بازاریابی داخلی ( inbound marketing ) چیست؟‌

استراتژی بازاریابی داخلی و برتری آن نسبت به روش سنتی
روش های کسب و کار نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده است امروزه خرید و فروش بیشتر به روش آنلاین و غیر حضوری است. به همین دلیل روش ها و اصول بازاریابی و جذب مشتری هم بیشتر به صورت آنلاین انجام می شود. در حال حاضر روش های مختلفی برای بازاریابی وجود دارد. یکی از مرسوم ترین این روش ها بازاریابی داخلی است. روش دیگری به اسم بازاریابی خارجی هم وجود دارد. روش های بازاریابی الان بسیار گسترش یافته اند. برای مثال بازاریابی ایمیلی، بنرهای روی وب ها، بروشورهای دیجیتال، میکروسایت ها، بازاریابی نفوذی و ... همان طور که گفته شد امروزه جذب مشتری یه صورت آنلاین گسترش زیادی پیدا کرده و هر چقدر محتوای شما جذابتر باشد بهتر است.
در این مقاله بخوانید

بازاریابی سنتی (Traditioanl Marketing)

پیش از آنکه بدانید بازاریابی داخلی چیست باید با بازاریابی سنتی آشنا شوید. تکنیک های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات بیلیبوردی، ارسال ایمیل ( بدون کمک ابزار ها ) و… پر هزینه و دشوار هستند، زیرا شما مخاطبان و نیاز های آن ها را نمی شناسید و برای افرادی که آماده خرید محصول شما نیستند هزینه می کنید. این نوع از بازاریابی مانند عکس گرفتن در تاریکی هستند و میزان اثر گذاری در کسب و کارتان قابل اندازه گیری نیست.

مفهوم بازاریابی داخلی

مفهوم بازاریابی داخلی این است که شما محصولات خود و خدمات شرکت خود را به طور کامل و دقیق به کارمندان خود معرفی کنید و آنها به طور کامل با آن آشنا شوند. این کار باعث عجین شدن کارمندان با هدف شرکت می شود و باعث می شود هم کارمند پیشرفت زیادی کند و هم سازمان ما به هدف خود برسد. در این حالت کارمند خود را مشتری محصولات ما می بیند. در این حالت چون کارمند خود را در جایگاه مشتری قرار داده است در زمان ارتباط با مشتری کار بسیار راحتتری دارد و به راحتی می تواند ارتباط برقرار کند. انجام برخی کارها مانند تعیین منطقه ای که کسب و کار شما با آن ارتباط دارد و ایجاد مشوق های مبتنی بر عملکرد را برای کارکنان خود و ایجاد همکاری بین بخش های مختلف سازمان شما در بازاریابی داخلی نقش اساسی ایفا می کند.

فرق بازاریابی داخلی و خارجی

شیوه بازاریابی داخلی
روش های بازاریابی مختلفی امروزه وجود دارد و باید بررسی کنید برای فعالیت شما کدام مناسب تر است و کارکرد بهتری دارد.

بعد از ایجاد کسب و کار که می تواند به صورت مجازی باشد باید به سراغ جذب مشتری و بازاریابی بروید. در کل دو روش بازاریابی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. این دو نوع بازاریابی زیرشاخه های زیادی دارند برای مثال بازاریابی ایمیلی، بنرهای روی وب ها، بروشورهای دیجیتال، میکروسایت ها، بازاریابی نفوذی و …. این روش های بازاریابی در سال های اخیر گسترش زیادی پیدا کرده است.

تبلیغات بیلیبورد یا تبلیغات دیجیتالدر عوض بازاریابی داخلی (INBOUND MARKETING)، بر خلاف روش سنتی از تکنیک های هدفمند و کارآمد مانند تولید محتوا استفاده می کند. خریداران واقعی از طریق SEM و شبکه های اجتماعی کسب و کار شما را پیدا کرده و اقدام به خرید محصول می کنند. این عمل سبب افزایش قیف فروش شما و همچنین شناخته شدن کسب و کارتان می شود.

