طراحی وب سایت با سیستم مدیریت محتوا اختصاصی یا آماده؟

تفاوت سیستم مدیریت محتوا
کسب و کار ها در ابتدای راه اندازی سایت با این سوال بزرگ مواجه هستند که طراحی سایت با زبان برنامه نویسی اختصاصی بهتر است یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) آماده؟ میشود گفت موارد زیادی هستند که در نظر گرفتن و بررسی تک تکشان در تصمیم گیری تاثر گذار هستند. المان هایی مانند هزینه و زمان راه اندازی سایت، میزان قابلیت شخصی سازی سایت، امکان بروز رسانی در آینده و ارتقا سایت مواردی هستند که پیش از طراحی سایت حتما باید بررسی شوند. 
در این مقاله بخوانید

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS همان سیستم مدیریت محتوا است که برای طراحی و مدیریت یک سایت دو گزینه پیش روی طراحان و کارفرمایان قرار می دهد. CMS با عناوین دیگری مانند Web Content Management یا به اختصار WCM و همچنین Digital Experience Platform یا به اختصار DXP نیز شناخته می شوند.

CMS اختصاصی: طراحی وب سایت به صورت اختصاصی است و برای هر دو بخش ظاهر وب سایت (Front-End) و سیستم فنی (Backend) اختصاصی کد زده می شود. نیاز به داشتن دانش زبان های برنامه نویسی و فریمورک ها و تکنولوژی های متفاوت است. سیستم های مدیریت محتوا اختصاصی بر اساس نیاز شما طراحی و ساخته می شوند و در صورتی که شما بخواهید ویژگی جدیدی به وب سایت خود اضافه کنید، با کمک کد زدن این کار امکان پذیر است. به عنوان مثال سیستم های اختصاصی با فریمورک های چون لاراول، پایتون، انگولار، ASP.NET و… همگی در دسته چارچوب های نرم افزاری طراحی و اجرا می شوند.

CMS های آماده: این دسته از سیستم های مدیریت محتوا بیشتر مبنی بر ماژول ها هستند تا کدنویسی! هر شخصی بدون داشتن دانش برنامه نویسی می تواند یک سیستم مدیریت محتوا را مدیریت کند. امروزه انواع سیستم مدیریت محتوا آماده همانند دروپال، جوملا، پرستاشاپ، دات نت نیوک، Weebly، Wix و… مهم ترین آن ها وردپرس در اختیار عموم قرار گرفته است که بیش از 80 درصد از وب سایت ها با سیستم مدیریت محتوا وردپرس ایجاد شده اند.

CMS آماده و اختصاصی
تفاوت روند کار سیستم مدیریت محتوا آماده و اختصاصی و آماده سازی هر دو و در نتیجه دریافت خروجی برای کاربران در تمامی دستگاه های نمایشگر

مقایسه سایت های اختصاصی و سیستم های مدیریت محتوای آماده

امنیت سایت اختصاصی بیشتر است یا CMS ؟

یکی از مهمترین مزیت سایت های اختصاصی امنیت بالاتر آن ها نسبت به سیستم های آماده است. با توجه به این که این سایت ها توسط یک تیم به صورت اختصاصی توسعه داده می شوند، امکان وجود حفره های امنیتی بسیار کم و یا نادر است. البته فراموش نکنید تضمین امنیت اینگونه سیستم ها به تجربه و کارایی توسعه دهنده ها وابسته است. لازم به ذکر هست که برای بروزرسانی این دسته از سایت ها باید تیم متخصص داشته باشید که دائما این اپدیت ها را انجام دهند. همین مساله می تواند مشکل اصلی سایت های اختصاصی باشد چرا که هزینه بالای نگهداری را به همراه دارند.

این جمله زیاد شنیده می شود که سایت هایی که با سیستم های مدیریت محتوا آماده طراحی می شوند امنیت پایینی دارند. در پاسخ به این مساله باید گفت انتخاب بهترین CMS این مشکل را به حداقل می رساند. همانطور که گفته شد 80 درصد سایت ها با وردپرس طراحی شدند. همین داده نشان دهنده کیفیت و رضایت بالای مالکان این سایت ها است. وردپرس کد متن باز است و دائما توسط توسعه دهنده ها بروزرسانی و ارتقا داده می شود. همین موضوع امتیاز بسیار ویژه ای است که کم کمی کند حفره های امنیتی پیدا و مسدود شوند. بنابراین با حداقل هزینه و بدون نیاز به تیم توسعه دهنده می توانید یک سایت بروز با امنیت بالا داشته باشید

سرعت بالاتر

با توجه به این موضوع که CMS های اختصاصی از پایه کد نویسی می شوند، بر خلاف سیستم های مدیریت محتوا دیگر شاهد کدهای اضافی در صفحات وب سایت و دیتابیس خود نخواهیم بود، همین عمل موجب سبک تر بودن سیستم، کمتر بودن کدها، بهبود سرعت و بهره وری صفحات وب سایتمان می شود.

شخصی سازی اختصاصی

در اینگونه سیستم های مدیریت محتوا، دیگر شما محدود به انتخاب افزونه یا پلاگین های خاصی نبوده و توسعه دهنده وب سایتتان هر آن چه نیاز دارید مطابق با سلیقه و خواسته شما پیاده سازی و اجرا می کند.

