تجربه کاربری یکی از عوامل جدید رتبه بندی گوگل

گوگل وب ویتال
در این مقاله بخوانید

رابط کاربری پر اهمیت ترین عامل تاثیر گذار

در ابتدای سال 2010 گوگل سرعت سایت را به عنوان یکی از اصلی ترین المان های تعیین جایگاه قرار می دهد. و در سال 2018 سرعت صفحه در نتایج جستجوی تلفن همراه، به عنوان یکی از فاکتور های مهم تعیین رتبه سایت شناخته می شود. اما در حال حاضر گوگل با به روزرسانی جدید الگوریتم خود صفحه ای جدید از این قوانین را پدیدار کرد. این الگوریتم در واقع تمام ویژگی های قدیم الگوریتم های گوگل و حتی الگوریتم های جدید، به همراه فاکتورهای تجربه کاربری را در خود جای داده است.

حال این سوال پیش می آید که این الگوریتم چگونه کار می کند؟

در دنیای حاضر، هر زمان که نیاز داشته باشیم کلمه ای را سرچ کرده و بر روی یکی از نتایج کلیک می کنیم و بلافاصله صفحه مربوطه برایمان باز می شود. اما در پشت پرده همگی می دانیم که این امر یک رویاست. در طی گذشت این سالها، دنیای وب گسترش یافته و روز به روز با تغییر زبان جاوا اسکریپت بارگذاری صفحات پیچیده تر شده است. با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، بارگذاری یک صفحه وب با هاست قدرتمند و اینترنت پر سرعت نیز می تواند سخت و طاقت فرسا باشد. منتظر ماندن کاربران برای بارگیری صفحات مختلف سبب کلافه شدن آنها می شود. نیازی نیست یادآوری کنیم که گاهی با یک کلیک می توانیم وارد صفحه ای اشتباه شده و باعث ایجاد استرس برای خود شویم. سالهای متمادی وقتی حرف بهینه سازی سایت به میان می آمد، بهینه سازی عملکرد وب سایت ها بیشتر به معنای بهینه سازی سرعت بود. اما اکنون سرعت بارگذاری صفحه فقط یکی از چند فاکتور تعیین کننده رتبه بندی است. اما فاکتورهای دیگر به مراتب پیچیده ترن، چرا که تمام تجربه جستجوی یک کاربر برگرفته از تمام عملکردهای بهینه سازی است که ما انجام می دهیم. ممکن است ما فکر کنیم که از همه نظر سایتمان را بهینه کرده ایم، اما در واقعیت نیز اینطور است؟ برای دست یافتن به پاسخی صحیح در رابطه با تعیین سرعت سایت بهتر است نگاهی جدی به مبحث تجربه کاربری صفحه بیاندازیم. ” به گفته گوگل، وارد شدن کاربر به صفحه ای از وب سایت و رضایت او، سبب می شود تا کاربر تعامل عمیق تری داشته باشد و در صفحه ماندگار شود، ولی در مقابل یک تجربه بد هنگام ورود به صفحه باعث می شود تا کاربر از سایت بیرون رفته و اطلاعات ارزشمندی که برایش زحمت کشیده شده را نبیند. ”

Core Web Vital را انتخاب کنید!

در اوایل ماه مه سال 2020، گوگل اعلام کرد که سایت وب ویتال، مجموعه ای کامل از تمامی فاکتورهای مهم در تعیین رتبه بندی سایت، جهت کمک به هر کسی برای بهبود تجربه کاربری صفحه سایت خود ایجاد کرده است. در بین این فاکتورها، المان هایی وجود دارد که لازم است صاحب سایت به آنها توجه داشته باشد. طبق گفته گوگل، “Core Web Vital” مجموعه ای کامل از المان های کاربر محور در دنیای واقعی است که به فهمیدن فاکتور های مهم تجربه کاربری کمک می کند.” هر قسمت از CORE WEB VITAL، به بخش خاصی از پازل تجربه کاربری صفحه نگاه می کند، و با بهم پیوستن این المان ها میتواند به خوبی تجربه کاربر در مواجه با سایت را درک کند. Core Web Vital در تمامی ابزار های گوگل که مسئول بررسی تجربه کاربری صفحه هستند، در دسترس است. Core Web Vital به مرور و با گذشت زمان تکامل یافته و موارد جدیدی به آن اضافه می شود. در سال 2020، گوگل سه عامل مهم را شناسایی کرد:

