تجربه کاربری (ui) و رابط کاربر (ux) چه تاثیری بر وب سایت شما دارد؟

ui و ux لازمه طراحی ظاهری یک وبسایت می باشد و باید به صورت ویژه ای به این دو ویژگی اهمیت داد
در این مقاله بخوانید

هر فرد تخصص خود را دارد و هر تخصص اصطلاحات مربوط به خود را دارا است. بسیاری از کارفرمایان در حین مذاکره با طراحان سایت نمی توانند منظور و مقصود خود را به طور کامل به طراحان انتقال دهند یا متوجه اصطلاحات طراحان نمی شوند. برای موفق شدن و به سرانجام رسیدن هر مذاکره، درک متقابل یک فاکتور بسیار مهم می باشد به همین دلیل در این مقاله به بعضی از اصطلاح های طراحی سایت می پردازیم، اصطلاحاتی از قبیل ui، ux، فرانت اند (front end) و طراحی ریسپانسیو (Responsive) اصطلاحاتی هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

طراحی ui یا رابط کاربری سایت چیست؟

در طراحی سایت UI مخفف “user interface” است که مربوط به طرح گرافیکی یک وب سایت می باشد. دکمه هایی که کاربران فشار می دهند، متنی که می خوانند، تصاویر، اسلایدر ها، فونت متن و هر عنصر دیگری که کاربر با آنها ارتباط برقرار می کند، بخشی از طراحی رابط کاربری یا Ui است. به طور کلی از طرح روی صفحه نمایش گرفته تا انیمیشن های رابط کاربر بر عهده طراح ui می باشد.
هرگونه تعامل کاربر با وب سایت در ui گنجانده می شود. در طراحی رابط کاربری بیان می شود که هر کسب و کار می بایستی عناصر بصری، گرافیکی مخصوص خود را داشته باشد. به گونه ای که بیشترین تعامل را بین کاربر و وب سایت ایجاد نماید. در ایران این کارها بر عهده طراحان ui/ux است. این افراد مسئول طراحی ظاهر بصری وب سایت هستند و باید پالت ها، شکل دکمه ها، عرض خطوط و فونت متن را انتخاب کنند. مسئولیت آنها است که مطمئن شوند رابط کاربری وب سایت ها با هدف وب سایت ها مطابقت دارد.

درک تجربه کاربر با ux در وب سایت

UX به معنای تجربه کاربری است که به تجربه کاربر در حین گشت و گذار در وب سایت بستگی دارد. آیا گشت زدن در وبسایت برای مثل x یک تجربه روان یا گیج کننده است؟ آیا هنگام جستجو در وب سایت عملکرد مورد انتظار را کاربران انجام می دهند؟ آیا پیدا کردن یک محصول در وب سایت x مانند پیدا کردن سوزنی در انبار کاه است یا به راحتی محصول در دید افراد قرار می گیرد.

تجربه کاری چه موضوعی را بررسی می کند.؟ در واقع Ux در دو مرحله انجام می گیرد. در مرحله اول طراح با توجه به دانش و اطلاعات، نیاز ها و نحوه گشت و گذار کاربر در وبسایت، هدف کسب و کار و… را مشخص کرده. بعد به طراحی ui سایت می پردازد. پس از انجام کد نویسی و فرانت اند سایت (که در ادامه به آن می پردازیم). طراح ux این بار رفتار کاربر واقعی را تشخیص داده. بعد نسبت آن به تغییر نحوه ui می پردازد.

ux یعنی فهمیدن تجربه کاربر یعنی این که متوجه شویم کاربر ما چه راهی را طی می کند و ما چگونه در این راه به او می تواین کمک کنیم
طراح تجربه کاربری سایت

با توجه با این موضوع متوجه اهمیت ux می شویم. زیرا ممکن است رفتار کاربر به طور کامل با ui اجرا شده متفاوت باشد. در صورتی که تجربه کاربر زیر نظر گرفته نشود هیچ امیدی برای پیشرفت وب سایت وجود نخواهد داشت. برای مثال در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی x، فیلتری بر اساس برند محصول قرار داده نشده و کاربر هر بار مجبور به نوشتن نام برند در جعبه جستجو می گردد و این اتلاف وقت ممکن است به از دست دادن مشتری ختم گردد. با بررسی تجربه کاربری می توان نیاز های کاربر را تشخیص داد و به بهترین نحوه این نیاز ها را رفع نمود.

