الگوریتم های گوگل هدایت کنندگان رستگاری

نجات دهندگان گوگل
در این مقاله بخوانید

موتور جستجوی گوگل سهمی ۷۰ درصدی از کل جستجوهای کاربران را به خود اختصاص می دهد. این موتور جستجو کم کم به فکر بهبود الگوریتم های خود در جهت تعیین رتبه بندی سایت ها افتاد. فصل آغازین سال ۲۰۱۲، گوگل تغییرات عمده الگوریتم خود را آشکار نمود. زمانی که با اولین به روز رسانی های گوگل، الگوریتم پاندا و پنگوئن به میدان نبرد آمدند و متخلفان سودجو مجازات های سختی را متحمل شدند. انتشار این الگوریتم ها تاکیید بر این موضوع بود که رساندن کاربر به محتوای مورد نظر در اولیت گوگل است. در واقع، به روزرسانی های گوگل هر روز انجام می شوند و اکثر آنها نیز مورد توجه قرار نمی گیرند. گوگل فقط الگوریتمی را تأیید می کند که انتظار می رود بر رتبه بندی جستجو تأثیر چشمگیری بگذارد.

الگوریتم های گوگل در سئو، نجات دهندگان موتور جستجو

برای شناسایی برای شناخت مهمترین تغییرات الگوریتم ها در سال های گذشته و همچنین فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل، به همراه مهمترین به روزرسانی ها و در پی آن مجازات های اعمال شده، یک برگه تقلب از خطرات و راه های پیشگیری از آنها برایتان آماده کرده ایم.

قبل از توضیح راجب روند کارکرد هر یک از الگوریتم های گوگل، تاثیر آنها روی میزان بازدید سایت را، مورد برسی قرار می دهیم.

SEO Power Suite’s Rank Tracker ابزاری است که کمک بزرگی در زمینه شناخت عوامل مخرب و کاهش بازدید سایت شما می کند. این ابزار به طور خودکار تاریخ تمام به روزرسانی های مهم گوگل و تاثیر آنها در نمودارهای بازدید و رتبه بندی سایت شما را نشان می دهند. شما با استفاده از این ابزار می توانید عوامل مخرب و کاهش دهنده بازدید سایت خود را مشاهده کرده و آنها را از بین ببرید. اما قبل از هر چیز باید شناخت کاملی از الگوریتم های گوگل داشته باشید تا بتوانید این قوانین را رعایت کرده و رتبه ساییتان را افزایش دهید.

الگوریتم پاندا
الگوریتم پاندا و تاثیر آن در رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل

پاندا مامور مبارزه با محتوای بی کیفیت

پاندا الگوریتمی است که برای تشخیص محتوای بی کیفیت ( هرزنامه ) سایت های رده پایین استفاده می شود. این الگوریتم با هدف جلوگیری از بالا آمدن سایت هایی با محتوای بی کیفیت طراحی و ساخته شد. در ابتدا، الگوریتم پاندا به جای اینکه بخشی از الگوریتم اصلی گوگل باشد، یک فیلتر جستجو بود، اما در ژانویه سال 2016، به عنوان یکی از الگوریتم های اصلی گوگل شناخته شد. الگوریتم پاندا سایت هایی که شامل محتوای بی کیفیت، استفاده مکرر از کلمات کلیدی، محتوای تکراری ( در اصل محتوای سرقت شده ) و اسپم بودند را شناسایی، و آنها را جریمه کرد.

شاید این سوال برایتان پیش آید که گوگل چطور سایتی که محتوای کپی شده را استفاده کرده، جریمه میکند؟ پاسخ ساده است، گوگل به راحتی از روی تاریخ انتشار متن اولیه متوجه کپی بودن آن در سایت های دیگر می شود.

پنگوئن، پلیس رسیدگی به بک لینک

الگوریتم پنگوئن ابتدا در آوریل سال 2012 مورد استفاده قرار گرفت. نام این الگوریتم اقتباس شده از روی یکی از شخصیت های کمیک بتمن است. الگوریتم پنگوئن سایت هایی که با استفاده از تاکتیک های دست کاری لینک، نتایج جستجو را تغییر می دانند شناسایی کرد. گوگل هر سال دوبار بصورت رسمی، به روز رسانی های این الگوریتم را انجام میداد. سرانجام در سال 2016 الگوریتم پنگوئن جز الگوریتم های رسمی گوگل شد.

الگوریتم پنگوئن سایت هایی که شامل لینک های پولی، لینک های بی ربط به موضوع سایت و سایت های دریافت کننده بک لینک به صورت فراوان بوده را شناسایی و آنها را جریمه کرد.

