الگوریتم Mobile first indexing چیست و چگونه سایتمان را مطابق آن بهینه کنیم؟

الگوریتم Mobile first indexing - دانا پیوست کوشا
در این مقاله بخوانید

گوگل با مشاهده افزایش روز افزون کاربران دستگاه های موبایل، توجه خود را به سایت هایی که نمایش بهتری در این دستگاه ها دارند بیشتر کرده و در سال 2018 الگوریتمی به نام Mobile first indexing را معرفی کرد تا تجربه کاربری بهتری را برای مخاطبان ایجاد کند. به گفته گوگل این الگوریتم از 2021 March مورد استفاده قرار می گیرد. سوال اینجاست که الگوریتم Mobile first indexing چه تاثیری بر روی رتبه و ایندکس شدن سایت ها دارد و چه کار هایی برای انطباق با آن باید انجام دهیم؟ و آیا ریسپانسیو بودن سایت کافیست یا باید کارهای بیشتری انجام شود؟ در ادامه مقاله به طور مختصر به این موضوعات می پردازیم.

Mobile first indexing چیست؟

در گذشته نسخه ای که گوگل برای ایندکس کردن در نظر می گرفت نسخه دسکتاپ سایت شما بود اما همانطور که از اسم این الگوریتم مشخص است، گوگل قصد دارد نسخه موبایل سایت شما را به عنوان نسخه ایندکس شده در نظر بگیرد. گوگل در این باره توضیح داده و گفته است که از این به بعد نسخه ای که برای ایندکس شدن سایت های جدید در نظر گرفته می شود نسخه موبایل آن هاست اما اگر نسخه موبایل ندارید، نسخه دسکتاپ نیز می تواند ایندکس شود. دقت داشته باشید که گوگل فقط یک نسخه از سایت شما را ایندکس می کند که در ادامه تاثیر این امر را بیشتر بررسی می کنیم.

چرا گوگل الگوریتم Mobile First Design را ارائه کرد؟

از آن جایی که حدود 60 درصد جست و جو ها از طریق موبایل انجام می شود، سایت هایی که نمایش مناسبی در موبایت و تبلت ها ندارند، نمی توانند تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود ایجاد کنند. گوگل نیز در راستای اوج گرفتن اپیدمی کرونا و افزایش استفاده کاربران از موبایل و تبلت ها، الگوریتم Mobile first indexing را به سمت اجرایی کردن پیش برد تا اهمیت ویژه ای برای کاربران این دستگاه ها قائل شود.

Mobile first indexing چه تاثیری بر روی سایت ما دارد؟

طبیعتا عموم سایت ها به دنبال کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل هستند تا ترافیک و فروش بالاتری را داشته باشند. پیش از این نیز گوگل برای موبایل فرندلی بودن سایت ها ارزش زیادی قائل بوده و معیار ها و ابزار هایی را هم برای این امر معرفی کرده است. الگوریتم Mobile first indexing نیز در همین راستا بوده و تاثیر موبایل فرندلی بودن سایت شما را بسیار افزایش خواهد داد. در الگوریتم Mobile first indexing تنها نسخه موبایل سایت شما ایندکس می شود و این امر به این معناست که اگر سایت شما نمایش خوبی در موبایل و تبلت ندارد به سختی می تواند جایگاه خوبی را کسب کند و می توان گفت در زمینه های پر رقابت امکان کسب جایگاه بالا برای این گونه سایت ها وجود ندارد. البته باید بدانید که تا کنون بیش از 70 درصد از سایت ها به Mobile first indexing تغییر پیدا کرده و سایت های جدیدی که ایندکس می شوند از این شیوه پیروی می کنند.

