجه امتیاز اضافی این ربات ها به سایت شما است. همیشه به یاد داشته باشید که محتوا پادشاه است اما برای نشان دادن محتوایی که برای تولید آن زحمت کشیده شده است، باید قواعدی را نیز رعایت کرد. الگوریتم های گوگل هر روز در حال آپدیت شدن هستند و برای موفق بودن سئو سایت باید از این الگوریتم ها اطلاع داشته باشید، برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.