آنلاین مارکتینگ چیست؟ تفاوت آنلاین مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ

احتمالا اصطلاح آنلاین مارکتینگ به گوش‌تان خورده است. هدف آنلاین مارکتینگ فروش بیشتر محصولات و خدمات است. مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ در واقع موضوعاتی هستند که امروزه جایگاه مهمی در اکثر شرکت‌ها، کمپانی‌های بزرگ و یا حتی کسب‌وکارهای کوچک و نوپا دارند.
در این مقاله بخوانید

آنلاین مارکتینگ به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از طریق فناوری‌های مبتنی بر اینترنت به کسب‌ مشتریان جدید بپردازند یا با نگه‌داشتن مشتریان قدیمی، سود خود را حفظ کنند.

اما آنلاین مارکتینگ چیست و چه تفاوت‌هایی با دیجیتال مارکتینگ دارد؟

بازاریابی آنلاین (آنلاین مارکتینگ) چیست؟

آنلاین (اینترنت) مارکتینگ، روشی است که در آن از کانال های مبتنی بر وب برای انتشار پیام درباره‌ی برند شرکت، محصولات یا خدمات آن به مشتریان بالقوه استفاده می‌شود. تکنیک‌های مورد استفاده در بازاریابی انلاین، شامل شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات نمایشی به روی نمایشگر‌ها، بهینه سازی موتور جستجو (سئو سایت)، تبلیغات آنلاین، گوگل ادز و… است.

هدف از این روش، رسیدن به مشتریان بالقوه‌ای از طریق کانال‌های گوناگونی است که کاربران در آن‌ها (خرید، جستجو، معاشرت آنلاین و…) میکنند. امروزه به دلیل استفاده گسترده مردم از اینترنت و کسب درآمد، روش‌های نوینی جهت تعامل و تبلیغات در بازاریابی ایجاد شده است. از جمله این موارد می‌توان به جستجو، خرید و… نام برد. فراموش نکنید که مزایا و چالش‌های مفیدی در آنلاین مارکتینگ وجود دارد. متخصصان از این حربه جهت جذب، تعامل و تبدیل بازدید کنندگان به مشتریان مجازی استفاده می‌کنند.

آنلاین مارکتینگ یا بازاریابی با بازاریابی سنتی متفاوت است. بازاریابی در گذشته به شکل سنتی با استفاده از رادیو، تلویزیون، تبلیغات چاپی و… بوده است. تا قبل از ظهور آنلاین مارکتینگ، کالاها و خدمات موجود در بازا غالبا گران بودند. ارزیابی این دسته از خدمات توسط روش‌های موجود سنتی دشوار بود. برای مثال جهت تعیین سطح آگاهی از یک برند، از کمپین‌های تبلیغاتی تلویزیون ملی استفاده می‌شد.

اما امروزه با ساخت و طراحی وب سایت، با هزینه‌ای اندک یا حتی بدون هزینه، با ایجاد کمپین‌های جذب مشتری میتوان نقشی مفید و کاربردی را ایفا کرد.

مزایای آنلاین مارکتینگ

مزیت اصلی بازایابی آنلاین، استفاده از کانال‌های آنلاین نظیر (وب سایت، فیسبوک، اینستاگرام و…) جهت فروش و معرفی محصول یا خدمات یک مجموعه است. برای بازاریابی یک کسب‌وکار یا معرفی و فروش یک محصول در بازاریابی آنلاین، امکان سنجش تاثیر کانل‌ها، میزان تعامل کابران یا نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به خوبی مشخص می‌گردد. برای مثال میتوان تعداد بازدید کنندگانی که به صفحه فرود وب سایت وارد شده‌اند را برآورد کرد.

ابزارهای بازاریابی آنلاین و دیجیتال مارکتینگ
ابزارهای بازاریابی آنلاین و دیجیتال مارکتینگ

شما با استفاده از این خدمات می‌توانید بازدیدکنندگان خود را بهتر شناخته و آن‌ها را به مشتریان خود تبدیل کنید. (از بین بازدیدکنندگانی که به مشتری تبدیل شده‌اند، با تجزیه و تحلیل می‌توانید تاثیر هر کانال را مشخص کنید.)