الگوریتم پنگوئن گوگل
الگوریتم پنگوئن گوگل و آشنایی با آن

دزدان دریایی کارائیپ

الگوریتم دزدان دریایی برای شناسایی سایت های که به طور متعدد از محتوای سایت های دیگر نسخه برداری می کردند را شناسایی کرد. اکثر این وب سایت ها، سایت های نسبتاً بزرگ و شناخته شده ای هستند که محتوای سرقت شده ( مانند فیلم، موسیقی یا کتاب ) را به صورت رایگان در اختیار بازدید کنندگان قرار می دادند. الگوریتم دزدان دریایی گوگل، اینگونه سایت ها را شناسایی و آنها را جریمه کرد.

مرغ مگس خوار پرنده جستجوگر کلمات

الگوریتم مرغ مگس خوار ابتدا در سپتامبر سال 2013 توسط گوگل استفاده شد. الگوریتم مرغ مگس خوار باعث تغییری عمده در ساختار الگوریتم جستجوهای کاربران (به ویژه جستجوهای طولانی ) شد. الگوریتم مرغ مگس خوار سبب شد تا گوگل بهترین نتایج مربتط با جستجوی کاربر را به او ارئه دهد.

علت نام گذاری این الگوریتم، دقت و سرعت بالای مرغ مگس خوار است. در حالی که همچنان وجود کلمات کلیدی در جستجو کاربر مهم است، الگوریتم مرغ مگس خوار معنای کامل تری به جمله جستجو شده بخشیده و لیست کامل تری از نتایج را ارائه می دهد. این الگوریتم در اصل مترادف کلمات سرچ شده کاربر را برای ارائه بهترین نتیجه به او، هدف قرار می دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم کبوتر، بومی محله

الگوریتم کبوتر ابتدا در جولای سال 2014 مورد استفاده قرار گرفت. الگوریتم کبوتر ابتدا فقط به زبان انگلیسی امتحان شد. این الگوریتم سبب به وجود آمدن تغییرات چشم گیری در ادغام الگوریتم محلی و الگوریتم اصلی شد. این بدین معنی است که اکنون از عوامل تاثیر گذار سئو برای رتبه بندی نتایج محلی و غیر محلی استفاده می شود. الگوریتم کبوتر در تعیین رتبه بندی سایت ها، از موقعیت جغرافیایی آنها استفاده می کند.

کبوتر منجر به کاهش قابل توجه (حداقل 50٪) تعداد درخواست ها شد که این باعث جستجو های محلی شکل منسجم تری به خود بگیرند.

الگوریتم دوستانه تلفن همراه

الگوریتم تلفن همراه معروف به الگوریتم دوستانه بدین گونه است که صفحه ای از سایت شما که ریسپانسیو بوده و بر روی دستگاه تلفن همراه به زیبایی می نشیند، در سطح بالاتری از رتبه بندی نتایج قرار می گیرند. این الگوریتم بدین گونه است که اگر صفحه ای با محتوای عالی و جذاب در صورت ریسپانسیو نبودن قالب صفحات در حالت موبایل ، گوگل توجه ای به آن ها نمی کند.

الگوریتم رَنک بِرین، معلم جستجو گوگل

این الگوریتم در واقع یک ربات هوش مصنوعی، به کمک سیستم یادگیری ماشینی است که به گوگل کمک می کند تا معنای نهفته در کلمات جستجو شده را بهتر رمزگشایی کند و بهترین نتایج جستجو را در پاسخ به سوالات ارائه دهد.

این الگوریتم در واقع رباتی برای بررسی کلمات جستجو شده است. این ربات می تواند به نوعی محتوای موجود در سایت ها را خلاصه کرده، آنها را ارزیابی کند و بهترین نتیجه را به کاربر ارائه دهد.

الگوریتم هوش مصنوعی یا رنک برین گوگل
الگوریتم رنک برین و تاثیر آن در نتایج جستجو

الگوریتم موش کور، آشنای شهر

الگوریتم موش کور گوگل باعث تغییراتی در رتبه بندی جستجو محلی شد. پس از به روزرسانی این الگوریتم، گوگل با توجه به موقعیت فیزیکی جستجوگر، نتایج متنوع تری را به کاربر ارائه می دهد. برای مثال اگر در محل زندگیتان حرفه ای مشغول به کار باشد، به احتمال زیاد آن را در نتایج جستجوی محلی مشاهده می کنید.