(به این دلیل که در CMSهای اختصاصی از افزونه های گوناگون با توسعه دهندگان متفاوت استفاده نمی شود، امنیت بالاتر رفته و امکان بروز مشکل به شدت کمتر می شود.)

زمان بر بودن

از انجایی که اینگونه از سیتم های مدیریت محتوا می بایست توسط یک تیم یا فرد توسعه دهنده از پایه پیاده سازی شوند، نیاز به زمان زیادی دارند.

هزینه پشتیبانی زیاد و دائمی

اگر فردی که از سایت اختصاصی استفاده می کند، اطلاعاتی در رابطه با برنامه نویسی نداشته باشد، برخلاف CMSهای آماده برای ایجاد هرگونه تغییری می بایست با فرد یا تیم توسعه دهنده مراجعه کند. علاوه بر این ها ساخت یک سیستم مدیریت محتوا از صفر وقت و هزینه و تخصص زیادی را نیاز داشته و برای رفع باگ ها و آپدیت وب سایت مجبور به پرداخت هزینه ای دوباره به تیم می باشند.

مزایا و معایب سیستم های مدیریت محتوا آماده

CMSهای آماده الخصوص وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا رایگان و فوق پیشرفته برای ایجاد انواع وب سایت و بلاگ های آموزشی، تجاری، علمی و حتی اداری است که در 27 می سال 2003 شکل گرفته است.

رایگان و بدون هزینه

این دسته از سستم های مدیریت محتوا رایگان و اپن سورس هستند. وجود آپدیت های مداوم و ساده، پوسته و قالب های رایگان وفراوان، انواع مختلف پلاگین و افزونه های مفید، قابلیت انتشار مطالب بنا بر استانداردهای سئو همگی از جمله مزیت های این دسته از CMSها هستند.

 اپن سورس بودن یا متن باز

واژه اپن سورس اساسا به چیزی اطلاق می شود که امکان توسعه و ویرایش آن برای همه فراهم است، چرا که طراحی آن در دسترس عموم قرار دارد. امروزه در پروژه ها، محصولات و نوآوری های اپن سورس، اصولی همچون تبادل باز و ساخت سریع نمونه های (MVP) مورد احترام قرار می گیرد.

آپدیت ها و پشتیبانی مداوم

این سیستم هر ازگاهی آتپدیتی منتشر می کنند که رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته و سبب بهبود سطح امنیت، بهینه سازی محیط کاربری، اضافه شدن ویژگی های جدید و… می شود. به همین دلیل سایت های ورپرسی یا… همیشه پتانسیل بالایی برای پیشرفت و به روز بودن دارند.

هزینه و زمان کمتر نسبت به CMS های اختصاصی

در سیستم های مدیریت محتوای آماده نیازی به پرداخت هزینه نبوده و آن جایی از کیفیت نسبی خوبی برخوردار هستند، خواهان زیادی در سراسر دنیا دارند.

امنیت پایین

از آنجایی که این گونه سیستم ها منبع باز هستند، هر کسی می تواند به کدهای آن دسترسی پیدا کرده و آسیب جدی به وب سایت و کسب و کارتان بزند.

سرعت پایین

از آنجایی سیستم وردپرسی در دسترس میلیون ها کاربر قرار دارد. امکان دسترسی به کدهای پایه آن از جنس clunky هستند در این سیستم وجود نخواهد داشت. عدم دسترسی به این جنس کد‌ها مطمئنا سرعت بارگذاری و سئو سایت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد و باعث کندی نسبتا محسوسی می‌شود.

معروفترین CMS های آماده

وب سایت معروف Wappalyzer یکی از معتبرترین وب سایت ها در زمینه آنالیز و بررسی انواع فریم ورک ها و CMS های آماده است.

سیستم های مدیریت محتوا
معروفترین سیستم های مدیریت محتوا آماده جهت طراحی و اجرای انواع وب سایت

بین کدنویسی اختصاصی و سیستم مدیریت محتوا کدام گزینه را انتخاب کنیم؟

از آنجایی که بیشتر از یک چارچوب و یا CMS آماده وجود دارد، ابتدا به سوالات زیر پاسح داده سپس سیستم مد نظر و مناسب کسب و کارتان را انتخاب کنید.

  1. چه مقدار زمان می خواهید صرف کنید؟
  2. در چه حوزه ای می خواهید فعالیت خود را شروع کنید و انعطف پذیری پروژه چقدر برایتان مهم است؟
  3. در زمان اتمام پروژه چه مقدار هزینه ای میخواهید دریافت کنید؟
  4. محیط میزبان یا هاستینگ چقدر برایتان مهم است؟

فراموش نکنید برای کاربران و مشتری مهم نیست که شما از چه ابزاری استفاده میکنید، آن چه که اهمیت دارد این است که به هدف خود یعنی فروش و پیشرفت کسب و کارشان برسند. با این حال انتخاب با شماست!

سخن آخر و نتیجه گیری

هر کدام از سیستم های مدیریت محتوا آماده و یا اختصاصی مزیت ها و معایب مختص به خود را دارند. انتخاب بین CMSهای آماده اختصاصی بستگی به نوع کسب و کار شما داشته و قبل از انتخاب و طراحی سایت می بایست بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست تماس بگیرید زیرا کارشناسان مجموعه آماده ارائه انواع خدمات در زمینه طراحی سایت و توسعه وب سایت شما را دارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.