تفاوت بازاریابی داخلی و خارجی
بازاریابی در کل به دو دسته تقسیم می شود که یکی بازاریابی داخلی است و دیگری بازاریابی خارجی که هر کدام زیر شاخه های زیادی دارند.

تاثیر محتوا بر میزان خرید

کاربر قبل از پیدا کردن تجارت مد نظر خود شروع به جستجو میان انبوه کسب و کارها میکند. محتوای کسب و کار شما می بایست ارزشمند و جذاب باشد تا فرد را به سوی حرفه شما جذب کند، به این عمل بازاریابی محتوا گفته می شود، زیرا سبب جذب بازدید کننده و افزایش ترافیک سایت شما می شود.
تمامی وبلاگ ها، کتاب های الکترونیکی، اینفوگرافی و حتی فیلم ها در جذب مخاطب موثر هستند.

جذب مشتری با بازاریابی داخلی

با استفاده از تکنیک های پیشرفته بازاریابی داخلی و جستجو و بهینه سازی کلمات کلیدی محتوای خود، مخاطبان خود را به سمت تجارتتان جذب کنید. مطمئن شوید که محتوای شما توسط کاربران فعال در جستجوی وب یافت می شود. به اشتراک گذاشتن پست های خود در شبکه های اجتماعی با استفاده از هشتگ های مرتبط به شغلتان، یک تاکتیک موثر جهت هدایت کاربر به سمت محتوا و کسب و کار شما است.

جذب مشتری با بازاریابی داخلی
در بازاریابی ذاخلی باید سعی کنید با بهینه سازی کبمات کلیدی کاربر بیشتری جذب کنید و درصد فروش خود را بالا ببرید.

افزایش سطح رابطه با مشتری

وجود صفحه ارتباطی در مقاله تجارت شما، کمک می کند تا مخاطب اطلاعات محتوای خود را با شما به اشتراک بگذارد و این عمل سبب می شود تا شما نوع محتوای مورد علاقه انها را شناسایی کرده و لیستی از افرادی که به محتوای شما علاقه مند هستند را ایجاد کنید. شما می توانید این ارتباط با مشتری را از طریق شبکه های اجتماعی و ایمیل ایجاد کرده و رابطه خود را پرورش دهید تا زمانی که مخاطبانتان آماده خرید محصول شما شوند.

 فراهم کردن شرایط خرید برای مشتریان با بازاریابی داخلی

با استفاده از تکنیک بازاریابی داخلی و همچنین استفاده از پیشنهادات و صفحات ارتباطی مانند شبکه های اجتماعی و… شما می توانید زمان ارزشمند خود را صرف گفتگو و رسیدگی به افرادی که در انتهای قیف هستند ( یعنی آماده خرید محصول ) هستند، کرده و همچنین ارتباط قبلی خود با افراد تازه وارد حفظ کنید.

شناخت نیاز های کاربران و تبدیل آنها به خریداران واقعی
شناخت نیاز های کاربران و ارائه خدمات به آن ها و تبدیل آنان به مشتریان بالقوه

تحلیل بازاریابی داخلی

گام آخر برای موفقیت در بازاریابی داخلی، نظارت بر نتایج و حفط استراتژی کسب و کارتان است. برای مثال اگر هدایت مخاطبانتان به سوی عملکرد خرید محصول با مشکل مواجه شده است، می توانید با نظارت و تجزیه و تحلیل مناسب عملکردتان، مشکل را بررسی کرده و آن را رفع کنید.

فرآیند بازاریابی داخلی

فرآیند بازاریابی داخلی نیاز به مراقبت و تغذیه مداوم داشته، تا باعث پیشرفت کسب و کار و تجارت شما شود. در صورتی که این فرآیند را بدون مشکل و مداوم ادامه دهید، سیستمی را ایجاد می کنید که به طور مکرر و پیوسته منجر به تولید زمینه خرید مشتریان و حفظ آن ها برای تجارتتان شود.

روش های بازاریابی
در طول فرآیند بازایابی داخلی مراقب و دقت باعث افزایش فروش و ادامه دار بودن روند می شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.