انواع روش های ارتباط با کاربران سایت

ارتباط با کاربران سایت در سرویس های تیکتینگ موجب می گردد عملیات پشتیبانی مشتریان به درستی انجام گردد.
در این مقاله بخوانید

فرض کنید کاربری که به سایت شما مراجعه کرده است، در رابطه با محصولات سوالاتی برایش پیش آمده است اما این سوال ها را از چه کسی بپرسد؟ شما چه راه های ارتباطی در اختیار مشتریان خود قرار داده اید و ارتباط با کاربران سایت چگونه صورت می پذیرد؟ در صورتی که یک وبسایت راه ارتباطی نداشته باشد چگونه می توان انتظار داشت کاربر به این وب سایت اعتماد کند. به طور همیشگی منوال این گونه نیست که مشتری به راحتی وارد سایت شما شود و بدون هیچ گونه سوالی خریدی را انجام دهد، غالبا مشتری ها طوماری از سوال دارند و در صورتی که این سوال ها پاسخ داده نشوند به احتمال زیاد فروشی نیز حاصل نخواهد شد. چندین راه برای ارتباط با کاربران و مشتریان سایت همانند چت آنلاین، سیستم تیکتینگ، فرم، کامنت، ایمیل مارکتینگ ، تماس زنده و… وجود دارد. در این مقاله هر کدام از این راه ها را در یکی از سه دسته بندی قرار داده شده اند که در ادامه به آن های می پردازیم.

ارتباط با کاربران سایت و پاسخ دهی به سوال ها قبل از خرید

کاربر پس از مشاهده محصولات برایش سوالاتی پیش می آید، این سوال ها چگونه می توانند پاسخ داده شوند؟ ابزار هایی همانند چت آنلاین، گفتگوی زنده، کامنت زیر محصولات و… که در ادامه به معرفی هر کدام از آن ها می پردازیم.

چت آنلاین

چه احساسی بهتر از این که کاربر بداند یک کارشناس به صورت زنده منتظر پاسخ دادن به مشکلات او و دیگر افراد است. تنها با کلیک کردن یک پنجره باز می شود همانند یک صفحه چت که کاربر می تواند سوال خود را تایپ کرده و کارشناس مربوطه پس از مشاهده جواب کاربر را در اختیار کاربر قرار می دهد. در صورتی که وب سایت شما از سیستم چت آنلاین برخوردار باشد ارتباط با کاربران سایت به بهترین نحوه صورت می پذیرد. معمولاً دکمه ای به عنوان پنل چت در قسمت پایین سمت راست قرار می گیرد و این امکان برای کاربر فراهم می گردد که هر گاه احساس نیاز نمود با کارشناس سوال خود را مطرح کند. از فواید چت آنلاین می توان به افزایش نرخ فروش، بالا بردن سطح وفاداری و اعتماد مشتری اشاره نمود. سرویس های گفتگو و چت آنلاین فراوانی چه برای وب سایت مبتنی بر وردپرس چه برای سایت های اختصاصی وجود دارد که از محبوب ترین این سرویس های چت آنلاین می توان رایچت و گفیتنو را نام برد.

گفتگوی صوتی

شاید زندگی روزمره افراد به فضای اینترنتی گره خورد باشد اما هنوز هم یک وب سایت فروشگاهی تاثیر یک فروشنده را ندارد. برای همین موضوع چه امکانی بهتر تماس زنده یک خریدار احتمالی با کارشناس. با بهره گیری از گفتگوی زنده کاربر راحت تر به فروشگاه اینترنتی شما اعتماد کرده و احتمال فروش که هدف یک فروشگاه اینترنتی است بالا می رود. در صورتی که سایت شما از یک سیستم گفتگوی صوتی زنده برخوردار باشد، ارتباط با کاربران سایت به بهترین نحو صورت می پذیرد.

ارتباط با کاربران سایت یکی از مهم ترین فاکتور ها در فوش است که با استفاده از سرویس های گفتگوی آنلاین تحقق می بخشد
سرویس های چت آنلاین رایچت و گفتینو

کامنت محصولات

در بسیاری از فروشگاه های اینترنتی بسیار بزرگ بیش از این که کارشناسان پاسخگوی سوالات باشند خود کاربران با پرسش و پاسخ، یک محصول را نقاط ضعف و قوتش را بررسی کرده و خرید را انجام می دهند. لازم به ذکر است که تبلیغات دهان به دهان بسیار تاثیر بالایی دارد و در صورتی که بتوانید مشتریان خود را قانع به کامنت گذاشتن و فعال بودن در قسمت کنید، به شدت هم از نظر فروش و هم سئو تاثیر بسیار بالایی بر سایت شما می گذارد.