این تحلیل‌ها می‌تواند به شناخت موارد زیر کمک کند:

 • کدام کانال بازاریابی (وب سایت، شبکه اجتماعی و…) از اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.
 • کدام کانال ارزش طول عمر مشتری (CLV) بیشتری برای کسب‌وکار فراهم می‌کند. (برای مثال بازاریابی با ایمیل‌مارکتینگ)
 • کدام دسته از مشتریان پتانسیل بیشتری برای فروش دارند.
 • و…

ابزارهای آنلاین مارکتینگ

ابزارهایی که در ادامه نام میبریم، در ساخت یک برنامه قوی و موثر برای آنلاین مارکتینگ استفاده می‌شوند. این ابزارها می‌توانند بخشی از برنامه‌ی بازاریابی انلاین شما قرار گرفته و محوریت تمرکز شما به روی آن‌ها باشد:

 • بازاریابی از طریق ایمیل (ایمیل مارکتینگ)
 • بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی (استراتژی شبکه‌های اجتماعی)
 • بهینه‌سازی موتور‌های جستجو (سئو وب سایت)
 • اجرای کمپین تبلیغاتی
 • بازاریابی از طریق موتور جستجوگر (SEM)
 • آزمایش A/B و بهینه سازی وب سایت
 • بازاریابی محتوایی، ویدیویی
 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
 • سیستم مدیریت با محتوا (CMS)

نمونه‌هایی از آنلاین مارکتینگ کمپین‌های گوناگون

کمپین بازاریابی آنلاین شرکت Dove

این شرکت با تولید تبلیغات ویدیویی و اشتراک آن‌ها در توییتر، فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی، آگاهی از برند و محصولات خود را افزایش می‌دهد.

کمپین بازاریابی آنلاین شرکت Bite Beauty

این مجموعه با استفاده از اینفلوئنسرهای خود، محصولات خود را برای مشتریان تبلیغ می‌کند.

کمپین بازاریابی آنلاین فروشگاه زنجیره ای Whole Foods

این فروشگاه با جمع آوری ایمیل‌های گوناگون، لیست ایمیل ایجاد کرده و ان آن برای تبلیغ فروشگاه‌ها، محصولات و رویدادهای خود استفاده می‌کند.

بازاریابی انلاین فرصت های بسیاری را برای کسب و کارها ایجاد می‌کند تا خود را از طریق اینترنت رشد دهند و مخاطبان جدیدی به دست آورند. اما برای این روش بازاریابی نیز چالش های متعددی وجود دارد. بازاریابی به دلیل ماهیت مجازی و تحویل محتوا به مخاطب میتواند ماهیتی مبهم داشته باشد. استفاده از تکنیک‌هایی مانند نظر سنجی، آزمایش کاربران و مکالمات حضوری می تواند به داشتن یک درک کلی از تجربه کاربر کمک کند.

7 تفاوت عمده بین دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ

 1. آنلاین مارکتینگ نیاز به اینترنت دارد، اما در دیجیتا مارکتینگ همیشه نیاز به اینتر نیست.
 2. آنلاین مارکتینگ شامل مباحثی چون وب سایت، سئو، شبکه‌های اجتماعی و… است، اما دیجیتال مارکتینگ با موضوعاتی مانند اپلیکیشن‌هایتلفن همراه، پادکست و پیامک سروکار دارد.
 3. دیجیتال مارکتینگ حوزه وسیع تر از آنلاین مارکتینگ دارد. درواقع بازاریابی آنلاین بخشی از بازاریابی دیجیتال است.
 4. دیجیتال مارکتینگ مخاطبان بیشتری نسبت به بازاریابی انلاین دارد.
 5. دیجیتال مارکتینگ راه‌های تعاملی بیشتری با مشتریان نسبت به بازاریابی انلاین دارد.
 6. به علت تنوع در کانال‌های ارتباطی دیجیتال مارکتینگ، معمولا برنامه ریزی برای آن دشوارتر است.
 7. دیجیتال مارکتینگ، در صورتی که در از همه‌ی جنبه های آن استفاده شود هزینه‌ی بیشتری دارد.
انواع دیجیتال مارکتینگ
انواع دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای آنلاین مارکتینگ

سخن پایانی

آنلاین مارکتینگ خود بخشی از دیجیتال مارکتینگ است ئو هر دوی آن‌ها بخش مهمی از برنامه بازاریابی شرکت‌های موفق هستند. اگر شما نیز به دنبال رونق کسب‌وکار خود هستند می توانید پیشرفت و آینده‌ی کاری موفق خود را به آژانس بازاریابی آنلاین دانا پیوست بسپارید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.