 • مدت زمان بارگذاری صفحه
 • تعامل کاربر و سایت
 • تداوم حضور کاربر در سایت
 Core Web Vital عوامل تاثیر گذار جدید در رتبه بندی سایت
سه عامل جدید تاثیر گذار در رتبه بندی سایت
این سه عامل، با سه فاکتور جدید گوگل مطابقت دارند:
 1. LCP مخفف کلمه Largest Concertful Paint یا زمان بارگیری بزرگترین المان محتوایی: این فاکتور نشان می دهد چه مدت زمان طول می کشد تا بزرگترین المان محتوایی که در وب مشاهده می کنید بارگیری شود.
 2. FID یا تأخیر در وارد شدن: FID بررسی می کند چه مدت زمانی طول می کشد تا پس از کلیک کاربر بر روی دکمه، مرورگر به تعاملی که کاربر ایجاد کرده است پاسخ دهد.
 3. CLS یا تغییر مکان لینک ها: این فاکتور جدید درصد جابه جایی صفحه، هنگام کلیک کاربر بر روی لینک را نشان می دهد.

آیا واقعا کلمات روی صفحه وب پَرِش دارند؟المان های جدید core web vital به شما کمک می کنند تا تجربه کاربری صفحه خود را بهبود ببخشید.

همانطور که مشاهده می کنید، این سه فاکتور فقط به روند تغییر سرعت بارگیری سایت نگاه نمی کنند، بلکه بررسی می کنند چه مدت زمانی لازم است تا المان های محتوایی آماده استفاده شوند!

Cls آینده نگر ترین معیار است! شاید برایتان سوال شود که چرا این لقب را به cls می دهیم؟

Cls هیچ دخالتی در تعیین سرعت بارگیری سایت ندارد. در واقع این المان از تجربه بدی که ممکن است برای کاربر اتفاق بیافتد جلوگیری می کند. برای مثال هنگام ورود کاربر به سایت، اگر صفحه جابه جا شده و کاربر دچار کلیک اشتباه بر روی لینکی دیگر شود فکر می کنید چه احساسی به او دست می دهد؟ قطعا احساس عصبانیت می کند!

ترکیب معیارهای جدید با عوامل رتبه بندی موجود

Web vital به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در حال حاضر گوگل توجه ویژه ای به آن دارد. گوگل از فاکتور های موجود، به همراه عوامل تجربه کاربری برای کمک به تعیین رتبه بندی صفحات استفاده می کند. در واقع گوگل از تعداد زیادی الگوریتم، برای تعیین جایگاه صفحات استفاده می کند. تاثیر برخی از این الگوریتم ها در تعیین رتبه بندی زیاد است و برخی از آنها به نسبت تاثیر کمتری دارند. با این حال تمام این عوامل در تعیین رتبه سایت به نسبت تاثیرشان موثر هستند. Web Vital برای تعیین فاکتور های رتبه بندی صفحات به چندین نکته توجه می کند:

سازگاری صفحه با موبایل

آیا سایت شما در قالب موبایل بهینه شده است؟

HTTPS

آیا امنیت سایت شما تضمین شده است؟

صفحات و پنجره های آزار دهنده

آیا داخل صفحات سایت شما pop-up های آزار دهنده نمایش داده می شود؟

جستجوی ایمن

آیا امنیت سایت برای کاربران استفاده کننده از سایت حفظ شده است؟

user experience Core Web Vital
فاکتور های جدید و مهم تاثیرگذار در رتبه بندی سایت

در حال حاضر، تمامی فاکتور های تجربه کاربری مانند دنیای واقعی، اعم از LCP، FID و CLS که پیش تر راجبش توضیح دادیم مکمل هم هستند. در واقع تمام این عوامل در بهتر کردن تجربه کاربر در سایت، مطابق سلیقه گوگل موثر هستند.

