سئوی محلی و مزایای ثبت مکان در نقشه گوگل

چگونه مکان خود را در گوگل مپ ثبت کنیم؟
گوگل مپ تاثیر مستقیمی به روی سئوی محلی و دیده شدن کسب‌وکارتان دارد. افزودن محل کسب‌وکارتان به نقشه گوگل، سبب می شود تا اطلاعات کسب و کار شما در نتایج جستجو و اپلیکیشن و سایت Google Maps برای کاربر نمایش داده شود. با دیده شدن کسب وکار شما در گوگل مپ، اعتبار کسب وکارتان در اینترنت بیشتر شده و در صورت داشتن وب سایت سبب بهبود سئو و رتبه سایت شما نیز خواهد شد.
در این مقاله بخوانید

گوگل م‍‍پ به شما این امکان را می‌دهد تا به صورت کاملا رایگان (حتی بدون داشتن وب سایت)، اطلاعات کاربردی کسب وکارتان را در صفحه اول گوگل به نمایش بگذارید. گوگل به منظور توسعه و ارتقا کسب وکارهای متفاوت در سراسر دنیا امکانات قابل توجهی در اختیار کاربران قرار داده است.

گوگل م‍‍پ یکی از مطرح ترین خدمات کاربردی گوگل است. راه حل اصولی برای ثبت موقعیت و اطلاعات کسب وکارها، استفاده از سرویس Google My Business است. گوگل بیزنس مانند بسیاری از خدمات گوگل برای کاربران ایرانی تحریم و قابل استفاده نیست. سرویس Google Map به عنوان راه‌حل جایگزین مطرح می‌شود. ما قصد داریم در این مقاله چگونگی ثبت مکان در گوگل م‍‍پ را به صورت تصویری آموزش داده و کمی هم از مزایای ثبت محل در گوگل م‍‍پ صحبت کنیم.

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ

اولین قدم برای ثبت محل کار یا وب سایتتان در نقشه گوگل، وارد شدن به آدرس Google Maps است.

تصویری از محیط گوگل مپ
آموزش ثبت سایت در گوگل مپ و تعیین مکان شرکت یا کسب وکار مد نظر.

برای ثبت مکان خود در سرویس گوگل م‍‍پ، پیش از هر چیزی نیاز به اکانت جیمیل دارید. اگر اکانت Gmail ندارید، بهتر است ابتدا یک اکانت Gmail برای خود بسازید

ابتدا وارد گوگل م‍‍پ شوید و با کلیک و کشیدن ماوس، در نقشه جابه جا شوید. سپس موقعیت محلی که میخواهید ثبت کنید را مشخص سازید.

حرکت دادن موس به روی نقشه و انتخاب موقعیت دلخواه
علامت گذاری و انتخاب موقعیت دلخواه به روی نقشه و ثبت آن در گوگل مپ

پس از پیدا کردن مکان مد نظر خود، به روی منوی سمت چپ کلیک کنید. سپس گزینه Add a missing place را انتخاب کنید.

مشخص کردن موقعیت مکانی دقیق و انتخاب آن
انتخاب موقعیت مکانی و کلیک گزینه add a place و ثبت موقعیت مکانی مد نظر در گوگل مپ.

با اینتخاب این گزینه، فرم اطلاعات به همراه یک مارکر به روی نقشه ظاهر می‌شوند.

در این مرحله به روی محل مد نظر خود، مارکر را قرار دهید. با حرکت دادن نشانه و قراردادن آن به روی مکان مورد نظرتان، در فیلد آدرس فرم، به طور خودکار آدرس انتخابی شما نوشته می شود. (البته این آدرس کلی است و شما میتوانید آدرس محل خود را به صورت دقیق بازنویسی کنید)

اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت مکان در گوگل مپ

حال می بایست اطلاعات لازم را در این فرم پر کنید. فرم شامل بخش‌های زیر است:

 • نام (این فیلد می‌تواند نام تجاری، شعار تبلیغاتی یا کلمه کلیدی مورد نظرتان باشد)
 • آدرس (در این قسمت می‌توانید آدرس محل مورد نظرتان را ثبت کنید)
 • حوزه فعالیت یا دسته بندی (در این باکس می‌توانید فعالیت تجاری خود را انتخاب و ثبت کنید)
 • شماره تماس (شماره تلفن محل کار خود را ثبت کنید)
 • آدرس و نشانی وب سایت (آدرس وب سایت خود را ثبت کنید)
 • ساعات کاری مرکز (در این باکس ساعات کاری مجموعه خود را بر اساس روز تعیین و مشخص کنید)
تکمیل اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت نقشه در گوگل
پر کردن فیلد‌های مورد نیاز جهت تکمیل اطلاعات گوگل مپ کسب وکار و… .

خب با وارد کردن اطلاعات در این فرم تقریبا به پایان کار رسیده اید. پیشنهاد میکنیم اطلاعاتی که وارد کرده اید را بار دیگر مرور کنید تا هیچ اشتباه تایپی نداشته باشید. پس از صحت و اطمینان از اطلاعات به روی گزینه submit کلیک کنید.

و تمام!