منظور از فرانت اند (front-end) چیست؟

همانطور که اشاره شد به اجرا و کد نویسی طرح طراح ui/ux، فرانت اند گفته می شود. برنامه نویس front-end با بهره گیری از زبان هایی همانند html ،css و… ایده و طراحی در نظر گرفته شده را اجرا می کند. علاوه بر اجرا طرح، برنامه نویس front-end می بایستی از ریسپانسیو بودن وب سایت نیز اطمینان پیدا کرده. به گونه ای طرح را عملی نماید که برای صفحه نمایش های مختلف همانند گوشی، تبلت و دسکتاپ ریسپانسیو باشد.

ریسپانسیو بودن یک سایت به چه معنا است؟

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که با تلفن همراه وارد سایتی شوید. بعد المان های تصویری آن سایت برای نمایشگر تلفن همراه شما بسیار بزرگ یا تمام تصاویر و متون به هم ریخته باشد.؟ در این سایت ها المان ها و تصاویر تنها برای صفحه نمایشگر های دسکتاپ کد نویسی شده اند. به اصطلاح واکنش گرا یا ریسپانسیو برای نمایشگر های دیگر نیستند.

ریسپانسیو بودن صفحات یک وب سایت به معنای این است که در صورت مراجعه به این وبسایت توسط هر وسیله دیجیتالی مشکل ظاهری وجود نداشته باشد
واکنش گرا بودن صفحات

مرحله های طراحی ظاهر یک وب سایت چگونه است؟

به جز یکی از این 4 اصطلاح، بقیه در طراحی وب سایت نقش دارند. مراحل طراحی ظاهر یک وب سایت در چهار مرحله انجام می گردد.

    1. پیش بینی و استراتژی چینی تجربه کاربری (ui)
    2. طراحی رابط کاربری و طرح ریزی
    3. اجرا کردن طرح و کد نویسی
    4. تجربه کاربری واقعی (ui)

همانطور که در بالاتر به آن اشاره کردیم عملیات اصلی تجربه کاربری پس راه اندازی سایت و با بررسی تجربه کاربر و نحوه تعامل وی شروع می گردد. شاید در شرایطی Ux پیش بینی شده و Ui انجام شده به هیچ وجه مورد توجه کاربر قرار نگیرد، در صورت بررسی تجربی کاربری این مشکلات شناسایی شده و برطرف می گردد.

ui زیر مجموعه ux می باشد زیرا قبل از انجام کار Ui طبق استراتژی ux جلو رفته و پس از انجام کار توسط ux اصلاح می گردد
Ui بخشی از ux

 تاثیر ui بر سئو

علاوه بر اینکه محتوای ما باید جذاب باشد تا بتوانیم کاربران بیشتری را جذب کنیم باید نکات دیگری را هم مد نظر بگیریم. یکی از این موارد ui سایت است. میزان جذابیتی که کاربر وقتی برای اولین بار وارد سایت شما می شود با آن مواجه می شود تاثیر غیر مستقیمی بر سئو سایت شما دارد. ui خوب چند تا ویژگی دارد برای مثال کابر نباید نیاز به هیچ آموزشی هنگام کار با آن داشته باشد. همچنین نباید باعث خستگی و یا گمراهی کاربر شود.

آیا ui/ux تمامی وب سایت ها یکی است؟

بگذارید سوالی مطرح کنیم، آیا نیاز کاربری که برای امداد فوری به یک وب سایت مراجعه کرده با فرد خریدار یکی است؟ قطعا خیر فردی که نیاز به آموزش های امداد فوری دارد را نمی توان معطل گذاشت و داستان سرایی کرد و از المان های شاد و خندان استفاده نمود. برای این فرد می بایستی به صورت بسیار مختصر و مفید اطلاعات مورد نظر را آماده و در یک قالب ساده، اطلاعات را ارائه کرد. بالعکس فردی که برای خرید به یک وب سایت مراجعه کرده را می توان با استفاده از المان های جذاب و سرگرم کننده و توضیح های کامل، شانس تبدیل این فرد را به مشتری افزایش داد.
در صحبت های بالا 4 اصطلاح طراحی سایت مطرح شد و در مورد آن ها به گفتگو پرداختیم. متوجه شدیم که در صورت طراحی اصولی ui/ux سایت، مسیر کاربر را می توانیم تعیین کنیم تا به هدف مورد نظر برسیم و این که بررسی تجربه کاربری فعالیتی همیشگی است. برای مشاوره در رابطه اصول طراحی سایت می توانید با آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست ارتباط برقرار نمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.