الگوریتم موش کور به کسب و کار هایی که خارج از منطقه جستجوی محلی نیز بودند، رونق بخشید. در گذشته اگر کسب و کار فرد در خارج از شهر قرار داشت، موتور جستجو به سختی آن را در لیست جستجو محلی قرار می داد. اما اکنون به لطف این الگوریتم دیگر این مشکل وجود ندارد. این الگوریتم باعث از بین رفتن آدرس فیزیکی مشاغل مشابه در یک مکان شد. رقبایی که آدرس شغلی آنها به محل فرد جستجو گر نزدیک تر است شانس بیشتری برای دیده شدن در نتایج جستجو دارند.

الگوریتم فِرِد، مدیر وب سایت

نام الگوریتم فِرد اقتباس از نام گری ایلیس یکی از کارکنان گوگل گرفته شده است. گری به شوخی پیشنهاد كرد كه تمام قوانین این الگوریتم ( فِرِد ) نامگذاری شوند. گوگل اعلام کرد سایتهایی که فرد مورد بررسی قرار می دهد، سایتهایی هستند که قوانین مدیر وب سایت گوگل را نقض می کنند. الگوریتم فِرد سایت های دارای محتوای بالا (بیشتر وبلاگ ها) که با محتوایی بی کیفیت در مورد موضوعات متنوع، با هدف ایجاد درامد و تبلیغات شرکت های وابسته نوشته شده بودند را جریمه کرد.

الگوریتم سرعت، اپراتور سنجنش رتبه بندی

گوگل مدتها قبل شروع به روزرسانی الگوریتم جستجوی خود در زمینه بهبود تجربه تلفن همراه کرده است. گوگل رسما تأیید کرد که با شروع به روزرسانی الگوریتم سرعت، سرعت صفحه به یک فاکتور رتبه بندی برای صفحات تلفن همراه تبدیل شد.

الگوریتم هسته پزشکی

به روزرسانی الگوریتم هسته پزشکی گوگل اینگونه نامگذاری شد، که سئوکاران سایت هایی با محتوای مشترک در یک زمینه را مشاهده کرده و از کلمات کلیدی مشابه، با هدف جذب کاربر و کسب رتبه سایتشان استفاده نکنند.

گوگل برت الگوریتم تازه گوگل
الگوریتم گوگل برت

الگوریتم بِرت (Bert)، کوئری بهینه سازی

الگوریتم بِرت به عنوان یک روش درک عمیق کلمات جستجو شده کاربر و درک زبان طبیعی او تولید شد.

عنوان این الگوریتم اقتباس شده از نام یکی از مقالات تخصصی گوگل به نام ( Bidirectional Encoder Representations from Transformers ) است. این الگوریتم گوگل زبان طبیعی کاربر را تفسیر می کند و بهترین نتایج جستجو شده را به او ارائه می دهد. این الگوریتم رتبه بندی از زمان گسترش دستیاران جستجوی صوتی به شدت مورد نیاز بود. گوگل از الگوریتم BERT به عنوان “یکی از بزرگترین جهش های پنج سال گذشته” نام می برد.

گوگل اولین به روزرسانی خود را برای زبان انگلیسی و سپس برای 70 زبان دیگر انجام داد. گزارش ها حاکی از این است که این الگوریتم بر 10 درصد کل جستجوها تاثیر گذاشته است.

الگوریتم تکثیر قطعه ویژه

این الگوریتم سبب تغییر در ترافیک ورودی سایت به دلیل جابجایی موقعیت های رتبه بندی جستجو شد.

گوگل این تغییر را در 22 ژانویه 2020 انجام داد که سبب شد آنچه قبلا در موتور های جستجو صفر نامیده می شد، اکنون جایگاه بالاتری کسب کنند. در اصل این شما هستید که تعیین میکنید میخواهید وارد محدوده ویژه گوگل شوید یا می خواهید جایی بین رتبه 2 تا 10 نتایج جستجو ظاهر شوید. این به روز رسانی یکبار انجام شده است و 100 درصد نتایج جستجو را تا کنون تحت تاثیر قرار داده است.

سخن آخر

یافتن اطلاعات کاربردی و جامع در شبکه جهانی وب، امروزه به یکی از مهم ترین آیتم های جستجو تبدیل شده است. طبق اطلاعات وب سایت Net craft حدود 150.000.000 وب سایت فعال در زمینه های مختلف در اینترنت فعالیت می کنند.

به همین دلیل رقابت سنگین تری برای به بدست آوردن جایگاه نخست شکل گرفته است. از این رو کارشناسان سئو، باید در جهت شناخت کامل الگوریتم های گوگل، کسب رضایت کاربران و شناخت خواسته های آنها بکوشند تا بتوانند سطح رتبه سایت خود را در این وب سایت جهانی بالا ببرند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.