 

طراحی سایت با توجه به الگوریتم Mobile first indexing - دانا پیوست کوشا

سئو سایت با توجه به الگوریتم Mobile first indexing

همانطور که گفته شد در الگوریتم Mobile first indexing تنها نسخه ای از سایت که ایندکس می شود نسخه موبایل آن است، پس اگر بخشی از سایت شما در نسخه موبایل نمایش داده نمی شود احتمال ایندکس شدن آن را بسیار کم کرده و آن بخش رتبه ای کسب نخواهد کرد. این امر شامل نتایج کسب و جو بر روی دسکتاپ هم می شود. به گفته گوگل در الگوریتم جدید محتوا هایی که در لیست ها و … وجود دارند و به اصطلاح پنهان هستند نیز ایندکس می شوند اما به دلیل عدم نمایش در اسنیپت ها، شانس کمی برای کسب رتبه دارند. حال چگونه می توانیم از مناسب بودن سایت خود با توجه به این الگوریتم اطمینان حاصل کنیم و چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نکاتی که در الگوریتم Mobile First Design باید به آن ها توجه کنیم

 

تفاوت محتوا در نسخه موبایل و دسکتاپ

حتما از وجود تمام محتوای خود بر روی نسخه موبایل اطمینان حاصل کنید. به گفته گوگل پس از فعال شدن Mobile first indexing بر روی سایت شما، دیگر نسخه دسکتاپ سایت ایندکس نمی شود، پس در طراحی و چیدمان المان های نسخه موبایل دقت کنید که تمام محتوای شما مانند عکس، ویدئو، متن و… را کامل و به درستی نمایش دهد.


باز هم سرعت سایت!

در الگوریتم جدید به طور خاص به سرعت سایت ها امتیاز دهی نمی شود اما استفاده از AMP بسیار تاثیر گذار خواهد بود که یکی از عوامل موثر بر آن، سرعت بالا آمدن سایت می باشد.


کد ها و Structured Data

در الگوریتم Mobile first indexing علاوه بر محتوای سایت، باید تگ ها، سایت مپ، کد های اسکیما، عناوین، توضیحات و… نیز باید در نسخه موبایل و دسکتاپ یکسان باشد.


اول نسخه موبایل را طراحی کنید

سایت ها عموما اول نسخه دسکتاپ آن ها طراحی شده و سپس ریسپانسیو بودن و نسخه موبایل آن ها طراحی می شود اما گوگل در الگوریتم جدید پیشنهاد کرده است از Mobile First Design استفاده کنید و سپس به بخش هایی که نیاز است بر روی نسخه دسکتاپ نمایش داده شوند فکر کنید.


محتوای کاربر پسند

با توجه به کوچک تر بودن صفحه نمایش در موبایل، جذابیت و گویایی محتوا اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این راستا توصیه می شود که علاوه بر رعایت راحتی کلیک بر روی لینک ها و دکمه ها، از عکس ها و فیلم هایی استفاده شود که کاربر را خسته نکنند و متن ها خوانایی مناسب را داشته باشند.

 

الگوریتم Mobile first indexing و طراحی ریسپانسیو - دانا پیوست

نسخه موبایل یا سایت ریسپانسیو؟

با توجه به مسائل گفته شده شاید این تصور برای شما به وجود آید که حتما به نسخه موبایل برای سایت خود نیاز دارید اما به گفته گوگل اگر سایت شما دارای طراحی ریسپانسیو باشد نه تنها با مشکلی مواجه نخواهد شد، بلکه توصیه می کند اولویت خود را بر روی طراحی ریسپانسیو قرار دهید. در ادامه باید دقت داشته باشید که لینک های داخلی سایت و محتوای آن در نسخه موبایل و دسکتاپ یکسان باشد زیرا این رعایت نکردن امر می تواند باعث بروز مشکل برای سایت شود.

سخن پایانی

الگوریتم Mobile First Design و دیگر الگوریتم های گوگل همگی در راستای نمایش قوی ترین محتوای مرتبط با نیاز کاربر و ایجاد رابطه کاربری بهتر است. پس اگر سایت شما در موبایل نمایش مناسبی ندارد سریعا برای رفع این مسئله اقدام کنید، سپس زمانی که سایت شما برای خودتان به عنوان کاربر تجربه خوبی را رقم زد، مخاطب شما هم با آن ارتباط برقرار کرده و مورد توجه گوگل نیز قرار می گیرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.