پاپ آپ

شاید با خود بگویید چطور ممکن است پاپ آپ که جزو تبلیغات محسوب می گردد یک نوع برقراری ارتباط با کاربران سایت محسوب گردد؛ تصور کنید کاربر به صفحه محصولات شما وارد شده و پاپ به گونه ای تنظیم می گردد که پس از 30 ثانیه ماندگاری کاربر در صفحه مذکور پاپ آپی ظاهر شده و پیشنهاد قرار دادن شماره تلفن همراه یا ایمیل به کاربر می شود تا با کارشناسان برای اطلاعات بیشتر ارتباط برقرار گردد.

ارتباط با کاربران سایت ، پشتیبانی خدمات و محصولات پس از خرید

چت آنلاین برای همراهی مشتری در حین فروش بود، اما اگر کسب و کار شما به گونه ای است که حتی پس از فروش نیاز به ارتباط با مشتری داشته باشید و مشکلاتشان را برطرف کنید چطور؟ قبل ها از ایمیل برای این امر استفاده می شد؛ بدین صورت که فردی که نیاز به برطرف شدن سوالی را داشت در قالب یک ایمیل سوال خود را ارسال می کرد. فواید بی شمار ایمیل را کتمان نمی کنیم و همانطور که در مقاله ایمیل مارکتینگ گفته شد، ایمیل مارکتینگ یکی بهتری بازگشت سرمایه (ROI) در بین روش های بازاریابی دارد ولی برای پشتیبانی پس از فروش ایمیل مناسب نیست!. فرض کنید کاربر پرسش خود را ارسال می کند، این ایمیل نه دسته بندی شده و نه اهمیت آن مشخص شده. این گونه تصور کنیم که این ایمیل ها دسته بندی شد در یک وب سایتی که روزانه 100 ایمیل می بایستی پاسخ داده شود چگونه می توان از بروز اتفاقی همانند این که دو پشتیبان به اشتباه جواب یک ایمیل را دهند گرفت؟ جواب تمامی این مشکلات دو کلمه است سیستم تیکتینگ.

ارتباط با کاربران سایت می بایستی به درسته انجام گردد و انبوه
انبوه ایمیل ها دسته بندی نشده

تاثیر سیستم تیکتینگ در ارتباط با کاربران سایت

سیستم تیکتینگ سوال های مشتریان شما رو دسته بندی کرده و اهمیت آن را مشخص می کند (این دو فاکتور را کاربر در زمان ارسال پرسش تعیین می کند). در زمانی که بخش مربوطه و اهمیت سوال به اصطلاح تیکت مشخص شده، پشتیبانان آژانس آنلاین مارکتینگ دانا پیوست آن را دریافت کرده و می توانند به آن با توجه به اطلاعات و تیکت های پیشین (در صورت وجود) پاسخ دهد.

نظر دهی و امتیاز دهی

در بخش قبل گفته شد که کامنت های موجود در ذهن فرد برای خرید بسیار تاثیر زیادی می گذارد. در صورتی که زیر محصولات شما نقاط قوت و ضعف محصولات گفته شود نه تنها تاثیر منفی بر سایت شما این موضوع ندارد بلکه بسیار مفید نیز می باشد.

افزایش وفاداری مشتری برای فروش مجدد به وسیله راه های اصولی ارتباط با کاربران سایت

همانطور که در بالا اشاره کردیم ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیل یکی از بهترین روش های بازاریابی در بازگشت سرمایه محسوب می شود. خب با استفاده از چت آنلاین نیاز مشتری در هنگام خرید را برطرف کردیم و به کمک سیستم تیکتینگ پشتیبانی را انجام دادیم؛ اکنون می بایستی روش برای ارتباط با کاربران سایت از طرف کسب و کار برای فروش محصول جدید ارتباط برقرار کنیم. جالب است بدانید نگه داشتن و ترغیب کردن مشتری قدیمی به خرید از شما بسیار راحت تر و کم هزینه تر از پیدا کردن مشتری جدید می باشد. با استفاده از سرویس های ایمیل مارکتینگ می توانید خبرنامه هفتگی، اطلاعات فستیوال ها و جشنواره ها، محصولات جدید و … را به مشتریانتان معرفی کنید.

ارتباط با کاربران سایت یک فاکتور مهم در هنگام فروش، پس از فروش و فروش دوباره است
اهمیت گفتگوی آنلاین چقدر است؟

در این مقاله ابزار های ارتباط با کاربران سایت به سه دسته در زمان خرید، پس از خرید و فروش دوباره تقسیم شد و در مورد هرکدام صحبت مختصری صورت گرفت. ارتباط با مشتری یک امر مهم در وب سایت های مختلف به ویژه در وب سایت فروشگاهی می باشد. یک سایت حتی اگر اصول طراحی سایت و سئو کلاه سفید را به طور کامل رعایت کرده باشد بدون دخالت انسان تنها یک سایت است و حس یک ربات را به فرد منتقل می کند اما در صورتی که امکانات ذکر شده در وب سایت قرار گرفته شود، کاربر راحت تر اعتماد کرده و صاحبان آن کسب و کار راحت تر به هدف مورد نظر می رسند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.