محل کسب و کار شما اکنون به روی نقشه گوگل ثبت شده است. تنها کافی است منتظر باشید تا اوپراتورهای گوگل اطلاعاتتان را تایید کنند. فراموش نکنید بررسی درخواست شما ممکن است حداکثر تا 15 روز طول بکشد. بعد از آن که مکان شرکتتان در گوگل مپ و نتایج جستجو ظاهر شد میتوانید تصاویر مرتبط با حوزه کاری و شرکت خود را به آن اضافه کنید. برای انجام اینکار تنها نام شرکت خود را در گوگل جستجو کنید. پس از مشاهده اطلاعاتتان، گزینه add photos را انتخاب و تصاویر مد نظرتان را آپلود کنید.

تغییر قوانین گوگل در گوگل مپ

گوگل مپ آژانس آنلاین بازاریابی دانا پیوست
نقشه گوگل آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست

البته با تغییر قوانین گوگل به سمت استفاده از تصاویر واقعی به جای ابزار Google Map Maker، اگر قصد دارید تصویری از لوگوی شرکتتان را آپلود کنید. احتمال این که تصویرتان توسط گوگل تایید نشود، زیاد است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از تصاویر واقعی محیط کارتان استفاده کرده. شما می‌توانید تصویری از تماس ساختمانی مجموعه خود به همراه لوگو برای راحتی و آسان تر شدن روند یافتن شما توسط کاربران، آپلود کنید.

همانطور که می‌دانید، ثبت مکان در گوگل م‍‍پ می‌تواند در میزان فروش شما موثر باشد. اما هزاران روش دیگر نیز وجود دارد که شما از آن بی‌خبرید! راه حل ساده است، می توانید با مطالعه مقاله‌های کاربردی دانا دانش خود را افزایش داده و از آموزش های رایگان ما بهره ببرید.

مزایای ثبت نقشه در گوگل مپ

همانطور که در مقالات دیگر دانا در رابطه با سئو سایت صحبت کرده ایم. الگوریتم های گوگل به شکلی تنظیم شده اند که نتایج را مطابق با محل شما، برایتان به نمایش می‌گذارند.

برای مثال وقتی کلمه هتل را جستجو کنید، بهترین و نزدیک‌ترین هتل ها بریتان نمایش داده می‌شود. همین موضوع سبب شد تا مفهومی به اسم سئوی محلی یا Local Seo پدیدار شود. رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا جستجو‌های مرتبط با یک شهر یا حتی منطقه خود داشته باشید. بهتر است بدانید نزدیک به 20 الی 30 درصد از کوئری‌های جستجو، شامل کلمات کلیدی مرتبط با یک مکان خاص هستند. آن‌ها به قصد جستجوی محلی صورت می‌گیرند.

زمانی که من کلمه هتل را جستجو می‌کنم، بهترین و نزدیک‌ترین هتل‌ها به من در نقشه نمایش داده می‌شوند.

افزایش اعتبار و رتبه سایت با ثبت موقعیت در نقشه گوگل

اضافه کردن محل به گوگل، باعث می‌شود اگر نام شرکت، فروشگاه و… شما و یا خدماتتان شما در گوگل جستجو شود. در نتایج جستجو و اپلیکیشن و سایت Google Maps، اطلاعات کسب و کار شما برای کاربر نمایش داده شود.

این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد:

 • نام مکان فروشگاه یا کسب و کار شما
 • تصاویر فضای بیرونی و داخلی مجموعه
 • آدرس سایت و شماره تلفن شرکت یا فروشگاه
 • ساعت کاری و تعیین روزهای فعالیت مجموعه
 • راه های دسترسی و مسیر یابی
 • نمایش لوکیشن به روی نقشه
 • عکس های 360 درجه گوگل
 • کامنت و نظرات مردم در مورد نوع کسب وکار

با توجه به الگوریتم کبوتر گوگل، نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی یکسان در مکان‌های جغرافیایی گوناگون با هدف نمایش نزدیکترین کسب و کار به کاربر متفاوت خواهد بود.

بنابراین با اضافه کردن مکان به نقشه گوگل اعتبار شما در اینترنت بیشتر شده و در صورت داشتن وب سایت سبب بهبود سئو و رتبه سایت شما نیز خواهد شد.

سخن پایانی

استفاده از سرویس گوگل م‍‍پ، تاثیر مستقیمی به روی سئوی محلی و دیده شدن کسب وکار شما در نتایج جستجو دارد. الخصوص برای کسب‌وکارهایی که به طور مستقیم و حضوری با مخاطب های خود در تماس هستند.

همچنین، نمایش دادن کسب وکار ها در نتایج جستجو این پیام را به کاربران داد که با کسب وکاری معتبر سروکار دارند. ثبت مکان در گوگل مپ، مطمعنا میزان دسترسی و اعتماد کاربران به تجارت و وب سایت شما را دوچندان می‌کند. پس اگر تا به امروز شرکت خود را در نقشه گوگل ثبت نکرده اید. دست به کار شده و شرکت خود را ثبت کنید. ما نحوه انجام این کار را به طور کامل هم در پست اینستاگرام با عنوان جات تو گوگل خالیه دانا پیوست به طور خلاصه و هم در این مقاله برایتان شرح دادیم. البته اگر وقت و زمان کافی انجام این کار را در اختیار ندارید، می توانید از خدمات آژانس آنلاین مارکتینگ دانا پیوست برای ثبت مکان خود در گوگل مپ بهرمند شوید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.