Core Web Vital” با فاکتور های موجود ترکیب شده و عوامل موثر در تجربه کاربری صفحه را تشکیل می دهند. “ البته، تمامی این عوامل تنها بخشی از معیار های تشخیص گوگل است که مشخص کند سایت شما الگوریتم ها را رعایت کرده است یا نه! در حالی که کیفیت محتوای سایت شما هنوز در تعیین رتبه امری مهم است، عملکرد و تجربه کاربران نیز به همان نسبت تاثیر گذار است. گوگل با استفاده از این معیارها، اطلاعات زیادی در اختیارتان قرار داده تا از نگاه کاربران سایتتان را بررسی کنید.

به روزرسانی تجربه کاربری صفحه گوگل در مه 2021

بیشتر سئو کاران و صاحبان سایت، گوگل را به عدم ارتباط با آنها متهم می کنند. چرا که در گذشته ما شاهد به روز رسانی الگوریتم هسته ای گوگل و افت ناگهانی رتبه سایت ها شده ایم. اما امروز گوگل بیشتر از هر زمان دیگری مصمم به نظر می رسد. در رابطه با تجربه کاربری صفحه گوگل دو هشدار مهم به ما می دهد:

یکی با مشخص شدن فاکتور های رتبه بندی تجربه کاربری صفحه و دیگری شش ماه قبل از ارائه الگوریتم جدید در مه سال 2021! در واقع گوگل با این کار پیش از رونمایی از الگوریتم جدید خود، به صاحبان سایت و توسعه دهندگان، فرصت کافی می دهد تا خود را برای رویایی با این به روز رسانی آماده کنند. تعداد زیادی ابزار های جدید برای استفاده از این اطلاعات در جهت بهبود سایتتان وجود دارد. همین حالا شروع کرده و اطلاعات سایت خود را بهبود ببخشید! اگر به درستی پیش بروید، با به روز رسانی تجربه صفحه گوگل در مه سال 2021 شگفت زده نخواهید شد!

دیگر برای بهترین صفحات خود نیازی به AMP ندارید!

الگوریتم تجربه کاربری صفحه گوگل خبر شگفت انگیز دیگری دارد! گوگل برای دریافت صفحات اخبار شما دیگر نیازی به AMP ندارد. اکنون دیگر هر سایت معتبر و پیشرو در رابطه با قوانین می تواند هدف گوگل برای تعیین رتبه قرار بگیرد. تجربه صفحه به عنوان یکی از المان های تاپ استوری معرفی می شود.

ابزارهای جدید تجربه کاربری صفحه کدامند؟

گوگل تمام تلاش خود را میکند تا شما را در مسیر کسب اطلاعات و درک رفتار کاربران راهنمایی کرده و کمک کند تا بهترین تجربه کاربری را با استفاده از ابزار ها بدست آورید.

 • نسخه 0/6 فانوس دریایی در Dev Tools
 • سرعت بارگیری سایت، یکی از معیارهای جدید
 • API جدید مرورگر کروم به شما کمک می کند تا به راحتی به تاریخچه جستجو 28 روز قبل خود دسترسی داشته باشید.
 • تجربه کاربری صفحه در پنل عملکرد Dev Tools
 • Core Web Vital خلاصه ای از عملکرد سایتتان را به شما گزارش می دهد.
 • افزونه مرورگر وب ویتال، راهی برای دسترسی به فاکتور های اندزه گیری مرورگر

همین حالا شروع به آزمایش و بهبود سایت خود کنید!

در سالهای گذشته، بهینه سازی سایت براساس تجربه کاربری و سرعت سایت بیشتر شبیه به رویا بود. کاربران به سختی اطلاعات خوب و کامل را در رابطه با چگونگی بهبود سایت خود پیدا می کردند. اما با گذشت زمان و بررسی معیار های یک سایت خوب توسط گوگل، فریاد کاربران نسبت به درخواست سایت های ایمن و پر سرعت پاسخ داده شد. با اعلام این فاکتور ها به عنوان معیاری برای رتبه بندی سایت، گوگل تجربه کاربری صفحه را بررسی کرده و قضاوت راجب خوب و بد بودن آنها را به سرانجام می رساند.

به یاد داشته باشید ، به روزرسانی تا ماه مه سال 2021 ارائه نمی شود، اما ابزار ارتقای سایت در دسترس هستند. بنابراین می توانید آزمایش و بهبود سایت خود را شروع کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.